Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum recunoști Biserica lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru că există dispute și contraziceri cu privire la faptul că nu toate bisericile pot fi ale lui Hristos, ci doar una singură, iată că vă arăt criteriile și dovezile biblice după care să o recunoașteți pe aceea adevărată:

25 Căci nebunia lui Dumnezeu este mai înţeleaptă decât oamenii, şi slăbiciunea lui Dumnezeu este mai tare decât oamenii.
26 De pildă, fraţilor, uitaţi-vă la voi, care aţi fost chemaţi: printre voi nu* sunt mulţi înţelepţi în felul lumii, nici mulţi puternici, nici mulţi de neam ales.
27 Dar Dumnezeu a ales lucrurile* nebune ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele înţelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele tari.
28 Şi Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii şi lucrurile dispreţuite, ba încă lucrurile care* nu sunt, ca** să nimicească pe cele ce sunt,
29 pentru ca* nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
30 Şi voi, prin El, sunteţi în Hristos Isus. El a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înţelepciune*, neprihănire**, sfinţire† şi răscumpărare††,
31 pentru ca, după cum este scris: „Cine* se laudă să se laude în Domnul”. (1 Corinteni, 1)


Marcu 2:17 Isus, când a auzit acest lucru, le-a zis: „Nu cei sănătoşi au trebuinţă de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit să chem la pocăinţă nu pe cei neprihăniţi, ci pe cei păcătoşi.”

Matei 15:14 Lăsaţi-i: sunt nişte călăuze oarbe; şi când un orb călăuzeşte pe un alt orb, vor cădea amândoi în groapă.”

Matei 23:24 Povăţuitori orbi, care strecuraţi ţânţarul şi înghiţiţi cămila!

Matei 23:13 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.


   Și acum să vă întreb: este Hristos în mijlocul bisericilor protestante, care se laudă fie cu curăția lor (arătând, prin aceasta, că sunt farisei și partida fariseilor, care se lăudau cu același lucru!), fie cu știința lor (arătând, deci, că sunt partida cărturarilor, ce tot la fel se lăudau cu știința lor în scripturi!)? Nicidecum, pentru că ei înșiși se declară sănătoși și Hristos însuși a spus că ”cei bolnavi au nevoie de doctor, nu cei sănătoși”. Mai mult, a spus despre ei să fie lăsați, să fie părăsiți, pentru că sunt călăuze oarbe, care duc și pe alții în groapă, care nu intră nici ei în Împărăția Cerurilor, dar nici pe alții nu lasă să intre! Și, oare faptul că și-au strâns atâția adepți și au rătăcit pe atâția de la dreapta credință, nu arată tocmai că nici pe alții nu lasă să intre?! Ba da!
   Cât despre Biserica Sa, ce zice Hristos? Că-i plină de cărturari și farisei? Nicidecum! Ci arată că în ea au fost și vor fi nebunii, neînțelepții în felul lumii, disprețuiții, cei care fac fapte rușinoase și chiar CELE CE NU SUNT! Cuvântul acesta este, însă, mai greu de înțeles. Pentru că ”cele ce nu sunt” sunt icoanele, ce nu sunt, într-adevăr, decât niște bucăți de lemn. Dar însuși Dumnezeu a ales aceste bucăți de lemn (cele ce nu sunt) că să nimicească pe ”cele ce sunt”. Iar ”cele ce sunt” se referă de fapt tocmai la acei ”guru”, care se află în fiecare biserică protestantă și nu numai, care dictează ce să vorbească și ce să gândească ceilalți, pretinzând că sunt ”bătrâni”, înțelepți și învățători pricepuți. Dar Dumnezeu îi va vădi, curând, că sunt doar niște  mincinoși și niște orbi! Amin

Iar dacă ei râd de  noi de ce s-a întâmplat cu preotul Pomohaci și cu alții, de fapt tocmai preotul Pomohaci și ceilalți, care nu se mai pot lăuda acum cu sfințenia lor, ci doar cu credința lor față de Dumnezeu și Ortodoxie, împlinesc Scriptura care spune ”voi să vă lăudați doar în Domnul” și dovedesc că biserica aceasta, a bolnavilor, este Cea în mijlocul căreia stă Hristos, ca Doctor și Învățător!
Așa să-mi ajute Dumnezeu!

Edited by Dorel666, 13 December 2017 - 08:23.


#2
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
biblia e o insiruire de povesti asiatice.
venite de la evrei si altii ca ei.
I'll pass ...

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Tudorel, Tudorel, Tudoreeeeeeeeeel

Sa stii ca chiar ne-ai lipsit de pe forum.
Acum ca a disparut Galeo, trebuia sa fie cineva sa deschida subiecte pe banda rulanta :lol:

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
este un singur mod de a deconspira o astfel de entitate.
trebuie musai sa se potriveasca sablonului descris: "pazeasc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)"
Biserica Ortocatolica pica afara la primul filtru, cel al poruncilor lui Dumnezeu. :)

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
lumea (mai tantalaie) in general, il confunda pe Isus cu Dumnezeu (Creatorul) ! ...
mare gresala ! ... Posted Image
argument: exista "lume" care se roaga la Isus (fiul nedovedit) si Maria (mama fecioara) ! ...Posted Image
controlul "mondial" al prostimii "trece" prin biserica ! ...
yo unu' nu am nevoie de biserica, preoti, Isus, etc ptr. a ma "conecta" cu Dumnezeu !

Edited by realduc, 13 December 2017 - 08:57.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La noi  o recunosti dupa numarul mare de masini de lux cu numere de Franta, Spania, Anglia, parcate pe toate strazile din jurul salii unde se tin predicile. Si dupa culorila mai intunecate ale celor care coboara din ele.

#7
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Iisus nu e ala care incaseaza bani la intrare?

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eu știam de la bunicu'....biserica ce trebuie cinstitã, îngrijitã, slãvitã, îmbogãțitã, spãlatã, hrãnitã, este chiar corpul tãu!!!!
Cã dacã nu faci ce-am scris mai sus te duci dracu' și rãmîne cu buza umflatã cel ce se dã drept traducãtorul celor scrise...reprezentantul trupului tãu...
O fi...n-o fi așa...dar toatã viața a crezut chestia asta iar cînd a plecat, tot singurel...fãrã lumini, fãrã vãluri...nimic-nimic...așteptam și eu puști fiind... de la un om evlavios...trecerea cu îngerașii cîntați în fiecare searã.
Nu.
Pentru mine-i clar ce și cum.

Edited by sarac.lipit, 13 December 2017 - 10:02.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 OneStop, on 13 decembrie 2017 - 09:01, said:

Iisus nu e ala care incaseaza bani la intrare?
păi nu-i biserica lui?

#10
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dorel666, on 13 decembrie 2017 - 08:17, said:


   Și acum să vă întreb: este Hristos în mijlocul bisericilor protestante, care se laudă fie cu curăția lor (arătând, prin aceasta, că sunt farisei și partida fariseilor, care se lăudau cu același lucru!), fie cu știința lor (arătând, deci, că sunt partida cărturarilor, ce tot la fel se lăudau cu știința lor în scripturi!)? Nicidecum, pentru că ei înșiși se declară sănătoși și Hristos însuși a spus că ”cei bolnavi au nevoie de doctor, nu cei sănătoși”. Mai mult, a spus despre ei să fie lăsați, să fie părăsiți, pentru că sunt călăuze oarbe, care duc și pe alții în groapă, care nu intră nici ei în Împărăția Cerurilor, dar nici pe alții nu lasă să intre! Și, oare faptul că și-au strâns atâția adepți și au rătăcit pe atâția de la dreapta credință, nu arată tocmai că nici pe alții nu lasă să intre?! Ba da!
   Cât despre Biserica Sa, ce zice Hristos? Că-i plină de cărturari și farisei? Nicidecum! Ci arată că în ea au fost și vor fi nebunii, neînțelepții în felul lumii, disprețuiții, cei care fac fapte rușinoase și chiar CELE CE NU SUNT! Cuvântul acesta este, însă, mai greu de înțeles. Pentru că ”cele ce nu sunt” sunt icoanele, ce nu sunt, într-adevăr, decât niște bucăți de lemn. Dar însuși Dumnezeu a ales aceste bucăți de lemn (cele ce nu sunt) că să nimicească pe ”cele ce sunt”. Iar ”cele ce sunt” se referă de fapt tocmai la acei ”guru”, care se află în fiecare biserică protestantă și nu numai, care dictează ce să vorbească și ce să gândească ceilalți, pretinzând că sunt ”bătrâni”, înțelepți și învățători pricepuți. Dar Dumnezeu îi va vădi, curând, că sunt doar niște  mincinoși și niște orbi! Amin

Iar dacă ei râd de  noi de ce s-a întâmplat cu preotul Pomohaci și cu alții, de fapt tocmai preotul Pomohaci și ceilalți, care nu se mai pot lăuda acum cu sfințenia lor, ci doar cu credința lor față de Dumnezeu și Ortodoxie, împlinesc Scriptura care spune ”voi să vă lăudați doar în Domnul” și dovedesc că biserica aceasta, a bolnavilor, este Cea în mijlocul căreia stă Hristos, ca Doctor și Învățător!
Așa să-mi ajute Dumnezeu!

Sa nu uitam si de faptul ca Pomohaci al ortodocsilor nu a fost invatat de Biserica sa faca lucruri smintite, pe cand prin bisericile protestante pederastii sunt petrecuti cu alai pana la altar.

 Lex404, on 13 decembrie 2017 - 08:33, said:

Tudorel, Tudorel, Tudoreeeeeeeeeel

Sa stii ca chiar ne-ai lipsit de pe forum.
Acum ca a disparut Galeo, trebuia sa fie cineva sa deschida subiecte pe banda rulanta Posted Image

Mie mi se pare interesant ca de cand a aparut Dorel pe forum ai devenit si tu @Lex destul de activ pe aria asta. Pacat doar ca nu prea comentezi la subiect. :)

 Dude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 08:43, said:

este un singur mod de a deconspira o astfel de entitate.
trebuie musai sa se potriveasca sablonului descris: "pazeasc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)"
Biserica Ortocatolica pica afara la primul filtru, cel al poruncilor lui Dumnezeu. Posted Image

Serios? dar ce a poruncit Dumnezeu si n-a facut Biserica Ortodoxa?

Iar tu imparti cumva acelasi tron cu Judecatorul? Ti-a facut loc langa El ori chiar te-a lasat in locul Lui? :)

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sarac.lipit, on 13 decembrie 2017 - 10:00, said:

Eu știam de la bunicu'....biserica ce trebuie cinstitã, îngrijitã, slãvitã, îmbogãțitã, spãlatã, hrãnitã, este chiar corpul tãu!!!!
Cã dacã nu faci ce-am scris mai sus te duci dracu' și rãmîne cu buza umflatã cel ce se dã drept traducãtorul celor scrise...reprezentantul trupului tãu...
O fi...n-o fi așa...dar toatã viața a crezut chestia asta iar cînd a plecat, tot singurel...fãrã lumini, fãrã vãluri...nimic-nimic...așteptam și eu puști fiind... de la un om evlavios...trecerea cu îngerașii cîntați în fiecare searã.
Nu.
Pentru mine-i clar ce și cum.

 sarac.lipit, on 13 decembrie 2017 - 10:00, said:

Eu știam de la bunicu'....biserica ce trebuie cinstitã, îngrijitã, slãvitã, îmbogãțitã, spãlatã, hrãnitã, este chiar corpul tãu!!!!
Cã dacã nu faci ce-am scris mai sus te duci dracu' și rãmîne cu buza umflatã cel ce se dã drept traducãtorul celor scrise...reprezentantul trupului tãu...
O fi...n-o fi așa...dar toatã viața a crezut chestia asta iar cînd a plecat, tot singurel...fãrã lumini, fãrã vãluri...nimic-nimic...așteptam și eu puști fiind... de la un om evlavios...trecerea cu îngerașii cîntați în fiecare searã.
Nu.
Pentru mine-i clar ce și cum.
Biserica sunt sufletele de oameni , nu doar corpul fizic. Recunosti biserica lui Hristos daca iubeste pe aproapele sau si pe Domnul Dumnezeu din toata inima, cu tot cugetul si cu toata puterea. Ce a insiruit initiatorul sunt gogosi.

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 13 decembrie 2017 - 11:00, said:

Biserica sunt sufletele de oameni , nu doar corpul fizic.

Facepalm_statue.jpg

Edited by mario_bril, 13 December 2017 - 11:31.


#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mario_bril, on 13 decembrie 2017 - 11:31, said:

Esti ortodox asa-i ? Nu e de mirare ca te legi de amanunte nesemnificative. Am gresit findca nu sunt vorbitor nativ . Hai, du-te  de molfaie niste moaste "sfinte" sa te simti fericit.

#14
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

 Endgegner, on 13 decembrie 2017 - 10:59, said:

Sa nu uitam si de faptul ca Pomohaci al ortodocsilor nu a fost invatat de Biserica sa faca lucruri smintite, pe cand prin bisericile protestante pederastii sunt petrecuti cu alai pana la altar.


Serios? dar ce a poruncit Dumnezeu si n-a facut Biserica Ortodoxa?
Iar tu imparti cumva acelasi tron cu Judecatorul? Ti-a facut loc langa El ori chiar te-a lasat in locul Lui? Posted Image
Daca p0ponarii aia sunt prin Suedia se pot adresa episcopului lutheran de Stockholm, care-i o curva lesbiana. Asta ca sa fie meniul complet si slujba bine primita.
Lua-i-ar dracu cu "biserica" lor cu tot !! De fapt is luati deja. Baiu-i ca nu-i duce dracu acolo si-o intarcat copiii, sa nu-i mai vada nimeni.


Duda zice el ce zice. Nu chiar bine, da zice. Ca, iaca, si eu am zis de p0ponarii aia din Suedia cununati de preotese lesbiene. Ca am temei in biblie

Edited by Marro, 13 December 2017 - 13:05.


#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 13 decembrie 2017 - 08:43, said:

este un singur mod de a deconspira o astfel de entitate.
trebuie musai sa se potriveasca sablonului descris: "pazeasc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)"
Biserica Ortocatolica pica afara la primul filtru, cel al poruncilor lui Dumnezeu. Posted Image

Bag seama că n-ai citit postarea inițială cu mare atenție... Dacă ar fi cum zici domnia ta, atunci Hristos nu-i băga în seamă pe galileeni și rămânea în partida cărturarilor și fariseilor. Dar El a văzut foarte bine că poți păzi cu strictețe poruncile și, totuși, să fii un drac! De aceea i-a preferat și-i preferă pe păcătoși și pocăința lor sinceră ce vine după ce se trezesc din vinul și beția păcatului.

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Și ia priviți, aici, ce frumos scrie Scriptura, negru pe alb și direct, că ortodocșii sunt Biserica lui Dumnezeu:

Evrei 12:23 de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvârşiţi,

Da, Biserica lui Hristos este ”biserica celor întâi născuți” și toată lumea știe că ortodocșii sunt primii născuți dintre creștini! Ei, mai aveți ceva de spus în privința aceasta...?!

Edited by Dorel666, 13 December 2017 - 14:17.


#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Efeseni 4:5 ~ “Este un Domn, o Credinta, un Botez.”

Sinodul de la Constantinopol din anul 1724
“Cei care vor dezerta de la Ortodoxie si vor parasi parintestile si dreptele dogme ale credintei si Predaniile obstesti ale Bisericii si vor decadea si se vor indeparta cu inovatii si cu credinte absurde si cu obiceiuri eterodoxe si vor falsifica si vor maslui adevarul Ortodoxiei, acestia nici nu mai sint, nici nu se mai numesc crestini cu adevarat, ci se taie si se despart de totalitatea madularelor Bisericii si a crestinilor, ca niste eterodocsi si inovatori si se izgonesc afara din sfintul staul ca niste oi riioase si madulare putrede.”

Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
“Pazeste-te, fiule, de cei cu credinta strimba si de toate discutiile lor, caci si pamintul nostru s-a umplut de ei! Numai cel ce traieste in Credinta Ortodoxa isi va mintui sufletul. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decit curata si sfinta noastra Credinta Ortodoxa … De asemenea, fiule, nu se cade sa lauzi o credinta straina. Cine lauda o credinta straina face la fel ca si cel care-si huleste propria credinta. Cine lauda credinta sa si pe cea straina e un fatarnic si apropiat de erezie …"

Sfintul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
“Credinta noastra este dreapta marturisire a Parintilor nostri. Cu ea, noi nadajduim sa ne infatisam inaintea Domnului si sa primim iertarea pacatelor; iar fara de ea, nu stiu ce fel de cuviosie ne-ar putea izbavi de chinul cel vesnic. Toti Dascalii, toate Sinoadele si toate dumnezeiestile Scripturi ne indeamna sa fugim de cei ce cugeta in mod diferit si sa ne indepartam de impartasirea cu ei.”
” Invataturile dascalilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, incredintat fiind ca sunt inselatoare. In materie de credinta ortodoxa nu exista concesie. Distrugerea credintei obstesti este pierzarea de obste a tuturor. Chestiunile credintei ortodoxe nu admit iconomia. Niciodata nu s-au indreptat cele bisericesti prin solutii de mijloc. Intre lumina si intuneric poate cineva sa spuna ca exista ceva de mijloc, numit inserare sau amurg; dar intermediere intre adevar si minciuna nu poate nimeni sa gindeasca, oricit s-ar stradui. Mijloc de impacare intre adevar si minciuna nu exista! In problemele de credinta nu incape pogoramintul si iconomia, deoarece pogoramintul provoaca imputinarea credintei. Asta ar fi egal cu a spune: Taie-ti capul si du-te unde vrei.”
” Noi pentru nimic altceva nu ne-am despartit de latini, decit pentru ca sunt nu numai schismatici, dar si eretici. Pentru aceasta nu trebuie nicidecum sa ne unim cu ei!”
“Acela care il pomeneste pe papa ca arhiereu ortodox este vinovat si latino-cugetatorul trebuie considerat ca un tradator al credintei. Prin urmare, fugiti de ei, fratilor, ca si de impartasirea cu ei, pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni. Nu este altceva de mirare daca si ispititorii lui Satana se preschimba in ingeri ai dreptatii, al caror sfirsit va fi dupa faptele lor.”

Sfintul Cuvios Mucenic Cosma Etolianul (+1779)
“Eu, crestinii mei, mi-am cheltuit viata studiind timp de cincizeci de ani, am citit si despre preoti si despre necredinciosi, si despre atei si despre eretici, am cercetat adincurile intelepciunii. Toate credintele sunt mincinoase, calpe, toate sunt ale diavolului. Am inteles si acest lucru adevarat, dumnezeiesc, ceresc, desavarsit si pentru mine si pentru voi: numai credinta crestinilor ortodocsi bine-credinciosi e buna si sfinta, ca sa credem si sa ne botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

Sfintul Paisie de la Neamt (+1794)
“Au ereticii sunt rimlenii (romano-catolicii) cu al lor papa? Bine stiu ca vei zice ca sunt eretici. Si de vreme ce sunt eretici, precum si cu adevarat sunt, atunci Sfinta noastra Biserica ii afuriseste pe dinsii. Si pe care Sfinta Biserica ii afuriseste si eu, impreuna cu Biserica, fiul ei fiind, ii afurisesc.”
“Iara preacuviosul asupra tuturor celor ce veneau de supt stapinirea papii, savirsea aceasta mare taina a Botezului, fara de nici o impiedicare sau indoire, ca pre o prea de nevoie la mintuirea omului”, iar despre uniati: “Ca pentru alte rataciri si erezii rimlenesti, ce nu se cuvine de acum sa-ti mai vorbim ca si cu toate ereziile cele rimlenesti s-au amestecat si cu ele se unesc si uniatii, precum sufletul de trup. Si cum le va fi lor nadejde de mintuire? Nicidecum. Numai pentru Botez iti voi vorbi tie din Scripturi, fara de care nu poate avea nimeni nadejde de mintuire.”
“Unia este o aschie desprinsa de la Sfinta Biserica a Rasaritului si unire cu necredincioasa, ca sa nu-i zic biserica rimleneasca. Unia este inselaciunea diavolului, ce-i vaneaza pe cei nesocotiti intru pierzanie. Unia este un lup rapitor de suflete in piele de oaie. Unia este veninul aducator de moarte, in chip de miere, ce pierde sufletele. Unia este mladita inainte-mergatoare a antihristului, ce ademeneste cu magulire pe cei mai nestiutori intru pierzanie. Unia este prapastia iadului pentru cei ce nu au parte de cuget. Unia este Iuda, ce cu lingusitorul sarut a vindut Credinta Pravoslavnica … Unia este ca si rimlenii eretici. Cum, dar, uniatii nu sunt rimleni, cind toate dogmele Credintei Ortodoxe le-au calcat in picioare si pe cele rimlenesti le-au adoptat, zicind cu nerusinare, precum ca Duhul Sfint purcede si de la Fiul? Si papei de la Roma, adevaratului eretic … aceluia i se inchina si, in loc de Hristos, pe el de capetenia bisericii il au.”
“Un asemenea juramint, adica anatema, asupra celor ce se impotrivesc si nu se supun Sobornicestii Biserici, este pusa de patriarhii Rasaritului soborniceste, nu doar pentru o oarecare vreme, ci pina la sfirsitul lumii va ramine tare si neclatita si nedezlegata cu darul lui Hristos.” (Cuvinte si scrisori duhovnicesti, vol. II, Chisinau, 1999, p.49)

Sfintul Ioan de Krnostadt (+1908)
“Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii si sa fie una cu ei in Hristos, o singura Biserica, o singura obste a celor credinciosi! Care insa, dintre aceste-zise biserici, mai ales dintre intii-statatorii numiti papi, patriarhi, mitropoliti, arhiepiscopi si episcopi, xiondzi (numele polonez pentru preot n.n.) sau pateri se va invoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. Iar noi nu putem sa ne invoim la invatatura lor eretica fara sa aducem vatamare mintuirii sufletului nostru. Oare se pot uni cele de neunit – minciuna cu adevarul?
Iezuitii catolici in folosul papei si a propriei lor vederi si scopuri egoiste si meschine, au pervertit legea constiintei si legea Evangheliei, afirmind ca pentru atingerea scopurilor proprii sau a scopurilor religioase, catolicii pot intrebuinta toate mijloacele nelegiuite: adica si ca sa omoare si ca sa vicleneasca in tot felul si sa prigoneasca credinta ortodoxa, sa o numeasca schismatica si o credinta de ciini, si sa-i arda pe ruguri pe ortodocsi, ca pe Hus si pe altii.
Neindoielnice sunt cuvintele Mintuitorului nostru Iisus Hristos: Cel ce nu este cu Mine, este impotriva Mea (Matei 12,30). Catolicii, luteranii si reformatii au apostaziat de la biserica lui Hristos – ei nu sunt de un cuget cu noi, nutresc vrajmasie impotriva noastra, cauta din rasputeri sa ne omoare, ne strimtoreaza in tot chipul pentru credinta noastra, ne batjocoresc si ne fac toate felurile de neplaceri mai ales in asezarile lor cele mai insemnate, ei merg in chip vadit impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale, nu cinstesc de viata facatoarea Cruce, sfintele icoane, sfintele moaste, nu respecta posturile, strimba dogmele credintei celei mintuitoare. Ei nu sunt cu noi ci impotriva noastra si impotriva lui Hristos. Intoarce-i Doamne la adevarata Ta Biserica si mintuieste-i!
“De gresita intelegere de catre catolici a cuvintelor Mintuitorului: Tu esti Petru si pe aceasta piatra (pe Hristos, pe Care Petru L-a marturisit Fiu al lui Dumnezeu) voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui (Matei 16,18) depind toate ratacirile catolicilor si papilor si mai ales parelnicul primat papal in Biserica si parelnicul rang al papilor de loctiitori ai lui Hristos. Ci uitati-va cite rataciri sunt ingaduite in credinta papei (iar nu a lui Hristos) rataciri ciudate, hulitoare de Dumnezeu – si le veti intoarce spatele cu nemultumire si groaza! O trufie omeneasca! O trufie sataniceasca! Auzi, papa infailibil! O, iezuitism!”
“Catolicii recunoscindu-l drept cap al bisericii pe papa, pe adevaratul Cap al Bisericii – Hristos L-au pierdut si au ramas lipsiti de Cap. Intreaga istorie a papismului da marturie ca la catolici nu este Cap fiindca ei fac lucruri necuvioase, lupta impotriva Bisericii Ortodoxe. Iar in invatatura lor dogmatica – vai, cite erezii, inovatii, abateri de la adevar! O, pierzator sistem papist! Singurul Cap al Bisericii ceresti, pamintesti si din cele mai dedesubt este Hristos Dumnezeu!” (Spicul Viu, ed. Sophia, Bucuresti, 2002)

Sfintul Iustin Popovici (+1979)
“Conform gindirii unitare a Parintilor si a Sinoadelor, Biserica este nu numai una, ci si unica… Biserica este una si unica, pentru ca ea este trupul Unuia si Unicului Hristos. Unde nu este Dumnezeul-Om, acolo nu exista Biserica, iar unde nu exista Biserica, acolo nici Euharistia nu exista. In afara acestei identitati, adica a Bisericii si a Euharistiei, se afla erezia, falsa biserica si antibiserica. Biserica, prin dumnezeiasca Euharistie, este unitate soborniceasca si unirea lui Hristos cu credinciosii si a credinciosilor cu Hristos. Si in Euharistie si in Biserica, Dumnezeul-Om Hristos este Unul si, de asemenea, este “toate si intru toti.” (Col. 3:11).
Din unica si nedespartita Biserica a lui Hristos, in diferite timpuri, s-au desprins si s-au taiat ereticii si schismaticii, care au si incetat sa fie madulare ale Bisericii. Unii ca acestia au fost… romano-catolicii si protestantii si unitii si toata cealalta legiune eretica si schismatica. Ecumenismul e numele de obste pentru toate pseudo-crestinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. In el se afla cu inima lor toate umanismele europene cu papismul in frunte, iar toate aceste pseudo-crestinisme, toate aceste pseudo-biserici nu sunt nimic altceva decit erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de “pan-erezie” (erezie universala). De ce? Fiindca in cursul istoriei, felurite erezii tagaduiau sau denaturau anumite insusiri ale Dumnezeului-Om Hristos, in timp ce ereziile acestea europene indeparteaza pe Dumnezeul-Om in intregime si pun in locul Lui pe omul european. In aceasta privinta nu e nici o deosebire esentiala intre papism, protestantism, ecumenism si celelalte secte, al caror nume este “legiune”.
“Prin dogma despre infailibilitatea papei, papa a fost de fapt declarat drept Biserica si el, un om, a luat locul Dumnezeului-Om. Acesta e triumful final al umanismului, dar este in acelasi timp si “moartea a doua” a papismului iar prin el si cu el, a oricarui umanism. Totusi, inaintea Adevaratei Biserici a lui Hristos care de la aratarea Dumnezeului-Om Hristos exista in lumea noastra paminteasca ca Trup divino-uman, dogma despre infailibilitatea papei este nu numai erezie, ci o panerezie, fiindca nici o erezie nu s-a ridicat atit de radical si atit de integral impotriva Dumnezeului-Om Hristos si a Bisericii Lui, asa cum a facut papismul prin dogma despre infailibilitatea papei – om. Nu exista nici o indoiala ca dogma aceasta este erezia ereziilor, chinul chinurilor, o razvratire nemaivazuta impotriva Dumnezeului-Om Hristos. Dogma aceasta este, vai, cea mai ingrozitoare surghiunire a Domnului nostru Iisus Hristos de pe pamint, o noua tradare a lui Hristos, o noua rastignire a Domnului – numai ca nu pe crucea cea de lemn, ci pe crucea de aur a umanismului papist. Si toate acestea sunt iad, iad, iad pentru sarmana fiinta paminteasca ce se numeste om. Acolo unde Il inlocuiesc pe Dumnezeul-Om Hristos cu omul, fie si cu cel numit infailibil, acolo se desparte trupul de Cap. Si dupa cum din aceasta pricina Biserica dispare de acolo, tot asa se pierde si ierarhia apostoleasca divino-umana si succesiunea apostolica sacramentala.” (Biserica Ortodoxa si ecumenismul, 2002)

-de 2000 de ani numai Biserica Ortodoxa a pastrat Biblia si invatatura ortodoxa nemodificata.

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Endgegner, on 13 decembrie 2017 - 10:59, said:

Serios? dar ce a poruncit Dumnezeu si n-a facut Biserica Ortodoxa?

Iar tu imparti cumva acelasi tron cu Judecatorul? Ti-a facut loc langa El ori chiar te-a lasat in locul Lui? Posted Image
Serios.
Ca tot omul necajit, mi-am pus si eu intrebarea asta: cum deconspirezi adunatura crestina adevarata, din sutele de posibilitati actuale de pe piata.
Si daca tot am luat cele 10 porunci ca punct de plecare, si am comparat BO cu acest sablon, mi-a dat cu virgula.
ia-le si tu pe indelete, fara ciuda pe mine ca am zis asta. :)

Nu. Judecatorul nu bate din gura ca mine. el te ia de fundul nadragilor si te azvarle diorect in iazul de foc. Aia e judecata, nu fake-news ce facem noi acilea discutand.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate