Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1489 răspunsuri în acest subiect

#415
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Depinde ce înțelegi prin optimizare. Există conceptul că RAM-ul sta liber fără rost și e mai bine sa stea ocupat pt a reduce efortul de procesare (redeschidere aplicații).
Cat mai mult RAM liber nu înseamnă neapărat optimizare. Tendința e ca aplicațiile din background sa rămână active . In felul asta când reaccesezi aplicația nu consumi resurse la fel de mult ca atunci când o redeschizi de la zero. Economisești baterie.

Cu toate astea...am observat că atunci când ram-um este undeva la 75% plin e o șansă mai mare de a avea întârzieri de procesare la procese noi.

Până la urmă 4G RAM sunt mai buni decât 3G RAM.
Mă îndoiesc că e doar marketing.
Cat despre testele antutu nu am nici o părere pt că nu cunosc în amănunt cum se ajunge la punctajul respectiv

Editat de fabian7ro, 30 mai 2018 - 09:48.


#416
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.698
  • Înscris: 29.03.2010
Sunt la curent cu ceea ce spui. Prin optimizarea ram-ului înțeleg că dacă am câteva procese in fundal (mesaje, apeluri, Whatsapp, Firefox, muzica, setări, camera, Outlook), mi le va tine deschise și peste o ora. Dar nu e așa. Uneori efectuez un apel intru in firefox, apoi in email, și dacă vreau imediat să efectuez un apel, îmi încarcă din nou aplicatia. La fel se întâmplă cu multe dintre ele. Dacă ar fi niște jocuri deschise in fundal aș înțelege, dar așa nu e în regulă

#417
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007
Cum poți să susții că Redmi 5 Plus nu sta bine deloc când tu, cu mînuța ta, ai scris că ai liber între 1.7-2GB din cei 4 GB ?? Adică, mai pe românește, ai liber între 40-50% din memoria alocată? La 3GB RAM sta undeva intre 1.2-1.5 GB !! Deci cam tot pe acolo, intre 40-50% și cu vreo 7-8 app deschise. Ptr mine e mai mult decât suficient, nu are lag, nu se blochează, deschide aplicațiile cel mai des folosite aproape instant.
Sistemul știe foarte bine să-și optimizeze aplicațiile care rulează în background. Dacă nici Xiaomi cu al lor MIUI nu este optimizat, atunci luati-va Nokia 3310.

#418
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008
Daca vi se pare că inchide prea multe procese, dați din developer options, la memory optimizationz, pe low. Dacă tot nu va place, off. Eu pe low tin telefoanele cu miui.

#419
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.698
  • Înscris: 29.03.2010

Vizualizare mesajprimuministru, pe 30 mai 2018 - 10:58, a scris:

Cum poți să susții că Redmi 5 Plus nu sta bine deloc când tu, cu mînuța ta, ai scris că ai liber între 1.7-2GB din cei 4 GB ?? Adică, mai pe românește, ai liber între 40-50% din memoria alocată? La 3GB RAM sta undeva intre 1.2-1.5 GB !! Deci cam tot pe acolo, intre 40-50% și cu vreo 7-8 app deschise. Ptr mine e mai mult decât suficient, nu are lag, nu se blochează, deschide aplicațiile cel mai des folosite aproape instant.
Sistemul știe foarte bine să-și optimizeze aplicațiile care rulează în background. Dacă nici Xiaomi cu al lor MIUI nu este optimizat, atunci luati-va Nokia 3310.

Degeaba am 1.7, 2, 5 sau 8 gb ram liber dacă nu tine 2 minute deschise  in memorie nici măcar aplicațiile pentru apeluri și mesaje. Nu ma ajuta cu nimic numerele din benchmark dacă nu îmi place cum se manifesta in utilizarea de zi cu zi

Vizualizare mesajnatarau, pe 30 mai 2018 - 12:17, a scris:

Daca vi se pare că inchide prea multe procese, dați din developer options, la memory optimizationz, pe low. Dacă tot nu va place, off. Eu pe low tin telefoanele cu miui.

Am încercat și asta, dar din păcate nu am văzut diferențe

#420
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007

Vizualizare mesajnatarau, pe 30 mai 2018 - 12:17, a scris:

Daca vi se pare că inchide prea multe procese, dați din developer options, la memory optimizationz, pe low. Dacă tot nu va place, off. Eu pe low tin telefoanele cu miui.

Pe low il am setat si eu. Se comporta foarte bine telefonul. Cred ca e cea mai indicata setare. M-am documentat un pic inainte sa umblu la setarea respectiva. Stiam cu merge pe Middle, am zis sa incerc si pe low.


#421
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 31.05.2018
Salut! Mai întâmpină cineva problema asta și/sau știe ce e de făcut? Că mie îmi dă efectiv disper.

https://forum.softpe...ul-convorbirii/

#422
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.035
  • Înscris: 10.01.2014
Da. Prietena mea pe Redmi Note 4x. E ceva de la microfoane, nu de la semnal sau senzor de proximitate.  Testează cu niște căsti și vei vedea că interlocutorul te aude clar. La fel și pe speaker. E trist că problema asta e și pe alte modele, nu doar pe unul singur.

#423
TeoN26

TeoN26

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 31.05.2018
Mda, e clar. Și, l-a dus în service? Au reușit aia să îl repare?

#424
ryland123

ryland123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 21.09.2016
Salut! Pe emag există două tipuri de redmi 5 plus - unul cu 3gb ram si 32 gb memorie, si altul cu 4 gb ram si 64 gb memorie? Există vreo diferență de utilizare? bug-uri la vreuna dintre variante? De asemenea, ce limbi au? (au măcar engleza?) Mulțumesc!

#425
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007
Update de sistem:

Fișier atașat  Screenshot_2018-06-01-12-45-03-898_com.android.updater.png   256,82K   60 download-uri

Ne pregatim de MiUi 10 :D

Editat de antinVidia, 01 iunie 2018 - 11:47.


#426
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006
Mai avem de asteptat inca

#427
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007

Vizualizare mesajryland123, pe 01 iunie 2018 - 11:33, a scris:

Salut! Pe emag există două tipuri de redmi 5 plus - unul cu 3gb ram si 32 gb memorie, si altul cu 4 gb ram si 64 gb memorie? Există vreo diferență de utilizare? bug-uri la vreuna dintre variante? De asemenea, ce limbi au? (au măcar engleza?) Mulțumesc!

Nu exista nicio diferenta in utilizare, singura diferenta se poate vedea numai in testele benchmark.S-a discutat despre acest aspect atat pe pagina asta, cat si cu cateva pagini in urma.  (vezi postul #402 )
Nu telefonul stie limbi straine, ci sistemul de operare MIUI care e bazat pe Android.  Redmi 5 Plus, versiunea globala, vine cu toate aplicatiile si serviciile Google preinstalate si stie aproape toate limbile pamantului, inclusiv romana. Versiunea chineza nu  stie decat chineza si engleza si nu are aplicatiile google preinstalate.
De asemenea, versiunea globala are si B20, cea chineza nu ! ( vezi postul #351 )
Pentru recomandari de huse armor si folii securizate, vezi postul #398

Editat de primuministru, 01 iunie 2018 - 16:00.


#428
ryland123

ryland123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 21.09.2016
Mulțumesc! Și până la urmă care dintre cele două de pe emag e versiunea global? si care e cea din China? De asemenea, la care dintre cele două modele este problema cu microfonul?

#429
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.839
  • Înscris: 30.03.2009

Vizualizare mesajryland123, pe 01 iunie 2018 - 20:26, a scris:

Mulțumesc! Și până la urmă care dintre cele două de pe emag e versiunea global? si care e cea din China? De asemenea, la care dintre cele două modele este problema cu microfonul?

Nu se aduc în magazine variantele pt China ci doar cele globale, așa că stai liniștit
.

#430
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.791
  • Înscris: 23.09.2011

Vizualizare mesajprimuministru, pe 01 iunie 2018 - 15:59, a scris:

Nu exista nicio diferenta in utilizare, singura diferenta se poate vedea numai in testele benchmark.S-a discutat despre acest aspect atat pe pagina asta, cat si cu cateva pagini in urma.  (vezi postul #402 )
Nu telefonul stie limbi straine, ci sistemul de operare MIUI care e bazat pe Android.  Redmi 5 Plus, versiunea globala, vine cu toate aplicatiile si serviciile Google preinstalate si stie aproape toate limbile pamantului, inclusiv romana. Versiunea chineza nu  stie decat chineza si engleza si nu are aplicatiile google preinstalate.
De asemenea, versiunea globala are si B20, cea chineza nu ! ( vezi postul #351 )
Pentru recomandari de huse armor si folii securizate, vezi postul #398
si niste recomdari de casti ??  poate tot marca Xiaomi ?

#431
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007
Da, Xiaomi Piston:

https://m.emag.ro/ca...y/pd/D5T4P2BBM/


#432
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.856
  • Înscris: 05.10.2007
Ce-mi place la chineji e că trimit căte un update per/cap de xiaomist s-ajungă la toți.
Și dacă tot ați primit și instalat, aveți și ceva impresii/reclamații ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate