Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

P+E rustic/mediteranean reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
639 replies to this topic

#73
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Update. Am turnat beton saptamana asta

#74
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
.Update. Am turnat beton saptamana asta

Marti












Joi. Pardoseala subsol terasa












Din cate imi dau seama betonul a fost vibrat babeste, se vede in unele poze, sper ca e ok, din pacate nu am avut posibilitatea sa asist la tot procesul si sincer nici nu am stiut la ce sa fiu atent si acum sunt in fata faptului implinit...
In sapatura s-a turnat dimineata la 8, a durat cam 2 ore, au fost 4 cife si un pic, iar catre amiaza temperatura afara a ajuns la 30 de grade. Toata zona e in bataia soarelui cea mai mare parte din zi. Pardoseala s-a turnat la 5 amiaza,  pe 30 de grade. Sub pardoseala s-a pus pietris, folie si plasa de sarma. Dirigintele din pacate nu prea a putut asista nici el cand s-a turnat. In sapatura betonul prezinta la suprafata pe alocuri niste crapaturi care par superficiale. De cand s-a turnat, a stat in bataia soarelui. Dirigintele mi-a spus ca e ok. Pardoseala pare ok, doar intr-un loc a aparut o mica crapatura. Marti vine fierul si sper ca pe vineri turnam elevatia.
Ce ma roade acum este daca e ok betonul turnat in fundatie, daca a fost vibrat corect. Pe viitor am sa cer sa fie vibrat cu aparat special. Mai pun niste poze de azi pentru a vedea cum se prezinta acum betonul uscat. Credeti ca sunt probleme?













Edited by mee_haitza, 11 August 2018 - 21:28.


#75
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Edit. Plasa sudata de 8

#76
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Din cate imi dau seama betonul a fost vibrat babeste, se vede in unele poze, sper ca e ok, din pacate nu am avut posibilitatea sa asist la tot procesul si sincer nici nu am stiut la ce sa fiu atent si acum sunt in fata faptului implinit...
In sapatura s-a turnat dimineata la 8, a durat cam 2 ore, au fost 4 cife si un pic, iar catre amiaza temperatura afara a ajuns la 30 de grade. Toata zona e in bataia soarelui cea mai mare parte din zi. Pardoseala s-a turnat la 5 amiaza,  pe 30 de grade. Sub pardoseala s-a pus pietris, folie si plasa de sarma. Dirigintele din pacate nu prea a putut asista nici el cand s-a turnat. In sapatura betonul prezinta la suprafata pe alocuri niste crapaturi care par superficiale. De cand s-a turnat, a stat in bataia soarelui. Dirigintele mi-a spus ca e ok. Pardoseala pare ok, doar intr-un loc a aparut o mica crapatura. Marti vine fierul si sper ca pe vineri turnam elevatia.
Ce ma roade acum este daca e ok betonul turnat in fundatie, daca a fost vibrat corect. Pe viitor am sa cer sa fie vibrat cu aparat special. Mai pun niste poze de azi pentru a vedea cum se prezinta acum betonul uscat. Credeti ca sunt probleme?

#77
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmee_haitza, on 11 august 2018 - 23:24, said:

Din cate imi dau seama betonul a fost vibrat babeste, se vede in unele poze, sper ca e ok, din pacate nu am avut posibilitatea sa asist la tot procesul si sincer nici nu am stiut la ce sa fiu atent si acum sunt in fata faptului implinit...
In sapatura s-a turnat dimineata la 8, a durat cam 2 ore, au fost 4 cife si un pic, iar catre amiaza temperatura afara a ajuns la 30 de grade. Toata zona e in bataia soarelui cea mai mare parte din zi. Pardoseala s-a turnat la 5 amiaza,  pe 30 de grade. Sub pardoseala s-a pus pietris, folie si plasa de sarma. Dirigintele din pacate nu prea a putut asista nici el cand s-a turnat. In sapatura betonul prezinta la suprafata pe alocuri niste crapaturi care par superficiale. De cand s-a turnat, a stat in bataia soarelui. Dirigintele mi-a spus ca e ok. Pardoseala pare ok, doar intr-un loc a aparut o mica crapatura. Marti vine fierul si sper ca pe vineri turnam elevatia.
Ce ma roade acum este daca e ok betonul turnat in fundatie, daca a fost vibrat corect. Pe viitor am sa cer sa fie vibrat cu aparat special. Mai pun niste poze de azi pentru a vedea cum se prezinta acum betonul uscat. Credeti ca sunt probleme?

Daca e egalizare vibrarea la strat subtire nu este critica. In rest la orice turnare cere vibrator altfel ramin goluri si aer prins in beton. Nu va ajunge la clasa sa. Acum ce ai turnat aia e macar pentru viitor nu ii mai lasa sa faca de capul lor. Un vibrator este 100 lei/zi nu cred ca e un pret asa mare.

Si nu uita sa uzi pe temperaturi mari. Eu am pus cartoane si le-am imbibat cu apa la fiecare 2-3 ore citeva zile.

#78
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Placa a mai fost stropita. In rest nu prea. Multumesc pt reply!

#79
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Update


#80
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Nu imi place deloc cum au proptit unele cofraje. Ai grija ca densitatea betonului este mare si la baza cofrajului fortele sunt foarte mari. Am auzit povestea cu “lasa sefu ‘ ca tine “ de prea multe ori. Baga niste cupoane la baza si pe ori unde ai lungimi mai mari. Proptelele alea sunt niste glumite. Asa arata frumos dar nu foloseste la nimic daca o sa te trezesti cu burti sau doamna ferestre cedeaza vre-o unu. Si legaturi cu sirma peste caplamale ajuta dar buba mare este jos la baza.

#81
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Merci de sfaturi. Momentan luam o pauza. Am sa le pun in vedere cele mentionate cand reluam, cam peste o saptamana

#82
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Update



Am discutat cu constructorul si imi spune ca proptelile de lemn sunt pt a tine la boloboc si sarma este cea care tine cofrajele, fiind suficienta. E corect asa?

#83
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Cu scandurele pe verticala si un singur rand de sarma nu poti garanta stabilitatea cofrajelor.Este absurd.Adica chiar nu poti doar cu scandura sa cofrezi toata casa si la sfarsit sa o cureti de beton si sa o pui pe casa ca si astereala.E adevarat ca se ingroapa in pamant si ca se placheaza sau tencuieste.....dar e prea trasa de par.Aaaaaa si suplimentar,acum nu e nici calotat la baza.O va face,probabil tot cu scandura.Am cofrat diafragme similare cu panori doka si patrat de 5x5 sau 8x8 si 2 randuri de sarma si se mai intampla sa pocneasca cate o sarma.Asta e.Daca la patrati din lemn de 5x5 si 2 sarme nu ai garantie,atunci la scandura ce sa ii mai ceri?
Probabilitatea de a nu pocni cofrajele,cel putin la diafragmele mari,este ca si cum as sari de la etajul 10 si as supravietui.
Aaaaaa.....nu vad ciocuri la bare longitudinale indiferent de poze si cum as roti capul sau telefonul sa ma uit.

Edited by adrian153, 30 August 2018 - 05:15.


#84
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
la imbinarile dintre grinzi ti-a dat buleala. n-ai detaliul asta in proiect, sau constructorul nu stie sa-l interpreteze ? :)

Edited by laffin, 30 August 2018 - 06:00.


#85
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postlaffin, on 30 august 2018 - 05:57, said:

la imbinarile dintre grinzi ti-a dat buleala. n-ai detaliul asta in proiect, sau constructorul nu stie sa-l interpreteze ? :)
Asta e nasola, nu o lasa asa! Intreaba diriginte si structurist cum se poate rezolva, daca nu desfac se pot pune niste L-uri de o anumita lungime pe langa fierul de 16 taiat la capatul grinzii.
Sarma cu care a legat cofrajeke este de 3 sau de 4mm?

#86
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Am discutat cu constructorul aspectele semnalate.

Ciocurile la barele longitudinale/ imbinarile dintre grinzi se vor monta, inca nu au terminat de montat fierul.

Betonul il turnam in aprox 2 saptamani. S-a intarziat o data pt ca au trebuit schimbate planurile deoarece, in primyl rand, firma de unde l-am luat fasonat nu oferea fi6 astfel incat structuristul a modificat pt fi8 folosit citez "mai rar, din 20 in 20 ", iar mai apoi in proiectul initial nu era prev pivnita sub terasa, ca atare fierul comandat initial a trebuit suplimentat.

Elementele sus amintite stau deocamdata nemontate, am facut o poza cu unul.

In colturile de jos le-au montat, am incercat sa surprind in poze.

Sarma folosita este "sarma moale neagra de 3mm", in unele locuri constructorul zice ca si de 2.5. Imi spune ca pe latimea cofragului este cam din 35 in 35 cm, iar pe inaltime din 15 sau 20 in 15 sau 20 cm, cate una, la pivnita mai des. Ochiometric asa pare. Imi spune ca garanteaza ca nu va ceda, ca se va turna in etape, adica: strat de 30cm - vibrat - pauza de 15-20 min - turnat inca aprox 30cm samd...Se jura ca nu va ceda, ca repara el daca totusi. Ca atare imi spune ca nu se va face nimic suplimentar, adica " calotat la baza"

#87
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Trage cu un aspirator rumegușul din cofraje.

#88
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Metoda cu "L" acelea din fier pe care intentioneaza sa il monteze la intersectii si colturi se numeste in traducere romaneasca " vrajeala de Dorel". Asa ceva nu a existat, nu exista si nu va exista in nici un proiect tehnic sau normativ.Este o adaptare romaneasca prin care se consuma aiurea fierul tau ca sa economiseasca ei manopera.Adica tu pierzi dublu.Dirigintele tau,ce parere are despre aceasta adaptare?Ca softpedia nu tine loc de diriginte de santier.
Eu sunt curios cat de drept si aliniat va arata diafragma/elevatia dupa decofrare,daca nu caloteaza.

#89
mee_haitza

mee_haitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 21.11.2017
Trebuie sa discut cu dirigintele zilele astea, momentan nu pot. Imi puteti explica va rog ce presupune acea calotare?

Referitor la fier, care ar fi fost atunci metoda corecta?

Edited by mee_haitza, 31 August 2018 - 09:47.


#90
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Calotarea presupune montarea unui patrat de 5x5 sau 8x8 ,orizontal, la baza cofrajului,pentru preluarea presiunii betonului si asiguratea stabilitatii cofrajelor pe durata turnarii betonului.
Armatura,la intersecii sau capete trebuie sa aibe ciocuri,adica o bucata din bara de fier se indoaie la 90 de grade si se directioneaza dupa un anumit principiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate