Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Femeie vindeca cancerul cu ajutorul demonilor

  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:15, said:

atentie! Agnosticul e TOT ateu!

Nu este acelasi lucru. Ateii CRED in ceva (ca zeii nu exista).
Agnosticii nu cred nici in existenta si nici in non-existenta zeilor. Daca vrei, eu "cred" in posibilitati...
Nu stiu daca Dumnezeu/ zeii exista sau nu. In schimb, stiu ca sunt areligios (din moment ce nu urmez preceptele niciunei religii si nu particip la practici religioase).
In ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu/ a zeilor, aceasta ar putea fi mai curand dovedita de catre stiinta (undeva in viitor), decat de religiile actuale. Ultimul loc in care ai putea sa cauti divinitatea este religia... Toate religiile sunt intemeiate pe fictiuni. In schimb, au un rol util care nu este de neglijat in societate sau pentru dezvoltarea individuala. Au si un impact emotional mai puternic decat fictiunea literara sau cinematografica.

Edited by _-_, 06 December 2017 - 16:27.


#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 13:44, said:


nu stau de vorba cu oameni beti...

Eu da, dupa cum poti remarca.
Oricum, pare ca nu ai dezvoltat abilitatile extrasenzoriale sa receptezi posturile mele. Apropo, eu tastez fara sa ma uit, strict dupa vibratiile tastaturii. Asa ies raspunsurile mele.

#75
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:20, said:

Nu este acelasi lucru. Ateii CRED in ceva (ca zeii nu exista).
Agnosticii nu cred nici in existenta si nici in non-existenta zeilor. Daca vrei, eu "cred" in posibilitati...
Nu stiu daca Dumnezeu/ zeii exista sau nu. In schimb, stiu ca sunt areligios (din moment ce nu urmez preceptele niciunei religii si nu particip la practici religioase).

este exact acelasi lucru... a concepe o divinitate lipsita de calea de a ajunge la ea inseamna a concepe o divinitate falsa adica care nu este divinitate... claro?

Edited by 3sat, 06 December 2017 - 16:28.


#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:20, said:


Daca vrei, eu "cred" in posibilitati...

De ce ? Fiindca altfel ai fi considerat incuiat ?! te-au convns "posibilitatile" ?! Ti-e frica sa iei o decizie, sa-ti exersezi discernamantul ?

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:04, said:

eu am trecut de faza cu explicatul... pot lua orice reductionist d-aci sa-l invat sa se relaxeze si sa simta corpul energetic... repet... pe oricine...


Eu am trecut de faza cu cerutul explicatiilor. Pot lua orice farseur sa-l invat sa-si simta corpul fizic, il pun la sapat santuri.

#77
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 16:22, said:


Eu da, dupa cum poti remarca.
Oricum, pare ca nu ai dezvoltat abilitatile extrasenzoriale sa receptezi posturile mele. Apropo, eu tastez fara sa ma uit, strict dupa vibratiile tastaturii. Asa ies raspunsurile mele.

am cu ce dar nu vreau... asta cu tastatura e un skill obisnuit...si eu fac cam acelasi lucru...

#78
bibisi

bibisi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.12.2017

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:11, said:


Atunci de ce te adresezi unui agnostic?

Cea mai eficace credinta este credinta in "zeul materie", deoarece aceasta credinta a produs civilizatia actuala bazata pe dezvoltarea stiintei, tehnicii, medicinei, educatiei etc.
Dar nu este de neglijat nici impactul credintei religioase asupra cilvilizatiei (ma refer la etica crestina, fundamentata in etica greco-romana si care a produs civilizatia occidentala, economia capitalista etc.).
Toate acestea, fara a fi efect placebo.

Totusi, sa revenim la topic!


agnosticii nu cred in ei insisi?

#79
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 16:25, said:


De ce ? Fiindca altfel ai fi considerat incuiat ?! te-au convns "posibilitatile" ?! Ti-e frica sa iei o decizie, sa-ti exersezi discernamantul ?



Eu am trecut de faza cu cerutul explicatiilor. Pot lua orice farseur sa-l invat sa-si simta corpul fizic, il pun la sapat santuri.

umor de asta de 2 lei mai ai? pe mine ma plictiseste... chiar daca oboseste la sapat de nu mai simte nimic... se poate decorporaliza usor... spune altceva... discutii de-astea aveam acum 10-15 ani!

#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:27, said:

am cu ce dar nu vreau... asta cu tastatura e un skill obisnuit...si eu fac cam acelasi lucru...

M-ai pus la amibitie. Ma antrenez sa scuip coji de seminte pe taste sa vedem ce iese.

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:29, said:

umor de asta de 2 lei mai ai? pe mine ma plictiseste... chiar daca oboseste la sapat de nu mai simte nimic... se poate decorporaliza usor... spune altceva... discutii de-astea aveam acum 10-15 ani!

Jacke Chan se poate decorporaliza si se intalneste cu Jung in eter, unde il antreneaza in tehnicile ninja.
Eu pot ecrana santul pe care-l sapi ca sa-ti blochez decorporalizatorul, dar pentru asta tre sa consum o potiune druidica intai.
Si zici ca ai trecut de 10-15 ani ? Sau discutai in viata anterioara ?

Edited by overseas, 06 December 2017 - 16:45.


#81
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:23, said:

este exact acelasi lucru... a concepe o divinitate lipsita de calea de cunoastere este a concepe o divinitate falsa adica care nu este divinitate... claro?

Vezi ca am completat postul de mai sus!

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 16:25, said:

De ce ? Fiindca altfel ai fi considerat incuiat ?! te-au convns "posibilitatile" ?! Ti-e frica sa iei o decizie, sa-ti exersezi discernamantul ?

Nu. Pentru ca orice religie este absurda.
Anumite fenomene (sa le zicem paranormale) mi se par mai plauzibile decat existenta unui zeu.

In trecutul indepartat oamenii aveau mai mult bun simt: credeau in existenta sufletului, intr-o evolutie a fiintei dincolo de planul fizic, in spirite ale stramosilor, ale naturii etc. Au trait milioane de ani fara sa fie nevoie sa inventeze zei.

Magia de vindecare la care se face referire in acest topic are mai curand legatura cu gandirea primitiva (a primilor oameni), o gandire mai pura si mai practica (nu in sens kantian) decat cea fundamentata exclusiv in fictiunea religioasa cu spiritele ei omniprezente, omnisciente si omnipotente.
Satan, pactul cu diavolul din articolul citat in primul post al topicului reflecta influente religioase crestine sau post-crestine, dar radacinile acestor forme de magie preced crestinismul si inventarea notiunii de "diavol".
Satanistii (in anumite forme de satanism) au amestecat religia crestina cu influente iudaice si ceva spiritualitate si magie pagana sau neo-pagana ori se bazeaza pe ateism si folosesc limbajul religios cu semnificatii total nereligioase.
Vindecatorii de acest gen, fie sunt sarlatani (urmaresc doar sa castige niste bani), fie isi cultiva anumite abilitati magice a caror dezvoltare ramane independenta de credinta pe care o exprima. Insasi notiunea de "magie neagra" la care se refera articolul este extrem de relativa.

#82
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:46, said:

Anumite fenomene (sa le zicem paranormale) mi se par mai plauzibile decat existenta unui zeu.


Pai da clar, crezi intr-un supranatural, deci cam esti politeist. Curios cum te crezi original.

#83
bibisi

bibisi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.12.2017

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 16:04, said:

...
iti spun eu care ar fi cea mai eficace credinta> sa mori acum chiar in clipa cand citesti randul asta fara nicio indoiala ca esti nemuritor...

ce-i urarea asta? ironie?

#84
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 17:04, said:

Pai da clar, crezi intr-un supranatural, deci cam esti politeist. Curios cum te crezi original.

Politeism inseamna sa adori mai multi zei (fiinte divine in care crezi). Monoteism inseamna sa crezi intr-un singur zeu (preslavitul Allah, preamaritul Satan, gloriosul Christos etc. - ca putere absoluta in univers). Mai exista si "corcituri" intre monoteism si politeism: credinta in Ormuzd-Arhriman (dualitate sau dualism - nu mai stiu care o precede pe cealalta), Brahma-Visnu-Shiva (trinitate), in Tata-Fiu-Sfant_Duh-Satan s.a.m.d.
Mai exista si religii non-teiste: buddhismul ortodox, Zen, Daoism (un dualism non-teist bazat pe interactiunea Yin-Yang)...
Tu faci niste confuzii.

Edited by _-_, 06 December 2017 - 17:20.


#85
bibisi

bibisi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.12.2017

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:46, said:





"exista" si asa-zisa magie neagra, cu efecte doar asupra celor care au credinte in religie

#86
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postbibisi, on 06 decembrie 2017 - 17:12, said:



"exista" si asa-zisa magie neagra, cu efecte doar asupra celor care au credinte in religie
muahahahha... esti sigur ca doar?

View Postbibisi, on 06 decembrie 2017 - 17:05, said:

ce-i urarea asta? ironie?

deloc!

#87
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cata vreme crezi in fenomene paranormale care implica entitati/ fiinte care iti sunt superioare, zic ca esti politeist.
Adorarea nu trebuie sa fie in forma legalizata, nici eu nu stau in transa de ex. Cata vreme le recunosti locul in supranatural, esti politeist. Nu confunda cu animismul.

#88
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:46, said:


Vezi ca am completat postul de mai sus!



Nu. Pentru ca orice religie este absurda.
Anumite fenomene (sa le zicem paranormale) mi se par mai plauzibile decat existenta unui zeu.

In trecutul indepartat oamenii aveau mai mult bun simt: credeau in existenta sufletului, intr-o evolutie a fiintei dincolo de planul fizic, in spirite ale stramosilor, ale naturii etc. Au trait milioane de ani fara sa fie nevoie sa inventeze zei.

Magia de vindecare la care se face referire in acest topic are mai curand legatura cu gandirea primitiva (a primilor oameni), o gandire mai pura si mai practica (nu in sens kantian) decat cea fundamentata exclusiv in fictiunea religioasa cu spiritele ei omniprezente, omnisciente si omnipotente.
Satan, pactul cu diavolul din articolul citat in primul post al topicului reflecta influente religioase crestine sau post-crestine, dar radacinile acestor forme de magie preced crestinismul si inventarea notiunii de "diavol".
Satanistii (in anumite forme de satanism) au amestecat religia crestina cu influente iudaice si ceva spiritualitate si magie pagana sau neo-pagana ori se bazeaza pe ateism si folosesc limbajul religios cu semnificatii total nereligioase.
Vindecatorii de acest gen, fie sunt sarlatani (urmaresc doar sa castige niste bani), fie isi cultiva anumite abilitati magice a caror dezvoltare ramane independenta de credinta pe care o exprima. Insasi notiunea de "magie neagra" la care se refera articolul este extrem de relativa.
serios?

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 17:16, said:

Cata vreme crezi in fenomene paranormale care implica entitati/ fiinte care iti sunt superioare, zic ca esti politeist.
Adorarea nu trebuie sa fie in forma legalizata, nici eu nu stau in transa de ex. Cata vreme le recunosti locul in supranatural, esti politeist. Nu confunda cu animismul.

exemple de politeism ceva?

#89
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:46, said:

In trecutul indepartat oamenii aveau mai mult bun simt: credeau in existenta sufletului, intr-o evolutie a fiintei dincolo de planul fizic, in spirite ale stramosilor, ale naturii etc. Au trait milioane de ani fara sa fie nevoie sa inventeze zei.

Serios ? Deci o religie care presupune un Dz rational care coboara printre muritori, le vorbeste in pilde pamantesti ca sa inteleaga, ii vindeca, le da speranta si un sistem coerent nu mai e "de bun simt" ?!
Era ok cand tremurau la fosnetul stejarului ca s-a suparat oare cine ?

#90
bibisi

bibisi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.12.2017

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 17:16, said:

muahahahha... esti sigur ca doar?



deloc!


foarte sigur

nu-mi doresc nemurire

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate