Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum recunoști Biserica lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 16:53, said:

Nu crezi ca treaba asta ar trebui s-o stabileasca Hristos si nu tu?
pai deja a stabilit-o.
daca nu citesti Biblia, te superi degeaba pe mine ca ti-o spui.

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 16:53, said:

Dudule, oamenii ca tine sunt periculosi. Voi sunteti buni sa faceti dezbinare.
sunt periculosi pentru  ca de ce?
pentru ca asa ai stabilit tu, de ciuda ca eu am stabilit ca BO nu este Biserica lui Hristos?

inca o data: daca te abtii de la a ataca persoane, iti mai spun una alta.
daca nu , te trec pe pauza, ca pana acum.

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 16:53, said:

Cunosti tu vreunul, ma, care traieste cum a trait Hristos? Traiesti tu cum a trait Hristos? Esti in masura sa evaluezi trairea altuia - tu care cu siguranta nu traiesti cum a trait El ? Daca nu, atunci macar taci naibii din gura.
daca eu nu traiesc ca El, voi fi judecat de EL.
dar asta nu schimba faptul ca El nu s-a inchinat idolilor facuti de mana omului, aka icoanele ortodoxe.Posted Image

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 16:53, said:

daca Hristos nu are a face cu aburelile acestei lumi -  ca de ex patriotism si identitate nationala
nu, sa-ti fie clar ca NU are.
citeste-ti Biblia.

Edited by Dude_2nd, 14 December 2017 - 20:30.


#38
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 16:27, said:

da, astea sunt 2 exemple suficiente care demonstreaza ca BO NU este nici pe departe Biserica lui Hristos.Ca e crestina, ca e nationala, ca e patrioata, ca e coagulanta...astea sunt abureli. NU este a lui Hristos, pentru ca El nu are a face cu aburelile acestei lumi.


Da de unde. Abia ce spui tu sunt abureli, doua mari prostii.

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 16:27, said:


"Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)"

Iar tu demonstrezi ca habar nu ai cum a trait Iisus. Asa ca, citeste-ti Biblia cu mai multa atentie! Ai sa afli cum Iisus era un "hulitor de cele sfinte si un calcator al Legii" in ochii fariseilor si a altor habotnici tot la fel cum sunt si ortodocsii in ochii tai, "caiafa"!


View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 16:27, said:


Adica in ascultare de poruncile Tatalui, a lui Dumnezeu.Fara icoane, fara ucideri in razboaie, fara Duminici porunci omenesti in locul poruncii Domnului, etc.


Vezi ca in Ziua Judecatii s-ar putea sa dai socoteala de calomnie ori cel putin ai sa fii rusinat pentru ca ai facut judecata stramba.


View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 16:27, said:

blablabla...



se vede ca mai degraba ţuci icoanele decat sa citesti din Scriptura si sa crezi. :)
"Cand va veni Fiul omului in slava Sa cu toti sfintii ingeri, va sedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.Toate neamurile vor fi adunate inaintea Lui. El ii va desparti pe unii de altii cum desparte pastorul oile de capre;si va pune oile la dreapta, iar caprele la stanga Lui....Apoi va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui! (Mat.25:41)"
ps: de fundul pantalonilor. :yes:

Tu desigur crezi ca Dumnezeu e dupa chipul si asemanarea ta, o persoana fara logica. Ai respins explicatia mea rationala fiindca ai crezut ca ai un citat in biblie care ti-ar sustine opinia.


Citeste-ti biblia si ai sa vezi ca Iisus nu facea lucruri fara noima, mecanic, asa cum faceau evreii habotnici cu care de altfel te compari.

#39
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 20:29, said:

pai deja a stabilit-o.
daca nu citesti Biblia, te superi degeaba pe mine ca ti-o spui.


sunt periculosi pentru  ca de ce?
pentru ca asa ai stabilit tu, de ciuda ca eu am stabilit ca BO nu este Biserica lui Hristos?

inca o data: daca te abtii de la a ataca persoane, iti mai spun una alta.
daca nu , te trec pe pauza, ca pana acum.


daca eu nu traiesc ca El, voi fi judecat de EL.
dar asta nu schimba faptul ca El nu s-a inchinat idolilor facuti de mana omului, aka icoanele ortodoxe.Posted Image


nu, sa-ti fie clar ca NU are.
citeste-ti Biblia.
ce a stabilit, cand a stabilit, si unde a stabilit? Spune mai concret ca sa vad si eu ce ai in cap.

bai, nu mi-e ciuda ca tu ai stabilit ca BO nu e biserica lui Hristos. Pentru ca stiu ca asta-i o prostie. Asa, la gramada n-o fi. Dar ce te faci daca atunci cand  te stabilesti tu mai bine "in locul ala cu verdeata", o sa te pomenesti pe langa tine cu vro cativa ortodocsi? O sa-i spui lui Dumnezeu ca a gresit cu judecata?

Nu atac persoane. Atac ineptiile pe care le scriu persoanele. Dar nu-i niciun bai daca ma treci pe pauza. ca doar nu ti-ai tras izmenele pe softpedia odata cu mine.

Argumenteaza, nu declara ca trebuie sa-mi fie clar. Sa-mi fie clar de unde?

#40
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 20:29, said:

daca eu nu traiesc ca El, voi fi judecat de EL.

dar asta nu schimba faptul ca El nu s-a inchinat idolilor facuti de mana omului, aka icoanele ortodoxe.Posted Image
Pasarile cerului au cuiburi dar fiul omului nu are o piatra pe care sa-si plece capul (citez din memorie) Piatra ta pe care-ti pleci capul cati metri patrati are? Daca are vro doispe metri, daca are calorifere si plapume, inseamna ca nu traiesti ca Iisus. A mea are 320 mp. E cam mare, da n-am avut niciodata pretentia ca traiesc ca Iisus.
Vrei sa mai continui? Cati oameni ai hranit tu? Nu din cinci paini si din doi pesti - ca stiu ca nu esti in stare - ci din munca ta. Cati? Daca n-ai dat de mancare nimanui , altii decat aia din familia ta si prietenii tai, inseamna ca nu traiesti ca Iisus. .... Azi am vazut o femeie sarmana cu copil mic pe marginea drumului stand la ocazie. Si afara ploua. Am trecut ca vantul pe langa ea ...si am mers destul de mult dar ceva a inceput sa ma roada... cine o ia pe amarata aia in masina?... stau acolo in ploaie...si m-a ros atat de tare incat a trebuit sa intorc masina sa vad daca a luat-o cineva. N-a luat-o nimeni, bineinteles, desi DN1 e un drum aglomerat. Si-am luat-o si-am dus-o pana acasa, ca altfel ma rodea pana plesneam. Da au trecut o gramada de masini intre timp.... pana la urma pomul se cunoaste dupa roade. Din zece leprosi doau unul si-a adus aminte sa multumeasca....

icoane si moaste. asta e problema voastra. Un pons asinorum

Edited by Marro, 14 December 2017 - 23:18.


#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 20:29, said:

daca eu nu traiesc ca El, voi fi judecat de EL.
dar asta nu schimba faptul ca El nu s-a inchinat idolilor facuti de mana omului, aka icoanele ortodoxe.Posted Image
Doar și Hristos fuma, nu-i așa Dude? :smoke:

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 23:17, said:

icoane si moaste. asta e problema voastra.
Îi râcâie rău de tot, să știi. Pe toți creștinii ăștia NEO.

#42
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i1seUuUmgPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 21:59, said:

Da de unde. Abia ce spui tu sunt abureli, doua mari prostii.
pai vezi?
ce discutie as putea duce cu tine, cand tu consideri ca poruncile lui Dumnezeu sunt "mari prostii", dar poruncile omenesti aka: pupatul mortaciunilor, inchinarea inaintea unor icoane facute de mana omului, etc. sunt sfinte? Posted Image

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 21:59, said:

Iar tu demonstrezi ca habar nu ai cum a trait Iisus. Asa ca, citeste-ti Biblia cu mai multa atentie! Ai sa afli cum Iisus era un "hulitor de cele sfinte si un calcator al Legii" in ochii fariseilor si a altor habotnici tot la fel cum sunt si ortodocsii in ochii tai, "caiafa"!
pai "hulitor si calcator de Lege" a fost doar in ochii popoilor vremii, cu barbi lungi, si haine negre cu turban in cap.
ca despre el scrie clar, insa tu evident nu crezi: "In El nu s-a gasit pacat". Adica nici n-a hulit, nici n-a calcat Legea.

popoii, ei care "Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti." (Mat.15:9)", Il acuzau ca incalca acele porunci care erau de fapt omenesti si nu ale lui Dumnezeu. Poti sa faci diferenta? Posted Image

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 21:59, said:

Vezi ca in Ziua Judecatii s-ar putea sa dai socoteala de calomnie ori cel putin ai sa fii rusinat pentru ca ai facut judecata stramba
Vezi ca in Ziua Judecatii s-ar putea sa dai socoteala ca ai gresit Cartile din care ti-ai invatat Crestinismul.

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 21:59, said:

Tu desigur crezi ca Dumnezeu e dupa chipul si asemanarea ta, o persoana fara logica. Ai respins explicatia mea rationala fiindca ai crezut ca ai un citat in biblie care ti-ar sustine opinia.


Citeste-ti biblia si ai sa vezi ca Iisus nu facea lucruri fara noima, mecanic, asa cum faceau evreii habotnici cu care de altfel te compari.
hahaha...i-auzi inca unul care se crede rational, cum nu e nimeni ca el pe pamant...Posted Image

hai da-mi o explicatie la fel de rationala pentru tucatul mortaciunilor ce o cultiva popii.
hai da-mi una explicatie rationala pentru imbulzeala la inchinat inaintea unor icoane asa zise sfinte, sub atenta supraveghere a popilor.
hai da-mi o explicatie rationala pentru slujbele si pomenile pentru cei morti, cultivate tot acolo.

cand Biblia, Cartea aia din care ar trebui invatat Crestinismul nu doar ca nu invata asa ceva, dar condamna...

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 23:17, said:

.... Azi am vazut o femeie sarmana cu copil mic pe marginea drumului stand la ocazie. Si afara ploua. Am trecut ca vantul pe langa ea ...si am mers destul de mult dar ceva a inceput sa ma roada... cine o ia pe amarata aia in masina?... stau acolo in ploaie...si m-a ros atat de tare incat a trebuit sa intorc masina sa vad daca a luat-o cineva. N-a luat-o nimeni, bineinteles, desi DN1 e un drum aglomerat. Si-am luat-o si-am dus-o pana acasa, ca altfel ma rodea pana plesneam. Da au trecut o gramada de masini intre timp.... pana la urma pomul se cunoaste dupa roade. Din zece leprosi doau unul si-a adus aminte sa multumeasca....
putini oameni fac treaba asta azi, mai ales daca e vorba de batrani, si mai ales daca sunt tarani, care murdaresc bijuteriile de masini pe care le tratam mai bine ca pe aproapele nostru.
ai facut bine, sa dea Domnul sa-ti intre in sange.
doar ca, dupa ani de zile dupa ce vei face asta constant, vei considera gestul asa o banalitate, incat iti va fi rusine sa mai si spui cuiva ce fapta mandra ai facut tu.  Posted Image

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 23:17, said:

Pasarile cerului au cuiburi dar fiul omului nu are o piatra pe care sa-si plece capul (citez din memorie) Piatra ta pe care-ti pleci capul cati metri patrati are? Daca are vro doispe metri, daca are calorifere si plapume, inseamna ca nu traiesti ca Iisus. A mea are 320 mp. E cam mare, da n-am avut niciodata pretentia ca traiesc ca Iisus.
Vrei sa mai continui? Cati oameni ai hranit tu? Nu din cinci paini si din doi pesti - ca stiu ca nu esti in stare - ci din munca ta. Cati? Daca n-ai dat de mancare nimanui , altii decat aia din familia ta si prietenii tai, inseamna ca nu traiesti ca Iisus. ....
sunt si astea o componenta , dar nu de aici pleci in judecata acelui verset. Posted Image

"Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. (1Cor.13:3)"

stii de ce?
pentru ca dragostea adevarata e asta: "dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui.  (2Ioan.1:6)"

cand vei accepta poruncile, vei da dovada de dragoste.caci spre deosebire de cele omenesti, poruncile lui Dumnezeu nu dau gres.
dar poruncile alea ale lui Dumnezeu, nu alterate de conceptele umane. Cum ar fi de exemplu... patriotismul.In baza caruia unul care-si da toata piatra de 320mp saracilor - invocand dragostea-, merge sa-si ucida semenii, calcand porunca si negand dragostea dumnezeiasca.

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 23:17, said:

icoane si moaste. asta e problema voastra. Un pons asinorum
problema nu e a noastra, caci nu "noi" ne inchinam lor...

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 22:57, said:

bai, nu mi-e ciuda ca tu ai stabilit ca BO nu e biserica lui Hristos. Pentru ca stiu ca asta-i o prostie. Asa, la gramada n-o fi.
stii bine ca NU am judecat BO nici dupa "gramada", si nici dupa "uscatura".
daca am facut o judecata, ea este corecta, nu o prostie, caci ceea ce am judecat este doctrina ei...

View Postmario_bril, on 14 decembrie 2017 - 23:27, said:

Doar și Hristos fuma, nu-i așa Dude? Posted Image
alta intrebare.

Edited by Dude_2nd, 15 December 2017 - 08:40.


#44
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

1. hai da-mi o explicatie la fel de rationala pentru tucatul mortaciunilor ce o cultiva popii.
hai da-mi una explicatie rationala pentru imbulzeala la inchinat inaintea unor icoane asa zise sfinte, sub atenta supraveghere a popilor.
hai da-mi o explicatie rationala pentru slujbele si pomenile pentru cei morti, cultivate tot acolo.


2. putini oameni fac treaba asta azi, mai ales daca e vorba de batrani, si mai ales daca sunt tarani, care murdaresc bijuteriile de masini pe care le tratam mai bine ca pe aproapele nostru.
ai facut bine, sa dea Domnul sa-ti intre in sange.
doar ca, dupa ani de zile dupa ce vei face asta constant, vei considera gestul asa o banalitate, incat iti va fi rusine sa mai si spui cuiva ce fapta mandra ai facut tu.  Posted Image


3. sunt si astea o componenta , dar nu de aici pleci in judecata acelui verset. Posted Image

"Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. (1Cor.13:3)"

stii de ce?
pentru ca dragostea adevarata e asta: "dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui.  (2Ioan.1:6)"

4. cand vei accepta poruncile, vei da dovada de dragoste.caci spre deosebire de cele omenesti, poruncile lui Dumnezeu nu dau gres.
dar poruncile alea ale lui Dumnezeu, nu alterate de conceptele umane. Cum ar fi de exemplu... patriotismul.In baza caruia unul care-si da toata piatra de 320mp saracilor - invocand dragostea-, merge sa-si ucida semenii, calcand porunca si negand dragostea dumnezeiasca.


5. problema nu e a noastra, caci nu "noi" ne inchinam lor...


6. stii bine ca NU am judecat BO nici dupa "gramada", si nici dupa "uscatura".
daca am facut o judecata, ea este corecta, nu o prostie, caci ceea ce am judecat este doctrina ei...
1. Nu exista explicatii rationale pentru asa ceva, decat faptul ca oamenilor nu li se propovaduieste  cu adevarat evanghelia lui Hristos, ci li se da surogate. Dar asta pentru ca traditia a ajuns sa inabuse adevarul evangheliei. Eu sunt de acord cu asta. Traditia e buna, dar numai atat vreme cata pastreaza adevarul evangheliei neintinat de mersul vremurilor. Uite, episcopul de Stockholm e o curva lesbiana. Asta-i o dovada despre ce se intampla atunci cand adevarul nu este pastrat de traditie dupa principiul din Deuteronom 6. In Romania nu intalnesti asa ceva - nu cu acte in regula ( ca mai exista cate un popohaci peste tot)  - dar avem oameni care se inghesuie la moaste. Cunosc o gramada de preoti care nu sunt de acord cu asa ceva. De cateva saptamani am asistat ca cateva cursuri la facultatea de teologie ortodoxa. Daca ai auzi  ce gandesc unii preoti profesori despre treaba asta cu moastele si cu alte aberatii ale bisericii, te-ai bucura. Ti-ar da apa la moara.  In rest, preotii, in genere, sunt la fel ca oamenii pe care ii pastoresc. Si invers. Nici ei nu stiu ce sa faca. dar eu cred ca lucrurile se vor schimba. Incet, dar se vor schimba.

2. nu am spus asta ca sa ma dau mare ci ca sa scot in evidenta ca din cateva sute sau poate peste o mie de masini care au trecut pe langa femeia aia cu copilul in brate, doar unul singur s-a trezit macinat de remuscari.... ca ar fi putut face un bine si nu l-a facut. Ti-am mai spus o data. Lucrurile se schimba cu tine si cu mine trecand la treaba si punand in practica poruncile alea, nu latrand la popi si la icoane cum latra cainii noaptea la luna.

3. Asta-i parerea ta de hermeneut de trei lulele si a idiotilor cate te-au invatat sa gandesti astfel. A trai ca Hristos, inseamna sa traiesti cum a trait Hristos cu tot ce tine de trairea lui, incepand de la piatra pe care n-a avut-o, de la oamenii pe care i-a hranit ci cinci paini si doi pesti, trecand pe la mormantul lui Lazar pe care l-a inviat din morti, trecand apoi printre multimile care vroiau sa-l omoare cu pietre, avand indrazneala si autoritatea cuvantului pe care l-a avut El, mergand pe apa in intanpinarea ucenicilor - sau daca nu, macar coborandu-te din barca si incercand sa mergi pana la El - etc, etc , etc  si, in sfarsit , suferind pana la moarte pentru credinta ta. Iar daca nu traiesti ca El, sa traiesti macar ca apostolii la umbra carora se vindecau bolnavii... Dar nu traiesti tu ca El. Tu traiesti ca orice neispravit care sparge basini in scaun in timp ce latra la altii pe softpedia si le spune ca ei trebuie sa traiasca ca El.

4. de unde stii tu ce am acceptat si ce n-am acceptat eu, de mi te adresezi la timpul viitor?

5. Serios, sa inteleg ca chiar te freaca grija celor ce se inchina la moaste si icoane? De ce nu te faci atunci si tu grec cu grecii, ca apostolul Pavel odinioara, facandu-te tuturor totul pentru a mantui pe vreunul dintre ei? De ce stai pe margine si latri? Intra in joc, nu mai latra la luna. Pierde-ti viata si o vei castiga.

6. Iar BO face ceva pe judecata ta. Indiferent cat de adevarata e judecata ta, cata vreme stai pe margine si dai din clanta nu se intampla nimic. Dezbraca-te de abureala ta, coboara-te la nivelul lor, intra in randurile lor si ajuta-i.
Dar tu n-o sa faci asa ceva niciodata. E sub "demnitatea" ta. "Dragostea" ta de ipocrit nu are astfel de predilectii. Nu te cobori tu la nivelul lor. Tu esti ca toti neoprotestantii astia infecti, atinsi de autosuficienta cum sunt atinsi strugurii de putregaiul alb. Sunteti superiori, cu doua clase peste ortodocsii imbecili si pupatori de moaste. Precum vamesul ala care ii explica lui Dumnezeu cat de grozav este el...
Asta ca tot mi-ai tinut predici despre dragoste care e nustiucum si face nustiuce.
Vorbe, Duda, vorbe.

Edited by Marro, 15 December 2017 - 11:58.


#45
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

pai vezi?
ce discutie as putea duce cu tine, cand tu consideri ca poruncile lui Dumnezeu sunt "mari prostii", dar poruncile omenesti aka: pupatul mortaciunilor, inchinarea inaintea unor icoane facute de mana omului, etc. sunt sfinte? Posted Image


Vad in primul rand ca nu ai stiut nici macar sa iti numeri prostiile.  
Mai, prima prostie pe care o zici e cea cu felul in care consideri tu ca trebuiesc respectate cele doua porunci(faptul ca le iei ad literam la modul cel mai grosier), iar a doua prostie e cea in care consideri ca BOR nu-i crestina si ca n-ar fi nici nationala ori patrioata, dar m-am prins ca asta ti se trage de la spalatura pe creier pe care ti-au facut-o neoprotestantii tai, urmasi ai celor care si-au parasit patriile ca sa o fure pe cea a altora, pe care i-au si omorat, insa acum sunt ca in vorba aia, "ca nici usturoi zic ei ca n-au mancat si nici ca gura le miroase". Deci doar niste hoti de tara, niste smenari, ar fi in stare sa iti "argumenteze" ca patriotismul ar fi o abureala, doar, doar, te-or face sa le dai tara de pomana, ca-s vezi doamne tare necajiti si le trebuie.

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

pai "hulitor si calcator de Lege" a fost doar in ochii popoilor vremii, cu barbi lungi, si haine negre cu turban in cap.
ca despre el scrie clar, insa tu evident nu crezi: "In El nu s-a gasit pacat". Adica nici n-a hulit, nici n-a calcat Legea.
popoii, ei care "Degeaba Ma cinstesc ei, invatand ca invataturi niste porunci omenesti." (Mat.15:9)", Il acuzau ca incalca acele porunci care erau de fapt omenesti si nu ale lui Dumnezeu. Poti sa faci diferenta?

Si tu esti tot un popoi al vremii, chiar daca nu porti barba si turban; se vede dupa cum vorbesti. Ca omul nu se apreciaza dupa haine(la noi o stiu asta si copiii), insa asta nu s-o aflat si la sectarii de peste ocean.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

Vezi ca in Ziua Judecatii s-ar putea sa dai socoteala ca ai gresit Cartile din care ti-ai invatat Crestinismul.

Ti-am zis deja ca tu crezi ca Dumnezeu ar fi dupa chipul si asemenarea ta, respectiv un executor fara ratiune care ar actiona functiona in mod mecanic. Atata vreme cat iti exprimi indoiala ca n-as citi ce trebuie, mi-e clar ca esti la ani lumina distanta de a-mi intelege temeiurile.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

hahaha...i-auzi inca unul care se crede rational, cum nu e nimeni ca el pe pamant...

Iata iar o dovada ca tu uneori degeaba citesti, ca nu intelegi ce citesti, asa ca mai bine ti-ar fi fost daca nu stiai deloc sa citesti.("Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".
Căci inima acestui popor s-a învârtoşat(si de aceea iau unii Poruncile ad literam la modul cel mai grosier, de parca ar citi un manual tehnic de reparat roboti) şi cu urechile aude greu şi ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să înţeleagă şi să se întoarcă, şi Eu să-i tămăduiesc pe ei.
Dar fericiţi sunt ochii voştri că văd şi urechile voastre că aud.

Căci adevărat grăiesc vouă că mulţi prooroci şi drepţi au dorit să vadă cele ce priviţi voi, şi n-au văzut, şi să audă cele ce auziţi voi, şi n-au auzit.)

Ca eu nu m-am laudat cat de rational sunt(asa doar ai interpretat tu fiindca te-ai simtit mai prejos), ci doar am zis ca ti-am oferit o explicatie rationala, de bun simt(respectiv in cazul dat ti-am dovedit ca treci peste sensurile normale ale cuvintelor, doar ca sa ramana lucrurile asa cum ti-au intrat tie in cap), lucru pe care tu n-ai putut sa il dezminti cu argumente valide, ci ai inceput sa bati campii, ca un orb si ca un surd. Iar din felul in care ai sarit ca ars, cand ti-am pomenit de ratiune, dai de gol clasica de acum obsesie a protestantilor vechi ori noi, care pururea bat apa in piua cu ratiunile lor diferite(de care nu se indoiesc neam ca ar fi totusi gresite din insuficienta lor intelegere ci de care, dimpotriva, sunt foarte mandri).

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

hai da-mi o explicatie la fel de rationala pentru tucatul mortaciunilor ce o cultiva popii.
hai da-mi una explicatie rationala pentru imbulzeala la inchinat inaintea unor icoane asa zise sfinte, sub atenta supraveghere a popilor.
hai da-mi o explicatie rationala pentru slujbele si pomenile pentru cei morti, cultivate tot acolo.

Astea tin de ratiunile inimii, lucruri pe care nu le pot intelege oamenii goi, fara inima in ei, ori care daca totusi o au, aceea e de piatra. Ca daca aveai inima in tine stiai si singur si nu imi mai cereai explicatii.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

cand Biblia, Cartea aia din care ar trebui invatat Crestinismul nu doar ca nu invata asa ceva, dar condamna...


Ii condamna mai degraba pe cei ca tine, farisei ori chiar saduchei.
"Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că mâncaţi casele văduvelor şi cu făţărnicie vă rugaţi îndelung; pentru aceasta mai multă osândă veţi lua. Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un ucenic, şi dacă l-aţi făcut, îl faceţi fiu al gheenei şi îndoit decât voi.
Vai vouă, călăuze oarbe, care ziceţi: Cel ce se va jura pe templu nu este cu nimic legat, dar cel ce se va jura pe aurul templului este legat.
Nebuni şi orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfinţeşte aurul? Ziceţi iar: Cel ce se va jura pe altar cu nimic nu este legat, dar cel ce se va jura pe darul ce este deasupra altarului este legat.
Nebuni şi orbi! Ce este mai mare, darul sau altarul care sfinţeşte darul? Deci, cel ce se jură pe altar se jură pe el şi pe toate câte sunt deasupra lui.
Deci cel ce se jură pe templu se jură pe el şi pe Cel care locuieşte în el.
Cel ce se jură pe cer se jură pe tronul lui Dumnezeu şi pe Cel ce şade pe el.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că daţi zeciuială din izmă, din mărar şi din chimen, dar aţi lăsat părţile mai grele ale Legii: judecata, mila şi credinţa; pe acestea trebuia să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi."


Vai deci voua care latrati impotriva icoanelor, dar ati invatat sa va faceti selfiuri cu smartphonul si aveti albume cu poze de familie si de asemenea buletin in buzunar, nu ca acesta ar fi un pacat..
Vai voua care va poticniti in numele unei zilei(idolatrizati sambata) si nu dati cinstea cuvenita Domnului si Invierii Lui, nu Il onorati cu recunostinta voastra si nu Ii celebrati victoria asupra iadului si a mortii, fiindca pentru voi numele zilei de odihna e mai mare decat fapta Celui care s-a sacrificat ca sa va ridice... Vai, vai, vai... ca sunteti goi de simtire, la fel ca niste morminte varuite...


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

putini oameni fac treaba asta azi, mai ales daca e vorba de batrani, si mai ales daca sunt tarani, care murdaresc bijuteriile de masini pe care le tratam mai bine ca pe aproapele nostru.
ai facut bine, sa dea Domnul sa-ti intre in sange.
doar ca, dupa ani de zile dupa ce vei face asta constant, vei considera gestul asa o banalitate, incat iti va fi rusine sa mai si spui cuiva ce fapta mandra ai facut tu.

Mie nu mi s-a parut deloc ca s-a laudat si s-a mandrit. Dar cica ar fi o regula sa ti se nazare la altul defectul pe care il ai chiar tu.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

sunt si astea o componenta , dar nu de aici pleci in judecata acelui verset.

Ce mai ai de judecat cand ti s-a spus clar ca "Pasarile cerului au cuiburi dar fiul omului nu are o piatra pe care sa-si plece capul"? Daca te crezi ca Iisus, respecta inclusiv asta si nu umbla cu teorii asa incat sa te eschivezi de la fapte.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

"Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. (1Cor.13:3)"

Da, inteleg, de aceea nici nu le faci, fiindca nu iti aduc niciun folos. (Ca oricum nu zice ca sa nu le faci...)


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

stii de ce?
pentru ca dragostea adevarata e asta: "dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui.  (2Ioan.1:6)"

Aproape ca incep sa cred ca nu stii poruncile... Alea Mari! Cele mai mari!


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

cand vei accepta poruncile, vei da dovada de dragoste.caci spre deosebire de cele omenesti, poruncile lui Dumnezeu nu dau gres.

Ma tem(de fapt is sigur) ca e invers: cand ai dragoste, respecti sigur si poruncile, fie ca le cunosti din biblie, fie ca nu.

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

dar poruncile alea ale lui Dumnezeu, nu alterate de conceptele umane. Cum ar fi de exemplu... patriotismul.In baza caruia unul care-si da toata piatra de 320mp saracilor - invocand dragostea-, merge sa-si ucida semenii, calcand porunca si negand dragostea dumnezeiasca.

Daca ai citi biblia cu ochii deschisi, ti-ai da seama ca patriotismul devine porunca dumnezeiasca.


View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

problema nu e a noastra, caci nu "noi" ne inchinam lor...

Eu din cate am sesizat e mai mult problema voastra, ca doar voi aduceti pururea subiectul in discutie. Noi ortodocsii nici nu ne dam seama ca ar fi o problema care ar trebui discutata.

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 08:45, said:

stii bine ca NU am judecat BO nici dupa "gramada", si nici dupa "uscatura".
daca am facut o judecata, ea este corecta, nu o prostie, caci ceea ce am judecat este doctrina ei...

Ba ai facut o prostie, nu o judecata corecta.

Edited by Endgegner, 15 December 2017 - 14:33.


#46
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostEndgegner, on 15 decembrie 2017 - 14:21, said:

va poticniti in numele unei zilei(idolatrizati sambata)

Mie nu mi s-a parut deloc ca s-a laudat si s-a mandrit. Dar cica ar fi o regula sa ti se nazare la altul defectul pe care il ai chiar tu.

Duda ii adventist?

mandria e competitiva. nu o sesizei la celalalt decat daca mandria ta e superioara mandriei interlocutorului tau. daca-l privesti pe celalalt de sus, cu autosuficienta stiutorului a toate.
stiu cum e .... din proprie experienta.
e o lectie interesanta sa descoperi ca esti incredibil de mandru tocmai atunci cand ti se pare ca esti smerit. Ca, adica, esti mai smerit si "mai in regula" decat altii.
Nu scapa de patima asta nici neoprotestantii si nici ortodocsii. Dar am constatat  ca stiinta de carte a neoprotestantilor, in genere, le este fatala. Cu cat stiu mai multa biblie cu atat li se pare ca sunt superiori altora si cu atat se afunda mai rau in mandrie. Ei nu vor recunoaste niciodata. Dar asta transpare din atitudinea lor. Si ne deranjeaza atitudinea lor tocmai pentru ca mandria lor intra in competitie cu a noastra.
Oricum, babele pupatoare de moaste si facatoare de cruci sunt superioare, prin ingnoranta lor, cravatistilor neoprotestanti, scoliti si sulemeniti cu biblia subsuoara, aidoma vamesului care sa batea cu pumnii in piept.
Nu degeaba spune Mantuitorul ca "vamesii si curvele merg inaintea voastra in imparatia lui Dumnezeu."  Se referea la "carturari" din astia, toba de biblie dar in realitate niste morminte varuite.
Si ma tem ca si eu ma numar printre ei.

Edited by Marro, 15 December 2017 - 23:29.


#47
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
eruditilor, puteti sa va saltati conditiunea intelectuala si sa faceti un efort in a nu mai ataca interlocutorul, ci a discuta obiectiv pe subiectul dat?
eu unul v-am aratat ca doctrina BO este una satanica[icoanele=idoli muti, mortaciunile=moastele,uciderile din razboaiele cezarilor, schimbarea frauduloasa a zilei de odihna,  etc], deci nu poate fi Biserica lui Hristos.
facand abstractie de persoana mea, puteti sa argumentati contrariul? cum ca BO ar fi chiar ceea ce se pretinde : Biserica lui Hristos? pe doctrina, pe invatatura.

ca oricum, sa stiti si voi ca Adevarul ramane tot Adevar si in gura celui beat.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:27, said:

Duda ii adventist?
Mai rău: iehovist.

#49
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 15 decembrie 2017 - 14:21, said:

neoprotestantii ..., urmasi ai celor care si-au parasit patriile ca sa o fure pe cea a altora, pe care i-au si omorat, insa acum sunt ca in vorba aia, "ca nici usturoi zic ei ca n-au mancat si nici ca gura le miroase".
ei uite, cu asta sunt si eu de acord, n-am ce zice nimic.
sunt sigur ca nici macar tu nu stii cata dreptate ai. :D

#50
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:28, said:

eruditilor, puteti sa va saltati conditiunea intelectuala si sa faceti un efort in a nu mai ataca interlocutorul, ci a discuta obiectiv pe subiectul dat?
eu unul v-am aratat ca doctrina BO este una satanica[icoanele=idoli muti, mortaciunile=moastele,uciderile din razboaiele cezarilor, schimbarea frauduloasa a zilei de odihna,  etc], deci nu poate fi Biserica lui Hristos.
facand abstractie de persoana mea, puteti sa argumentati contrariul? cum ca BO ar fi chiar ceea ce se pretinde : Biserica lui Hristos? pe doctrina, pe invatatura.

ca oricum, sa stiti si voi ca Adevarul ramane tot Adevar si in gura celui beat.
ia pune degetul sa vedem unde am atacat interlocutorul?

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:28, said:

facand abstractie de persoana mea, puteti sa argumentati contrariul? cum ca BO ar fi chiar ceea ce se pretinde : Biserica lui Hristos? pe doctrina, pe invatatura.
La ce bun? Că oricum indiferent cine și ce argumente ți-ar furniza, tu tot pe a ta o ții. Pe chestia asta ești mândru, crezând că ești extrem de bine pregătit în domeniul biblic. În realitate însă, oamenii te lasă în pace, pentru că știu că nu au cu cine argumenta.

#52
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:33, said:

La ce bun? Că oricum indiferent cine și ce argumente ți-ar furniza, tu tot pe a ta o ții.
pe care mai precis?

uite, Marro are sinceritatea sa recunoasca faptul ca inchinarea inaintea raclelor cu mortaciuni e o eroare majora a Ortodoxiei.
tu eruditul, nici macar atat nu poti. Asa ca ce argumente furnizezi tu?

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:36, said:

pe care mai precis?

uite, Marro are sinceritatea sa recunoasca faptul ca inchinarea inaintea raclelor cu mortaciuni e o eroare majora a Ortodoxiei.
tu eruditul, nici macar atat nu poti. Asa ca ce argumente furnizezi tu?
Le-am discutat și mi-am răcit gura degeaba. Ortodoxia are o tradiție de 2.000 de ani. De două mii și ceva de ani deci, s-au scris sute de mii de cărți ce tratează printre altele și acest aspect. Vii tu acum și ne spui că nu este bine, că de două mii de ani creștinii nu au înțeles ceea ce ai reușit dumneata acum. Bun așa.
Și încă ceva: Stokkolm nu reprezintă ortodoxia, el doar agreează în mare ortodoxia și atât. Nu văd de ce îl citezi dumneata, numai pentru a-ți promova ideile eretice, probabil.

Edited by mario_bril, 15 December 2017 - 23:42.


#54
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:28, said:

Mai rău: iehovist.
Iehovist??
Din aia imbracati la costum si cravata care umbla pe drum sa-ti explice cum e cu imparatia cerurilor?
In Oradea, la Crisul, in colt langa agentia BRD toata ziua stau doi insi acolo cu niste genti langa ei si cu un mic stand cu cartulii. Ceva mai la vale sta un popa cu o pancarda pe piept pentru donatii catre manstirea cutare. E o imagine interesanta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate