Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#55
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
da, d-nul brawnie m-a ajutat mult si in trecut! sper sa aiba timp sa arunce un ochi si acum...

#56
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Am inceput



#57
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cum ai început așa , fără sa-și dea lumea cu părerea ?  Astupa și compacteaza tot. Și așteaptă.

Acum, fără gluma: nu uita sa chemi (macar) geotehnistul pentru a vedea cota de fundare și terenul , apoi sa facă PV.

#58
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Am chemat geotehnistul si mi-a confirmat ca situatia se prezinta ca in studiul geo si e in regula adancimea, prinde sol bun. Urmeaza sa semneze pv. In toate fazele, inclusiv acum, pe santier este si dirigintele/structuristul

#59
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Attached File  20180805_094701-1.jpg   71.84K   18 downloadsAttached File  20180805_094827-1.jpg   122.55K   18 downloadsAttached File  20180805_094848-1.jpg   96.79K   24 downloadsAttached File  20180805_095145-1.jpg   288.19K   19 downloads

#60
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Fa impamantarea acum.

#61
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vezi cu masuratorile pt ca iti trebuie si PV de trasare, discuta cu arhitectul si dirigintele acest aspect. Spor!

#62
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
multumesc pt sfaturi!

da, am gasit si eu informatiile privind impamantarea...am discutat cu electricianul proiectant si cu un electrician, care posibil sa fie si cel care va executa lucrarile, si am ajuns la concluzia ca, luand in considerare locatia si faptul ca ma voi lega la 220, voi face impamantarea ulterior, exterior.
Conectarea la electric o voi face subteran si as vrea sa va rog sa imi confirmati informatiile primite de la constructor/electrician, si anume ca trebuie sa pun in fundatie 2 tuburi pvc, din care unul pt curenti slabi, de 40 sau 50 cu rezistenta mecanica ridicata, la adancimea de 50-60cm.

o dilema pe care am sesizat-o este ca, astfel cum am gandit conectarea la electric si apa, acestea se vor intersecta, curentul pleaca din jumatatea dreapta a casei si ajunge in stanga portii de intrare unde e stalpul, iar apa invers...

am primit un link pt ce tub mi se recomanda: Ţeava de protecţie corugată 450N  https://www.tehnowor...otectie-cabluri

pentru canalizare ar trebui sa ies cam la 30 cm fata de cota actuala a terenului, urmand a aduce umplutura pt a face un taluz sau poate pentru intreaga curte din fata, de aprox 20-30 cm. caminul din fata portii, aflat la aprox.25m, e destul de sus, pe la aprox 50 cm, dar poate fi coborat pt ca urmatorul, care este la vreo 5 m, este mai jos cu vreo 15-20 cm. Am primit recomandarea ca din casa ptcanalizare sa ies cu tub de 110, sa fac un camin langa casa iar apoi sa continui cu tub de 125 portocaliu mai departe.

pt apa ar trebui sa folosesc conducta apa polietilena de 32, mai jos de 80-90 cm.

va rog sa imi confirmati cele de mai sus, sunt deschis la sfaturi, link-uri catre cele mai indicate tipuri de conducte/tuburi...
mersi anticipat!

edit. da, e discutat cu dirigintele si geologul privind masuratorile si pv...

ce ma streseaza e ca sapatura s-a facut vineri jumatate si sambata cealalta jumatate si betonul il torn de abia marti. maine ma duc sa il rezolv. s-a sapat cu excavatorul, dar s-au lasat vreo 20 cm pt sapat manual inainte de turnare, avand in vedere ca trec vreo 2-3 zile pana la turnare si poate ploua. sau e prea cald...

tot maine vorbesc si pentru fier, pe care sunt aproape 100% sigur ca il iau fasonat deja. problema ar fi ca nu il voi avea decat in aprox 7 zile. diferenta fata de cel nefasonat nu e chiar asa de mare (~50 bani), si daca iau in calcul diferenta de cost la manopera plus pierderile la cel nefasonat, cred ca ies mai ok asa...

Edited by mee_haitza, 05 August 2018 - 15:30.


#63
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Fa impamantarea acum. E cel mai ieftin si cel mai bine. Tubul rosu sa fie de fi 50mm. Sa mai tragi unul si pentru date.

#64
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmee_haitza, on 05 august 2018 - 15:19, said:

multumesc pt sfaturi!

da, am gasit si eu informatiile privind impamantarea...am discutat cu electricianul proiectant si cu un electrician, care posibil sa fie si cel care va executa lucrarile, si am ajuns la concluzia ca, luand in considerare locatia si faptul ca ma voi lega la 220, voi face impamantarea ulterior, exterior.
Conectarea la electric o voi face subteran si as vrea sa va rog sa imi confirmati informatiile primite de la constructor/electrician, si anume ca trebuie sa pun in fundatie 2 tuburi pvc, din care unul pt curenti slabi, de 40 sau 50 cu rezistenta mecanica ridicata, la adancimea de 50-60cm.

o dilema pe care am sesizat-o este ca, astfel cum am gandit conectarea la electric si apa, acestea se vor intersecta, curentul pleaca din jumatatea dreapta a casei si ajunge in stanga portii de intrare unde e stalpul, iar apa invers...
@Fa-o in santul perimetral al fundatiei.
@Teava de canalizare,deasupra ei teava de apa,deasupra ei cablul de curent,cotele de adancime le gasesti tu.

#65
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Pana la urma se pare ca voi iesi cu canalizarea mai sus, aproape la suprafata. Deci. Nu prea prin fundatie ci prin elevatie... Sa vedem...

#66
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai la ce cota e talpa fundației și la ce cota incepe elevatia?

#67
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Intrebarea e unde e nivelul canalului din drum, nu?

#68
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Ce ziceti, la pivnita de sub terasa ar trebui sa prevad geam (-uri)? Eorientata spre sud, sud-vest. Sau doar aerisiri? va fi mai mult un sptiu pt depozitat chestii, biciclete, masina tins iarba, samd, eventual ceva alimente...

eu ma gandeam la niste geamuri mici, 3 la numar, pe care sa le las deschise pe verticala majoritatea  timpului pt aerisire. cineva imi spunea ca ar fi mai simplu cu tub pt aerisire...

Edited by mee_haitza, 08 August 2018 - 13:00.


#69
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am un beci aerisit printr-o teava de canalizare de 125 si de multe ori las si trapa de acces intre/deschisa. As pune geam(uri)

#70
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmee_haitza, on 08 august 2018 - 12:42, said:

Ce ziceti, la pivnita de sub terasa ar trebui sa prevad geam (-uri)? Eorientata spre sud, sud-vest. Sau doar aerisiri? va fi mai mult un sptiu pt depozitat chestii, biciclete, masina tins iarba, samd, eventual ceva alimente...

eu ma gandeam la niste geamuri mici, 3 la numar, pe care sa le las deschise pe verticala majoritatea  timpului pt aerisire. cineva imi spunea ca ar fi mai simplu cu tub pt aerisire...
Eu zic sa iei in considerare si asa ceva daca ventilatia naturala nu face fata,ceea ce este foarte probabil.
https://clovis.ro/el...r-de-umiditate/

#71
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cati bani ti-a luat cel cu buldoescavatorul? Intreb ca am ramas cu sechele de la sapatura subsolului meu...

#72
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
total cam 1500

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate