Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Ce au avut de castigat sau de pierdut ardelenii și bănățenii de pe urma Unirii?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#127
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 Esticul, on 13 decembrie 2017 - 10:30, said:


De ce trebuia ca Transilvania, Croația și Slovacia să fie conduse de la Budapesta? De ce nu aveau provinciile aceleași drepturi, măcar, ca Ă®n Austria (cum aveau Bucovina, Slovenia etc)? De ce trebuia cineva să Ă®nvețe limba maghiară? Germana, franceză și engleză erau arhisuficiente. Aaa, dacă știa maghiara, românul era câștigat pentru civilizație. Asta da, atitudine civilizată la respectivii maghiari. Nu le-au scos oștenii lui Avram Iancu mațele la destui unguri. Să le corecteze conduita.


Ungaria stagnează și va fi ajunsă de România Ă®n vreo 5 ani. Dacă lucrurile continuă așa (și vor continua, România are un atu extraordinar, banii și expertiza a 4 milioane de români aflați Ă®n Europa), Ungaria va ajunge iarăși Ă®n urma României, cum era Ă®n anii '50, '60. Desigur asta nu mă Ă®ncântă. Eu mă compar cu toată Europa.

Numai bazaconii nimic absolut nimic nu e adevărat din ce spui.

România nu va ajunge la nivelul actual al Ungariei nici în 20 de ani când vom fi deja în pragul pensionării.

Ungaria are acelasi buget ca și românia raportat la populație asta înseamnă Ungaria cheltuiește dublu pe cap de locuitor pt infrastructură servicii publice, sănătate, educație și asta se vede. PIB pe cap de locuitor nu înseamnă mare lucru dacă nu se cheltuiesc cu folos. În românia chiar și puținul acela merge defapt în buzunarele unora, poporul nu beneficiază mare lucru

Autostrăzile cu termen de finalizare în 2018, rămase fără finanţare

Asociatia Pro Infrastructura avertizează că bugetul pentru anul 2018 al Ministerului Transporturilor conţine alocări insuficiente, în special pentru marile proiecte de autostrăzi aflate în construcţie şi care au termen de finalizare anul viitor: A3, Autostrada A1 Lugoj - Deva, Autostrada A10 Sebeș - Turda.

Tronsonul de autostradă Câmpia Turzii - Gilău ar trebui să se continue pe încă 8,7 kilometri, până la Nădășelu. Sectorul respectiv există și a fost deja recepționat de CNAIR, dar nu poate fi utilizat. Lipsește un amănunt. De fapt, un pod. Este vorba despre podul peste Someșul Mic pe care Bechtel l-a lăsat în urma sa nefinalizat. Din cauza unor litigii, acesta nu a fost licitat "la pachet" cu tronsonul de 8,7 kilometri, realizat de UMB Spedition.

Asta e doar o picătură din jaful din România. Jumătate din bugetul sănătate este furat în fiecare an.

 SCORILO-CORYLLUS, on 13 decembrie 2017 - 12:40, said:



Desigur. Imi imaginez de asemenea ca trasul pe roata era un fel de plimbat cu rollercoaster-ul.
Tu chiar nu ai rusine de fel.

Trasul pe roata s-a întâmplat în secolul 18 românii ce făceau cu proprii țărani în secolul 20 la răscoala din 1907?ne spui și nouă?

#128
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 12:24, said:

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării. .

Posted Image Posted Image

Ce tara mai ??

Romanii relizau ceva doar daca se catolicizau sau se maghiarizau . Citeva exceptii nu inseamna nici pe depare regula Posted Image

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 12:50.


#129
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 12:24, said:

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării. Țăranii români au dus rău pt ca s-au izolat nu au vrut să ĂŽnvețe limba țării dar oricum au dus mai bine decât Țăranii din România vezi răscoala 1907.

Desigur, avem atatea exemple. Si asta era chiar mai tarziu. Inainte de 1800 curgea mierea, dupa 1900 iarasi era raiul pe pamant pentru romani, poate a fost o scurta perioada la un moment, pe la 1840+ 1900 (desi si aici e cu semnul intrebarii, daca romanii majoritari din Transilvania vroiau independenta regiunii, asa cum a fost ea independenta sute de ani de Ungaria, ce facea oare armata ungara atunci??!), dar chiar luam in serios cativa zeci de ani cand ne gandim la nivel istoric?

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 13 December 2017 - 12:52.


#130
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 09:23, said:

Asta cu maghiarizare e minciună 90%
Asata cu maghiarizarea nu numai ca nu e minciuna ci este un adevar clar demonstrat .

Nu e nici un secret pentru nimeni ca ,In Transilvania,nu exista nici o scoala in limba romana bugetata de ugaria la 1918 .

Nu mai vorbesc de programul de maghiarizare FEROCE implementata de unguri pe toate caile disponibile de-a lungul secoleleor incuzind si genocidul in masa impotriva romanilor,arderea bisericilor ,etc .

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 12:53.


#131
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 AMDG, on 13 decembrie 2017 - 07:21, said:

Din experienta proprie iti spun ca au dus-o bine mersi.
Dap,aia care s-au catolicizat/maghiarizat . O minoritate a minoritatii .
Nu sunt cifre reale(au avut grija ungurii sa nu existe)  dar nu treceau de 1-3% ..."realizatii".

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 12:24, said:

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării.
Adica daca te maghiarizai si faceai frumos din coada la stapin ..puteai sa te realizezi ??
Ce procent s-au "realizat " ??Posted Image

Ca sa lamurim ca se pare ca te incurci in termeni :

Limba tarii era romana In Transilvania .
Limba ocupatorului din Transilvania era maghiara .

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 12:56.


#132
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 Daco_Get, on 13 decembrie 2017 - 12:55, said:

Dap,aia care s-au catolicizat/maghiarizat . O minoritate a minoritatii .
Nu sunt cifre reale(au avut grija ungurii sa nu existe)  dar nu treceau de 1-3% ..."realizatii".
Mai Petrache, bine ca stii tu de la Iasi cum o duceau banatenii ...

#133
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 08:53, said:

Singura realizare a României în 100 de ani este romanizarea Transilvaniei.
Transilvania era romana. Nu a trebuit sa romanizeze nimic !

 biscatrix, on 13 decembrie 2017 - 12:57, said:

Mai Petrache, bine ca stii tu de la Iasi cum o duceau banatenii ...
Ia zii tu mai cum o duceau romanii ,ca vda ca stii mai multe .

Ia da-mi in cap cu cifre si miile/milioanele  de exemple de romani care o duceau nemaipomenit de bine !

Si lasa textele astea cum ca daca nu esti din Transilvania inseamna ca nu stii .Asta e un NONARGUMENT uzitat doar de aia care nu stiu ce sa mai spuna si incearca sa ii :"inchida gura" altuia ..

Si dupa cum se pare/cum se vede , cred ca chiar stiu mai bine ca unii din Timsoara cum o duceau romanii din Transilvania !

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 13:01.


#134
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 12:24, said:

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării. Țăranii români au dus rău pt ca s-au izolat nu au vrut să învețe limba țării dar oricum au dus mai bine decât Țăranii din România vezi răscoala 1907.

Dacă România nu intervenea germanii ar fi câștigat războiul până să apuce America să intre. Nu ar fi fost nevoie de războiul al doilea nici Europa nu ar fi fost împărțită intre est și vest comunism și capitalism.


Nu stiu daca iti dai seama insa tiocmai ai sugerat ca ar trebui sa desfiintam invatamantul in limbile minoritailor ... carfe trebuie să învețe limba țării !

#135
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 08:53, said:

Dacă România nu ar fi atacat

Daca ungurii nu ar fi existat si nu ar fi facut genocide in masa in Romania , astazi Romania ar fi fost vecina cu Austria si la aproape acelasi nivel sau poate chiar mai mare .

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 10:12, said:

Eu dacă aș fi român
Ei......acum e de inteles de unde vin "textele" Posted Image

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 13:08.


#136
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 Daco_Get, on 13 decembrie 2017 - 12:59, said:

Si dupa cum se pare/cum se vede , cred ca chiar stiu mai bine ca unii din Timsoara cum o duceau romanii din Transilvania !
Tot ce se vede este ca tu habar nu ai ca Banatul nu este Transilvania si deci nici Timisoara nu este in Transilvania.

#137
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 biscatrix, on 13 decembrie 2017 - 13:08, said:

Tot ce se vede este ca tu habar nu ai ca Banatul nu este Transilvania si deci nici Timisoara nu este in Transilvania.
Nu -iti fa tu probleme despre persoana mea si ce am eu habar sau nu .Referirea era la teritoriul aflat sub OCUPATIA maghiara !

Da-i cu cifre ,cu argumente, nu cu vrajeli si cu atacuri la persoana !

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 13:14.


#138
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 SCORILO-CORYLLUS, on 13 decembrie 2017 - 12:51, said:



ia zi câte școli în limbile minorităților erau în România secolul 19 când românii din Ungaria aveau cu miile?

Legat de perioada 1940 1944 românii au început în 1916 când au atacat mișelește o țară aliata.

Edited by iladi, 13 December 2017 - 13:34.


#139
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Unde-i atacul la persoana?
Te dai mare expert, dar nici macar nu cunosti regiunile :)

#140
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
O tara cu 7 milioane de huni are o pata imensa pe obraz pentru felul in care s-au comportat in perioada 1940-1944! Alea cu Horia si rascoalele au fost in alte secole, alte conditii.
Dar Ip, Treznea, Sarmasag au fost in secolul XX! Oricita cacao o sa manince iredentistii, horthy si ai lui au fost niste animale incalificabile, mai rai decit rusii ce au venit dupa '45..
In contrapartida, Armata Romana a ocupat de doua ori Budapesta! Si s-au purtat mai mult decit onorabil!
Acum, in zilele noastre, Ungaria e plina de panouri imense cu poza lui soros...  iar forintul e in cadere libera!

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:10, said:

Legat de perioada 1940 1944 românii au început în 1916 când au atacat mișelește o țară aliata.
Ungaria lu bela kur era o tara aliata rusilor! Sa nu confundam lucrurile...
Misei au fost horthystii!

Edited by timisoso, 13 December 2017 - 13:17.


#141
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 biscatrix, on 13 decembrie 2017 - 13:12, said:

Unde-i atacul la persoana?
Te dai mare expert, dar nici macar nu cunosti regiunile Posted Image
Ti-am explicat mai sus de ce ma refer doar la Transilvania . Ca sa nu trebuiasca sa spun Transilvania, Banatul ,Crisanasi Maramures.

Marea majoritate asimileaza in Transilvania toate aceste regiuni fiindca aveau parte de acelasi tratament .


Astea cu ...vaai nu ai spus Transilvania, Banatul ,Crisana si Maramures.  sunt niste ...vrajeli ...in lipsa de argumente.

Le-am pus acum . Alte nelamuriri si doleante ?

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:10, said:

Câte școli în limbile minorităților erau în România secolul 19 când românii din Ungaria aveau cu miile?
.

Cite scoli in limba romana erau in 1918 bugetate de ungaria ?

Edited by Daco_Get, 13 December 2017 - 13:18.


#142
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

 Daco_Get, on 13 decembrie 2017 - 13:20, said:

Ca sa nu trebuiasca sa spun Transilvania, Banatul ,Crisanasi Maramures.
Banatenii is mai sensibili cu din astea...
Eu is ardelean - vinitura; pentru mine Muresul nu a fost niciodata granita. Nici Somesul.

#143
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 Ghita_Bizonu, on 13 decembrie 2017 - 13:01, said:

Nu stiu daca iti dai seama insa tiocmai ai sugerat ca ar trebui sa desfiintam invatamantul in limbile minoritailor ... carfe trebuie să ĂŽnvețe limba țării !

astăzi în România toți minoritarii vorbesc limba țării. Doar 90% din românii din Ungaria 1900 vorbeau limba țării.

Edited by iladi, 13 December 2017 - 13:36.


#144
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:10, said:


Legat de perioada 1940 1944 românii au început în 1916 când au atacat mișelește o țară aliata.
ungaria nu a fost ,nu este si nu va fi niciodata o tara aliata cu Romania .

Vorba ardlenilor -sunt miste vinituri (venetici ) in Europa !

 Kazmer, on 13 decembrie 2017 - 13:25, said:

Bai deșteptule astăzi în România toți minoritarii vorbesc limba țării. Doar 90% din românii din Ungaria 1900 vorbeau limba țării.

Transilvania era sub OCUPATIE !!

maghiara nu era "limba tarii" in Transilvania !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate