Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#37
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

Pentru mine nu e o problema faptul ca bucataria nu are acces direct la terasa. Parca nu imi surade sa dorm cu chiuveta, frigiderul si toate cele sub pat. Gresesc?

Nu inteleg la ce te referi,ce legatura are frigiderul cu mutarea bucatariei.
Din punctul meu de vedere este bine ca bucataria sa aiba legatura directa cu livingul si terasa. Gratarul il ai direct pe terasa,cum faci legatura cu bucataria,traversezi toata casa,plus geamul de la dormitor da in terasa. Daca dormitorul este folosit mai rar de musafiri,acestea ce fac,dimineata se saluta direct cu cei din living fara a ajunge inainte la baie,care se afla in alta aripa a casei.


#38
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Daca as muta bucataria, aceasta ar fi sub dormitorul principal, adica singurul care are ocupanti la momentul acesta :). Pe schita atasata am incercuit unde ar veni masa, aceea e latura sud/estica, iar atunci probabil ca aragazul, chiuveta samd ar fi toate pe peretele comun cu scara. Tot pe peretele comun cu scara ar fi patul, sus...

"Daca dormitorul este folosit mai rar de musafiri,acestea ce fac,dimineata se saluta direct cu cei din living fara a ajunge inainte la baie,care se afla in alta aripa a casei."

Good point!

Eu am gandit incaperea aia ca pe sala de fitness/ dormitor la batranete, daca ma prinde in casa aia si n-oi avea putere sa urc sus...Musafiri sincer nu prea iau in calcul. Dar, ce e drept, mi-ai dat de gandit...

Daca ar fi sa mut bucataria ca in schita, ar trebui sa am acces pe sub scara la CT si camara. In planuri am treptele cu inaltime 16.8. Accesul s-ar face pe sub treapta 14 respectiv 15. Eu m-am gandit ca in zona aia inaltimea camerei va fi de aprox 215-230 cm. Bine am gandit?

Multumesc pt raspunsuri!

#39
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Ferestrele vor avea obloane. Ma poate sfatui cineva pe tema asta?
M-ar interesa cam care sunt dimensiunile pentru latime ideale pentru obloane...Unele ferestre vor avea 3 canate, iar obloanele vor fi  impartite unul pe o parte si 2 pe cealalta.
Care sunt dimensiunile "standard" pentru ferestrele cu obloane de la casele din Italia sau Spania?
Este o fereastra de 1.3 latime, 2 canate, 1.4 inaltime, prea mica?

#40
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Atasez noile planuri







Am decis sa  fac beci sub toata terasa. Trebuie sa izolez suplimentar peretele casei sau placa de la parter? La ce ar trebui sa fiu atent si ce masuri ar trebui sa iau ca sa nu am vreun disconfort in casa?

Multumesc pt raspunsuri

#41
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmee_haitza, on 02 februarie 2018 - 09:31, said:

Ferestrele vor avea obloane. Ma poate sfatui cineva pe tema asta?
M-ar interesa cam care sunt dimensiunile pentru latime ideale pentru obloane...Unele ferestre vor avea 3 canate, iar obloanele vor fi  impartite unul pe o parte si 2 pe cealalta.
Care sunt dimensiunile "standard" pentru ferestrele cu obloane de la casele din Italia sau Spania?
Este o fereastra de 1.3 latime, 2 canate, 1.4 inaltime, prea mica?

Daca alegi obloane atunci ambele bucati de geam trebuie sa fie mobile (deci costuri) a.i. sa poti inchide obloanele. Problemele apar la dimensiuni mai mari ale geamurilor pentru ca motorizarile sunt posibile doar pana la latimi de 140 cm..cel putin pe unde am verificat noi. Iar fara motorizare este un mic dezavantaj...chiar ceva mai mare as zice...  Vrei obloane din lemn sau pvc? Oricum sa te astepti la niste preturi de cazi cu scaunu' daca vrei ceva fain..

Cu beciul o sa faci intrarea din afara? Vezi pe topicul lui manghels si billy ca ei au facut asa.

#42
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Obloanele vor fi din aluminiu cred, adica low maintanance, dar cred cele mai scumpe la achizitie. Sau poate lemn. Stiu, in oricare dintre varianta costa o mana si un picior sa "incaltz" toata casa cu obloane, dar o luam incet, ardeleleneste :)
Din ce m-am documentat, se poate merge cam pana in 30 latime min sau 80 cm latime max / oblon clasic, iar pt cele exterioare sunt si solutii gen evantai sau impartire 2+1 / 2+2 pt ferestre cu mai multe canate.
Motorizare oricum nu iau in calcul,
În legatura cu ferestrele, da, stiu ca trebuie sa fie toate mobile, oricum le vroiam astfel, pt curatare, intretinere mai facila.

Beciul va avea intrare de afara. Nu stiu cat va fi beci sau spatiu de depozitare, fiind orientat catre sud, mereu in bataia soarelui. Dar in oricare dintre variante e util spatiul acela. Sper ca nu vor creste cheltuielile cu constructia tare mult cu ocazia acestei modificari


#43
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
se poate, va rog, o parere privind planurile structuristului?

Multumesc anticipat!





si planurile arhitect desenate




Edited by mee_haitza, 16 April 2018 - 12:09.


#44
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Nimeni nicio parere? E de bine? E de rau? :)

#45
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017

View Postmee_haitza, on 16 aprilie 2018 - 11:55, said:

se poate, va rog, o parere privind planurile structuristului?

Multumesc anticipat!

Attachment parter casa.jpg

Attachment etaj casa.jpg

si planurile arhitect desenate

Attachment parter2018.jpg

Attachment etaj2018.JPG

Please...Sunt ok planurile structuristului?

#46
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai nu stiu unde sunt planurile structuristului, ca ce ai tu acolo sunt si prea mici, abia se disting, si par a fi planuri de arhitectura.

#47
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Atasez din nou pozele cu planurile structuristului. Trebuie downloadate si facut zoom. Multumesc foarte mult!



Edited by mee_haitza, 27 April 2018 - 08:28.


#48
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,534
  • Înscris: 30.07.2007
Ce denumire poarta plansele de mai sus? Mi se par irelevante dar asta este opinia unui profan.
Cred ca ar trebui sa publici plansele:
PLAN FUNDATII
DETALII ARMARE FUNDATII
PLAN ARMARE FUNDATII
ARMARE STALPI
ARMARE GRINZI PESTE PARTER
etc

#49
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Sunt planurile vechi ale fostului structurist (pag.1) refacute deocamdata doar pe calculator. Celelalte planse cu armarea si detalii le voi avea in scurt timp revizuite impreuna cu astea, pe hartie. Multumesc pt raspuns!

#50
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Am primit desenele finale. Va rog frumos, daca aveti rabdare, puteti arunca o privire peste ele si daca ceva nu pare in regula sa imi spuneti

Attached File  A1.jpg   182.67K   67 downloads
Attached File  A2.jpg   281.26K   66 downloads
Attached File  R1.jpg   399.02K   63 downloads
Attached File  R2.jpg   216.86K   57 downloads
Attached File  R3.jpg   207.65K   51 downloads
Attached File  R4.jpg   209.26K   42 downloads
Attached File  R5.jpg   160.35K   38 downloads
Attached File  R6.jpg   119.97K   35 downloads
Attached File  R7.jpg   223.02K   33 downloads
Attached File  R8.jpg   108.31K   32 downloads
Attached File  R9.jpg   116.58K   28 downloads

#51
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
nimeni nicio parere?

#52
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
au cam disparut structuristii de pe forum. Ori sunt prea ocupati, ori prin concediu :)

#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,186
  • Înscris: 23.02.2007
Activ si bun e doar unul: brawnie.

#54
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu l-am mai văzut de ceva timp pe aici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate