Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Degradarea imaginii, penal?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Buna seara. Lucrez in vanzari, sunt lucrator comercial. Ieri sefa ma chemat la ea in birou sa-mi zica ca o persoana in care are dansa foarte multa incredere ma vazut cu cineva punand la cale un plan cu ajutorul caruia sa sustragem ilegal bunuri din magazinul in care lucrez. Basme, mai pe scurt. Povesti. Ei bine datorita acestor povesti a fost nevoita sa ma dea afara fiindca nu-si permite sa stea cu ochii pe mine sa astepte sa dau lovitura. Mi-a zis ca nu se mai poate face nimic si ma pus sa semnez demisia. Evident, am refuzat iar din discutia pe care am avut-o cu directorul, care sustinea aceasi poveste a reiesit ca daca nu vreau sa semnez voit demisia o sa mai pot sta 3 luni , timp in care o sa ne facem viata grea unul altuia. Acum va intreb. Oare e posibil sa-i dau in judecata? Pot sa fac ceva?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce vinzi ?

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
De ce ai ramane in continuare intr-un mediu de munca infect? Iti dai seama ca o sa-ti puna in carca furturi/minusuri/chestii.

#4
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Poi nu vreau sa raman. Vreau doar sa-i ard! Evident ca o sa-mi puna o multime de bete-n roate.

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai degraba ”calomnie” decat degradarea imaginii .

Edited by Benderbut, 13 December 2017 - 23:40.


#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu poate sa te dea afara fara motiv, si daca nu au motiv poti sa ii dai in judecata.
Acum daca si merita, nu numai banii dar sa stai la un loc de munca nasol, te gindesti tu.

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
ai contract pe termen limitat care iti expira peste 3 luni sau de ce ti-au spus ca vei sta inca doar 3 luni? de ce nu 2 luni, de ce nu 7 luni?

#8
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Calomnie! Corect! Dar nu vreau sa-i dau in judecata ca vor sa ma dea afara. Eu vreau sa-i dau in judecata ca ma fac hot!

bossake, porabil, nu prea am citit contractul:)) Probabil e pe 3 luni.

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Te face hot in public? Ca in particular nu e o infractiune.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 December 2017 - 23:46.


#10
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Propune-i sefei tale sa monteze un sistem de supraveghere video in magazin.
Si de ce 3 luni? Au avut anumite facilitati din partea statului cand te-au angajat si trebuie sa te tina obligatoriu pana la acel termen?

#11
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Cnox, nu, pur si simplu probabil pana atunci am incheiat eu contractul cu ei. Probabil aceea e perioada de proba.
vrajitoruldinoz, poi sa-ti explic. Dupa ce mi-a spus treaba aia mi-a zis sa nu zic nimanui si sa ramana intre noi dar eu am raspandit vestea. Deci practic, doar mie mi-a zis. Insa am vorbit cu ceva ajutor de al ei si mi-a zis ca am fost urmarit de aproape o saptamana si mi-a fost studiat pana si comportamentul zilnic sau timpul petrecut in depozit daca-ti vine sa crezi.

#12
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005

View PostVlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:27, said:

Buna seara. Lucrez in vanzari, sunt lucrator comercial. Ieri sefa ma chemat la ea in birou sa-mi zica ca o persoana in care are dansa foarte multa incredere ma vazut cu cineva punand la cale un plan cu ajutorul caruia sa sustragem ilegal bunuri din magazinul in care lucrez.
Off-topic: dacă ceea ce spui e adevărat, înseamnă că eşti sclav, nu că "lucrezi" ("lucrător comercial").
Apropo, cum e să dai instrucţiuni prin semne ("văzut") în vederea unui viitor furt?

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:50, said:

vrajitoruldinoz, poi sa-ti explic. Dupa ce mi-a spus treaba aia mi-a zis sa nu zic nimanui si sa ramana intre noi dar eu am raspandit vestea. Deci practic, doar mie mi-a zis. Insa am vorbit cu ceva ajutor de al ei si mi-a zis ca am fost urmarit de aproape o saptamana si mi-a fost studiat pana si comportamentul zilnic sau timpul petrecut in depozit daca-ti vine sa crezi.

Si ce e ilegal in toate astea?

#14
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
vrajitorule, asta vreau sa stiu! Daca e. Da la cum ai pus intrebarea nu am nici o sansa sa-i dau in judecata decat sa-i mustrez eu verbal.

Edited by Vlad-, 14 December 2017 - 00:02.


#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostVlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:44, said:

Calomnie! Corect! Dar nu vreau sa-i dau in judecata ca vor sa ma dea afara. Eu vreau sa-i dau in judecata ca ma fac hot!

bossake, porabil, nu prea am citit contractul:)) Probabil e pe 3 luni.


-Pentru ca "vor" nu poti sa-i actionezi in judecata
-Daca te fac hot, - scuzele de rigoare  - , dar sa nu ai surpriza ca  au dovezi
-Calomnia nu mai e penala .

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVlad-, on 13 decembrie 2017 - 23:32, said:

Subtila ironie One. Mai subtila ca Tokyo.
Articole sportive vand, dar asta e irelevant! Vreau sa stiu daca pot sa le fac ceva nenorocitilor astora!

Aproape nimic. Oficial ti-ai dat demisia ca nu mai suportai exigentele jobului.  Cealalta poveste nu e credibila pentru nimeni.
Daca faceau comisie disciplinara si te dadeau afara, era alta poveste. Te duceai la judecata cu ei.

Edited by rosix, 14 December 2017 - 00:09.


#17
Vlad-

Vlad-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.12.2017
Multumesc vio, m-ai lamurit.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostVlad-, on 14 decembrie 2017 - 00:01, said:

vrajitorule, asta vreau sa stiu! Daca e. Da la cum ai pus intrebarea nu am nici o sansa sa-i dau in judecata decat sa-i mustrez eu verbal.


Pai cum vad eu lucrurile:
1. Nu poti sa dai oamenii in judecata ca ti-au spus in privat ceva (daca nu e hartuire), si mai ales nu ai nici o sansa sa dovedesti.
2. Poate sa te verifice secunda cu secunda la locul de munca.
3. Judecata e un proces scump si lung (minim multe mii de lei si ani), iar rezultatul e in cel mai bun caz, incert.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate