Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Xiaomi Redmi 5 / Redmi 5 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1489 replies to this topic

#397
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am luat Redmi 5. Nu sunt heavy user deci versiunea la 540 cu 2/16 este suficientă pentru mine. Deocamdată după 2 zile este ok. Urmează să iau ceva husa armor și o folie de sticla. Care din foliile din comerț acoperă cel mai bine marginile rotunjite?.

#398
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Te sfătuiesc să cumperi folie nillkin amazing H de pe mobiledirect.
Nu acoperă tot dar e ce trebuie.
Eventual și o husa hard tot nillkin.

Foliile alea cu dungi negre nu sunt tratate oleofobic. Cel puțin tot ce a ajuns pe mana mea e departe de ce oferă nillkin. Foarte departe

#399
Xerjoff

Xerjoff

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2018
Salut. O versiune de 4/64 si cu diagonala de 5.7 exista? As fi interesata de acest telefon si intial voiam sa iau Plus-ul, dar e un pic cam mare pentru mine. Unii zic ca diferentele dintre cele doua sunt insesizabile, dar parca totusi... acel RAM in plus cred ca "se simte".

#400
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Aparent este cu 4 gb ram și 32 stocare: https://www.phonemor...i-5/models/1823

#401
Xerjoff

Xerjoff

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2018
Mda, nu pare a fi comercializata in RO...

#402
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View PostXerjoff, on 28 mai 2018 - 02:28, said:

Salut. O versiune de 4/64 si cu diagonala de 5.7 exista? As fi interesata de acest telefon si intial voiam sa iau Plus-ul, dar e un pic cam mare pentru mine. Unii zic ca diferentele dintre cele doua sunt insesizabile, dar parca totusi... acel RAM in plus cred ca "se simte".

Da, sigur ca se simte ! In buzunar ! Am atasat 2 fisiere pentru a se vedea diferenta in Antutu. Daca e cineva care considera ca diferenta dintre cele 2 modele, cel de 3GB vs 4GB, e sesizabila intr-o utilizare normala, chiar si in jocuri mai pretentioase, atunci il voi recomanda pentru emisiunea "Supraoameni"

Attached Files


Edited by primuministru, 28 May 2018 - 12:28.


#403
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Poate se va simți la update-uri, care mănâncă mai multe resurse.

#404
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Propun să facem un experiment. După ce vom primi noul update la MIUI 10, prevăzut ptr data de 31 mai, sa facem niste teste de benchmark,  să le postam aici și sa comparam rezultatele.
Cine se baga ?

Edited by primuministru, 28 May 2018 - 14:16.


#405
bogdanvso

bogdanvso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.07.2017
Am 5 plus dar am o problema si nu stiu ce sa ii fac sare semnalu din 4G full in 3G si nu mai pot sa sun pe nimeni dupa restart la fel sun de 3 ori si dupa nu mai merge sa sun iara ce sa ii fac?ramane pe 2G semnal

Edited by bogdanvso, 28 May 2018 - 15:41.


#406
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View Postprimuministru, on 28 mai 2018 - 14:16, said:

Propun să facem un experiment. După ce vom primi noul update la MIUI 10, prevăzut ptr data de 31 mai, sa facem niste teste de benchmark,  să le postam aici și sa comparam rezultatele.
Cine se baga ?

Nu e vorba doar de testele benchmark. Contează cum se simte la utilizarea de zi cu zi

#407
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Tocmai asta vreau să scot in evidenta. Daca în testele benchmark diferența este nesemnificativa, atunci nici în utilizarea de zi cu zi nu se simte nicio diferență.

#408
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Tocmai mi-am achizitonat si eu un Xiaomi Redmi 5 plus.  Ce folie , casti (si daca ati mai luat husa) recomandati ?

#409
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Te-ai uitat și tu mai sus câteva ppsturi ce recomanda @fabian7ro sau vrei sa ți se dea mura-n gura ?

Edited by primuministru, 29 May 2018 - 07:07.


#410
Xerjoff

Xerjoff

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2018
In afara de folia recomandata de Fabian mai sus, ce alta folie mai recomandati? Multumesc.

Pentru Redmi 5 simplu.

#411
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
RAM-ul mult te ajuta in multitasking. Poti tine multe aplicatii incarcate in background, gata sa fie folosite, fara sa mai astepti sa fie incarcate totul timpul de la 0.
Mergi pe RAM cat mai mult, diferenta de pret e minima.

#412
Xerjoff

Xerjoff

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2018

View PostXerjoff, on 29 mai 2018 - 16:05, said:

In afara de folia recomandata de Fabian mai sus, ce alta folie mai recomandati? Multumesc.

Pentru Redmi 5 simplu.

LE: Am crezut ca se gaseste o sticla securizata mai rezistenta decat cea de la NILLKIN, insa m-am inselat, intr-adevar e cea mai buna dintre ce se gaseste pe piata momentan.

*Se poate sterge postul asta si cel de mai sus.

Edited by Xerjoff, 29 May 2018 - 21:29.


#413
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Mai baieti, vad ca se tot recomanda  huse hard, folii de sticla securizate super-rezistente, anti acvatice si nu-mai-stiu ce alte accesorii...scuzati-mi curiozitatea, dar ce faceti voi cu telefonul, jucati fotbal cu el, bateti snitele, tocati legume ?? Daca ar fi vorba de un Huawei Mate RS Porsche sau IPhone X,  pentru care ai nevoie de un credit de nevoi personale, as intelege, dar pentru unul de 150 de Euro pe care si-l permite orice indian care lucreaza pe 2$/zi la prins maimute prin oras, asta nu pot sa inteleg.
Daca aveti o problema cu obiectele care va cad din mana, luati-va un telefon rugged si stati fara grija !

#414
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostantinVidia, on 29 mai 2018 - 21:25, said:

RAM-ul mult te ajuta in multitasking. Poti tine multe aplicatii incarcate in background, gata sa fie folosite, fara sa mai astepti sa fie incarcate totul timpul de la 0.
Mergi pe RAM cat mai mult, diferenta de pret e minima.

Intr-adevăr, dar din păcate Redmi 5 Plus de exemplu nu stă bine deloc la acest capitol, chiar cu cei 4 gb ram, din care de obicei am liber între 1.7 și 2 gb. Dacă nu e bine optimizat, nu cred că sunt mari diferențe între versiunea de 3 și cea de 4 gb ram.

Dar la un telefon optimizat bine ar trebui să fie, și sa merite diferența

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate