Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Ce au avut de castigat sau de pierdut ardelenii și bănățenii de pe urma Unirii?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#109
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbossake, on 12 decembrie 2017 - 19:05, said:

dar aveti ma oameni buni (cei din Transilvania si Banat ma refer) respect pentru inaintasii vostrii, bunicii, strabunicii care multi au suferit represiuni inimaginabile din partea maghiarilor.

Din experienta proprie iti spun ca au dus-o bine mersi.

#110
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAMDG, on 13 decembrie 2017 - 07:21, said:


Din experienta proprie iti spun ca au dus-o bine mersi.
Asta cu "represiunile inimaginabile" a fost preluata din aceleasi manuale ceausiste care vorbeau despre "continuitatea regatului lui Burebista"...

#111
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postbossake, on 12 decembrie 2017 - 19:05, said:

romanii pur sange din ardeal  de ce nu aveti respect pentru inaintasii vostri?
Nu prea existau romani pur sange in Banat inainte de 1918. Am observat ca am inlocuit civilizatia central-europeana cu t.ig.a.n.i.a  prezenta, insa nu e nici o problema in a repara greseala. Maniu e cel mai bun exemplu de personaj cu regrete, incepand de la faptul ca nu s-a insurat cu unguroaica pe care o iubea.

P.S. Familia lui Matei Corvin, regele Ungariei, e un bun exempu de coexistenta.

View PostHunor_66, on 13 decembrie 2017 - 07:23, said:

Asta cu "represiunile inimaginabile" a fost preluata din aceleasi manuale ceausiste care vorbeau despre "continuitatea regatului lui Burebista"...
Evident - strabunicul meu, roman pur sange din Banatul sarbesc, s-a insurat cu o nemtoaica din Niedersachsen, si-a dat doctoratul la Budapesta si a inceput ca judecator acolo. Unde pot vedea unii represiuni inimaginabile cand e evident ca nu a fost discriminat pe motiv de etnie sau religie ( era ortodox pe deasupra casatorit cu o luterana ) ?

View PostTheStarkestTruthMatters, on 12 decembrie 2017 - 19:19, said:


Cand Resita era infiintata nici macar uzinele Krupp nu existau, darmite SUA.

Edited by AMDG, 13 December 2017 - 07:34.


#112
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAMDG, on 13 decembrie 2017 - 07:34, said:

Unde pot vedea unii represiuni inimaginabile cand e evident ca nu a fost discriminat pe motiv de etnie sau religie ( era ortodox pe deasupra casatorit cu o luterana ) ?
E la fel ca si "proletariatul impotriva burgheziei".

Cand vrei sa definesti "dusmanii tarisoarei", trebuie sa conturezi premisele.

Pentru ca sa ai legitimitate in orice tampenie ai face impotriva cetatenilor, pe motiv ca tu esti "cel care apara tarisoara de dusmani".

Cunoastem. Am avut ocazia sa-i contemplam si pe comunisti, si pe securisti.

#113
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostHunor_66, on 13 decembrie 2017 - 07:50, said:

E la fel ca si "proletariatul impotriva burgheziei".

Cand vrei sa definesti "dusmanii tarisoarei", trebuie sa conturezi premisele.
...
Însă este adevăr adevărat că o parte din unguri preconizau maghiarizarea românilor, slovacilor și croaților. Și o făcea în numele "progresului", după "modelul francez", în timp cei ei nu erau decât nemeși scăpătați care voiau păstrarea privilegiilor medievale asupra iobagilor. Această tâmpenie îi bântuie și azi. Modelul Ungariei trebuia să fie cel elvețian, ungurii trebuia să aibă rolul germanilor în Elveția. Mai ales că regatul le fusese spulberat de turci. Putem spune și că ghinionul românilor din Transilvania au fost ungurii.

Edited by Esticul, 13 December 2017 - 08:45.


#114
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostSucre-Bolivar, on 10 decembrie 2017 - 17:01, said:

Deci cu ce sa ales  Ardeal si Banat bine sau rau de pe urma unirii din 1918?
Daca am face o cantarire a ceea ce  a fost bine si ce rau,  care ar fi raportul ?
Bine: nimic.
Rau: o invazie de moldoveni si olteni (spre deosebire de aia care emigreaza in vest, aici n-a venit chiar floarea, dimpotriva)
Raportul: zero barat.

#115
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 08:44, said:

Însă este adevăr adevărat că o parte din unguri preconizau maghiarizarea românilor, slovacilor și croaților. Și o făcea în numele "progresului", după "modelul francez", în timp cei ei nu erau decât nemeși scăpătați care voiau păstrarea privilegiilor medievale asupra iobagilor. Această tâmpenie îi bântuie și azi. Modelul Ungariei trebuia să fie cel elvețian, ungurii trebuia să aibă rolul germanilor în Elveția. Mai ales că regatul le fusese spulberat de turci. Putem spune și că ghinionul românilor din Transilvania au fost ungurii.
Culema e ca ungurii au reusit maghiarizarea germanilor ( svabii satmareni ) si a evreilor. Fanariotii au reusit t.i.ga.n.i.z.a.r.e.a romanilor. Alege ce alternativa iti convine.

#116
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Singura realizare a României în 100 de ani este romanizarea Transilvaniei. Dar orice om cinstit recunoaște că defapt acest lucru a contribuit la eșecul României. Din 30% minorități în România astăzi mai sunt 10%. Degradarea continuă în ritm accelerat numai că procesul de romanizare s-a transformat în rromizare. Procentul rromilor se dublează la fiecare recensământ.

Dacă România nu ar fi atacat mișelește un aliat astăzi cu toții am fi trăit ca în Austria de azi Austria și Germania ar fi fost mult mai înainte decât acum pentru că nu ar fi fost al doilea război mondial și nici comunism în Cehia Ungaria România Polonia toate aceste țări au trecut prin blestemul comunismului datorită României. Pt România blestemul continuă.

În românia după unire s-a produs dezastru economic nemaiîntâlnit în istoria Europei pib pe cap a scăzut de la 1700 de dolari la 1100 și acolo a rămas până in 1950. Asta cu toate că au jefuit Ungaria au cărat tot ce se putea transporta au luat mare parte din industrie, toate minele, toate pădurile resursele, căile de transport ferat. România pe tot ce pune mâna distruge.

Apropo Iuliu maniu artizanul unirii a murit în închisoare în România nu în Ungaria.

#117
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 08:44, said:


ĂŽnsă este adevăr adevărat că o parte din unguri preconizau maghiarizarea românilor, slovacilor și croaților. Și o făcea Ă®n numele "progresului", după "modelul francez", Ă®n timp cei ei nu erau decât nemeși scăpătați care voiau păstrarea privilegiilor medievale asupra iobagilor. Această tâmpenie Ă®i bântuie și azi. Modelul Ungariei trebuia să fie cel elvețian, ungurii trebuia să aibă rolul germanilor Ă®n Elveția. Mai ales că regatul le fusese spulberat de turci. Putem spune și că ghinionul românilor din Transilvania au fost ungurii.

Asta cu maghiarizare e minciună 90% din români nu vorbeau limba țării. Așa numita maghiarizare a fost defapt  doar introducerea predării limbii maghiare. În toată Europa nu exista mai multe drepturi pt minorități decât în Ungaria. Infinit mai multe decât în România unde nu existau școli de predare în limbile minorităților. În Ungaria românașii aveau chiar mai multe școli decât în românia raportat la numărul populație  România chiar risca să nu primească Transilvania deoarece nu a vrut să acorde drepturi pt. minorități.

Chiar dacă ar fi fost ceva maghiarizare fiecare român magharizat ar fi fost câștig pt civilizație. În schimb fiecare maghiar romanizat este pierdere pt civilizație orice om cinstit recunoaște lucrurile astea

#118
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 09:23, said:

Chiar dacă ar fi fost ceva maghiarizare fiecare român magharizat ar fi fost câștig pt civilizație. În schimb fiecare maghiar romanizat este pierdere pt civilizație orice om cinstit recunoaște lucrurile astea

Prefer modelul banatean unde eram cu totii un mix central-european. Insa actuala invazie musulmana depaseste cu mult prostiile facute de europeni in ultimul secol.

#119
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Ca să înțeleagă toată lumea ce a pierdut Transilvania

Un bazin de inot din Sectorul 3, inaugurat cu fast acum un an de primarii Gabriela Firea si Robert Negoita, nu functioneaza nici acum.

În Ungaria nu exista orășel fără piscine băi termale. S-a trecut deja la faza pe comune sate. De infrastructura sănătate mai are rost să vorbim. Dacă intri în spital în ro ieși cu mai multe boli asta în cazul fericit.

Din păcate majoritatea românilor ar prefera încă 100 dezastru economic și social decât să mai existe vreun maghiar în România. Eu dacă aș fi român aş prefera Ungaria dar maghiarii nu sunt atât de proști să-și dorească unire cu Transilvania si7mil români.

Edited by Kazmer, 13 December 2017 - 10:21.


#120
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 09:23, said:

Asta cu maghiarizare e minciună 90% din români nu vorbeau limba țării. Așa numita maghiarizare a fost defapt  doar introducerea predării limbii maghiare. În toată Europa nu exista mai multe drepturi pt minorități decât în Ungaria. Infinit mai multe decât în România unde nu existau școli de predare în limbile minorităților. În Ungaria românașii aveau chiar mai multe școli decât în românia raportat la numărul populație  România chiar risca să nu primească Transilvania deoarece nu a vrut să acorde drepturi pt. minorități.

Chiar dacă ar fi fost ceva maghiarizare fiecare român magharizat ar fi fost câștig pt civilizație. În schimb fiecare maghiar romanizat este pierdere pt civilizație orice om cinstit recunoaște lucrurile astea
De ce trebuia ca Transilvania, Croația și Slovacia să fie conduse de la Budapesta? De ce nu aveau provinciile aceleași drepturi, măcar, ca în Austria (cum aveau Bucovina, Slovenia etc)? De ce trebuia cineva să învețe limba maghiară? Germana, franceză și engleză erau arhisuficiente. Aaa, dacă știa maghiara, românul era câștigat pentru civilizație. Asta da, atitudine civilizată la respectivii maghiari. Nu le-au scos oștenii lui Avram Iancu mațele la destui unguri. Să le corecteze conduita.

View PostKazmer, on 13 decembrie 2017 - 10:12, said:

Din păcate majoritatea românilor ar prefera încă 100 dezastru economic și social decât să mai existe vreun maghiar în România. Eu dacă aș fi român aş prefera Ungaria dar maghiarii nu sunt atât de proști să-și dorească unire cu Transilvania si7mil români.
Ungaria stagnează și va fi ajunsă de România în vreo 5 ani. Dacă lucrurile continuă așa (și vor continua, România are un atu extraordinar, banii și expertiza a 4 milioane de români aflați în Europa), Ungaria va ajunge iarăși în urma României, cum era în anii '50, '60. Desigur asta nu mă încântă. Eu mă compar cu toată Europa.

Edited by Esticul, 13 December 2017 - 10:50.


#121
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 10:30, said:

Ungaria stagnează și va fi ajunsă de România în vreo 5 ani.
Razboiul total cu musulmanii ce bate la usa va face ca grijile de gen cine e in fata cui sa para puerile.

#122
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostAMDG, on 13 decembrie 2017 - 10:40, said:

Razboiul total cu musulmanii ce bate la usa va face ca grijile de gen cine e in fata cui sa para puerile.
Cam asta zic și eu acolo. Destinul Europei este mai important decât dacă ungurii sunt mai civilizați decât românii. Astă-primăvară am început recondiționarea unei case în România. La început eram mai mulțumit de meșterul ungur, decât de cel român. Acuma lucrurile s-au echilibrat. Nici ungurul nu se ține de cuvânt, iar românul are mai multă școală, sau pur și simplu e mai curios, mai deștept.

România se reunește cu Ungaria și ar trebui să fie conștientă de acest lucru.

#123
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009
Mai, din punctul meu de vedere romanii din Transilvania au castigat o tara. Pana atunci erau niste prigoniti in propria tara. In rest, cam depinde de ei ce tara isi creaza. Intr-adevar, celelalte natiuni din Transilvania au pierdut enorm. Una este sa fi natiune privilegiata si alta este sa trebuiasca sa inveti limba romana daca vrei sa iesi din satul tau.

Apoi ia uite aici: "Suprafața totală a Transilvaniei, împreună cu Banat, Crișana, Sătmar și Maramureș, însumează 100.293 km², care repreprezintă 42,1% din totalul suprafeței României. Populația ce trăiește în acest spațiu numără 7.221.733 locuitori, cifră care reprezintă aproximativ o treime din cea a populației României.". Intr-o tara in care votul este universal iar tu deti o treime din populatie e cam de porc asa sa spui ca te rromizeaza altii.

In fine, m-am obisnuit cu faptul ca unii oameni nu se pot simti bine in pielea lor decat daca ii fac cu ou si cu otet pe altii (un fel de si io-s prost dar altii-s si mai si) dar sa ajungem la a acuza Romania ca este vinovata pentru izbugnirea celul de-al doilea razboi mondial mi se pare prea mult. Trebuie sa fi ori nesimtit, ori ignorant ori idiot ca sa spui asa ceva.

Apropo, in Transilvania nu se traia la fel ca-n Austria nici atunci cand Transilvania facea parte din imperiu. Ce va face sa credeti ca acum am fi trait  toti ca-n Austria daca ar fi castigat razboiul?

#124
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostEsticul, on 13 decembrie 2017 - 10:30, said:

Ungaria stagnează și va fi ajunsă de România în vreo 5 ani.
După TradingEconomics (https://tradingecono...-per-capita-ppp), dacă se păstrează ritmurile  din 2010-2016, în 2020 România va avea GDP PPP de 24 646 USD, Ungaria va avea 24 492 USD. Acesta lucru este foarte probabil, iar decalajul dintre Transilvania și Ungaria va fi și mai mare. Înainte de a vedea aceste cifre, eu am călătorit în Ungaria cu familia în 2010 și în acest an, se vede cu ochiul liber reducerea decalajului.

Edited by Esticul, 13 December 2017 - 11:06.


#125
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postcipri1981, on 13 decembrie 2017 - 10:58, said:

Mai, din punctul meu de vedere romanii din Transilvania au castigat o tara. Pana atunci erau niste prigoniti in propria tara. In rest, cam depinde de ei ce tara isi creaza. Intr-adevar, celelalte natiuni din Transilvania au pierdut enorm. Una este sa fi natiune privilegiata si alta este sa trebuiasca sa inveti limba romana daca vrei sa iesi din satul tau.

Apoi ia uite aici: "Suprafața totală a Transilvaniei, împreună cu Banat, Crișana, Sătmar și Maramureș, însumează 100.293 km², care repreprezintă 42,1% din totalul suprafeței României. Populația ce trăiește în acest spațiu numără 7.221.733 locuitori, cifră care reprezintă aproximativ o treime din cea a populației României.". Intr-o tara in care votul este universal iar tu deti o treime din populatie e cam de porc asa sa spui ca te rromizeaza altii.

In fine, m-am obisnuit cu faptul ca unii oameni nu se pot simti bine in pielea lor decat daca ii fac cu ou si cu otet pe altii (un fel de si io-s prost dar altii-s si mai si) dar sa ajungem la a acuza Romania ca este vinovata pentru izbugnirea celul de-al doilea razboi mondial mi se pare prea mult. Trebuie sa fi ori nesimtit, ori ignorant ori idiot ca sa spui asa ceva.

Apropo, in Transilvania nu se traia la fel ca-n Austria nici atunci cand Transilvania facea parte din imperiu. Ce va face sa credeti ca acum am fi trait  toti ca-n Austria daca ar fi castigat razboiul?

Românii nu erau prigoniți au fost mulți care s-au realizat chiar din fii de țărani puteai să te realizezi dacă cunoșteai limba țării. Țăranii români au dus rău pt ca s-au izolat nu au vrut să învețe limba țării dar oricum au dus mai bine decât Țăranii din România vezi răscoala 1907.

Dacă România nu intervenea germanii ar fi câștigat războiul până să apuce America să intre. Nu ar fi fost nevoie de războiul al doilea nici Europa nu ar fi fost împărțită intre est și vest comunism și capitalism.

#126
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostHunor_66, on 13 decembrie 2017 - 07:23, said:

Asta cu "represiunile inimaginabile" a fost preluata din aceleasi manuale ceausiste care vorbeau despre "continuitatea regatului lui Burebista"...

Desigur. Imi imaginez de asemenea ca trasul pe roata era un fel de plimbat cu rollercoaster-ul.
Tu chiar nu ai rusine de fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate