Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Carne de sarmale taiata la cutit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
La cirnati chiar merita sa tai carnea cu cutitul. Dintr-un amestec de porc-vita, carne taiata cu cutitul, uscati/afumati cum trebuie, ies niste "trandafiri" de exceptie. In ianuarie ii maninci cruzi, nu mai e nevoie sa ii prajesti. Cu un ou fiert, paine si o tuica fiarta pe linga ei sint senzatie!

#92
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

 milovme, on 13 decembrie 2021 - 21:59, said:

Am încercat și eu sa toc carne cu cuțitul. M-am uitat pe YouTube cum fac unii burgari și m-a luat valul. M-am dus și am cumpărat carne de vita și m-am chinuit vreo doua ore sa toc carnea aia pe un fund de lemn. M-a durut mâna. După 10 min mi-a părut rău când am văzut in ce m-am băgat. Nu am tocat toată carnea pana la urma.

Da' la cutit te-ai uitat(cat de ascutit e)? Cu cutitu' n-o toci, o tai. Seara buna!

PS. Grija mare la dejte!!!

Edited by florinescovici, 14 December 2021 - 19:33.


#93
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 pedros_2005, on 14 decembrie 2021 - 18:59, said:

La cirnati chiar merita sa tai carnea cu cutitul. Dintr-un amestec de porc-vita, carne taiata cu cutitul, uscati/afumati cum trebuie, ies niste "trandafiri" de exceptie. In ianuarie ii maninci cruzi, nu mai e nevoie sa ii prajesti. Cu un ou fiert, paine si o tuica fiarta pe linga ei sint senzatie!
Mie nu îmi plac tăiați la cuțit. Ii prefer măcinați, cu o sita mai grosiera….dar bucatile alea mari tăiate la cuțit in cârnați nu ma încânta.

 milovme, on 13 decembrie 2021 - 21:59, said:

Am încercat și eu sa toc carne cu cuțitul. M-am uitat pe YouTube cum fac unii burgari și m-a luat valul. M-am dus și am cumpărat carne de vita și m-am chinuit vreo doua ore sa toc carnea aia pe un fund de lemn. M-a durut mâna. După 10 min mi-a părut rău când am văzut in ce m-am băgat. Nu am tocat toată carnea pana la urma.
Ca sa toci in modul asta, ai nevoie de 3 chestii:
1. Cuțite grele și lungi, minim 20 cm
2. Cuțitele alea sa fie foarte bine ascuțite.
3. Utilizarea unei tehnici de lucru potrivite. Mișcarea nu se face din brat ci doar din articulația pumnului…de preferat cu doua cuțite in tandem. Personal nu ii prea văd sensul, decât ca soluție alternativa buna de stăpânit pentru momentele in care nu ai la îndemâna o mașina de tocat.

#94
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,461
  • Înscris: 15.11.2003

 Bibulus, on 16 decembrie 2017 - 16:23, said:

Carnea incearca s-o toci cu barda (sau cu un satar, ori cu un topor mai mic), cu cutitul nu cred ca merge.
20-25% trebuie sa fie grasime, restul carne macra.
Neaparat dupa ce ai vanat porcul traditional folosind un arc cu sageti.
In acel mod cei avea cele mai bune sarmale Posted Image

Edited by radu103, 15 December 2021 - 00:32.


#95
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 richelieu, on 15 decembrie 2021 - 00:27, said:

Mie nu îmi plac tăiați la cuțit. Ii prefer măcinați, cu o sita mai grosiera….dar bucatile alea mari tăiate la cuțit in cârnați nu ma încânta.
Da, nici mie nu-mi plac bucatile mari de carne in carnatii pentru gatit. Merge in cei crud-uscati, pe care-i mananci fara prajire prealabila.

 richelieu, on 15 decembrie 2021 - 00:27, said:

Ca sa toci in modul asta, ai nevoie de 3 chestii:
1. Cuțite grele și lungi, minim 20 cm
2. Cuțitele alea sa fie foarte bine ascuțite.
3. Utilizarea unei tehnici de lucru potrivite. Mișcarea nu se face din brat ci doar din articulația pumnului…de preferat cu doua cuțite in tandem. Personal nu ii prea văd sensul, decât ca soluție alternativa buna de stăpânit pentru momentele in care nu ai la îndemâna o mașina de tocat.
Nu sunt nici pe departe vreun expert in ale gatitului, dar suspectez ca o treaba decenta ar face-o cutitele alea traditionale chinezesti, care arata ca niste satare mai subtiri.

#96
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Da, cele crud-uscate, maturate suficient sunt ok....bucatile de carne oricum se deshidrateaza destul de mult si scad in dimenisune. In plus, de obicei acele produse se consuma in felii subtiri.
Si da....genul acela de cutite se preteaza bine. Chiar si satarul de bucatarie, nu cel de macelarie care e prea greu, ar merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate