Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cum recunoști Biserica lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#55
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:31, said:

ia pune degetul sa vedem unde am atacat interlocutorul?
verifica-te si tu pe puncte.
cred ca doar la unul dintre ele nu ai adus in discutie persoana mea...in rest numai referiri la mine si la cat de tolomac ipocrit de trei lulele sunt. :D

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:42, said:

Iehovist??
Din aia imbracati la costum si cravata care umbla pe drum sa-ti explice cum e cu imparatia cerurilor?
In Oradea, la Crisul, in colt langa agentia BRD toata ziua stau doi insi acolo cu niste genti langa ei si cu un mic stand cu cartulii. Ceva mai la vale sta un popa cu o pancarda pe piept pentru donatii catre manstirea cutare. E o imagine interesanta.
Foarte interesantă, mai ales că nici măcar creștini nu sunt, deși se consideră mari exegeți biblici.

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:41, said:

Le-am discutat și mi-am răcit gura degeaba. Ortodoxia are o tradiție de 2.000 de ani. De două mii și ceva de ani deci, s-au scris sute de mii de cărți ce tratează printre altele și acest aspect. Vii tu acum și ne spui că nu este bine, că de două mii de ani creștinii nu au înțeles ceea ce ai reușit dumneata acum. Bun așa.
vad ca ai sugerat asa, subtil, ca argument varsta.
varsta , cei 2000 de ani reprezinta garantia adevaratului crestinism in BO?
pai Apostolul Petru abia ce a jurat ca isi va da viata pentru El, si s-a lepadat de trei ori...si tu vii cu 2000 de ani de mentinere crestinismului autentic in BO... Posted Image

pai ia explica si tu cum a reusit inchinarea la mortaciuni sa intre in crestinismul ortodox. Ca in cel primar, fondat de Hristos nu exista asa ceva...


ti-as mai cita si din Scriptura, ceva legat de varsta, dar cred ca degeaba..."Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci."

Edited by Dude_2nd, 15 December 2017 - 23:49.


#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:47, said:

pai ia explica si tu cum a reusit inchinarea la mortaciuni sa intre in crestinismul ortodox. Ca in cel primar, fondat de Hristos nu exista asa ceva...
Era, da' nu știi dumneata. :yes:

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:44, said:

Foarte interesantă, mai ales că nici măcar creștini nu sunt,
aha...asta in timp ce BO e Biserica lui Hristos, asa-i? :D

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:47, said:

vad ca ai sugerat asa, subtil, ca argument varsta.
varsta , cei 2000 de ani reprezinta garantia adevaratului crestinism in BO?
Da, întrucât există o continuitate și prezența Sfântului Duh în Biserică. Știi tu, Cel care a inspirat Biserica să facă Biblia aia din care citezi dumneata acum cu osârdie.

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:49, said:

aha...asta in timp ce BO e Biserica lui Hristos, asa-i? Posted Image
Exact! :yes:

#61
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:36, said:

uite, Marro are sinceritatea sa recunoasca faptul ca inchinarea inaintea raclelor cu mortaciuni e o eroare majora a Ortodoxiei.
fiul omului, pot oare oasele astea uscate sa invieze?
si am zis " tu stii, Doamne"
oase uscate, ascultati cuvantul domnului etc

si cazand, s-a atins de oasele lui Elisei si a inviat si a stat in picioare.
( citez din memorie)

Mai termina cu mortaciunile tale. daca vrei  citate biblice referitoare la mortaciuni invietoare de oameni, tocmai ti le-am dat.
Problema teologica nu e cu moastele si cu oasele ( iti pot povesti intamplari care iti fac parul maciuca) , pentru ca exista exemple biblice. Problema rezulta din exacerbarea fenomenului cultului moastelor in care au ajuns unii sa aiba trei capete taiate ale lui Ioan, vro sase maini a nustiu cui si alte enormitati de genul asta facute de oameni in ignoranta lor. Niciun ortodox care se respecta nu va justifica vreodata asa ceva

Edited by Marro, 15 December 2017 - 23:54.


#62
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:49, said:

Era, da' nu știi dumneata. Posted Image
sigur ca era.
ia d-eaci:
"Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, si nu se va curata, pangareste Cortul Domnului; acela sa fie nimicit din Israel. Fiindca nu s-a stropit peste el apa de curatare, este necurat, si necuratia lui este inca peste el. (Num.19:13)
Oricine se va atinge, pe camp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omenesti, sau de vreun mormant, va fi necurat timp de sapte zile. (Num.19:16)"

si mai mult, iti explica chiar El cum sta treaba cu mortaciunile:"ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie. (Mat.23:27)"

Resturile de cadavre au locul lor bine stabilit de Dumnezeu: in mormant. Nu in Biserica, sa le tzuce enoriasii...

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:52, said:

sigur ca era.
ia d-eaci:
"Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, si nu se va curata, pangareste Cortul Domnului; acela sa fie nimicit din Israel. Fiindca nu s-a stropit peste el apa de curatare, este necurat, si necuratia lui este inca peste el. (Num.19:13)
Oricine se va atinge, pe camp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omenesti, sau de vreun mormant, va fi necurat timp de sapte zile. (Num.19:16)"

si mai mult, iti explica chiar El cum sta treaba cu mortaciunile:"ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie. (Mat.23:27)"

Resturile de cadavre au locul lor bine stabilit de Dumnezeu: in mormant. Nu in Biserica, sa le tzuce enoriasii...
Nu te agita așa, mai citește, mai citește...

#64
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:51, said:

Da, întrucât există o continuitate și prezența Sfântului Duh în Biserică. Știi tu, Cel care a inspirat Biserica să facă Biblia aia din care citezi dumneata acum cu osârdie.
pai eu vad ca duhul din BO e exact contrariul a ce spun poruncile lui Dumnezeu. Cum ar putea atunci sa fie acel duh al lui Dumnezeu?
idolatria primitiva, cultul mortilor, uciderile in razboaie...astea sunt toate roade ale firii pamantesti. Nu ale Duhului Sfant.

#65
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmario_bril, on 15 decembrie 2017 - 23:44, said:

Foarte interesantă, mai ales că nici măcar creștini nu sunt, deși se consideră mari exegeți biblici.
Iehovistii nu au nimic de-a face cu crestinismul. De ce? Pentru ca vor sa convinga din vorbe. Pe apostoli Hristos nu i-a trims sa-i "faca" pe oameni din vorbe  - adica sa faca pe desteptii - ci sa predice Evanghelia, iar acolo unde nu sunt primiti sa scuture praful de pe picioare. Astia nu scutura praful. Astia intra peste tine in casa sa te convinga. Nu poti construi un dialog cu ei. Ei iti turuie lectia invatata pe de rost . Exista si o varianta a lor politica. Uniunea Salvati Romania. Te salveaza fara sa ai nevoie

Edited by Marro, 16 December 2017 - 00:11.


#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:54, said:

pai eu vad ca duhul din BO e exact contrariul a ce spun poruncile lui Dumnezeu.
Vezi prost, atunci. În mintea strâmbă şi lucrul drept se strâmbă, să știi.

#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:52, said:

Problema rezulta din exacerbarea fenomenului cultului moastelor in care au ajuns unii sa aiba trei capete taiate ale lui Ioan, vro sase maini a nustiu cui si alte enormitati de genul asta facute de oameni in ignoranta lor. Niciun ortodox care se respecta nu va justifica vreodata asa ceva
corect.
dar vezi tu, eruditii care si-au irosit ani din viata pentru a invata niste prostii, cum e si Mario aci de fata, nu ar putea recunoaste asta cu nici un chip. Atat e de sincer in studiul lui biblic.


In rest, evident ca omul viu trebuia sa intre vrand nevrand in contact cu cadavrele. Dar tratamentul aplicat lor e unul clar reglementat de Dumnezeu.Si respectat/confirmat astazi de stiinta medicinii.

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:55, said:

Nu poti construi un dialog cu ei. Ei iti turuie lectia invatata pe de rost . Exista si o varianta a lor politica. Uniunea Salvati Romania. Te salveaza fara sa ai nevoie
si aci ai dreptate :D

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarro, on 15 decembrie 2017 - 23:55, said:

Iehovistii sunt o specie care nu are nimic de-a face cu crestinismul. De ce? Pentru ca vor sa convinga din vorbe. Pe apostoli Hristos nu i-a trims sa-i "faca" pe oameni din vorbe  - adica sa faca pe desteptii - ci sa predice Evanghelia, iar acolo unde nu sunt primiti sa scuture praful de pe picioare. Astia nu scutura praful. Astia intra peste tine in casa sa te convinga. Nu poti construi un dialog cu ei. Ei iti turuie lectia invatata pe de rost . Exista si o varianta a lor politica. Uniunea Salvati Romania. Te salveaza fara sa ai nevoie
Pe lângă misionarismul ăsta extrem de agresiv, desființează creștinismul efectiv prin inocularea ideii că Hristos nu este Creator, nu este Dumnezeu deci, ci o creatură, respectiv Arhanghelul Mihail.

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:54, said:

Cum ar putea atunci sa fie acel duh al lui Dumnezeu?
Simplu, prin tradiția apostolică.

Edited by mario_bril, 15 December 2017 - 23:59.


#69
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:28, said:

eruditilor, puteti sa va saltati conditiunea intelectuala si sa faceti un efort in a nu mai ataca interlocutorul, ci a discuta obiectiv pe subiectul dat?
eu unul v-am aratat ca doctrina BO este una satanica[icoanele=idoli muti, mortaciunile=moastele,uciderile din razboaiele cezarilor, schimbarea frauduloasa a zilei de odihna,  etc], deci nu poate fi Biserica lui Hristos.
facand abstractie de persoana mea, puteti sa argumentati contrariul? cum ca BO ar fi chiar ceea ce se pretinde : Biserica lui Hristos? pe doctrina, pe invatatura.

ca oricum, sa stiti si voi ca Adevarul ramane tot Adevar si in gura celui beat.

Am argumentat și voi mai argumenta, dar protestanții tot nu vor auzi, în frunte cu domnia ta!

#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 16 decembrie 2017 - 00:00, said:

prin inocularea ideii că Hristos nu este Creator, nu este Dumnezeu deci, ci o creatură, respectiv Arhanghelul Mihail.
vremea minciunilor si a calomniilor s-a terminat, Mario.
uite, au devenit si ei lumesti, si-au facut site .
iti explica acolo ce cred ei despre Isus, nu ce crezi tu ca cred ei despre El... :D

https://www.jw.org/r...e-isus-cristos/

#71
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:42, said:

verifica-te si tu pe puncte.
cred ca doar la unul dintre ele nu ai adus in discutie persoana mea...in rest numai referiri la mine si la cat de tolomac ipocrit de trei lulele sunt. Posted Image
O dragul meu tolomac, dar erau atacate ideile , nu persoana ta. Eu doar mentionam ca iti apartin. Ca sa nu cumva sa confunzi autoritatea scripturilor cu prostiile tale.
Cum vrei sa-ti scot altfel in evidenta faptul ca aberezi?

Fii atent la asta.

Dar Petru i-a zis: „Banii tăi să piară împreună cu tine, (...)  căci văd că eşti plin de fiere amară şi în lanţurile fărădelegii."

Tu, in desteptaciunea ta cea mare, cam ce crezi ca a facut Sf Petru aici. Atac la persoana?

Edited by Marro, 16 December 2017 - 00:09.


#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 15 decembrie 2017 - 23:36, said:

pe care mai precis?

uite, Marro are sinceritatea sa recunoasca faptul ca inchinarea inaintea raclelor cu mortaciuni e o eroare majora a Ortodoxiei.
tu eruditul, nici macar atat nu poti. Asa ca ce argumente furnizezi tu?

Unde a recunoscut Marro aceasta?! Cred că interpretezi vorbele lui Marro tot așa cum interpretezi și Scriptura: după cum îți sunt gâdilate urechile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate