Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Carne de sarmale taiata la cutit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Varianta simpla este ca nu suport carnea de sarmale care se gaseste prin comert, asa ca vreau sa o prepar singur.
Si am carne de porc, ce nu am? Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar, asa ca va intreb daca pot sa prepar carnea de sarmale din cutit?
Si desigur care este amestecul corect pentru carnea de sarmale? Ce trebuie sa contina sarmalele.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai nevoie de cutit ascutit....... si carne de porc, si indemanare si condimente si o femeie pe langa tine, sau daca nu partenerul, ca este legal oarecum daca se pricepe.

In comert nu se gaseste carne de sarmale , se gaseste carne tocata , dar este ceva nou pentru tine acest termen,,,,,

Edited by keta, 16 December 2017 - 16:27.


#3
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Carnea incearca s-o toci cu barda (sau cu un satar, ori cu un topor mai mic), cu cutitul nu cred ca merge.
20-25% trebuie sa fie grasime, restul carne macra.

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu prea se poate. Nu se va toca niciodată suficient de fin încât să nu fie efectiv niște bucăți de carne.

Mie personal nu mi-au ieșit chiftele la carne tăiată mărunt cu cuțitul.

Mai bine mergeți cu carnea la un măcelar, dați câțiva lei și v-o toacă acolo. (Dar în principiu vă vor refuza, că nu se știe niciodată cu ce carne vine clientul și puțini riscă să-și contamineze propria afacere)

Edited by britneysbitch, 16 December 2017 - 16:24.


#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De ce sa trolezi cu asa ceva? M-am dus la frigorifer si am vazut unde este tinuta carnea tocata pe care o vand magazinele de cartier, aveau improvizata o cutie de europalet.
Este o prostie sa zici ca ar trola careva pe un subiect legat de sanatate.

#6
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Bunica facea carnea de sarmale la satar, delicioase! Cele mai bune sarmale pe care le-am mancat vreodata!

Edited by Uteib, 16 December 2017 - 16:29.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se toaca foarte bine cu un satar (si mai bine cu doua)

Sarmelele "trebuie" sa contina ce vrei tu. NU exista o reteta standard pentru sarmale.
In principiu carne, orez, pasta de rosii, ceapa, piper, cimbru, marar. Se poate folosi si carne de pasare, de vita, ciuperci, sau  numai orez. Cu afumatura sau fara.

Importanta este varza murata sa fie de calitate si sa fie fierte la foc mic (cuptor) timp indelungat.

Edited by pasilla, 16 December 2017 - 16:35.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Barda ? Cutit ?, cred ca de abia se barbiereste singur (a)......

#9
vittel

vittel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2017
Poti, dar nu va fi usor. Depinde de cantitate, probabil iti va lua cateva ore bune si tot nu va avea aceeasi consistenta precum carnea tocata la masina.
Daca nu vrei sa investesti bani in masini de tocat carne e ok. Dar, ai si variante ieftine - masini de tocat manuale, la cativa zeci de lei.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vittel, on 16 decembrie 2017 - 16:30, said:

Poti, dar nu va fi usor. Depinde de cantitate, probabil iti va lua cateva ore bune si tot nu va avea aceeasi consistenta precum carnea tocata la masina.
Daca nu vrei sa investesti bani in masini de tocat carne e ok. Dar, ai si variante ieftine - masini de tocat manuale, la cativa zeci de lei.
Dureaza mai putin decat la masina de tocat manuala si se poate face chiar pasta.

Edited by pasilla, 16 December 2017 - 16:34.


#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă n-are mașină de tocat, voi credeți că are satâr? Wtf, are doar... cuțit. Lol.

Dacă vrei sarmale, ia-ți mașină de tocat. Vezi că înfășurarea lor e mai dificilă decât pare. Va trebui să iei și o mașină de înfășurat, ceva cam ca aia de face țigări. Altfel o să ai sarmale cât nuca sau cât micii de Dedulești. Dublu lol.

Edited by ursamajor, 16 December 2017 - 16:56.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cine a mincat sarmale date "mare"la mașinã?
Nu e bune.
Sã faci 1-2 sarmale, carnea o toci cu bicul de ras...feliuțe/feliuțe. Pentru mai multe, meri-n piațã... O dai de doo ori cu 6 lei...

Edited by sarac.lipit, 16 December 2017 - 17:16.


#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Argent, on 16 decembrie 2017 - 16:17, said:

.......
Si am carne de porc, ce nu am? .....................Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar,.......
????? Ce crima la metrou sau alte alea ??? Asta problema !
Vrei sa maninci sarmale , ai carne , NU vrei sa-ti cumperi masina de tocat , sa toci cum iti place , dar vrei sa-ti toace altii cum ti-ar place tie !?
Mama dracului te intelege .
...sau n-ai nici carne dar iti place sa visezi .
iti pun mai tirziu o poza cu masina de tocat si carnea aferenta ...pt visele tale .

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca va ajunge ca Nastratin Hogea ... sa manance doar paine cu mirosul de sarmale de la vecini...

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ursamajor, on 16 decembrie 2017 - 16:52, said:

Dacă n-are mașină de tocat, voi credeți că are satâr? Wtf, are doar... cuțit. Lol.

Dacă vrei sarmale, ia-ți mașină de tocat. Vezi că înfășurarea lor e mai dificilă decât pare. Va trebui să iei și o mașină de înfășurat, ceva cam ca aia de face țigări. Altfel o să ai sarmale cât nuca sau cât micii de Dedulești. Dublu lol.
Facem pariu ca pana la urma le da dracului si isi comanda o pizza?Triplu lol.

#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da' nu-i nevoie sa cumperi carne tocata preambalata.
Mergi la hipermarket, iti alegi bucata de carne proaspata, si ti-o toaca in fata ta.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005

 Argent, on 16 decembrie 2017 - 16:17, said:

Varianta simpla este ca nu suport carnea de sarmale care se gaseste prin comert, asa ca vreau sa o prepar singur.
Si am carne de porc, ce nu am? Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar, asa ca va intreb daca pot sa prepar carnea de sarmale din cutit?
Si desigur care este amestecul corect pentru carnea de sarmale? Ce trebuie sa contina sarmalele.
Sa presupunem toate cele de mai sus, spui ca esti dispus sa toci "la cutit" acea carne?
Se poate, tai fasaii cat mai subtiri, apoi aduni totul intr-un loc (cerc) si dai pe diagonala
tinand o palma pe lama cutitului (partea neascutita), palma va actiona ca un pivot
rotesti cealala mana pana ai tocat tot

Edited by MarianG, 16 December 2017 - 18:02.


#18
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Cu satarul se poate face carne tocata, dar o sa ia ceva vreme....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LnhauH5_FA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate