Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Degradarea imaginii, penal?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007
Mai mult, daca vorbim de un magazin mare/lant de magazine procedurile sunt urmate ca la carte, nu prea ai ce sa ataci. Aici ma refer la partea de concediere. Pe celalalta parte, cea cu "calomnia" nu prea ai ce face. Nici in momentul in care era incriminata situatia nu se incadra.

#20
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
edy, sa stii ca si eu sunt din Baia Mare:)) De Intersport e vorba,din VIVO.

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,052
  • Înscris: 31.07.2007

 Vlad-, on 14 decembrie 2017 - 00:19, said:

edy, sa stii ca si eu sunt din Baia Mare:)) De Intersport e vorba,din VIVO.

Bine de stiut. :D

#22
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Da, evita pe cat posibil sa lucrezi acolo:))

#23
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,026
  • Înscris: 09.12.2015
Majoritatea responsabililor de la magazinele ''Intersport'' din România, sunt niște secături, niște căzături cu vagi aparențe umane.
Eu personal nu am lucrat la ei însă am avut ocazia să discut cu persoane cunoscute, persoane care au lucrat la magazine aparținând de această firmă.
Persoane provenind din orașe diferite, ei lucrând în magazine din orașe diferite, nu au depășit niciuna din persoane cele 3 luni de probă,
e un mediu de lucru infect din punct de vedere etic-moral/relațional!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 14 December 2017 - 00:33.


#24
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Vlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:27, said:

Acum va intreb. Oare e posibil sa-i dau in judecata? Pot sa fac ceva?
1. merita sa dai in judecata si mai ales sa-ti pierzi timpul cu niste prosti?
2. nu te complica cu prostii, aia asa se nasc si asa mor, aveau de gand sa bage pe altu/alta in locul tau si nu stiau cum sa-ti dea papucii...sau si mai sigur i-au speriat legile astea noi cu contributiile si vroiau sa dea oameni afara
Vezi cum faci sa apara ca te-au dat ei afara din vina lor, ca daca-ti dai demisia nu benefiizi de somaj

#25
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sau ar mai o posibilitate:

Sa te duci la sindicat si sa iti plaseze ei un avocat , respectiv sa se ocupe de caz. Posted Image  

PS: Am uitat , noi nu avem asa ceva!!!Posted Image

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu are motive să-i dea în judecată, cel mult poate să-i reclame la ITM pentru asta

 Vlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:27, said:

Mi-a zis ca nu se mai poate face nimic si ma pus sa semnez demisia. Evident, am refuzat iar din discutia pe care am avut-o cu directorul, care sustinea aceasi poveste a reiesit ca daca nu vreau sa semnez voit demisia o sa mai pot sta 3 luni ........
dar n-are cum să dovedească și nici n-o să recunoască vreunul dintre ei că a zis așa ceva.

Inițiator, de cât timp lucrezi acolo? Pare că ai contract pe durată determinată.

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Inregistraza-i fara sa stie, mai departe iti vin tie idei.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Vlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:34, said:

Poi nu vreau sa raman. Vreau doar sa-i ard! Evident ca o sa-mi puna o multime de bete-n roate.
Carevasazica aveau dreptate.  Si atunci, de ce te agiti? Doar fiindca au fost totusi destul de oameni ca sa previna, in loc sa te lase sa-ti faci damblaua si sa te infunde pe cativa ani? Si tot tu cu gura mare?

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016

 omuspan, on 14 decembrie 2017 - 08:20, said:

Inregistraza-i fara sa stie, mai departe iti vin tie idei.

N-ai voie.

#30
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008

 pascali_daniel, on 14 decembrie 2017 - 08:04, said:

1. merita sa dai in judecata si mai ales sa-ti pierzi timpul cu niste prosti?
2. nu te complica cu prostii, aia asa se nasc si asa mor, aveau de gand sa bage pe altu/alta in locul tau si nu stiau cum sa-ti dea papucii...sau si mai sigur i-au speriat legile astea noi cu contributiile si vroiau sa dea oameni afara
Vezi cum faci sa apara ca te-au dat ei afara din vina lor, ca daca-ti dai demisia nu benefiizi de somaj

Normal - preavizul este 20 de zile din cate stiu eu conform legii, apoi pot sa iti spuna PA - dar problema lor este ca daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata ei tot din cate stiam nu pot angaja pe altcineva daca iti desfinteaza postul, deci trebuie sa iti gaseasca un motiv disciplinar....sau sa te faca sa iti dai demisia ca fraierul.
Orice iti da se samnezi - mare grija tragi o linie in Z pe foaie dupa ce ai semanat, vazi sa nu scrie Demisie/ sau cerere de parasire a locului de munca.
Intre timp cauta-ti al job - este cea mai sanatoasa metoda. Vezi ca sunt si avocati care dau consultatii gratis si isi iau onorariul la final de proces dar mai rar.

#31
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 vrajitoruldinoz, on 14 decembrie 2017 - 09:52, said:


N-ai voie.

Dar sefa are voie sa faca ce face? Chestia asta cu scrieti demisia singur e ca si cum ti-ai da palme singur ca zice sefa si nici nu are dovezi ca a furat, doar presupune ca poate in viitor poate sa fure, ca i-a zis nu stiu cine. Sefa joaca murdar si e nevoie de un raspuns pe masura.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016
Cine il obliga sa-si scrie demisia?
Dar realitatea cruda e ca daca seful nu te vrea la un loc de munca, nu prea ai sanse.

#33
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
myshyk ai acelasi rationament pe care il au si ei, deja esti la un cu totul alt nivel de gandire:)). Te-ai potrivi perfect la ei. Ma agit fiindca in viata mea nu mi s-au adus astfel de acuze si m-am simtit umilit. Daca as putea, i-as tara in judecata cu cea mai mare bucurie si pe deasupra as pune la cale si cel mai mare reportaj  facut vreodata pe tema asta, sa-i desfintez.

Dar ce se intampla daca nu ma mai duc la munca, fara sa semnez nimic? Pana la urma au sa-mi desfaca contractul de munca nu?


althea, lucrez de circa 3 saptamani:)) Deci decizia luata in ceea ce ma priveste e pur intuitiva.

Edited by Vlad-, 14 December 2017 - 10:39.


#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 14 decembrie 2017 - 09:52, said:


N-ai voie.

Cine-l opreste ?

#35
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Probabil, ce vrea el sa zica, e ca, daca ma prezint in instanta cu o astfel de dovada s-ar putea sa nu fie luata in considerare avand in videre circumstantele in care s-a luat proba.

Edited by Vlad-, 14 December 2017 - 10:43.


#36
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 07.07.2008

 Vlad-, on 14 decembrie 2017 - 10:31, said:

myshyk ai acelasi rationament pe care il au si ei, deja esti la un cu totul alt nivel de gandire:)). Te-ai potrivi perfect la ei. Ma agit fiindca in viata mea nu mi s-au adus astfel de acuze si m-am simtit umilit. Daca as putea, i-as tara in judecata cu cea mai mare bucurie si pe deasupra as pune la cale si cel mai mare reportaj  facut vreodata pe tema asta, sa-i desfintez.

Dar ce se intampla daca nu ma mai duc la munca, fara sa semnez nimic? Pana la urma au sa-mi desfaca contractul de munca nu?


althea, lucrez de circa 3 saptamani:)) Deci decizia luata in ceea ce ma priveste e pur intuitiva.

Pai dimpotriva asa pot sa te dea afara si au si argumante, tu fa-ti traba ca si acum sau mai bine, astfel nu au ce sa iti impute - intre timp cauta-ti de lucru, fara hartie scrisa nici nu esti in preaviz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate