Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Carne de sarmale taiata la cutit?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
am halit niste sarmale facute de un turc,carnea tocata doar cu satarul,nici nu se compara cu cele facute cu carne tocata la masina

#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ai mâncat sarmale de la același turc făcute cu carne tocată la mașină, ca să le poți compara? Altfel, e irelevant. Fiecare cu rețeta lui, pe tine te-a impresionat rețeta, de fapt. ;)

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Terminați cu prostiile, gustul sarmalelor nu are nicio legătura cu metoda prin care a fost tocata carnea. Are însă cu tipul cărnii, cât de fin e tocata (nici prea fin, dar nici prea gros, așa pe la 3mm latura bucatelei de carne) și cu condimentele folosite. Deși mai puțin, contează și vasul în care sunt făcute, cantitatea in care sunt făcute și metoda de gatire.

Ontopic: se poate, dar nu merita. Te poți duce cu carnea ta sa ti-o toace la o măcelărie contra cost. E posibil ca unii sa te refuze pe motiv ca nu știu dacă  canea infestata, sau nu...și ei trebuie sa își dezinfecteze mașina pe urma, însă găsești pe cineva.
Pentru cei care îl critica pentru ca nu vrea sa își cumpere mașina de tocat....mai gândiți-va înainte sa aruncați cu pietre. Poate ca nu folosește mașina aia decât o data pe an și atunci ce rost are sa investească in ea? Nu mai vorbim ca ocupa și loc prin casa.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Argent, on 16 decembrie 2017 - 16:17, said:

Varianta simpla este ca nu suport carnea de sarmale care se gaseste prin comert, asa ca vreau sa o prepar singur.
Si am carne de porc, ce nu am? Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar, asa ca va intreb daca pot sa prepar carnea de sarmale din cutit?
Si desigur care este amestecul corect pentru carnea de sarmale? Ce trebuie sa contina sarmalele.
se poate, chiar stiu persoane care fac acest lucru.Daca vrei tocata, mergi la unicarm de exemplu si cumperi pulpa si o toaca pe loc, astfel vezi ce contine.

#23
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Argent, on 16 decembrie 2017 - 16:17, said:

Varianta simpla este ca nu suport carnea de sarmale care se gaseste prin comert, asa ca vreau sa o prepar singur.
Si am carne de porc, ce nu am? Pai nu am masina de tocat carnea si nici nu vreau sa cumpar, asa ca va intreb daca pot sa prepar carnea de sarmale din cutit?
Si desigur care este amestecul corect pentru carnea de sarmale? Ce trebuie sa contina sarmalele.

Ai nevoie de un cuţit bine ascuţit.

Carnea îngheţată în congelator pentru a putea fi tăiată mai elegant.

Adaugă la asta şi slănină de porc (25%) din masa de carne.

Slănina de asemenea se recomandă a fi congelată.

#24
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Hunor_66, on 16 decembrie 2017 - 17:49, said:

Da' nu-i nevoie sa cumperi carne tocata preambalata.
Mergi la hipermarket, iti alegi bucata de carne proaspata, si ti-o toaca in fata ta.
colegul zice "proaspata'' adica inca sa se miste.. ca altfel destul de greu sa iti dai seama daca este sau nu, proaspata, banuiesc ca nu te faci asta zi de zi..

#25
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Ai grija ce mai tai la carnea aia de porc daca o iei la cutit Posted Image

#26
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Mai mult ca singur nu are nici satar si nici nu vrea sa cumpere! Posted Image
Initiator, dar o vecina buna la suflet nu ai? ... sa-ti imprumute si tie o masina de tocat?

Edited by stlk, 16 December 2017 - 19:59.


#27
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Da-le dracu de sfaturi despre cum sa toci carnea!  Angajeaza un bucatar/bucatareasa , spune-i ce sarmale vrei(in foi de varza murata, in foi de varza dulce, in foi de vita la saramura ori congelate,cu un anumit tip de carne sau amestec) si ai rezolvat problema fara sa te mai complici doar cu ceva minus pe card!

#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 fqx, on 16 decembrie 2017 - 19:02, said:

se poate, chiar stiu persoane care fac acest lucru.Daca vrei tocata, mergi la unicarm de exemplu si cumperi pulpa si o toaca pe loc, astfel vezi ce contine.
Nu vezi, stai linistit. Pulpa aia e injectata cu toate cele. Are minim 35% din greutate mix de fosfati si proteine alimentare injectate cu masini industriale de injectat carnea.

De fapt in ziua de azi slabe sanse sa mai mananci ceva 100% bio.

Suntem 7 miliarde de guri de hranit. Nu ai cum sa faci asa ceva bio. Te poti apropia (adica un 50% maxim) de bio daca esti fermier si cresti animale/legume cu mana ta, altfel nu.

Edited by izometric, 16 December 2017 - 20:08.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 iuliean50, on 16 decembrie 2017 - 20:04, said:

Da-le dracu de sfaturi despre cum sa toci carnea!  Angajeaza un bucatar/bucatareasa , spune-i ce sarmale vrei(in foi de varza murata, in foi de varza dulce, in foi de vita la saramura ori congelate,cu un anumit tip de carne sau amestec) si ai rezolvat problema fara sa te mai complici doar cu ceva minus pe card!
Asta daca iti place ce gatesc altii ! La fel de bine poti sa mergi la supermarket, sau sa comanzi online.

Edited by pasilla, 16 December 2017 - 20:29.


#30
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 izometric, on 16 decembrie 2017 - 20:06, said:

Nu vezi, stai linistit. Pulpa aia e injectata cu toate cele. Are minim 35% din greutate mix de fosfati si proteine alimentare injectate cu masini industriale de injectat carnea.

De fapt in ziua de azi slabe sanse sa mai mananci ceva 100% bio.

Suntem 7 miliarde de guri de hranit. Nu ai cum sa faci asa ceva bio. Te poti apropia (adica un 50% maxim) de bio daca esti fermier si cresti animale/legume cu mana ta, altfel nu.
Nu sint atat de obsedat de bio, daca e buna la gust si e carne, nu e soia, e ok.Carnea proaspata nu prea se injecteaza, chiar am cunostinte care lucreaza in domeniu.La preparate / afumaturi, acolo e alceva...Pana la urma astia 7 miliarde de acum, au speranta de viata mai mare decat aia care au mancat bio...

Edited by fqx, 16 December 2017 - 20:30.


#31
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 stmb, on 16 decembrie 2017 - 20:48, said:

Exagerezi cu 35% si cu injectatul.


Prove me wrong.

 fqx, on 16 decembrie 2017 - 20:29, said:

Nu sint atat de obsedat de bio, daca e buna la gust si e carne, nu e soia, e ok.Carnea proaspata nu prea se injecteaza, chiar am cunostinte care lucreaza in domeniu.

Cunostintele tale sunt paralele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zaRGRhbscNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UQQCfCmd0aY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by izometric, 16 December 2017 - 21:01.


#32
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 izometric, on 16 decembrie 2017 - 20:58, said:



Prove me wrong.



Cunostintele tale sunt paralele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zaRGRhbscNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Probabil, dupa ce au lucrat vreo 5 ani la abator/transare nu stiu nimic, tu stii mai bine ca e pe youtube.In plus, injectarea cu solutie salina nu e daunatoare sanatatii.

#33
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 stmb, on 16 decembrie 2017 - 21:01, said:

Priveste partea buna, suntem in Romania, unde marii procesatori de carne sunt patronii romani, aia care cand aud de investii in afacere isi bat cruce si spun Doamne Fereste!, asa ca nu au astfel de utilaje Posted Image

Exista utilzaje de injectie de mana mai ieftine, dar crede-ma ca le injecteaza, altfel nu sunt competitivi la pret.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IZYuaNsjXZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dl73X4PThBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 fqx, on 16 decembrie 2017 - 21:03, said:

Probabil, dupa ce au lucrat vreo 5 ani la abator/transare nu stiu nimic, tu stii mai bine ca e pe youtube.In plus, injectarea cu solutie salina nu e daunatoare sanatatii.

Adica cu apa si sare? E si mai grav decat ce am zis eu (proteine alimentare si fosfati).

Edited by izometric, 16 December 2017 - 21:05.


#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 izometric, on 16 decembrie 2017 - 20:58, said:

Prove me wrong.
Cunostintele tale sunt paralele.

Injectarea se foloseste pentru produsele procesate, nu pentru carnea proaspata.

Edited by pasilla, 16 December 2017 - 21:08.


#35
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Esti orb sau doar chior?

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 izometric, on 16 decembrie 2017 - 21:06, said:

Esti orb sau doar chior?
Fiecare om are dreptul la libertatea gandirii conform art. 18 din Declaratia Universala a Drepturilor Omului.
Pentru binele lor, oamenii ar trebui sa se informeze temeinic, inainte de asi forma anumite pareri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate