Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum recunoști Biserica lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcristirg, on 13 decembrie 2017 - 14:17, said:



-de 2000 de ani numai Biserica Ortodoxa a pastrat Biblia si invatatura ortodoxa nemodificata.
Dar a adaugat practica adorarii moastelor si icoanelor sfinte .Posted Image  Paganism in toata splendoarea. Posted Image

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 14:41, said:

Serios.
Ca tot omul necajit, mi-am pus si eu intrebarea asta: cum deconspirezi adunatura crestina adevarata, din sutele de posibilitati actuale de pe piata.
Si daca tot am luat cele 10 porunci ca punct de plecare, si am comparat BO cu acest sablon, mi-a dat cu virgula.
ia-le si tu pe indelete, fara ciuda pe mine ca am zis asta. Posted Image

Nu. Judecatorul nu bate din gura ca mine. el te ia de fundul nadragilor si te azvarle diorect in iazul de foc. Aia e judecata, nu fake-news ce facem noi acilea discutand.Posted Image

Și cine-i de vină că ai luat cele zece porunci ca punct de plecare și ți-a dat cu virgulă...?

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarro, on 13 decembrie 2017 - 13:05, said:

Duda zice el ce zice. Nu chiar bine, da zice. Ca, iaca, si eu am zis de p0ponarii aia din Suedia cununati de preotese lesbiene. Ca am temei in biblie
eu am zis de mult ca BO si-a castigat un nume in sfera Crestinismului si macar pentru ca e vazuta din afara, de unde bate vantul, ca ultima reduta in tara noastra impotriva inscaunarii poposexualilor chiar si in Biserici.
Nu protestantii, nu neoprotestantii, nu catolicii, ci ortodocsii au fost cei care au initiat si Referendumul acela pentru familie, care tot din sfera asta tine. Apropo: ai mai auzit ceva de el?
dar asta tot nu o salveaza de filtrul acela primar de care aminteam.
pur si simplu colmateaza filtrul.

View PostDorel666, on 13 decembrie 2017 - 14:46, said:

Și cine-i de vină că ai luat cele zece porunci ca punct de plecare și ți-a dat cu virgulă...?
Popa, care zice: "noi suntem Crestinismul!";  dar nu e. Posted Image

View PostDorel666, on 13 decembrie 2017 - 13:19, said:

Dar El a văzut foarte bine că poți păzi cu strictețe poruncile și, totuși, să fii un drac! De aceea i-a preferat și-i preferă pe păcătoși și pocăința lor sinceră ce vine după ce se trezesc din vinul și beția păcatului.
si cu asta sunt de acord.
dar tot nu schimba cu nimic ce am spus eu mai sus.

Edited by Dude_2nd, 13 December 2017 - 14:49.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 14:46, said:

Dar a adaugat practica adorarii moastelor si icoanelor sfinte .Posted Image  Paganism in toata splendoarea. Posted Image

Păgânism că așa spui tu?

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 14:49, said:

Popa, care zice: "noi suntem Crestinismul!";  dar nu e. Posted Image


Aveți vreun pastor pe care îl cheamă ”popa”? Chiar dacă aveți, nu el, ci tu ești cel care ai redus creștinismul la cele zece porunci, precum cărturarii și fariseii de pe vremea lui Hristos. Și, cu toate că ei respectau aceste porunci cu sfințenie, tot călăuze oarbe i-a numit Hristos. Și deși nu încălcase nici o poruncă, tot ”gunoi” a numit Pavel tipul acesta de comportament...

Edited by Dorel666, 13 December 2017 - 15:00.


#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 decembrie 2017 - 15:00, said:

Aveți vreun pastor pe care îl cheamă ”popa”? Chiar dacă aveți, nu el, ci tu ești cel care ai redus creștinismul la cele zece porunci, precum cărturarii și fariseii de pe vremea lui Hristos. Și, cu toate că ei respectau aceste porunci cu sfințenie, tot călăuze oarbe i-a numit Hristos. Și deși nu încălcase nici o poruncă, tot ”gunoi” a numit Pavel tipul acesta de comportament...
prietene, daca la primul filtru[grosier] cade afara, ce rost are sa mai povestesti despre cat de fin e Crestinismul Ortodox?Posted Image

evident cele 10 porunci nu sunt totul, dar ele stau la baza Crestinismului. ele si marturia lui Isus . asa scrie. Si oricat ai tot intoarce-o, nu trece mai departe.

#24
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 14:46, said:

Dar a adaugat practica adorarii moastelor si icoanelor sfinte .Posted Image  Paganism in toata splendoarea. Posted Image
Nu cred ca dupa moarte daca ati avea puterea sa va ajutati copiii nu ati face.... voi ca simpli muritori. dar acei care sunt la n niveluri/ evolutie deasupra voastra.... Oare neoprotestantii nu duc niciodata o floare la mormantul parintilor, nu simt nicodata ceva gen "ma vegheaza mama din cer"? daca nu mi-e mila de ei.... Am mai spus pe aici: ei ataca exact cea ce ei nu vor avea niciodata: un Iustin Parvu, Papacioc, moaste, sfinti, s.a. Vedeti voi vreun predicator sa ajunga la nivelul lor? Puneti alaturat poza lui Cleopa si a unui predicator. Care unde e pe scara. Stiu ca nu e bine sa judecam pe nimeni dar macar pt o parere....

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 15:05, said:

prietene, daca la primul filtru[grosier] cade afara, ce rost are sa mai povestesti despre cat de fin e Crestinismul Ortodox?Posted Image

evident cele 10 porunci nu sunt totul, dar ele stau la baza Crestinismului. ele si marturia lui Isus . asa scrie. Si oricat ai tot intoarce-o, nu trece mai departe.

Dar cine te-a făcut, Dude, pe tine, judecător în Biserica lui Hristos, să spui cine cade și cine rămâne?!

#26
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 14:49, said:

eu am zis de mult ca BO si-a castigat un nume in sfera Crestinismului si macar pentru ca e vazuta din afara, de unde bate vantul, ca ultima reduta in tara noastra impotriva inscaunarii poposexualilor chiar si in Biserici.
Nu protestantii, nu neoprotestantii, nu catolicii, ci ortodocsii au fost cei care au initiat si Referendumul acela pentru familie, care tot din sfera asta tine. Apropo: ai mai auzit ceva de el?
dar asta tot nu o salveaza de filtrul acela primar de care aminteam.
pur si simplu colmateaza filtrul.
Bai, eu am ajuns la concluzia ca BO, asa cum e ea, e net superioara adunaturilor protestante de prin occident intesate cu p0ponari si imbecili care se numesc "biserici". Ortodoxia e fata de imbecilii aia precum cerurile fata de pamant.

Stateam mai zilele trecute, cand am fost la tara, cu masina oprita in fata bisericii si asteptam pe cineva. Am vazut cum trec oamenii si isi fac cruce. Unii mai corect, altii mai naspa ...da-si faceau.
Duda, am ajuns la concluzia ca pana si maruntisul asta de gest inseamna mai mult decat imbecilitatea occidentala care a facut din biserici muzee si care-si implanta pene in cur sa defileze cu ele pe strada.
Noi inca ne mai invatam copiii sa-si faca cruce si sa zica un "tatal nostru". Abia acum traim vremea in care secularismul cuprinde si tara noastra si Biserica Ortodoxa e terfelita in fel si chip. Iar daca progresismul asta infect castiga, noi vom fi cei vinovati. Noi, generatia asta care scriem acum pe feisbuci si pe forumuri.
Cand mi-am dat seama ca si eu am contribuit la propagarea infectiei atacand biserica ortodoxa ( cu destule temeiuri) am inceput sa-mi dau peste gura. Eram ca prostul care-si taie singur craca de sub picioare.
De atunci am schimbat foaia. Lucrurile nu se schimba stand pe margine , batjocorind si aratand cu degetul, ci doar implicandu-te. Asa ca am inceput sa merg la Biserica. Si iaca am aproape doi ani vechime si inca nu m-am plictisit. Dimpotriva, incepi sa descoperi mijloace prin care te poti implica si mai mult pentru a pastra valorile noastre. Ba inca am ajuns la performanta sa spun o rugaciune la masa. In toata viata mea n-am facut asa ceva. Doar am participat tacut atunci cand bunicul si mai apoi mama spunea rugaciunea inainte de masa. Lucrurile incep sa se schimbe cu mine si cu tine implicandu-ne si facand, inainte de toate, lucrurile cele mai marunte. Cum ar fi o simpla rugaciune inainte sa iei masa....

Uitat-te de la min 40 pana pe la min 45. E important ce zice pastorul asta.
Nu mi-au placut niciodata penticostalii desi dupa cazul Bodnariu, cand s-au mobilizat exemplar, am cel mai profund respect pentru ei. pentru implicarea si mobilizarea lor.
Atunci s-a trezit multa lume adormita de povestile insidioase ale "civilizatiei occidentale". Inclusiv eu.
Crestinii trebuie sa termine cu atacurile intre ei si sa faca front comun pentru lucrurile care ii unesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUNapASl0MQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De referendumul ala nu mai stiu nimic. dar banuiala mea e ca e tinut in rezerva si va fi folosit pe post de maciuca a psd-ului cu care sa-i dea peste cap fatalaului de la cotroceni. Sper sa-l suspende. Ma duc si o mie de kilometri sa votez pentru suspendarea fatalaului progresist si iubitor de p0ponari.

Edited by Marro, 14 December 2017 - 01:12.


#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 00:55, said:

Cand mi-am dat seama ca si eu am contribuit la propagarea infectiei atacand biserica ortodoxa ( cu destule temeiuri) am inceput sa-mi dau peste gura. Eram ca prostul care-si taie singur craca de sub picioare.
asta e un lucru adevarat, l-am observat si eu in toiul avalansei ateist-poposexuale ce navaleste de cand a fost descuiata Usa Romaniei.
asta nu-mi place nici mie, ca crestinii sunt atat de divizati.

dar eu vorbesc aici despre verificarea Adebvaratei Biserici a lui Hristos. Iar Sablonul e doar acela: poruncile si marturia.

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 00:55, said:

Crestinii trebuie sa termine cu atacurile intre ei si sa faca front comun pentru lucrurile care ii unesc.
de acord, dar esti destul de intelept sa intelegi totodata si atentionarea asta:
""O masura de grau pentru un leu! Trei masuri de orz pentru un leu! Dar sa nu vatami untdelemnul si vinul!" (Apoc.6:6)"
de dragul facerii frontului comun, vinul nu poate fi vatamat de credinciosi["vinul tau cel ales a fost amestecat cu apa. (Isa.1:22)"]. Nici untdelemnul[pilda celor 10 fecioare].

de fapt, am auzit de la un mare erudit pocait de multi ani treaba asta, ca in scurgerea vremurilor pocaitii vor fi nevoiti - daca zic ca tin cu adevarat la valorile crestine - sa faca front comun cu cine nu se intelegeau defel: cu ortodoxia.aici insa e un lucru extrem de greu, si e nevoie de capete luminate sa gaseasca acel compromis valid, acceptat de Dumnezeu. Caci daca frontul ar trebui facut pe baza Bibliei, toti ar trebui sa-si repozitioneze doctrina pe ceea ce sta scris ca este Baza:"poruncile lui dumnezeu si marturia lui Isus".Iar daca nu, frontul e valabil pana se aduce atingere "vinului si untdelemnului".

View PostMarro, on 14 decembrie 2017 - 00:55, said:

De referendumul ala nu mai stiu nimic. dar banuiala mea e ca e tinut in rezerva si va fi folosit pe post de maciuca a psd-ului cu care sa-i dea peste cap fatalaului de la cotroceni. Sper sa-l suspende. Ma duc si o mie de kilometri sa votez pentru suspendarea fatalaului progresist si iubitor de p0ponari.
Nu mai stii nimic pentru ca s-a fasait.
Putea fi utilizat ca maciuca, si era nimicitoare, insa acum efectul s-a fasait. Au bagat agentii Rezistentei toate mizeriile la inaintare: popa ala curist de la Iasi, cazul Pomohaci, etc. Si multa lume sta acum si recalculeaza ...si multora le da cu virgula, de greatza.
ai sa vezi ca nu se va gasi nimeni in toata clasa politica romaneasca sa ridice maciuca, de acolo de sub Preş, unde a fost bagata. Posted Image
eu zic ca ai sa te convingi si tu ca e inutila ca credincios, punerea sperantei in politicienii de azi, si in cei de maine nici atat.
cat despre mine, eu unul m-am convins...inapoi la ei, nu ma mai intorc

View PostDorel666, on 13 decembrie 2017 - 23:43, said:

Dar cine te-a făcut, Dude, pe tine, judecător în Biserica lui Hristos, să spui cine cade și cine rămâne?!
vorbesc despre invatatura/doctrina, nu despre indivizi, Dorele.
la nivel de doctrina sa ramana toata discutia.
ca daca incepem sa cautam in tabere Pomohaci si... Hagee-i, judecam padurea dupa uscaturi ceea ce nu da rezultatul corect.

Edited by Dude_2nd, 14 December 2017 - 09:37.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 09:36, said:

asta e un lucru adevarat, l-am observat si eu in toiul avalansei ateist-poposexuale ce navaleste de cand a fost descuiata Usa Romaniei.
asta nu-mi place nici mie, ca crestinii sunt atat de divizati.


Dude, o clipă am crezut că am văzut și auzit omul din tine. Apoi am realizat că protestanții, fără excepție, suferă de boala infailibilității. Nu, nu se cred pe ei, chipurile, infailibili, dar cred că ”adevărurile” descoperite de ei sunt infailibile... Adică același lucru! Și boala aceasta au moștenit-o de la tatăl lor, Papa.
Dumnezeu să te lumineze și să-ți dea înțelepciunea Lui și nu pe cea lumească!

Edited by Dorel666, 14 December 2017 - 10:01.


#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 09:36, said:

de fapt, am auzit de la un mare erudit pocait de multi ani treaba asta, ca in scurgerea vremurilor pocaitii vor fi nevoiti - daca zic ca tin cu adevarat la valorile crestine - sa faca front comun cu cine nu se intelegeau defel: cu ortodoxia.aici insa e un lucru extrem de greu, si e nevoie de capete luminate sa gaseasca acel compromis valid, acceptat de Dumnezeu. Caci daca frontul ar trebui facut pe baza Bibliei, toti ar trebui sa-si repozitioneze doctrina pe ceea ce sta scris ca este Baza:"poruncile lui dumnezeu si marturia lui Isus".Iar daca nu, frontul e valabil pana se aduce atingere "vinului si untdelemnului".



Dacă îl consideri, cu adevărat, mare erudit, atunci ascultă-l! Pentru că mare prigoană vine pentru creștini, dar nu pentru toți, ci pentru catolici și protestanți. Pentru că Dumnezeu a hotărât să-și curețe via prin foc. Și focul, care abia a început, mare va fi! Dar, dacă vă veți întoarce înapoi la Ortodoxie, veți scăpa. Pentru că a venit vremea acestei vorbe:

Matei 16:25 Pentru că oricine va vrea să-şi scape viaţa o va pierde, dar oricine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga.

Și, ori că vorbim de viață, ori de suflet, despre același lucru vorbim, pentru că este scris:

Plangerile lui Ieremia 3:58 Doamne, Tu ai apărat pricina sufletului meu, mi-ai răscumpărat viaţa!

De aceea, chiar dacă vă temeți că vă veți pierde sufletul, întoarceți-vă la Ortodoxie, că asta este voia lui Dumnezeu! Și apoi veți putea continua disputa cât veți dori. Și Oastea Domnului sunt un mădular bolnav al Ortodoxiei, dar sunt ai Ortodoxiei! Puteți fi și voi la fel: mădulare bolnave (chiar dacă voi veți considera invers!), dar făcând parte din Trup. Așa să facă Dumnezeu! Amin

Edited by Dorel666, 14 December 2017 - 10:00.


#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 14 decembrie 2017 - 10:00, said:

Dacă îl consideri, cu adevărat, mare erudit, atunci ascultă-l! Pentru că mare prigoană vine pentru creștini, dar nu pentru toți, ci pentru catolici și protestanți. Pentru că Dumnezeu a hotărât să-și curețe via prin foc. Și focul, care abia a început, mare va fi! Dar, dacă vă veți întoarce înapoi la Ortodoxie, veți scăpa.
vremea despre care vorbesti va surprinde lumea crestina intr-o situatie ciudata: toti vor avea o farama de adevar, dar Adevarul intreg NU va fi la nici unul.
asa incat nici unul nu va fi indreptatit  sa spuna: veniti la mine, ca noi suntem adevarul!
in vremea sfarsitului, Dumnezeu va avea doar o ramasita, capabila sa ia Adevarul de la fiecare, dar sa nu se faca sluga nimanui ca posesor al Adevarului intreg. Niciunei secte, niciunei Biserici crestine ortodoxe sau nu.
Daca ai ochi de vazut, vei vedea asta.
toti, incepand cu Sectele[cea adventista mai intai], si continuand cu Bisericile [cea ortodoxa mai intai], isi aroga pozitia de "popor al lui Dumnezeu".
Dar Dumnezeu e clar cu privire la acest aspect:
"si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"
care ei? cui le voi fi Dumnezeu, si cine se va identifica corect ca popor al Meu?
astia de mai jos care prin credinta accepta Noul Legamant facut nu de om cu Dumnezeu, ci de Dumnezeu cu omul:
"iata legamantul pe care-l voi face ... zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor;...le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor.""
Si astfel, nu altfel, ramasita credincioasa a timpurilor ultime, va fi deconspirata dupa acest sablon:"pazesc poruncile lui Dumnezeu[ nu ale sectei/bisericii in care au intrat odinioara - n.r.] si tin marturia lui Isus Hristos[nu a sectei/bisericii in care au intrat odinioara - n.r.]. (Apoc.12:17)"

Edited by Dude_2nd, 14 December 2017 - 11:10.


#31
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 09:36, said:

1. asta e un lucru adevarat, l-am observat si eu in toiul avalansei ateist-poposexuale ce navaleste de cand a fost descuiata Usa Romaniei.
asta nu-mi place nici mie, ca crestinii sunt atat de divizati.

2. dar eu vorbesc aici despre verificarea Adebvaratei Biserici a lui Hristos. Iar Sablonul e doar acela: poruncile si marturia.


3. de acord, dar esti destul de intelept sa intelegi totodata si atentionarea asta:
""O masura de grau pentru un leu! Trei masuri de orz pentru un leu! Dar sa nu vatami untdelemnul si vinul!" (Apoc.6:6)"
de dragul facerii frontului comun, vinul nu poate fi vatamat de credinciosi["vinul tau cel ales a fost amestecat cu apa. (Isa.1:22)"]. Nici untdelemnul[pilda celor 10 fecioare].

4. de fapt, am auzit de la un mare erudit pocait de multi ani treaba asta, ca in scurgerea vremurilor pocaitii vor fi nevoiti - daca zic ca tin cu adevarat la valorile crestine - sa faca front comun cu cine nu se intelegeau defel: cu ortodoxia.aici insa e un lucru extrem de greu, si e nevoie de capete luminate sa gaseasca acel compromis valid, acceptat de Dumnezeu. Caci daca frontul ar trebui facut pe baza Bibliei, toti ar trebui sa-si repozitioneze doctrina pe ceea ce sta scris ca este Baza:"poruncile lui dumnezeu si marturia lui Isus".Iar daca nu, frontul e valabil pana se aduce atingere "vinului si untdelemnului".


5. Nu mai stii nimic pentru ca s-a fasait.
Putea fi utilizat ca maciuca, si era nimicitoare, insa acum efectul s-a fasait. Au bagat agentii Rezistentei toate mizeriile la inaintare: popa ala curist de la Iasi, cazul Pomohaci, etc. Si multa lume sta acum si recalculeaza ...si multora le da cu virgula, de greatza.
ai sa vezi ca nu se va gasi nimeni in toata clasa politica romaneasca sa ridice maciuca, de acolo de sub Preş, unde a fost bagata. Posted Image
eu zic ca ai sa te convingi si tu ca e inutila ca credincios, punerea sperantei in politicienii de azi, si in cei de maine nici atat.
cat despre mine, eu unul m-am convins...inapoi la ei, nu ma mai intorc

1. Crestinii sunt divizati pentru ca sunt prosti. Egoisti si prosti. Asta sta in spatele segregarii religioase de orice fel. Bineinteles, e vorba de o prostie si-un egoism  alimentat din ..."adancuri" Crestinii sunt suficient de prosti incat sa nu inteleaga ca mai multe adevaruri inseamna niciun adevar. Nu vad cu ochi buni reformele de niciun fel. Credinta a fost data sfintilor o data pentru totdeauna. N-ai ce sa reformezi la ea.

2. tu vorbesti truisme. In clipa in care canonul biblic s-a definitivat apai ala a devenit criteriul dupa care verifici biserica. Dar sunt de acord ca exista suficient de multi tampiti care, prin aceeasi sintagma biblica, inteleg chestiuni diferite sau chiar contradictorii. Daca prostovanii mai sunt manati apoi si de orgolii dracesti, iaca, te-ai pomenit cu mai multe "adevaruri". In raport cu noncontradictia si tertului exclus, asa ceva nu se poate intampla intre oamenii rationali. Dar e posibil intre prosti. De aia e atat de faramitat crestinismul.
Dupa parerea mea Biblia nu ar trebui sa incapa pe mana oricarui neispravit. Uite, pe aria asta avem unul care zice , ba ca e Dumnezeu, ba ca e Duhul Sfant, ba ca nu stiu ce i se mai nazare. Iar noi discutam cu el... si ni se pare interesant.

3. Bai frontul comun ar trebui facut macar pe acele cateva valori universale la care subscriem cu totii. In rest, stai tu linistit, ca nu or sa se intelepteasca crestinii peste noapte ca sa niveleze asperitatile pe care, in imbecilitatea lor, le-au ridicat intre ei. Si le vor nivela poate la a doua venire atunci cand "orice ochi il va vedea" si cand prostovanului i se va deschide mintea si va intelege ca a fost un idiot atunci cand si-a pierdut vremea atacandu-i pe ceilalti confrati ai lui.

4. N-ar trebui sa ne batem capul cu asa ceva.

5. daca-i de la Dumnezeu nu se va fasai niciodata. iar despre politicieni eu unul nu mi-am pus niciodata sperantele in ei. Daca as trai in Polonia, poate ca asa avea ceva incredere . Dar nu in Romania. Cel putin nu inca. Sa vad prima data referendumul ala facut si Constitutia modificata. Dupa aia  mai vedem .
In orice caz, partidul care va sustine referendumul ala ... o sa-i torn sigla in bronz si o s-o atarn pe peretele casei.

#32
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 14:41, said:

Serios.
Ca tot omul necajit,


mi-am pus si eu intrebarea asta: cum deconspirezi adunatura crestina adevarata, din sutele de posibilitati actuale de pe piata.
Si daca tot am luat cele 10 porunci ca punct de plecare, si am comparat BO cu acest sablon, mi-a dat cu virgula.
ia-le si tu pe indelete, fara ciuda pe mine ca am zis asta. Posted Image

Nu. Judecatorul nu bate din gura ca mine. el te ia de fundul nadragilor si te azvarle diorect in iazul de foc. Aia e judecata, nu fake-news ce facem noi acilea discutand.Posted Image

Necajit de ce? De ciuda pe altii, de invidie?...


Tu imi lasi impresia ca compari mere cu pere dupa care vii si te lauzi ca ti-a dat cu virgula.... Totusi fiindca ai pomenit de "sablonul" celor 10 porunci, parca parca imi amintesc ca tu esti unul dintre cei care au ce au cu icoanele, ori cu ziua de odihna duminica(chestii de astea meschine la care s-a bagat chiar Mantuitorul sa le "dezlege"/dezvrajeasca, asa incat legile sa fie facute in folosul omului si nu invers, doar ca nu a vrut toata lumea "crestina" sa priceapa voia Lui), in care caz te las sanatos cu "dreptatea" ta ca stiu deja ca mi-as raci gura de pomana cu tine.

View PostDude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 14:41, said:


Nu. Judecatorul nu bate din gura ca mine. el te ia de fundul nadragilor si te azvarle diorect in iazul de foc. Aia e judecata, nu fake-news ce facem noi acilea discutand.Posted Image

Faci confuzii. Ala de care vorbesti tu se numeste executor ori chiar calau. Judecator e cineva care in principal gandeste/analizeaza(judecata=a gandi logic, ratiune, gandire) niste lucruri iar la sfarsit trage o concluzie in functie de care hotaraste cum vor decurge lucrurile mai departe. Oricum tu sari direct la concluzii, nu prea se cheama ca discuti, etichetezi(ortodocsii) si nu in ultimul rand "stii" si ce soarta li se cuvine(ai grija sa ii si informezi, de altfel), exact ca un judecator din cei mai rutinati. Oricum cred ca cu tine e greu de discutat fiindca probabil informatii precum "te ia de fundul nadragilor si te azvarle diorect in iazul de foc" sunt pentru tine adevaruri evidente prin ele insele iar pentru mine si altii ca mine nu, si deci e putin probabil sa ajungem vreodata la un numitor comun si mult mai probabil ca eu de exemplu sa ma enervez...

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 11:44, said:

Esti ortodox asa-i ? Nu e de mirare ca te legi de amanunte nesemnificative.
Dacă dumneata consideri că a masacra limba română intră în categoria amănuntelor nesemnificative, te înșeli.

Edited by mario_bril, 14 December 2017 - 14:05.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 11:44, said:

Am gresit findca nu sunt vorbitor nativ .
Te-ai născut și trăiești în România. Ca atare asta nu e o scuză, ci din contră. Prostia nu a constituit niciodată o scuză, să știi.

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 11:44, said:

Esti ortodox asa-i ? Nu e de mirare ca te legi de amanunte nesemnificative.
Ce legătură o avea ortodoxia, cu impresiile dumitale despre greșelile de limbă, numai dumneata poți ști. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 11:44, said:

Hai, du-te  de molfaie niste moaste "sfinte" sa te simti fericit.
Halal creștin. De fapt nu e de mirare, câtă vreme iei de bună numai ce consideri dumneata din Biblie, restul de texte (majoritatea de fapt) dumneata considerând că sunt inspirate de Satan. Partea aia, cu iubirea propovăduită de Hristos, făcea parte din textele nefaste, nu-i așa?

Edited by mario_bril, 14 December 2017 - 14:45.


#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 12:52, said:

.... Totusi fiindca ai pomenit de "sablonul" celor 10 porunci, parca parca imi amintesc ca tu esti unul dintre cei care au ce au cu icoanele, ori cu ziua de odihna duminica
da, astea sunt 2 exemple suficiente care demonstreaza ca BO NU este nici pe departe Biserica lui Hristos.Ca e crestina, ca e nationala, ca e patrioata, ca e coagulanta...astea sunt abureli. NU este a lui Hristos, pentru ca El nu are a face cu aburelile acestei lumi.
"Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)"
Adica in ascultare de poruncile Tatalui, a lui Dumnezeu.Fara icoane, fara ucideri in razboaie, fara Duminici porunci omenesti in locul poruncii Domnului, etc. Posted Image

View PostEndgegner, on 14 decembrie 2017 - 12:52, said:

Faci confuzii. Ala de care vorbesti tu se numeste executor ori chiar calau. Judecator e cineva care in principal gandeste/analizeaza...
blablabla...se vede ca mai degraba ţuci icoanele decat sa citesti din Scriptura si sa crezi. :)

"Cand va veni Fiul omului in slava Sa cu toti sfintii ingeri, va sedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.Toate neamurile vor fi adunate inaintea Lui. El ii va desparti pe unii de altii cum desparte pastorul oile de capre;si va pune oile la dreapta, iar caprele la stanga Lui....Apoi va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui! (Mat.25:41)"

ps: de fundul pantalonilor. :yes:

Edited by Dude_2nd, 14 December 2017 - 16:24.


#36
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 14 decembrie 2017 - 16:27, said:

da, astea sunt 2 exemple suficiente care demonstreaza ca BO NU este nici pe departe Biserica lui Hristos.Ca e crestina, ca e nationala, ca e patrioata, ca e coagulanta...astea sunt abureli. NU este a lui Hristos, pentru ca El nu are a face cu aburelile acestei lumi.
"Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)"
Nu crezi ca treaba asta ar trebui s-o stabileasca Hristos si nu tu?

daca Hristos nu are a face cu aburelile acestei lumi -  ca de ex patriotism si identitate nationala - atunci de ce Yahwe isi alege un popor care sa-l reprezinte? De ce un popor? de ce nu lumea intreaga? de ce nu chinezii? de ce evreii? De ce sa straduieste sa le dea o identitate precisa evreilor si ii fereste de amestecul cu alte natiuni? De ce devine apoi preocupat de "neamuri" trimitandu-l pe apostolul Pavel sau vorbind pe limba fiecaruia la cincizecime?
Dudule, oamenii ca tine sunt periculosi. Voi sunteti buni sa faceti dezbinare.
Cum spuneam, Biblia nu trebuie sa incapa pe mana oricarui neispravit. Tu esti unul dintre neispravitii aia care fac pe judecatorii in locul lui Dumnezeu. Stabilesc ei cine este si cine nu este crestin trantind versete in capul celorlalti.
Asa am fost si eu. Un neispravit ca tine si ca toti tolomacii astia care traiesc cu impresia ca daca stiu mai multa Biblie decat altii, stiu si cum judeca Dumnezeu lumea la judecata de apoi.
Du-te da-ti doua palme si dupa aia vezi-ti de treaba ta.

Cunosti tu vreunul, ma, care traieste cum a trait Hristos? Traiesti tu cum a trait Hristos? Esti in masura sa evaluezi trairea altuia - tu care cu siguranta nu traiesti cum a trait El ? Daca nu, atunci macar taci naibii din gura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate