Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Carne de sarmale taiata la cutit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJJackFLASH, on 17 decembrie 2017 - 14:14, said:

Pentru sarmale şi ardei umpluţi eu pefer carnea de vită: mânzat sau juncan.
Asa , si ia explica tu cum este cu carnea asta , care este una , care alta , si cum faci sarmale din asa ceva !?

#56
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostArgent, on 16 decembrie 2017 - 16:17, said:

Varianta simpla este ca nu suport carnea de sarmale care se gaseste prin comert, asa ca vreau sa o prepar singur.
Si am carne de porc, ce nu am? Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar, asa ca va intreb daca pot sa prepar carnea de sarmale din cutit?
Si desigur care este amestecul corect pentru carnea de sarmale? Ce trebuie sa contina sarmalele.

Scoate la bataie 5 lei si du-ti carnea de acasa la un magazin care are masina se tocat.Intr-un minut ai rezolvat dilema vietii tale.

#57
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View Postizometric, on 17 decembrie 2017 - 08:59, said:

Toata carnea de larg consum este injectata. Proaspata, mezeluri, afumata, ce vreti voi.
Iti platesc deplasarea dus-intors plus o masa calda pana la abatorul de pasari la care lucrez, iti asigur o vizita pe toate fazele de productie, daca vei gasi un singur ac sau utilaj de injectie eu voi declara ``Da carnea de pui se injecteaza`` daca nu tu vei fi cel care va spune ``Sunt un raspandac care debiteaza numai tampenii``. Ce zici accepti?

Edited by nicu_gh, 17 December 2017 - 19:20.


#58
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postizometric, on 17 decembrie 2017 - 16:58, said:



Dar tu? Ce calificare ai?

In ultmele 4-5 posturi pe diverse topicuri ai folosit cuvantul tampenii. Incearca sa te mai temperezi putin.

Nu pot sa ma temperez cand vad tampenii, sorry.
Eu doar anul asta am vazut cateva linii de transat pui(de la 100k pana la cateva milioane ai in tari dezvoltate si in tari mai putin dezvoltate), de la abatorizare pana la impachetat si te asigur ca nu se injecteaza nimic.
@Richeliu a incercat sa-ti explice mai sus cand se foloseste injectarea dar nu l-ai bagat in seama si i-a trecut cheful.

Daca vorbim de calitatea proasta a produsului sunt de acord, lumea se inghesuie la pui la 1.5 euro pe kg fara nici un gust, si evident daca e cerere e si productie.

Edited by ionutzitaly, 17 December 2017 - 20:56.


#59
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postnicu_gh, on 17 decembrie 2017 - 19:18, said:

Iti platesc deplasarea dus-intors plus o masa calda pana la abatorul de pasari la care lucrez, iti asigur o vizita pe toate fazele de productie, daca vei gasi un singur ac sau utilaj de injectie ...........
Eu te cred ..
Cum stiu foarte bine , la o ferma de gaini pt oua , ce mincare se da , eco , bio ...
Bun , dar atunci de ce mama dracului miroase carnea de pui a chimicale de nu se poate minca ? Pieptul , pulpele , adica bucatile mai consistente , put de vomiti , indiferent de modul de preparare .
Ce mai poate fi " mincabil " este mincarea pt pisici ...aripi bine prajite si condimentate ...

#60
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Gustul carnii e dat de calitatea furajului folosit, acum un pui crescut industrial in 42-45zile  pana la 2,5-2,8kg in viu nu va avea niciodata gustul unui pui crescut in curte 6 luni pana la acceiasi greutate, cel din curte mai scurma dupa o rama mai prinde o musca, mai ciupeste un fir de iarba...In plus in halele de crestere din cauza densitatii in prima parte a cresterii se administreaza si medicatie vaccinuri si antibiotice. Eu consum fara probleme carne de pui de la firma la care lucrez pentru ca stiu ca respecta perioada de pauza de la ultima administrare pana la sacrificare.

#61
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postnicu_gh, on 17 decembrie 2017 - 19:18, said:

Iti platesc deplasarea dus-intors plus o masa calda pana la abatorul de pasari la care lucrez, iti asigur o vizita pe toate fazele de productie, daca vei gasi un singur ac sau utilaj de injectie eu voi declara ``Da carnea de pui se injecteaza`` daca nu tu vei fi cel care va spune ``Sunt un raspandac care debiteaza numai tampenii``. Ce zici accepti?

Ia pune poze cu puii aia pregatiti pentru livrare sa vedem cum arata.
Si eu cumpar pui neinjectati din magazin, la pret triplu fata de aia injectati. Deci este foarte probabil sa nu practicati injectia la abatorul unde lucrati, dar vreau sa vad niste poze cu produsul finit, nu e nevoie sa te bagi la cheltuieli.

#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postizometric, on 17 decembrie 2017 - 21:40, said:


Si eu cumpar pui neinjectati din magazin, la pret triplu fata de aia injectati.
Poti sa dai si niste exemple, sau e secret ?

#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 21:02, said:

Bun , dar atunci de ce mama dracului miroase carnea de pui a chimicale de nu se poate minca ? Pieptul , pulpele , adica bucatile mai consistente , put de vomiti , indiferent de modul de preparare .
Dacă vorbim de carnea ieftină, atunci vorbim de pui crescuți in hale, in timp foarte scurt. Din cauza condițiilor de creștere, acestora li se administrează antibiotice și alte medicamente, pentru a-i feri de o posibila epidemie, care ar putea compromite o întreaga generație (recolta). Dacă nu se oprește administrarea acestora cu 5-7 zile înainte de sacrificare, acestea nu sunt complet metabolizate de organismul puiului și atunci...carnea are gustul ala infect. Depinde cât de corect e producatorul.


#64
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postpasilla, on 17 decembrie 2017 - 21:44, said:

Poti sa dai si niste exemple, sau e secret ?

Pai de exemplu pui Bio la Carrefour in Belgia. Kilogramul de pui culturist injectat e 3,5 euro, kilogramul de pui bio schilod este 10-12 euro. Dar are gust de pui crescut de maicamea la tara, nu de cauciuc.

Edited by izometric, 17 December 2017 - 21:53.


#65
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Puiul bio este acelasi pui ca si cel "injectat" dar cu eticheta pentru snobi.

#66
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
D-aia mananca romanii mancare de calitate foarte scazuta, pentru ca vezi postul de mai sus.

Prieteni, in industria alimentara, ca in orice alta industrie, calitatea este direct proportionala cu pretul.

Este hilar cum va cumparati Ray Ban original dar la magazin cumparati pui de 10 lei kilul.

Eu de vreo doi ani incoace cheltuiesc dublu pe mancare bio. Dar consider ca merita.

Edited by izometric, 17 December 2017 - 21:59.


#67
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 17:34, said:

Asa , si ia explica tu cum este cu carnea asta , care este una , care alta , si cum faci sarmale din asa ceva !?

Mânzatul este un viţel tânăr, înţărcat. Are carnea fragedă.

Juncanul este mai matur. Carnea este mai roşie , gustul mai bogat.

Carnea de vită este delicioasă .

Edited by JJackFLASH, 17 December 2017 - 22:01.


#68
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
La cit sint de gretos ! am incercat si normal si eco si bio , si " de tara " si galben la punga ...si toti put .
Ce nu pute , si se poate minca ,  rata . Astea nu put , probabil nu sint inca crescute asa intensiv .

#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postizometric, on 17 decembrie 2017 - 21:56, said:

D-aia mananca romanii mancare de calitate foarte scazuta, pentru ca vezi postul de mai sus.

Prieteni, in industria alimentara, ca in orice alta industrie, calitatea este direct proportionala cu pretul.

Este hilar cum va cumparati Ray Ban original dar la magazin cumparati pui de 10 lei kilul.

Eu de vreo doi ani incoace cheltuiesc dublu pe mancare bio. Dar consider ca merita.
Eu as da o lege prin care toti tinerii sa fie obligati sa:

View Postnicu_gh, on 17 decembrie 2017 - 19:18, said:

Iti  statul platesc deplasarea dus-intors plus o masa calda pana la abatorul de pasari la care lucrez, iti asigur o vizita pe toate fazele de productie, daca vei gasi un singur ac sau utilaj de injectie eu voi declara ``Da carnea de pui se injecteaza`` daca nu tu vei fi cel care va spune ``Sunt un raspandac care debiteaza numai tampenii``. Ce zici accepti?

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 22:00, said:

La cit sint de gretos ! am incercat si normal si eco si bio , si " de tara " si galben la punga ...si toti put .
Ce nu pute , si se poate minca ,  rata . Astea nu put , probabil nu sint inca crescute asa intensiv .
Daca "nu pute" nu e bun. Rata "pute" mai tare decat puiul, dar depinde si de nas.

#70
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJJackFLASH, on 17 decembrie 2017 - 21:58, said:


Carnea de vită este mai delicioasă decât porcina.
lasa ca stiu eu cum este carnea de vita caci consum destul de des ...problema este cum naiba faci sarmale si ce sarmale sint alea , daca folosesti carne macra .
Nebunia la sarmale , si in general la tocatura , este grasimea , carnea grasa .
Tu ce "sarmale" faci , pt Bianca ???

View Postizometric, on 17 decembrie 2017 - 21:56, said:

D-aia mananca romanii mancare de calitate foarte scazuta, pentru ca vezi postul de mai sus.

Eu de vreo doi ani incoace cheltuiesc dublu pe mancare bio. Dar consider ca merita.
Da , merita , mie imi spui !? lasa fentele astea , ca tot ce este etichetat bio in magazine , este doar o frectie , dar platita scump , sa te poti lauda pe forumuri .
Eu nu ma laud ca am incercat si m-am fript , ca ride lumea de mine .
........
Tot ce-am mincat" adevarat " a fost de la tarani din curte , de prin tirguri , de pe " sant " ! . Astea merita banii dar nu costa o avere !

#71
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 22:02, said:

lasa ca stiu eu cum este carnea de vita caci consum destul de des ...problema este cum naiba faci sarmale si ce sarmale sint alea , daca folosesti carne macra .
Nebunia la sarmale , si in general la tocatura , este grasimea , carnea grasa .
Tu ce "sarmale" faci , pt Bianca ???

Mergi la hala de carne şi cumpără CEAFĂ de vită  Pentru sarmale nu trebuie carne scumpă.

Se poate chiar şi carne de la burtă.

Şi să mai iei grăsime de porc. Asta se recomandă.

Dar grăsime trebuie puţină, doar pentru gust.

#72
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc de combinatie , nu .
Prefer porcul la sarmale , eventual afumatura , prefer sa le vad fierte sa pluteasca untura si apoi scazute si rumenite la cuptor .
Restul este mincare pt regim .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate