Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

copil agresiv

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 Baxon, on 19 decembrie 2017 - 14:02, said:

Trebuie schimbati parintii ! Aia nu-s parinti care nu-s in stare sa tina in frau un copil de 12 ani , aia-s carpe ...
Nu exista scoala de parinti in Romania. Si nu e usor sa tii in frau un copil oricat de mic ar fi. E greu, iti trebuie rabdare sa il educi.
Romanii au crescut cu bataie in general si nu prea stiu ca exista si alte metode, dar nimeni nu se chinuie sa le promoveze. Statul nu, ONG-uri nu sau sunt prea putine si nu au bani, parintii nu au timp, sunt si ei nervosi ca nu sunt bani in casa, vor si ei mai multe, dar nu au cum etc. Nu e chiar asa de simplu.

#56
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E simplu : trebuie sa oferi iubire ca sa primesti respect , trebuie sa menti o atmosfera armonioasa in casa , sa nu injuri fata de copil , astfel si copilul se dezvolta armonios pe toate planurile . Dar , din pacate in Ro , majoritate parintilor fac copii ca asa e " trendul " familial insa nu sunt pregatiti psihic sa lase egoismul personal la o parte .
Cu alte cuvinte , mai din popor , majoritatea parintilor is niste cretini .
Cand ai spus NU apoi NU ramane indiferent daca se cutremura cerul si vine Scaraoski . Trebuie sa stii sa te impui fara sa fi violent ( in exprimare si in gestica ) . Daca nu esti capabil sa te stapanesti nu face copii sau daca totusi s-a spart cauciucu si faci copii , da-i la adoptie !

Edited by Baxon, 19 December 2017 - 14:17.


#57
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

 Baxon, on 19 decembrie 2017 - 14:09, said:

Daca nu esti capabil sa-i educi da-i spre adoptie !

Tu aşa ai procedat....

#58
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 Baxon, on 19 decembrie 2017 - 14:14, said:

E simplu : trebuie sa oferi iubire ca sa primesti respect , trebuie sa menti o atmosfera armonioasa in casa , sa nu injuri fata de copil , astfel si copilul se dezvolta armonios pe toate planurile . Dar , din pacate in Ro , majoritate parintilor fac copii ca asa e " trendul " familial insa nu sunt pregatiti psihic sa lase egoismul personal la o parte .
Cu alte cuvinte , mai din popor , majoritatea parintilor is niste cretini .
Nu e deloc simplu. Trebuie disciplina pe care parintii nu o au. De obicei noi parintii nu suntem disciplinati in a educa copilu, folosim veche meteahna "las ca merge si asa" si de aici apar necazuri.

Uite un caz: copilu scuipa. A invatat de la altii de la gradinita sa scuipe si ii place. Cum procedezi?

 77777-7, on 19 decembrie 2017 - 13:54, said:

Lol voi cica adulti nu puteti sa controlati copilul care are 12 ani ? Si va plangeti si va faceti de ras pe internet ? Vai vai...

1) ii zici s-o taie cu prietenii
2) daca n-o face nu mai are tv, net, pc, telefon, si mancare fix de aia naspa care nu-i place.
3) gata s-a rezolvat.
Da-mi voie sa zic: cacat!!! Prin interziceri si amenintari nu faci decat sa-l afectezi psihic. Sunt parinti care isi educa copii cu frica sau prin sanataj.  Da, copilul executa ordinul,  dar nu o face din placere. Va urâ sa faca acel lucru. In timp copilul devin frustrat si introvertit. Insa parintele se mandreste: ia uite ce bine am educat copilul. Sau dresat ca e cam tot aia.

#59
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca avea educatia din casa , indiferent ca ceilalti pitici de la gradi , scuipau se cacau pe mese etc , ar fi stiut sa ocoleasca specimenele ! Din casa pleaca totul , daca parintele e idiot , copilul va deveni un idiot !

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Baxon
ai copil sau copii?

#61
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
I-ai un PS4 şi l-ai ccucerit total :P

#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 Baxon, on 19 decembrie 2017 - 14:29, said:

Daca avea educatia din casa , indiferent ca ceilalti pitici de la gradi , scuipau se cacau pe mese etc , ar fi stiut sa ocoleasca specimenele ! Din casa pleaca totul , daca parintele e idiot , copilul va deveni un idiot !
E greu sa se discute cu tine cand faci parintii idioti si discuti in halul asta. Nu stiu de ce am impresia ca nu ai experienta de parinte, la cat de categoric esti.
Nici nu stii ce usor isi copiaza copiii unii altora comportamentul. Indiferent de educatie.

#63
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 corinadaniela, on 19 decembrie 2017 - 13:44, said:

intrebare de 200 de puncte :

...

o prima solutie ar fi sa-l mutati in alta clasa la aceeasi scoala sau la o alta scoala, in felul acesta ar putea fi rezolvata problema anturajului. daca acum in clasa a 5-a ( la 11-2 ani )
intrebare de 2000 de puncte si optispe saisprezecimi:
(apropo, ce se poate face cu punctele astea?)

tu ai citit primul post ca lumea? baiatul e clasa a 7-a, fata e clasa a 5-a.

 Sebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:21, said:

Unul în clasa a VII-a, altul în clasa a V-a.
pentru că anul viitor va fi unul greu pentru el

 Sebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:55, said:

Iar anul viitor va avea examenul de capacitate.
tot respectul pentru matale, imi place sa citesc ce scrii p-aci uneori, dar asa ma scoateti din sarite cand cititi din doi in sapte...
in concluzie, poliloghia scrisa pe juma de pagina, e total inutila. iar aia cu "faceti-va timp sa mergeti la terapie", ca d-aia nu
se mai fac drumuri in Romania pentru ca nu se mai duc tinerii la biserica maica, e si mai inutila. a dracului terapie si ai dracului
americanii aia ca ei au impamantenit chestia asta worldfuckinwide. terapie! hai sa-mi bag ceva-n ea de terapie, terapisti si terapizatori.

TERAPÍE, terapii, s. f. Terapeutică (1). ◊ Terapie tisulară = histoterapie. Terapie intensivă = terapie prin care bolnavii imediat operați sau în stare foarte gravă sunt permanent asistați de personal medical în saloane speciale; reanimare. – Din fr. thérapie.

psihologu' nu e medic, am intrebat colega de birou, ca-i avizata in domeniu. si pentru ca terapie mai inseamna si tratament:

TRATAMÉNT, tratamente, s.n. 1. Fel de a se purta cu cineva, atitudine, comportare față de cineva. 2. Îngrijire medicală; ansamblu de mijloace igienice, dietetice, medicamentoase, balneare, climaterice etc. cu care se tratează o boală; spec. mod, metodă, mijloc terapeutic folosit în combaterea bolilor. 3. Ansamblul operațiilor tehnice, fizice, chimice, biologice etc. executate asupra unui material sau a unui organism etc. pentru a obține modificări de calitate, de formă, de structură etc. în scop industrial, economic sau științific. 4. (Fon.) Evoluție, modificare, schimbare. – Din it. trattamento, fr. traitement.

asa ca, repet, mai soto cu pianul pe scari si cu terapia, ca la psiholog nu faci terapie. punct!

psihologul o sa faca un rahat pe bat. spun asta pentru ca nevasta-mea e psiholog (si-i pare rau ca a ales asta, dar oricum n-o practica),
colega de birou care-i tot psiholoaga, dar nici ea nu practica meseria (i-am cerut si ei parerea si cica "fix cucu', face pe dracu', doar toaca
bani" - am incheiat citatul) si as mai adauga pe lista si doua amice tot psiholoage si alea, care de fiecare data cand le aud spun ca ce fac
ele e un fel de apa de ploaie, dar o apa de ploaie platita chiar bine uneori. asa ca inca odata, cu terapie, psihologie, analiza & sh*t, o sa
rezolvi o laie, mai tarati si lumea pe drum si mai tocati si bani. patru psihologi, aceeasi parere, rings a bell? daca nu rings, vi-l repar io, ca
acolo-s de meserie.

de timpul pierdut nu mai vorbesc, ala e cel mai pretios.

ma scuzati de offtopic, ma scuzati si ca nu ma apuc acum sa-mi dau cu parerea-n staga si-n dreapta (nu imi permit sa dau altora sfaturi
legate de cresterea odraslelor, ca nici eu nu sunt de acord sa primesc de la altii) si va urez multa bafta sa-l indreptati pe calea cea buna.

Edited by dygey, 19 December 2017 - 15:11.


#64
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
eu am inteles ca baiatul este mai mic, pentru ca a scris "juniorul" in primul mesaj. se intampla ca pana termin eu de scris un mesaj, sa posteze altii intre timp si imi pot scapa detalii, e firesc.

#65
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Bursul, on 19 decembrie 2017 - 14:23, said:

Da-mi voie sa zic: cacat!!! Prin interziceri si amenintari nu faci decat sa-l afectezi psihic. Sunt parinti care isi educa copii cu frica sau prin sanataj.  Da, copilul executa ordinul,  dar nu o face din placere. Va urâ sa faca acel lucru. In timp copilul devin frustrat si introvertit. Insa parintele se mandreste: ia uite ce bine am educat copilul. Sau dresat ca e cam tot aia.

Ete scartz...copilu, stai in casa mea si mananci mancarea mea si consumi apa si curent si toate cele ? , atunci faci cum zic eu..sau pa, mai este loc pe strada printre cersetori. --bine asta i-o zic doar asa ca joc psihologic si nu chiar o si fac, si nici nu ar fi nevoie ca nu are curaj sa incerce oricum.
Executa ce ii zic dar e liber sa aleaga metoda de executie. Da...ii interzic sa umble cu retarzi si derbedei ce nu au media 10 la purtare, sport si religie si mai mult de 3 absente nemotivate in 4 ani. Nu-i interzic sa umble cu cei buni din clasa. Sa injure dupa ce are 18 ani si in casa lui. nu-i convine, pa, mai fac altul si-l dezmostenesc.

Edited by 77777-7, 19 December 2017 - 15:14.


#66
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 77777-7, on 19 decembrie 2017 - 15:10, said:

----bine asta i-o zic doar asa ca joc psihologic si nu chiar o si fac
Posted Image Posted Image

#67
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 19 decembrie 2017 - 14:40, said:

@Baxon
ai copil sau copii?
Nu e treaba magarului de unde beau oile apa !

#68
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Sebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:21, said:

Asta am ajuns să mă întreb acum, după ce am ajuns la limita argumentelor care mă ajutau să înţeleg ce se petrece şi care e soluţia. Suntem părinţii a doi copii. Unul în clasa a VII-a, altul în clasa a V-a. Dacă în cazul fetei comportamentul este unul dorit de orice părinte, în cazul juniorului e o catastrofă. E deştept, dar e puturos. Rezultatele sale şcolare sunt în salturi. Încercăm să îl ajutăm, atît la lecţii, cît şi la învăţat, ascultându-l. Asta cînd ne putem înţelege cu el. A intrat într-un cerc de prieteni din clasă care excelează ca şi el în a fi golani. În comportament şi vorbe. Urmare a acestui fapt, nu e atent la ore. Nu învaţă la unele materii. La română şi la matematică plătim profesori care să îl ajute să înţeleagă ceea ce sistemul şi comportamentul său nu îl avantajează. A început prin a se plînge anul trecut de telefon. Că nu e performant, că nu poate juca nimic pe el. I-am replicat că rezultatele sale nu ne motivează să îi oferim un asemenea terminal telefonic şi că e cazul să pună mîna pe carte, să înveţe, pentru că anul viitor va fi unul greu pentru el, iar golurile din  cunoştinţele sale se vor răzbuna. Şi-a cumpărat un alt telefon din banii adunaţi de ziua sa. Pentru că mai mult stătea pe telefon, i-am anulat accesul la internet, şi mai apoi i-am confiscat aparatul. Aceasta nu a adus însă o creştere a interesului legat de şcoală. L-am mai prins uneori ştergînd sau modificînd pe caietul de clasă tema la diverse discipline. Refuză cu îndîrjire,  să se achite de îndatoriri, socotind şi specificînd că are drepturi.  A copiat tendinţa altora de a vorbi murdar. Cred ca cea mai bună soluţie ar fi să mă adresez unui psiholog.
Mai. voi ce sunteti, "PARINTI" sau chelneri, in CASA VOASTRA? Faptul ca legislatia actuala nu va da dreptul sa-i futeti cateva palme ca sa se trezeasca la realitate, nu inseamna ca trebuie sa-l slujiti, pe banii vostri.  Daca nu sunteti in stare sa cresteti un copil, sa-l educati,  la ce l-ati mai produs? Doar pentru acel moment de "euforie"? Si acuma veniti si va vaitati pe net ? Voi, cum ati fost crescuti?

#69
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Nu e vina copiilor ca sunt nemernici, majoritatea parintilor din ziua de azi sunt niste idioti. Vad foarte des copii pe ai caror parinti imi vine sa-i calc in picioare. Ce animale de "parinti" sunt aia care-si lasa copiii sa faca ce vor? Am avut si eu 2 copii dar cand ma uitam urat la ei, inghetau. Nu era nevoie sa tip sau sa-i lovesc, doar le-am explicat de la o varsta frageda ca bataia doare. Acum s-au casatorit, dar tot nu misca in fata mea.

#70
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Sebiko, on 19 decembrie 2017 - 14:22, said:


Tu aşa ai procedat....
Asa as fi procedat cu tine !

#71
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 corinadaniela, on 19 decembrie 2017 - 15:05, said:

eu am inteles ca baiatul este mai mic, pentru ca a scris "juniorul" in primul mesaj. se intampla ca pana termin eu de scris un mesaj, sa posteze altii intre timp si imi pot scapa detalii, e firesc.
Posted Image

 stmb, on 19 decembrie 2017 - 15:12, said:

Eu din primul post am inteles ca fata e mai mare si baiatul mai mic.
nici initiatorul nu s-a exprimat tocmai clar.Posted Image

#72
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
E o varsta dificila si clar o sa aveti rezistenta, dar mie nu mi se pare iesit din comun.

Nu cred ca o sa rezolvati mare lucru cu batutul la cap, e vasta la care oricum face ce i se pare LUI ca e bine. Si din pacate, e varsta la care anturajul are mai multa influenta decat aveti voi. Dar daca baza de acasa e buna, are sanse mari sa-si filtreze anturajul mai bine pe viitor. As zice ca doar exploreaza. Sau poate ca nici copiii nu-s chiar atat de "rai" si e doar perceptia voastra pentru ca va calca pe nervi si exagerati fara sa vreti. Fac si eu ca Lex, toti am injurat si am fost teribilisti pe atunci. :lol:
Mai am pana ajung la copil de varsta asta deci nu vorbesc din experienta (decat a mea ca fost(a) adolescent(a)).

Pe copil l-ati intrebat ce vrea sa faca mai departe? Intr-un an ar trebui sa-si decida viata (poate suna dramatic da' daca faci filologie e greu sa intri la Politehnica; ok, orice e posibil, dar devine clar mai greu). L-ati luat vreodata la o discutie sa vedeti cam pe unde se vede el "cand o sa fie mare"? O discutie linistita si o argumentare factuala nu cu graba, emotii si acuzatii.

Cred ca in functie de raspuns puteti sa ii explicati cam care sunt asteptarile de la el. Frumos si nu cu amenintari ci cu consecinte naturale.

Nu vrea sa mearga la liceu mai departe? Pana in clasa a 10a trebuie sa faca scoala asa ca urmeaza o scoala de arte si meserii de unde o sa iasa lucrator. De la 16 ani poate sa lucreze toata viata ca brutar, muncitor in constructii, spalator de geamuri etc. Nu e nici o rusine si unele dintre meserii platesc bine. Dar asta e urmarea fireasca a alegerii.

Vrea sa faca un liceu bun spre foarte bun si apoi o facultate? Ce anume si de ce? In conditiile actuale sansele sa intre sunt mici daca are goluri mari pentru ca va conta orice sutime la nota. Sugereaza-i sa-si stabileasca un plan de "atac" realist pentru urmatorii 1.5 ani. Nu poti sa il fortezi sa invete dar il poti ajuta. Intreaba-l cum crede el ca ar putea recupera materia si lasa-l sa faca o propunere pe termen scurt (eg. petrec 1h x 3 saptamana asta sa citesc capitolul 1 la matematica si sa fac toate exercitiile; petrec 3ore saptamana viitoare sa citesc cartea x si sa fac un rezumat). La sfarsitul perioadei discutati progresul si lasa-l sa faca un plan pentru saptamana viitoare.
Edit: am uitat de consecinte in caz ca nu se tine de cuvant, discutate inainte. (eg. te poti juca pe telefon/poti merge in oras dupa ce ai invatat, citit x ore)

Nu trebuie sa invete la toate materiile "de 10", dar trebuie sa insiste la cele relevante pentru admitere si viitor. In rest, invatati-l sa mai si speculeze (da, e stupid sistemul si notele conteaza deci trebuie si o cale alternativa pentru a-ti pastra mintea intreaga si a te putea concentra pe ce e important).

Vrea la un liceu mediocru? E ok daca stie mai putin dar 1. tot trebuie sa ia capacitatea/admiterea (mai e admitere?!) deci tot trebuie sa invete cat de cat 2. sansele sunt mari sa ajunga tot lucrator ca si dupa scoala de arte si meserii... Si la 18 ani trebuie sa se angajeze.

PS: Chiar daca fata e "exemplara" acum, stati linistiti, urmeaza si la ea aceeasi poveste. Ppun ca si baiatul a fost "exemplar" pana la un moment dat :)

Edited by Dev, 19 December 2017 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate