Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

Samsung Galaxy S9 - Discuții generale

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2682 replies to this topic

#2035
Marin000

Marin000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 22.04.2019

View Postmihaitza_gym, on 08 iunie 2019 - 08:23, said:

salut,am trecut la s9 plus de la s8,dupa un an de folosit s8 fara folie pe ecran nu am observat zgarieturi,s9 e la fel de rezistent?stiu ca au acelasi tip GG5 dar cei care ati trecut de la s8/s8+ la s9/s9+ ati observat diferente in ceea ce priveste rezistenta ecranului la zgarieturi?
Întrebare offtopic: ți se pare mai incomod varianta plus?
Vreau sa iau și eu plus dar ma gândesc sa nu fie incomod câteodată la carat din cauza mărimii...

#2036
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
mihaitza_gym, un singur telefon am avut fara folie (Nokia N8) si au aparut zgarieturi fine, vizibile doar daca te uitai atent. La cat costa un S9 vs. cat costa o folie, n-ar fi pacat sa nu folosesti? S9 al meu mi-a cazut de pe genunchi pe podea cu mocheta si s-a ciobit folia de sticla intr-un colt. Am comandat de pe aliexpress vreo 5. Nu m-a costat mai mult de 30 de lei. Inca le astept.

Marin000, daca tot vrei sa faci trecerea la un telefon mai mare, ia-ti Note 9. Ala nu e telefon, ci o bestie. Eu mi l-as fi luat, dar depaseste bugetul.

#2037
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPuferiu_, on 10 iunie 2019 - 08:36, said:

mihaitza_gym, un singur telefon am avut fara folie (Nokia N8) si au aparut zgarieturi fine, vizibile doar daca te uitai atent. La cat costa un S9 vs. cat costa o folie, n-ar fi pacat sa nu folosesti? S9 al meu mi-a cazut de pe genunchi pe podea cu mocheta si s-a ciobit folia de sticla intr-un colt. Am comandat de pe aliexpress vreo 5. Nu m-a costat mai mult de 30 de lei. Inca le astept.

Marin000, daca tot vrei sa faci trecerea la un telefon mai mare, ia-ti Note 9. Ala nu e telefon, ci o bestie. Eu mi l-as fi luat, dar depaseste bugetul.
Ala e phablet.Eu am vrut insa era way too much.s9+ e identic dar fara stylus

#2038
carcotashu84

carcotashu84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2018
Salutare. O chestie ciudata, dupa ultimul update, patch securitate, pe facebook messenger Lite, daca fac si vreau sa trimit o poza frontala/selfie mi-o intoarce cu fundu' in sus, desi nu e nicio setare de genu'. Poate verifica cineva va rog daca face la fel si la voi? Multumesc

#2039
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
Update nou.night mode ,kernel nou

#2040
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cum e night mode ? E ceva de capul lui ? Sunt curios...

#2041
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postvidiandrei, on 12 iunie 2019 - 09:44, said:

Cum e night mode ? E ceva de capul lui ? Sunt curios...
E .dar e sub gcam..

#2042
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 15.09.2005
Salut
A aparut si wifi calling la ultimul update (operator Digi)

#2043
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Nu tine de Digi, ci de versiunea Androidului. Ma rog, e mai greu de explicat. Pe scurt, daca ai luat telefonul la liber (gen Emag, Evomag etc.) ai. Dar daca l-ai luat de la Vodafone sau Orange sau un magazin partener, nu ai.

Dar cu ce te ajuta?

#2044
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Se pare ca au mai îmbunătățit autonomia.

Attached Files



#2045
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005
Official Changelog:
-The performance of the camera has been improved
-Added background blur intensity bar (selfie)
-Adjust background blur with 8 intensity levels on the preview screen when testing live focus mode
-Improved usability of QR code reader
-A new night mode function has been added
-Improved stability - Messaging, Contacts, Gallery
-The security of your device has been improved

#2046
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017
Salutare dragi colegi! De câteva zile mi-am achiziționat acest superb telefon dar care imi lasa o impresie tare amară. Incă  din prima zi baterie da "rateuri mari dar din cate am inteles sta d3stul de slab la autonomie. Telefonul a fost achiziționat de pe emag, livrare rapidă dupa cum ne-am obișnuit. Probleme au apărut sa apară imediat după ce l-am scos din cutie pe "mititel" si am uitat sa specific modelul este S9 +. Este primul super smartphone achiziționat de mine, Deci va rog sa fiți înțelegători. Cum l-am aprins am gasit bateria 15% , nimic iesit din comun pana aici, l-am închis pentru a-l încărca, încărcare rapidă, În mai puțin de o oră a depășit pragul de 90%, am fost nerăbdător si l-am scos undeva la 94%, m-am jucat un timp cu el si am observat o descărcare destul de rapidă, telefonul fiind nou! La ora 21 intrase în pragul de 35%, am inteles ca nu ar trebui sa-l las sa se descarce mai jos de 25% si incerc sa mențin asta. Revenind la problema bateriei, am citit post-urile anterioare si am inteles ce e aproape normal, am zis să îi dau o șansă, deoarece dupa prima zi de utilizare m-am gândit serios sa il returneze crezând că telefonul meu a venit cu probleme. Încă o problemă legată de software, a venit fara niciun update, practic a venit la pachet cu anul 2018 desi noi suntem in 2019. Poate e ceva normal ca telefoanele sa vina fara update-urile la zi de aceea va rog sa imi răspundeți voi. Acum dupa o saptamana de utilizare am ramas uimit de consumul baterie , mod economisire energie maximă, ținut în ghiozdan, noaptea, in 8 ore am un consum de 10%, Cum e posibil asa ceva?
Si nu, Nu folosesc AON sau alte funcții sofisticate care stiu ca ii poate mări consumul, in toata aceasta săptămâna am limitat totul si nu am folosit funcțiile care pot stoarce toata energia baterie. Va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli gramaticale, vin după un schimb obositor si mai am si o asemenea surpriză neplăcută si scriu acest post in speranta  ca cineva ma va lamuri  si daca ce se intampla e normal

#2047
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,236
  • Înscris: 12.12.2011
Mai lasa-l cateva zile. Daca tot la fel face, retur!

#2048
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 23.05.2010
@Cristian976 de unde l-ai luat?
Un telefon care sta foarte mult timp fara a fi folosit i se degradeaza bateria mai mult mai repede. Instalezi phone info si vezi data la care a fost fabricat.

#2049
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postcipri_m78, on 13 iunie 2019 - 13:20, said:

@Cristian976 de unde l-ai luat?
Un telefon care sta foarte mult timp fara a fi folosit i se degradeaza bateria mai mult mai repede. Instalezi phone info si vezi data la care a fost fabricat.
Telefonul a fost achiziționat de pe emag, mare mi-a fost mirarea când am văzut că nu are niciun update de soft. Acum instalez aplicația si revin cu detalii..

View PostCristian976, on 13 iunie 2019 - 13:33, said:


Telefonul a fost achiziționat de pe emag, mare mi-a fost mirarea când am văzut că nu are niciun update de soft. Acum instalez aplicația si revin cu detalii..

Attached Files


Edited by Cristian976, 13 June 2019 - 13:34.


#2050
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 23.05.2010
Ai ultimul soft instalat pe luna mai, android 9 pt Romania. Inseamna ca ai luat unul resigilat, a fost instalat ultimul update si returnat.

#2051
Cristian976

Cristian976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.10.2017

View Postcipri_m78, on 13 iunie 2019 - 15:03, said:

Ai ultimul soft instalat pe luna mai, android 9 pt Romania. Inseamna ca ai luat unul resigilat, a fost instalat ultimul update si returnat.
Telefonul a venit fara niciun update, eu personal le-am instalat pe fiecare in parte.
Am luat legătura si cu cei de la ESD, purtătoarea de acolo aproape ca nici nu m-a ascultat, pe ea a interesat-o doar sa stie cat tine bateria :))). Nu m-a lăsat aproape deloc sa ii explic situația, mi-a recomandat sa il tin in safe mode o perioada pentru ca,zice ea, e posibil sa fie o aplicatie terța care sa imi mănânce asa mult dar de unde? Eu stiu ce folosesc si este imposibil sa consume atâta baterie. Apoi imi spune ca daca problemă continuă vor trimite un curier ca sa transporte telefonul către un service autorizat din București.
Edit: În 2 ore fara sa il folosesc prea mult am scazut la 83%. E normal?

Attached Files


Edited by Cristian976, 13 June 2019 - 15:28.


#2052
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Ce inseamna ca nu a venit fara niciun update ?

Data fiind data de fabricare (anul trecut) nu avea cum sa vina cu Pie si nici nu a fost lansat cu Pie desi am inteles ca sunt S9-uri care vin cu Pie, probabil pentru ca au fost fabricate anul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate