Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Samsung Galaxy S9 - Discuții generale

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2682 replies to this topic

#2053
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

View PostPuferiu_, on 10 iunie 2019 - 08:36, said:

Marin000, daca tot vrei sa faci trecerea la un telefon mai mare, ia-ti Note 9. Ala nu e telefon, ci o bestie. Eu mi l-as fi luat, dar depaseste bugetul.
Nu as lua note 9 cu 2 luni înainte sa se lanseze note 10.
Ce crezi ca o sa se întâmple cu prețul la note 9 după ce apare 10?...

Intrebam cum e varianta plus la utizare zilnica deși știu ca e o chestie subiectiva.

Am s9 simplu și zilnic ma uit la video uri pe el în timpii morți.
Am și tableta dar mereu o las acasă. De asta ma gândeam la s9 plus dar nu e prea incomod la carat?

Scuze de offtopic.

#2054
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postvidiandrei, on 13 iunie 2019 - 16:07, said:

Ce inseamna ca nu a venit fara niciun update ?

Data fiind data de fabricare (anul trecut) nu avea cum sa vina cu Pie si nici nu a fost lansat cu Pie desi am inteles ca sunt S9-uri care vin cu Pie, probabil pentru ca au fost fabricate anul asta.
Exact, asa am auzit si eu ca, unele telefoane vin cu ultima versiune de android,sigilate. Al meu a venit cu android-ul prestabilit din 2018, 8.1 daca nu ma înșel.

#2055
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Destul de vechi telefonul. A stat mult timp pe stoc, nevândut. Nu prea am întâlnit telefon nou care să vină în cutie cu nivelul bateriei de 15%, decât dacă e produs de mult timp și nevândut, ca în cazul tău.

Ori îi faci retur, ori îl duci la ESD ca să-ți schimbe bateria cu una nouă. Are aproape un an deja, din ce văd.

Edited by in10se_l1fe, 13 June 2019 - 18:32.


#2056
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postin10se_l1fe, on 13 iunie 2019 - 18:31, said:

Destul de vechi telefonul. A stat mult timp pe stoc, nevândut. Nu prea am ĂŽntâlnit telefon nou care să vină ĂŽn cutie cu nivelul bateriei de 15%, decât dacă e produs de mult timp și nevândut, ca ĂŽn cazul tău.

Ori ĂŽi faci retur, ori ĂŽl duci la ESD ca să-ți schimbe bateria cu una nouă. Are aproape un an deja, din ce văd.
Mulțumesc pentru ajutor, retur nu prea as vrea sa ii fac pentru ca ar insemna sa rămân fără telefon o săptămână sau ma înșel eu? A facut cineva retur la emag? Cam in cat timp primesc banii înapoi?
Ma tentează mai mult sa apelez la garantie dar nu stiu daca cei de la ESD o vor schimba, La cât de indiferenta era operatoarea cu mine si imi băga pe gât ca ea are experiență foarte mare cu acest tip de flashgip imi e ca pierd timpul degeaba cu ei. Iti pot schimba bateria la cererea ta?

#2057
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,236
  • Înscris: 12.12.2011
La retur recuperezi banii instant sau in maxim 2 zile daca ti-i vireaza pe card. Returneaza-l si ia-ti altul.

Edited by corcodel10, 13 June 2019 - 20:46.


#2058
mihaitza_gym

mihaitza_gym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.07.2013

View PostCristian976, on 13 iunie 2019 - 19:57, said:

Mulțumesc pentru ajutor, retur nu prea as vrea sa ii fac pentru ca ar insemna sa rămân fără telefon o săptămână sau ma înșel eu? A facut cineva retur la emag? Cam in cat timp primesc banii înapoi?
Ma tentează mai mult sa apelez la garantie dar nu stiu daca cei de la ESD o vor schimba, La cât de indiferenta era operatoarea cu mine si imi băga pe gât ca ea are experiență foarte mare cu acest tip de flashgip imi e ca pierd timpul degeaba cu ei. Iti pot schimba bateria la cererea ta?
eu am facut retur la un samsung a50 si mi am luat chiar atunci s9 plus,am mai pus diferenta,in cazul tau ii dai retur si iei alt s9 plus daca au pe stoc,nu stai fara telefon deloc

View PostMarin000, on 13 iunie 2019 - 16:22, said:

Nu as lua note 9 cu 2 luni înainte sa se lanseze note 10.
Ce crezi ca o sa se întâmple cu prețul la note 9 după ce apare 10?...

Intrebam cum e varianta plus la utizare zilnica deși știu ca e o chestie subiectiva.

Am s9 simplu și zilnic ma uit la video uri pe el în timpii morți.
Am și tableta dar mereu o las acasă. De asta ma gândeam la s9 plus dar nu e prea incomod la carat?

Scuze de offtopic.
e putin mai incomod decat s8 de l am avut dar experienta unui ecran mai mare merita in cazul meu.

View Postvidiandrei, on 13 iunie 2019 - 16:07, said:

Ce inseamna ca nu a venit fara niciun update ?

Data fiind data de fabricare (anul trecut) nu avea cum sa vina cu Pie si nici nu a fost lansat cu Pie desi am inteles ca sunt S9-uri care vin cu Pie, probabil pentru ca au fost fabricate anul asta.
al meu a venit cu pie,dar e fabricat in februarie 2019

#2059
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postcorcodel10, on 13 iunie 2019 - 20:45, said:

La retur recuperezi banii instant sau in maxim 2 zile daca ti-i vireaza pe card. Returneaza-l si ia-ti altul.
Multumesc pentru raspuns.

View Postmihaitza_gym, on 13 iunie 2019 - 20:51, said:


eu am facut retur la un samsung a50 si mi am luat chiar atunci s9 plus,am mai pus diferenta,in cazul tau ii dai retur si iei alt s9 plus daca au pe stoc,nu stai fara telefon deloc


e putin mai incomod decat s8 de l am avut dar experienta unui ecran mai mare merita in cazul meu.


al meu a venit cu pie,dar e fabricat in februarie 2019
Cand ai facut returul telefonului nu au verificat starea acestuia? Ai reusit sa faci schimbul instant?
Ma gandesc ca verifica daca telefonul se află Ă®n parametrii optimi de returnare apoi poti face o nouă comandă.
Si eu as vrea același lucru, doar înlocuirea telefonului, nicidecum sa astept sa primesc banii si sa plătesc o nouă comandă.
Edit: Ora 23, cam acesta este consumul, pe ziua de azi cu încărcarea la ora 14.

Attached Files


Edited by Cristian976, 13 June 2019 - 22:21.


#2060
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,236
  • Înscris: 12.12.2011
Din ce văd, ai aproape 3h de SOT. Pare să fie ok.
Însă, ți-am zis, ca să fii împăcat, retur și altul.

#2061
Mihnea1207

Mihnea1207

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 04.06.2013
Dacă renunti la Snapchat în primul rand o vezi o schimbare în bine. Pune telefonul în medium power saving mode cu toate opțiunile bifate si cu Snapchat-ul dezinstalat și vezi cum se comporta. Încarcă-l normal, nu pe fast. Sunt lucruri mici care adunate fac diferenta. Dar cu semnalul cum stai? Vad ca nu a întrebat nimeni. Câte SIM-uri folosești? Pana acum l-ai folosit pe date sau pe Wi-Fi mai mult. Pentru ca pe date cam asa consuma. E dubios cum s-a rătăcit telefonul tău prin depozite și a rămas nevândut pana acum. Totuși bateria nu se degradează nici pe departe în același ritm cu al unui telefon utilizat, ca doar nu a stat depozitat la 60°.

Edited by Mihnea1207, 14 June 2019 - 00:28.


#2062
mihaitza_gym

mihaitza_gym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.07.2013

View PostCristian976, on 13 iunie 2019 - 22:16, said:


Multumesc pentru raspuns.
Da îl verifica, sunt obligați, telefonul returnat de mine avea câteva semne ca l am returnat dupa 3 sapt, iar a50 ul are o construcție care lasa de dorit, având carcasa de plastic chiar și cu husa a acumulat câteva semne pe spate și pe laterale, le au văzut, mi au zis ca data viitoare sa am mai multa grija de telefon și atât,mi au dat opțiunea sa cumpăr pe loc altceva de aceeași valoare sau mai scump și sa pun diferența sau sa mi bage banii în cont în câteva zile sau poate sa ți dea un voucher de valoarea respectiva.Eu am făcut returul in showroom, verificarea durează cam 15 min cu tot cu completarea actelor de retur, sunt foarte ok în privința asta.


Cand ai facut returul telefonului nu au verificat starea acestuia? Ai reusit sa faci schimbul instant?
Ma gandesc ca verifica daca telefonul se află Ă®n parametrii optimi de returnare apoi poti face o nouă comandă.
Si eu as vrea același lucru, doar înlocuirea telefonului, nicidecum sa astept sa primesc banii si sa plătesc o nouă comandă.
Edit: Ora 23, cam acesta este consumul, pe ziua de azi cu încărcarea la ora 14.

Edited by mihaitza_gym, 14 June 2019 - 06:35.


#2063
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View PostMihnea1207, on 14 iunie 2019 - 00:07, said:

Dacă renunti la Snapchat Ă®n primul rand o vezi o schimbare Ă®n bine. Pune telefonul Ă®n medium power saving mode cu toate opțiunile bifate si cu Snapchat-ul dezinstalat și vezi cum se comporta. ĂŽncarcă-l normal, nu pe fast. Sunt lucruri mici care adunate fac diferenta. Dar cu semnalul cum stai? Vad ca nu a Ă®ntrebat nimeni. Câte SIM-uri folosești? Pana acum l-ai folosit pe date sau pe Wi-Fi mai mult. Pentru ca pe date cam asa consuma. E dubios cum s-a rătăcit telefonul tău prin depozite și a rămas nevândut pana acum. Totuși bateria nu se degradează nici pe departe Ă®n același ritm cu al unui telefon utilizat, ca doar nu a stat depozitat la 60°.
Salut, folosesc un singur sim, călătoresc destul de mult deci folosesc foarte mult datele, semnalul in oras e foarte bun (4g+) telefonul se descarca rapid din primele zile, până sa am instalate aplicații ca snapchat, folosesc hd+ din prima zi pentru ca tin destul de mult la baterie si nu vreau sa o uzeze foarte tare, funcții ca AON sunt dezactivate mereu, locația activată doar cand chiar am nevoie de ea, singurele funcții care le tin activate si presetate  sunt dolby atmos care nu ar trebui să aibe mare legătura cu bateria, modul nocturn + fundalul de seara( Nu stiu exact cum se numeste, schimbarea ecranului in galben) iar acestea sunt presetate la ora 19-7. Deci telefonul e ținut mai mult spre power saving  intr-adevăr, Nu am incercat sa il inncarc normal dar de ce naiba au mai scos inccărcare rapidă? Uită-te la competiție, un huawei de exemplu scoate o zi de soț activ cu Ă®ncărcare super rapidă, nu rapidă ca cea de la samsung, si nu,Nu vreau un huawei. Pot spune ca vreau sa rămân la samsung, nu iphone, nu altceva. Sa revenim la baterie, spune-mi te rog daca ti se pare normal cu modul super power saving ținut 8 ore Ă®ntr-un buzunar, sa consume 10%, E posibil? Vorbim de dezactivarea tuturor senzorilor, dezactivarea aplicațiilor ca facebook sau snapchat si consumă 10%? Am ramas șocat cand am vazut asta. Iar Ă®n prima zi pe timpul nopții a consumat doar 2% co modul optim. Dacă reușești să mă faci să inteleg cum e posibil sa imi consume 10% pe ultra power saving iti mulțumesc.

Edited by Cristian976, 14 June 2019 - 08:06.


#2064
mihaitza_gym

mihaitza_gym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.07.2013

View PostCristian976, on 14 iunie 2019 - 08:01, said:

Salut, folosesc un singur sim, călătoresc destul de mult deci folosesc foarte mult datele, semnalul in oras e foarte bun (4g+) telefonul se descarca rapid din primele zile, până sa am instalate aplicații ca snapchat, folosesc hd+ din prima zi pentru ca tin destul de mult la baterie si nu vreau sa o uzeze foarte tare, funcții ca AON sunt dezactivate mereu, locația activată doar cand chiar am nevoie de ea, singurele funcții care le tin activate si presetate  sunt dolby atmos care nu ar trebui să aibe mare legătura cu bateria, modul nocturn + fundalul de seara( Nu stiu exact cum se numeste, schimbarea ecranului in galben) iar acestea sunt presetate la ora 19-7. Deci telefonul e ținut mai mult spre power saving  intr-adevăr, Nu am incercat sa il inncarc normal dar de ce naiba au mai scos inccărcare rapidă? Uită-te la competiție, un huawei de exemplu scoate o zi de soț activ cu ĂŽncărcare super rapidă, nu rapidă ca cea de la samsung, si nu,Nu vreau un huawei. Pot spune ca vreau sa rămân la samsung, nu iphone, nu altceva. Sa revenim la baterie, spune-mi te rog daca ti se pare normal cu modul super power saving ținut 8 ore ĂŽntr-un buzunar, sa consume 10%, E posibil? Vorbim de dezactivarea tuturor senzorilor, dezactivarea aplicațiilor ca facebook sau snapchat si consumă 10%? Am ramas șocat cand am vazut asta. Iar ĂŽn prima zi pe timpul nopții a consumat doar 2% co modul optim. Dacă reușești să mă faci să inteleg cum e posibil sa imi consume 10% pe ultra power saving iti mulțumesc.
Cristian nu te mai complica atat,nu esti multumit de el returneaza-l ca daca trec cele 30 de zile drept de retur o sa regreti,poti sa l returnezi si sa ti dea altul pe loc,du te in showroom si pleci cu alt telefon

#2065
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postmihaitza_gym, on 14 iunie 2019 - 08:30, said:


Cristian nu te mai complica atat,nu esti multumit de el returneaza-l ca daca trec cele 30 de zile drept de retur o sa regreti,poti sa l returnezi si sa ti dea altul pe loc,du te in showroom si pleci cu alt telefon
Am luat legătura cu o operatoarea de la emag pentru retur si se pare ca nu mai au produsul pe stoc, foarte tare. :)))
Deci nu il pot inlocui,trebuie sa astept sa reapară in stoc si apoi sa fac cererea de retur.

#2066
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.01.2009
@Cristian976
In primele zile dupa un update major mie mi-a consumat mai mult decat normal ( dupa 4-5 zile timp in care algoritmul de power saving a invatat tiparul de utilizare si-a revenit ); 10% in 8h e normal (chiar daca ai semnal "4g+" asta nu are nioci o relevanta in ceea ce priveste nivelul semnalului dB efectiv ) .
Acel SOT de la huawei de o zi probabil te referi la testele gen GSMArena care sunt facute in conditii nu neaparat reprezentative (luminozitate 200 Nits , toate module radio off , playback fisiere x264 care are decodor hw cu consum mic de energie vs. compute general ) ; pt a vedea exact cine ce consuma in meniul bateriei apasa pe utilizare baterie ( acolo vezi de fapt cat consuma partea radio GSM de ex )

#2067
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017
@me_iauras
Poate 10% in 8 e normal pe power saving desi nu prea as crede dar nu pe ultra power saving, mai asteptam pana marți sa vedem daca da semne de revenire, dacă nu, retur si altul.

#2068
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016

View PostCristian976, on 14 iunie 2019 - 10:07, said:

@me_iauras
Poate 10% in 8 e normal pe power saving desi nu prea as crede dar nu pe ultra power saving, mai asteptam pana marți sa vedem daca da semne de revenire, dacă nu, retur si altul.
Nu este ok 10% in 8 ore, eu incarc seara telefonul aproape la aceiasi ora, dupa ce se incarca il pun pe noptiera si ma culc, dimineata am undeva la 99-98%, deci in 8-9 ore trebuie sa-ti consume maxim 2-3%.
Folosesc numai incarcarea rapida de cand la cumparat (23 noiembrie 2018).

#2069
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

View PostMundoo, on 14 iunie 2019 - 12:49, said:

deci in 8-9 ore trebuie sa-ti consume maxim 2-3%.


Sunt interesante astfel de performanțe... La al meu, S9 clasic, peste noapte (7-8h), se duc cam 4-5% în condițiile în care opresc WiFi, BT, date, sincronizări etc. Rămâne doar vocea cu DND.

Edited by CSStanciu, 14 June 2019 - 13:48.


#2070
mihaitza_gym

mihaitza_gym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.07.2013

View PostCSStanciu, on 14 iunie 2019 - 13:48, said:



Sunt interesante astfel de performanțe... La al meu, S9 clasic, peste noapte (7-8h), se duc cam 4-5% Ă®n condițiile Ă®n care opresc WiFi, BT, date, sincronizări etc. Rămâne doar vocea cu DND.
3% peste noapte, s9 plus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate