Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

copil agresiv

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View PostLex404, on 19 decembrie 2017 - 12:49, said:

Tin minte si acum, fumam dupa scoala Pall Mall galben Posted Image
Apoi am avut o perioada in care chiuleam.
Si totusi ai reusit sa ajungi moderator pe Softpedia...CUM?

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
toti aven derapaje, problema e cum iesim din ele.

#21
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postonlyviu, on 19 decembrie 2017 - 12:32, said:

Cum adica si-a cumparat telefon singur? De unde, cum?
Tocmai a zis ca e destept.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postandreim77, on 19 decembrie 2017 - 12:51, said:

Lex, pe vremea aia golaneala era soft. nu insemna practic nimic, cel mult erai dat exemplu negativ in fata clasei sau la careu in fata scolii. te durea in cot.


S-o crezi tu...

Nu e nimic diferit, doar perceptia noastra.

Dar nimic! Si crede-ma ca mai vad pe FB ce copii termina acelasi liceu pe care l-am terminat eu, copii pe care ii stiam de cand erau in clasele primare ca ii prindeam prin crasme cand chiuleau(-m, dar noi aveam voie). Si termina bine, chiar daca au perioade...

Edited by Lex404, 19 December 2017 - 12:54.


#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:21, said:

Asta am ajuns să mă întreb acum, după ce am ajuns la limita argumentelor care mă ajutau să înţeleg ce se petrece şi care e soluţia. Suntem părinţii a doi copii. Unul în clasa a VII-a, altul în clasa a V-a.
Exista solutii, insa ia timp si trebuie rabdare.
Am scris aici:  https://forum.softpe...t-fi-ei-gasiti/
Cauta cartea respectiva cititi-o amandoi parinti, incercati  sa o intelegi si aplicati exemplele de acolo. Eu pot sa zic ca la mine a functionat, insa cu multa munca si multi nervi. In principal parintii sunt de vina pentru educatia copilului, apoi vine anturajul. Daca copilul are prieteni care-l influenteaz negativ va fi greu de schimbat.
Inca se poate!

#24
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postandreim77, on 19 decembrie 2017 - 12:32, said:

si vina lui care e?
mie mi se pare ca l-ati tacanit sa invete de s-a saturat de scoala. s-a saturat sa va mai asculte pe voi, il enervati si prefera golanii de la scoala, se simte mai bine cu ei decat cu voi. se distreaza mai bine cu ei decat cu voi, probabil voi nu va distrati niciodata cu el de sta mai mult pe telefon.
in plus probabil ori l-ati rasfatat ori i-ati apreciat in mod diferit, ati favorizat-o pe fata.
sunt multe cauze posibile, dar nici una nu vine de la el ci de la voi. in primul rand voi, parintii, aveti nevoie de consiliere daca singuri nu va dati seama de greseli.

Chiar toţi profesorii sunt absurzi? Nu l-am ţăcănit să înveţe. Nu are motiv să se sature de şcoală. Evoluţia sa a fost una similară unui mig. Spre pămînt. Cred că am greşit nespunînd decît foarte greu nu capriciilor sale. Am avut încredere în el. Ceea ce încercăm este să îl învăţăm că există un bun simţ şi nişte limite care trebuiesc respectate. Are drepturi, dar şi obligaţii. Spre deosebire de alţi copii, care au şi alte îndatoriri, la noi cerinţa a fost să înveţe, să se preocupe de lecţii şi să se comporte civilizat. Aşa cum şi noi o facem de zi cu zi. Nu cred că am favorizat fata, din contră ea a fost victimă colaterală pînă la o anumită vîrstă. Ce i-ar lipsi?  Ceream să înveţe pentru că actualul sistem e o vînătoare de note. Iar anul viitor va avea examenul de capacitate.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:21, said:

Asta am ajuns să mă întreb acum, după ce am ajuns la limita argumentelor care mă ajutau să înţeleg ce se petrece şi care e soluţia. Suntem părinţii a doi copii. Unul în clasa a VII-a, altul în clasa a V-a. Dacă în cazul fetei comportamentul este unul dorit de orice părinte, în cazul juniorului e o catastrofă. E deştept, dar e puturos. Rezultatele sale şcolare sunt în salturi. Încercăm să îl ajutăm, atît la lecţii, cît şi la învăţat, ascultându-l. Asta cînd ne putem înţelege cu el. A intrat într-un cerc de prieteni din clasă care excelează ca şi el în a fi golani. În comportament şi vorbe. Urmare a acestui fapt, nu e atent la ore. Nu învaţă la unele materii. La română şi la matematică plătim profesori care să îl ajute să înţeleagă ceea ce sistemul şi comportamentul său nu îl avantajează. A început prin a se plînge anul trecut de telefon. Că nu e performant, că nu poate juca nimic pe el. I-am replicat că rezultatele sale nu ne motivează să îi oferim un asemenea terminal telefonic şi că e cazul să pună mîna pe carte, să înveţe, pentru că anul viitor va fi unul greu pentru el, iar golurile din  cunoştinţele sale se vor răzbuna. Şi-a cumpărat un alt telefon din banii adunaţi de ziua sa. Pentru că mai mult stătea pe telefon, i-am anulat accesul la internet, şi mai apoi i-am confiscat aparatul. Aceasta nu a adus însă o creştere a interesului legat de şcoală. L-am mai prins uneori ştergînd sau modificînd pe caietul de clasă tema la diverse discipline. Refuză cu îndîrjire,  să se achite de îndatoriri, socotind şi specificînd că are drepturi.  A copiat tendinţa altora de a vorbi murdar. Cred ca cea mai bună soluţie ar fi să mă adresez unui psiholog.
Stii tu cum e fiecare cioara isi lauda puiul , apoi asa si tu , zici ca e destept dar e puturos ; eu cred ca e chiar invers , nu prea destept dar hiperactiv .
Vrei sa-l inveti disciplina pune-l la un sport de echipa , cu cel putin un antrenament pe zi sa vezi cum ii ies fumurile pe nas .

Daca il cocolosesti asta primesti !

#26
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 12:48, said:

mama, dar urat ti-ai refulat frustrarile in capul lui... si mai vrei sa te asculte cand a venit cu saru' mana si l-ai "pleznit".

Asta pentru că iniţial a dorit ca noi să fim cei ce îi cumpără aparatul.....

#27
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
E perceptia ta ca nu l-ati tacanit, e clar ca-i satul.
ii lipsesc parintii pe care se poate baza simplu, nici scoala nici nimic nu suplineste absenta voastra. pt ca v-ati transformat in capitani care comanda soldatului sa execute. asta e el pt voi.

#28
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Poststmb, on 19 decembrie 2017 - 12:55, said:

Profesorii sunt de multe ori mai slab pregatiti decat elevii... si s-au facut profesori pentru ca timpul trece, leafa merge.

Dar acesta nu e un motiv să îi distrug viitorul....

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Lumea in general se infurie si arunca cu oua stricate in scoala dar, dar adevarul crud e ca educatie morala nu prea mai face nimeni: nici familia, nici Biserica, nici scoala, nici anturajul... nimeni...

Daca deschizi televizorul e plin de "morala" plecand de la aia din Parlament (care voteaza ce le convine lor) continuand cu aia care comenteaza in studiourile TV si care emit opinii indoielinice si terminand cu aia care sparg seminte in fata televizorului gandindu-se ca si ei ar face la fel, daca ar putea ajunge la borcanul cu miere.

Atunci, ce ne mai mira ca copiii sunt cum sunt? Cunosc adulti care regreta sincer ca copiii lor, corporatisti de profesie, nu au intrat de tineri in PSD ca sa se scoata...

Derapajul moral incepe de sus in jos si e primit cu bratele deschise de toti in ideea profund romaneasca ca "Decat prost, mai bine neam prost"

Edited by rosix, 19 December 2017 - 13:02.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:59, said:

Asta pentru că iniţial a dorit ca noi să fim cei ce îi cumpără aparatul.....
era o vorba intre golani: "increderea si virginitatea se pierd o singura data".

daca a venit ca vrea ca si se cuvine trebuia sa i se spuna ca nu asa se cere, ca nu este un drept al lui ci o rasplata, ca vreti sa-i luati telefon dar trebuie sa-l castige, cumva.

si mare atentie: cand a indeplinit conditiile puse trebuie luata "jucaria".

Edited by arg, 19 December 2017 - 13:05.


#31
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Scoala militara scrie pe el!
Acolo, o sa invete disciplina.

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005

View PostUgho, on 19 decembrie 2017 - 13:07, said:

Scoala militara scrie pe el!
Acolo, o sa invete disciplina.
Nu e cu inscriere.
Trebuie sa dea examen pentru admitere. Si va fi respins.
Deci pica oferta-ti.

#33
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tzOCxnszcvA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSebiko, on 19 decembrie 2017 - 12:21, said:

Încercăm să îl ajutăm, atît la lecţii, cît şi la învăţat, ascultându-l.

Cred ca cea mai bună soluţie ar fi să mă adresez unui psiholog.

Ajuta-l invatand cu el. Ascultatul e metoda lu' mama mare. Arata-i cum sa invete rapid si eficient, il motivezi ca asa ii ramane timp pentru porcariile lui ... whatever
Felicitari, DA ! Apeleaza la un psiholog bun.

#35
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Ma intreb oare cati dintre cei care au raspuns au copii ?

@initiator, clasa a VII-a. Perfect explicabila "revolta" baiatului tau. Incepe o perioada de "rebel fara cauza", perioada pe care o au 99% dintre adolescenti.
Eu cred ca a mai avut o perioada asemanatoare, probabil de mai mica intensitate, pe care ati uitat-o.
In psihologie sunt descrise cateva "incapatanari" ale copilului, de la nastere pana la tinerete.
Va trece, dar va trebui ca voi sa aveti rabdare si tact. Poti discuta si cu un psiholog, nu sunt neaparat bani aruncati. Dar printr-o recomandare, nu mergeti la primul cabinet iesit in cale.
Este "normal" sa nu invete, cei carora le face cu adevarat placere sa invete sunt rara avis, sa fim seriosi. Toti (aproape) trebuie motivati sa invete. Asa am fost si noi, sa nu fim ipocriti, difereau metodele si difera vremurile Posted Image
Din pacate, solutii 100% functionale nu-ti va da nimeni, nici macar psihologul. Cheia e cumva la voi, va trebui sa invatati cum s-o rasuciti.

Personal, am un baiat in clasa a 2-a. A 2-a !! Am fost chemati la scoala pentru a ni se spune ca nu mai este acelasi copil de anul trecut.
Nu este agresiv, doar ca nu este atent la ore si ca vorbeste. Si vorbeste, nu gluma, recunosc ! De exemplu, i-a spus doamnei (pe care o divinizeaza, fara exagerare), dupa o zi in care au facut matematica 3 ore la rand: "o s-o chem pe doamna director sa te dea afara din scoala". Noroc ca doamna este o Doamna, nu s-a suparat, am discutat cu dansa.
Am discutat cu copilul, am luat tot registrul la rand, de la pedepse pana la recompense. Nu stiu daca a functionat ceva, cert este ca de vreo luna si-a "revenit", ne spune doamna ca acum il recunoaste Posted Image

Nu baga de seama replicile cu "cioara", copilul tau este destept. Daca-i faceti un test, o sa vezi ca este peste medie. Vorbesc serios.

Edited by ergon, 19 December 2017 - 13:27.


#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cred ca avem cu totii o problema - incercam sa ne educam copiii dupa standarde morale in care nici noi nu mai credem.  
Si atunci tinerii aia se cam prind despre ce e vorba...

Problema e ca, intr-o astfel de societate, in care domneste legea junglei.. nu ajung decat cativa la masa la tort... Restul doar muncesc pentru primii, producand taxe si impozite iar locul lor social e sub scara.  De aici marea frustrare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate