Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#19
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@radu_vasile59

Cu siguranta vom avea spatiu de depozitare in curte. Acum eu am pus doar proiectul casei nu si al curtii.
Vom avea un garaj de 5m/6m in care vom depozita diverse.

#20
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 florinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 18:41, said:

Sincer sa fiu ma gandesc la o pompa de caldura aer/apa.

Incalzirea in casa va fi prin pardoseala plus cate un calorifer port prosop in bai.

Daca te gandesti la asa ceva va trebui sa iei in considerare mai mult decat 10cm de polistiren pe pereti si obligatoriu polistiren sub placa si pe elevatie interior/exterior. Cu acces la gaz o PDC devine moft si nerentabila, just my 2 cents...

Edited by oMariusRO, 03 January 2018 - 18:46.


#21
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@RedDev

Urbanismul a costat 15 lei taxa.
Ca avize am de luat de la Electrica si de la Mediu.
in total vreo 300 lei

 oMariusRO, on 03 ianuarie 2018 - 18:45, said:

Daca te gandesti la asa ceva va trebui sa iei in considerare mai mult decat 10cm de polistiren pe pereti si obligatoriu polistiren sub placa si pe elevatie interior/exterior. Cu acces la gaz o PDC devine moft si nerentabila, just my 2 cents...


la elevatie pe langa folie va fi si polistiren extrudat, plus polistirenul pe care va sta teava de la incalzirea prin pardoseala.

Legat de pereti e mai mult decat suficienta izolatia de 10 cm. Cu tot cu tencuiala ajungi la peste 45cm de perete exterior.

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 florinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 18:49, said:

plus polistirenul pe care va sta teava de la incalzirea prin pardoseala.

Daca te referi la cei 2-3cm care se pun in mod uzual, e mult prea putin

Quote

Legat de pereti e mai mult decat suficienta izolatia de 10 cm. Cu tot cu tencuiala ajungi la peste 45cm de perete exterior.

Pe ce te bazezi, ai niste calcule ceva? Tencuiala nu izoleaza termic, cei 4-5cm de tencuiala *presupunand ca tencuiesti si exteriorul inainte de termosistem) sunt irelevanti.

#23
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Ca izolatie. Vezi ca exista ceva discutii, mult mai aprofundate decat se pot scrie intr-o propozitie aici, pe sectiunea de instalatii. Ca rezultat, actualmente un minim ar fi: 15-20 cm polistiren XPS sub placa peste fundatie; 15 cm EPS 80 (sau vata) la pereti; 30 cm vata minerala la tavan. Eu am acum 15 cm sub placa, 10 -15 cm polistiren la pereti (caramida de 38 STH+izolatie de 10 cm EPS80, cu stalpi de 30 cm cu izolatie de 15 cm in dreptul stalpilor), tavan (placa de beton) cu 10 cm vata intre rigips si placa si inca 20 cm peste placa. Merita.
Ca mod de incalzire - eu as vota cu incalzide pe gaz cu CT in condensatie pentru pardoseala +/- ceva panouri solare; PDC au COP mic la noi si sunt inca prea scumpe pentru a face diferenta sau a egaliza gazul/lemnele. Aici ma refer atat la costul initial cat si la mentenanta, adica mai ales la oamenii care o fac. Sunt putini si cei care stiu au pret mare. Asa-i intotdeauna. La gaz, e ubicuitar, nu e problema nici una si nici alta. La panouri solare, o sa ai o buna perioada din timp apa calda si eventual aport la incalzire (fct de compplexitatea instalatiei) si e usor de abordat, atat ca instalare cat si ca mentenanta.
Gandeste-te ca tot ce vei monta acum va trebui mentinut cumva in viata si mai tarziu. Si ca orice instalatie/agregat are o durata de viata si va trebui inlocuit - uneori fortuit, alteori "programat". Trebuie sa ai compatibilitatea instalatiei existente cu cea noua.

#24
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@oMariusRO

Asta e solutia data de cei cu care am discutat pentru incalzire in pardoseala.

Legat de pereti am exemple destule ca e suficient izolatia de 10 cm cu densitate mare. Am vrut initial sa pun vata bazaltica dar e mult mai scumpa ca polistirenul si nu se justifica. Stau intr-o zona unde temperatura afara nu e atat de scazuta..

@radu_vasile59

Vom merge pe CT pe gaz. PDC este o dorinta de-a mea dar nu o vom pune in practica.

Cu panourile solare la fel e o idee buna dar momentan nu stiu ce sa zic, nu vreau sa ma intind prea mult cu cheltuielile.

Legat de izolatie voi aprofunda cu inginerul ce solutie sa folosim.

#25
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Arata bine planul tau, eu as fi ingustat baia 2 cu inca 40-60 cm: in capat as fi pus un dus cu rigola in pardoseala si usa din sticla glisanta. In felul asta puteai mari spatiul tehnic sau si mai bine bucataria prin translatarea peretelui cu ghiuveta/frigiderul in stanga.
La intrare era bine sa ai un hol ca zona tampon pana la intrarea in living, poate fi ceva gen foto atasat cu intrarea din lateral
Acoperisul ar fi costat ceva mai putin daca era simplu, in 4 ape.
Ca si suprafata de teren ... esti cam la limita pentru o casa doar parter a.i. sa-ti mai ramana si ceva curte, acum depinde si ce retrageri ai in CU + cum arata curtile vecinilor.

Vad o gramada de recomandari pt camera de oaspeti/bai matrimoniale..etc dar atat timp cat nu ai spus nimic de buget.......

Attached Files

  • Attached File  cp.jpg   205.59K   418 downloads

Edited by gabian22, 03 January 2018 - 19:27.


#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 florinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 19:09, said:

Asta e solutia data de cei cu care am discutat pentru incalzire in pardoseala.

Legat de pereti am exemple destule ca e suficient izolatia de 10 cm cu densitate mare. Am vrut initial sa pun vata bazaltica dar e mult mai scumpa ca polistirenul si nu se justifica. Stau intr-o zona unde temperatura afara nu e atat de scazuta.

Ți-au prezentat niște calcule care sa te convingă cei cu încălzirea în pardoseala sau ii crezi doar asa pe cuvânt? Am și eu prieteni care au mers ba pe recomandarea constructorului, ba pe a arhitectului, și acum se întreabă de ce le îngheață picioarele prin papuci pe gresie când plătesc câte 700-800 de lei pe luna la gaze la case sub 130mp utili...

La ora actuala 10cm de EPS 80 pe pereți e doar o moda și nu are nici o baza tehnica. Pana nu demult și 5 erau prea mult...

Mie mi s-a cerut calculul de coeficient G pentru autorizația de constructie și abia m-am încadrat în norme cu o izolație dubla plus 10 sub placa, 40 peste etaj, șamd.

Acum... Cat timp asta nu se cere (încă) peste tot, rămâne sa decidă fiecare dacă cheltuie bani sa facă o casa economica, sau face o casa din economie și cheltuie bani după...

Cat despre temperatura, nu am mai trecut demult prin Crevedia dar din câte știu eu e înca în România, nu in Spania :).

#27
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 oMariusRO, on 03 ianuarie 2018 - 19:31, said:

Am și eu prieteni care au mers ba pe recomandarea constructorului, ba pe a arhitectului, și acum se întreabă de ce le îngheață picioarele prin papuci pe gresie când plătesc câte 700-800 de lei pe luna la gaze la case sub 130mp utili...
Depinde mult ce izolatie au in pod si ce ferestre.
Eu la: 101 mpu, h=2.72, tripan, caramida 38 STH, izolat cu 10 cm EPS 80, in pod 20-25 cm de vata, sub placa parter 5 cm extrudat si peste 3 cm xps, temperatura 24-25 grade,  am platit iarna trecuta intro singura luna 420 lei restul facturilor au fost max 360-370 lei. Am mai folosit din cand in cand si semineul.
Ca se putea si mai bine... nu contest dar trebuie vazut si in cat timp se amortizeaza investitia, daca dureaza mai mult de 5-7 ani dupa parerea mea nu renteaza, in timpul asta cu siguranta vor aparea materiale mult mai performante.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 florinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 18:40, said:

Ca termoizolatie vom folosi polistiren de 10 cm ESP 80.
Nu vom avea mandarda ci doar pod. Acum nu m-am hotarat cum va fi izolatia la pod.
Interior/ exterior tencuiala inclusiv tavan.
Geamuri tripan.
O data faci casa si daca si atunci te zgarcesti , o sa tragi ponoasele mult timp . 10 cm la perete de 30cm caramida e o gluma ?
20 pe pereti si 40- 50 in pod .
Toarna placa de beton armat nu face planseu din lemn si podul fa-l inalt ca nu stii niciodata ce idei si banii iti " intra " in timp !

Edited by Baxon, 03 January 2018 - 19:54.


#29
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Intrebase cineva de buget.

Pentru casa am “pregatit” un buget de macim 75000 euro.

Ca e mult ca e putin nu stiu sa soun.

Am luat in calcul un pret de 400-450 euro pe mp construit.



#30
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hol inchis la intrare

#31
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Sunt surprins de faptul ca o izolatie de 10 cm la o caramida de 30 cm e o gluma.

Planul meu e sa pun izolatie de 15 cm pe spatele casei (coltul din stanga sus e pe nord) si restul de 10 cm.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te descurci cu banii daca stii ce faci .
Cum construiesti , cu firma de la A la Z sau cu echipa pentru fiecare etapa ( in regie proprie ) ?

#33
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Construiesc in regie proprie dar cu o echipa care va face de la A la Z

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 florinidumitru, on 03 ianuarie 2018 - 19:59, said:

Sunt surprins de faptul ca o izolatie de 10 cm la o caramida de 30 cm e o gluma.

Planul meu e sa pun izolatie de 15 cm pe spatele casei (coltul din stanga sus e pe nord) si restul de 10 cm.
Termoizolatia se reflecta in facturi . daca pui 15 , pune peste tot la ziduri . Tavanul asa cum am specificat .

Edited by Baxon, 03 January 2018 - 20:01.


#35
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Proiectul e prevazut cu placa armata intre parter si pod

Care e parerea voastra:

Placa iesita in consola sau saceac?

Edited by florinidumitru, 03 January 2018 - 20:02.


#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Saceac. Placa e o punte termica minunata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate