Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce au avut de castigat sau de pierdut ardelenii și bănățenii de pe urma Unirii?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#1
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Deci cu ce sa ales  Ardeal si Banat bine sau rau de pe urma unirii din 1918?
Daca am face o cantarire a ceea ce  a fost bine si ce rau,  care ar fi raportul ?

Edited by catalina1, 10 December 2017 - 17:26.


#2
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Si da si nu . A fost ca Revolutia furata de Iliescu&PCR(doar ca era Ion IC Bratianu in rol de Iliescu)

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 17:24.


#3
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
da, acuma daca ma gandesc nu stiu ce sa scriu la bemeficii, poate o sa mi vina o idee , dar momentan ...

#4
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Pentru etnia romana controlul asupra oraselor  ardelene - si ala obtinut abia din 92 cand in sfarsit s-au organizat alegeri pentru primari.. Pentru maghiari si germani chiar nu cred ca exista beneficii. Ar mai fi si invatamant laic in limba romana , doar ca asta a existat si intre 1849 si 1867.

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 17:26.


#5
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

 iulian_k, on 10 decembrie 2017 - 17:21, said:

Pentru etnia romana controlul asupra oraselor  ardelene - si ala obtinut abia din 92 cand in sfarsit s-au organizat alegeri pentru primari.. Pentru maghiari si germani chiar nu cred ca exista beneficii.
poate direct nu, insa poate ca civilizarea romaniilor a fost un beneficiu indirect si pentru unguri , adica cele
cele doua etnii au ajuns cam la acelasi nivel civilizational .

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Ți-am bușit polul când editam titlul. Te rog sa îl refaci sau sa îmi dai un PM cu ce scria.  
Mulțumesc și scuze, sunt pe telefon.

PS Ca user, nu vad rostul unui poll, zic ca e bine și fără. Dar cum consideri tu, eu chiar l-am șters din greșeală.

Edited by catalina1, 10 December 2017 - 17:29.


#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, la plusuri poate doar păstrarea identității naționale, deși sînt sigur că unii n-ar pune-o la „plus”...
La minusuri, uitîndu-mă prin curtea vecinilor, aș zice că am pierdut eeenooorm la capitolul dezvoltare! În plus, în ultima vreme „am cîștigat” o grămadă de „miticisme” în comportament, total în contradicție cu ceea ce erau odată ardelenii și bănățenii...

Edited by crislacor, 10 December 2017 - 17:36.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Zece avantaje incontestabile pentru români dacă Ardealul ar reveni la Ungaria

• Dacă ai locui la Cluj, de exemplu, ai face 3 ore până în capitala ţării, nu 27 de ore;
• Ai avea un paşaport cu care poţi călători în Statele Unite fără viză;
• Ai putea călători oriunde în Spaţiul Schengen, fără să te oprească poliţia ca să te amprenteze;
• Ai avea un președinte care susţine în UE interesele cetăţenilor, nu unul care nu face altceva decât să dea decorații atunci când nu e în concediu în străinătate;
• Ai avea autostrăzi care continuă spre Paris, Roma şi alte capitale, nu care se opresc în câmp;
• Deşi ai trăi într-o ţară fără rezerve de petrol, benzina ar costa cât în ţara vecină România, aflată pe locul 3 în UE la rezervele de petrol;
• În loc să ai o singura sărbătoare națională, și aia iarna, ai avea trei: una primăvara (15 martie), una vara (20 august) și una toamna (23 octombrie);
• Budapesta are metrou din 1896. Atenţie! Metrou, nu studiu de fezabilitate;
• Vei locui într-o țară în care într-un singur oraș există mai multe poduri peste Dunăre decât în toată România;
• Când mergi la schi în Austria nu va ma trebui să te dai bulgar, ca să nu te faci de râs.

Sursa: TimesNewRoman

#9
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

 catalina1, on 10 decembrie 2017 - 17:28, said:

Ți-am bușit polul când editam titlul. Te rog sa îl refaci sau sa îmi dai un PM cu ce scria.  
Mulțumesc și scuze, sunt pe telefon.

PS Ca user, nu vad rostul unui poll, zic ca e bine și fără. Dar cum consideri tu, eu chiar l-am șters din greșeală.

ii ok, nu polul ii interesant ,se poate si fara

#10
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
eu am gasit si un lucru pozitiv, urbanizarea , aici vorbesc doar de Oradea dar cred ca se poate generaliza  si pe tot Ardealul
. La noi Orasul se termina cam in zona garii , de acolo inspre Bors erau mai mult case din chirpici , ori dupa 45 acolo sau construit blocuri de apartamente , stefel zona-Rogerius a devenit cel mai mare cartier al orasului . Bine aici se poate argumenta ca probabil si daca nu era in Romania urbanizare tot se facea

#11
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Nu sunt sigur daca urbanizarea   asa cum a fost facuta de comunisti as trece-o la lucruri bune. In oradea macar au fost generosi arhitectii cu spatiul verde. In CLuj doar in unele cartiere. In ceea ce priveste urbanizarea interbelica, oricat de mult imi propun sa nu fiu invidios, n-am cum sa ma abtin stiind ca in  vreme ce  in Ardeal primarii numiti de armata au mai construit maxim o biserca ortodoxa si au oprit de tot boomul imobiliar antebelic iar Bucurestiul a explodat.

Edited by iulian_k, 10 December 2017 - 17:49.


#12
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Marea Unire de la 1918, act epocal al istoriei nationale, un moment crucial in destinele patriei noastre a deschis perspective minunate viitorului independent al Romaniei. Atunci idealurile generatiei Unirii au devenit realitate, nobila si definitiva realitate, emancipand si afirmand principiul unitatii, al solidaritatii si fratiei tuturor fiilor acestui pamant, indiferent de nationalitate, ca lege suprema a existentei, a civilizatiei si a devenirii noastre.
Intr-o tara si intr-o epoca in care economia inregistreaza o dinamica dezvoltare, armonic distribuita in toate tinuturile, in care invatamantul, cultura, stiinta si artele cunosc, la fel, o accelerata ascensiune, cu iradiere egala catre toti membrii societatii, in care drepturile si libertatile democratice cele mai largi sunt ilustrate prin insasi participarea directa si efectiva a natiunii la actul deciziei, in care s-a rezolvat pe deplin, pentru intaia oara , problema nationala, inlaturandu-se orice discriminari pe criterii etnice, in care au prins tefere radacini conditiile afirmarii majore, pe toate planurile, a tuturor cetatenilor - romani, maghiari, germani, de alte nationalitati - unitatea moral-politica a poporului s-a transformat, cu adevarat, intr-un factor de permanenta si intr-un factor motor al inaintarii.
Un intreg popor a devenit o singur fiinta cu munca si cu creatia inchinate progresului si bunastarii, independentei si suveranitatii nationale, locului nostru demn si ales pe harta lumii.

#13
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Ugho, on 10 decembrie 2017 - 17:49, said:

Marea Unire de la 1918, act epocal al istoriei nationale, un moment crucial in destinele patriei noastre a deschis perspective minunate viitorului independent al Romaniei. Atunci idealurile generatiei Unirii au devenit realitate, nobila si definitiva realitate, emancipand si afirmand principiul unitatii, al solidaritatii si fratiei tuturor fiilor acestui pamant, indiferent de nationalitate, ca lege suprema a existentei, a civilizatiei si a devenirii noastre.
Intr-o tara si intr-o epoca in care economia inregistreaza o dinamica dezvoltare, armonic distribuita in toate tinuturile, in care invatamantul, cultura, stiinta si artele cunosc, la fel, o accelerata ascensiune, cu iradiere egala catre toti membrii societatii, in care drepturile si libertatile democratice cele mai largi sunt ilustrate prin insasi participarea directa si efectiva a natiunii la actul deciziei, in care s-a rezolvat pe deplin, pentru intaia oara , problema nationala, inlaturandu-se orice discriminari pe criterii etnice, in care au prins tefere radacini conditiile afirmarii majore, pe toate planurile, a tuturor cetatenilor - romani, maghiari, germani, de alte nationalitati - unitatea moral-politica a poporului s-a transformat, cu adevarat, intr-un factor de permanenta si intr-un factor motor al inaintarii.
Un intreg popor a devenit o singur fiinta cu munca si cu creatia inchinate progresului si bunastarii, independentei si suveranitatii nationale, locului nostru demn si ales pe harta lumii.
Ok A mai castigat si lozinci.

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Dat fiind ca postul in care precizam ca asta e "topic de troleala si scandal" mi-a disparut, probabil pentru ca nu a fost bine fundamentat, argumentat etc. hai sa aduc si un argument "pro" cum se zice azi.

Agricultura merge bine alternativ in Ardeal si Regat. In anii prea reci Ardealul nu produce mare lucru, dar sudul da, in anii prea calzi e seceta in sud si Ardealul compenseaza. Deci un cistig clar pentru tara prin faptul ca are zone cu climat alternativ, o situatie "win-win", gen.

Alta: Ardealul+Banatul is poate "fruncea" la niste capitole, dar la comert Constanta le poate bate la orice ora din zi si din noapte. E ceva sa ai iesire la mare. In Romania actuala Ardealul si Banatul au iesire la mare prin Constanta.

Alta, mai egoista, asa: eu, ardelean, ma simt bine in Romania. Imi place ca atunci cind o iau prin munti sa nu ma trezesc subit, subtil ca am trecut granita si ma umfla politia. Sau ca vorbesc pe limba mea cu un strainez din alta tara, dar aflu asta ceva mai incolo, pe sfirsitul discutiei (mnoh, sunt ardelean).

#15
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

 iulian_k, on 10 decembrie 2017 - 17:44, said:

Nu sunt sigur daca urbanizarea   asa cum a fost facuta de comunisti as trece-o la lucruri bune. In oradea macar au fost generosi arhitectii cu spatiul verde. In CLuj doar in unele cartiere. In ceea ce priveste urbanizarea interbelica, oricat de mult imi propun sa nu fiu invidios, n-am cum sa ma abtin stiind ca in  vreme ce  in Ardeal primarii numiti de armata au mai construit maxim o biserca ortodoxa si au oprit de tot boomul imobiliar antebelic iar Bucurestiul a explodat.
in Oradea au facut proiecte variate , unele chiar imi plac, de exemplu zona parcului Magnolia

Interbelicul chiar a fost o perioada crancena, Oradea de exemplu a avut administratie militara toata perioada
a fost practic sub ocupatie  20 de ani ... probabil asa a fost si in restul marilor orase

#16
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ce naiba ati pierdut?
Hungaria e vreo tara super-dezvoltata, are un nivel de trai putin mai bun ca noi, in niciun caz e e la nivelul a unei tari din occident.
'Miticisme'? Eterna scuza a unor oameni slabi de caracter.

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 Sucre-Bolivar, on 10 decembrie 2017 - 17:54, said:


in Oradea au facut proiecte variate , unele chiar imi plac, de exemplu zona parcului Magnolia

Interbelicul chiar a fost o perioada crancena, Oradea de exemplu a avut administratie militara toata perioada
a fost practic sub ocupatie  20 de ani ... probabil asa a fost si in restul marilor orase
Unde e scris in legea asta ca ar exista administratie militara in Romania ?
https://lege5.ro/Gra...dministrativa/1

#18
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Si tu cine esti? Ardealul sau Banatul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate