Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Primul interviu in IT

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Ma simt putin debusolat de facultate ptr ca fac foarte multe lucruri inutile si depasite. De exemplu: La Operational Research trebuie  sa scriu algoritmi de mana in niste notatii matematice ciudate ( nu se accepta limbaj de programare sau pseudocod) si nu am voie sa folosesc loopuri. Daca sunt 8 iteratii scriu 8 iteratii de mana. Mi se pare degeaba, am invatat mai bine algoritmii aia din Algorithms in C de Sedgewick. Vreau sa merg la munca in domeniu sa invat ceva practic si util.

M-am apucat sa citesc cartea asta

https://www.amazon.c...cking interview

M-am uitat pe hippo si ejobs si inca unele, pentru Junior Developer. Vad ca pe algoritmica pun accent mai mult astia mari de alde Facebook sau Google, dar in firme mai mici din Romania ( Zitec, H grup etc ) se cauta sa stii un limbaj cu OOP ( sintaxa, sa rezolvi exercitii simple) si cel mult si o tehnologie ( gen OpenGL C++ ). Am vazut chiar anunturi de firme care cauta doar critical thinking si o limba straina ( franceza, germana ) si sunt dispusi sa te invete programarea intr-un limbaj nou de la 0.

Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru un interviu la un post de Junior cu 0 experienta in piata muncii ? Cunostinte, proiecte personale ?

Alte aptitudini , lucru in echipa de exemplu ? Am auzit povesti cu oameni care infloreau cate un detaliu prin CV si se descurcau pe parcurs. Merge si asa ?

Edited by VladBtz, 03 December 2017 - 02:15.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Care vezi ca iti cer avioane, le lasi si mergi la urmatoarea :)

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Ma simt putin debusolat de facultate ptr ca fac foarte multe lucruri inutile si depasite.
Nu stiu, dar poate depinde... iti place sa scrii dupa dictare sau iti place sa creezi/gasesti solutii?

Daca iti place sa scrii dupa dictare, atunci facultatea nu-i de tine - te formeaza sa gandesti solutii la probleme sau cum/ce sa le dictezi altora.
Copy & paste si batut in tastatura poti face si fara facultate (cred ca un curs de 2-3 luni e tot ce-ti trebuie) - totul este sa demonstrezi ca esti un tehnoredactor bun.

Edited by dexterash, 03 December 2017 - 07:02.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În primul rând, acele operații matematice ciudate sună interesant. Poate ar trebui să fii mai stăpân pe tine și astfel vei fi mai "laid back" și vei aprecia. Nu știi când aptitudinile dezvoltate prin acel curs îți vor fi utile, chiar și indirect. Asta e misiunea unei universități: să te pună "at the forefront of humanity's knowledge", ca să fii capabil să "fighting the unknown".

Eu m-aș pregăti contribuind semnificativ la un proiect open-source existent dintr-un domeniu care mă interesează, această activitate îți dezvoltă multe dintre aptitudinile necesare: comunicare, lucrul în echipă, înțelegerea codului altuia și asumarea de responsabilitate asupra lui, a face lucruri care nu îți plac (că așa e într-o echipă, echipa decide, nu individul)

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
OC, programare nu inveti scriind de mana cod. De acord sa scrii de mana cel mult pseudocodul ca sa iti ordonezi operatiile dpdv logic, in rest trebuie sa te apuci 'de butonat'.
In rest perfect de acord cu ce ai zis, trebuie sa se implice in proiecte pentru experienta practica.

Nu programa e neaparat problema, cu toate ca e plina de cursuri inutile si incarcata, ci modul de predare care nu cuprinde suficienta practic apentru cat de stufoasa e teoria.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlexEn, on 03 decembrie 2017 - 09:03, said:

OC, programare nu inveti scriind de mana cod.
Ce aia mă? :lol:

Programare înveți prin toate metodele, de la scriere de cod (și făcut greșeli, și învățând din ele) până la "matematici inutile" care te învață să gândești și altfel, chiar dacă tu ești tânăr și neliniștit și nu apreciezi nimic în afară de ce spui tu că e adevărat pentru că le știi pe toate.

Nu există o singură metodă de învățare. Sunt multe metode, și cu cât treci prin mai multe perspective și moduri de gândire, cu atât ești un programator mai bun.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

........Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru un interviu la un post de Junior cu 0 experienta in piata muncii ?....

trebuie sa trimiti cv-uri si sa mergi la interviuri. primele vor fi (probabil) niste esecuri, dar vei invata si tu cu ce se mananca un interviu, vei afla cam ce cauta firmele si in ce directie sa te indrepti (din punct de vedere al cunostintelor pe care vrei sa le acumulezi).

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Ma simt putin debusolat de facultate ptr ca fac foarte multe lucruri inutile si depasite.
La inceput e o nebuloasa dar pana la final se va limpezi.

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Vreau sa merg la munca in domeniu sa invat ceva practic si util.
Dupa ce termini scoala. Deja ti se pare ca ai dat de greu intr-un exercitiu contrar vointei tale! Pai la munca e mult mai al dracului in raport ce ti se pare tie bine. Asa ca invata sa vezi dincolo de aparente, sa dobandesti si alte perspective, respecta munca altora, incerca sa intelegi ce a vrut poetul sa spuna chiar daca ai o alta parere. Pe urma-ti va iesi pe nas munca, dar macar o faci in cunostinta de cauza.

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Cunostinte, proiecte personale ?
Cunostinte profesionale si proiecte pe specificul angajatorului. Fara asta in CV ma faci sa cred ca n-ai nimic in comun cu mine, eu de ce as avea cu tine!?

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Am auzit povesti cu oameni care infloreau cate un detaliu prin CV si se descurcau pe parcurs. Merge si asa ?
Vrei sa te perceapa lumea si mincinos?

View PostAlexEn, on 03 decembrie 2017 - 09:03, said:

Nu programa e neaparat problema, cu toate ca e plina de cursuri inutile si incarcata, ci modul de predare care nu cuprinde suficienta practic apentru cat de stufoasa e teoria.
Acum esti major, poti distinge intre una si alta, poti cauta documentatie detaliata, nu poti sa mai astepti ca de pe tabla sa vina cunoasterea. Cursul doar te introduce in poveste, finalul tu-l afli singur. Cine nu face asta, nu ajunge meserias.

Edited by neagu_laurentiu, 03 December 2017 - 09:37.


#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Trage-ţi propriul business man, ai potenţial :)

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca poti sa te angajezi atunci angajeaza-te dar nu din anul 1 (daca esti in anul 1). O sa inveti mult mai repede si mai bine lucrand aplicatii reale din viata reala.
In Ro se cauta foarte mult Java.
Iti recomand in primul rand cartea asta https://www.amazon.c...ava programming
sau asta https://www.amazon.c...ava programming
Citeste-le in engleza, le gasesti in format pdf pe torrenti sau huburi Odc
Daca lucrezi 3-4 ore pe zi in maxim 2 luni ar trebui sa termini una din ele.
Apoi incepi sa te duci pe la firme preferabil cu un stic cu ceva aplicatii reprezentative.
Nu te deznadajui daca vei fi respins la 5-10 interviuri, in marea majoritate a cazurilor asa se intampla cu toti. Aplica pe la firmele medii ca astia angajeaza mai usor incepatorii si scapi de gagicile de la HR.
CV-ul e cam degeaba nu prea iti bate capul cu el, oricum n-ai ce scrie in el.

View Postdexterash, on 03 decembrie 2017 - 07:01, said:

Daca iti place sa scrii dupa dictare, atunci facultatea nu-i de tine - te formeaza sa gandesti solutii la probleme sau cum/ce sa le dictezi altora.
Afla ca la facultatile din ro se preda aproape exclusiv dupa dictare.

Edited by Friskey, 03 December 2017 - 11:24.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Vad ca pe algoritmica pun accent mai mult astia mari de alde Facebook sau Google

Nu atat mari cat populari. Cand tot globu vrea sa lucreze pentru tine de nici n-apuci sa citesti toate CV-urile, ai alte criterii de selectie fata de o firma obisnuita ce greu gaseste un om potrivit. In plus, au bani sa experimenteze, nu sta clientul dupa ei cu deadline-ul pentru livrarea unui anume produs.

Angajatorul obisnuit ce are nevoie de un om pentru o pozitie specifica, nu-si permite nici sa-l ia la rost cu intrebari algoritmice de care nu s-a mai lovit din facultate si de care oricum nu are nevoie si nu-si permite nici sa angajeze un junior ce nu stie nimic altceva in afara de algoritmi pe care oricum n-are pe ce-i aplica in cadrul pozitiei respective.


Locul de munca obisnuit nu e pretentios din punct de vedere algoritmic. Daca ajungi sa ai nevoie de ceva mai complex de un hashtable (si acela gata implementat) e mare lucru. Te lovesti insa de ce inseamna sa implementezi functionalitate noua intr-o solutie tot mai complexa si, nu rareori, scrisa cu picioarele. Daca nu stii ce faci ajungi sa repari una si sa strici alta (lucru ce n-ai cum sa-l observi lucrand doar probleme de algoritmica).

Lucruri de baza de stiut, ce le aplici oriunde:
  • Cum sa scrii cod elegant
  • Cum sa-ti testezi codul
  • Cum sa faci debugging
  • Retelistica de baza (cam rare aplicatiile obinsuite ce sa rulezee doar local) si sisteme distribuite
  • Threading/Concurrency/Parallelism si cum sa scrii cod asincron
  • Baze de date de diverse tipuri si de ce-ai alege una in detrimentul alteia
  • Design patterns dar fara a cadea in extrema de a le mentiona la fiecare al doilea rand de cod (in lumea Java mai intalnesti FactoryFactoryFactoryFactoryFactory)
  • Infrastructura pentru a compila/testa/distribui/rula produsul final

Peste astea se adauga diverse lucruri specifice angajatorului (limbajul X, frameworkul Y, dialectul Z al SQL etc).

Edited by dani.user, 03 December 2017 - 11:53.


#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
În linii mari un angajator caută să afle:
- ce ai mai făcut / lucrat (și aici bagi proiectele la care ai contribuit / creat)
- ce mai știi să faci (ce anume mai studiezi pe la facultate)
- ce ai vrea să mai faci (ce te interesează și ești dispus să înveți)

Răspunde-ți la întrebările astea și vezi dacă poți completa câteva rânduri.

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru un interviu la un post de Junior cu 0 experienta in piata muncii ? Cunostinte, proiecte personale ?
Alte aptitudini , lucru in echipa de exemplu ? Am auzit povesti cu oameni care infloreau cate un detaliu prin CV si se descurcau pe parcurs. Merge si asa ?
Eu am fost la mai multe interviuri pt postul de programatori si pot sa iti spun cam ce vor angajatorii:

- in primul rand fiecare angajator lucreaza cu o tehnologie diferita. Foarte rar se intampla sa gasesti 2 angajatori care sa lucreze pe aceleasi tehnologii: unul iti va cere php, altul c++, altul Visual C++. Unul doreste Wordpress, altul vrea sa stii un framework din php, altul iti va cere alt framework din php. Sa nu mai vorbesc de frontend unde trebuie sa stii si Javascript si jQuery si alte framework-uri din javascript, cu CSS si HTML. Nu mai vorbesc de baze de date: unul cere MySQL, altul Microsoft SQL altul Oracle.

- in al doilea rand, aproape toti vor sa stii engleza sau/si germana.

- toti vor sa le prezinti proiecte

- toti vor sa ai experienta (daca nu ai mai lucrat, proiectele personale vor inlocui experienta).

Ce pot eu sa iti recomand: gandeste-te cam ce ai vrea sa lucrezi mai exact: pe ce limbaj, pe ce tehnologie. Vrei sa faci programare Web ? Dar de care: Front end, Back end ? Vrei sa lucrezi cu c++ (trebuie sa stii pointeri, clase) ? Vrei Baze de date: fa un proiect cu baze de date.
Deci, gandeste-te la tehnologia pe care vrei sa lucrezi si fa un proect original pe acea tehnologie. De exemplu, daca vrei sa faci design Web, sa ai un site functional in care sa se vada clar talentul de designer (evident folosind Javascript, CSS, HTML). Nu poti stii toate tehnologiile, dar daca stapanesti foarte bine una, inveti usor si altele pt ca se aseamana intre ele. Dar neaparat proiect original facut de tine si sa stapanaesti o tehnologie cu care vrei sa lucrezi.

Si nu in ultimul rand, cauta pe site-uri de angajare si vezi ce se cere: la programator Java de exemplu care sunt cerintele. Si invata exact acele tehnologii, pe proiecte evident.

Ca angajator iti dai seama ca nu poti gasi exact omul pe care il cauti, dar daca are idee despre programare, daca a mai facut proiecte, stie unde caute, stie cum sa rezolve o problema, intelege despre ce este vorba. A trecut vremea din anii 2009-2011 cand aveau de unde alege.

Edited by PlatonX, 03 December 2017 - 12:47.


#14
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postdexterash, on 03 decembrie 2017 - 07:01, said:


Daca iti place sa scrii dupa dictare, atunci facultatea nu-i de tine - te formeaza sa gandesti solutii la probleme sau cum/ce sa le dictezi altora.


In ce tara traiesti, de curiozitate ? In Romania se scrie dupa dictare din clasa I si pana in facultate ! La cursul ala de Operational Research profesorul nu foloseste powerpoint, transcrie de pe foile lui pe tabla toata ora si studentii scriu. Thats it. Uita-te si la facultati diferite. Ce solutii la probleme imi da de gandit si nu stiu eu ?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea nu te invata doar cum sa apelezi metoda X din framework-ul Y. Pentru asta n-ai nevoie de facultate. Dar sigur in cursul ala ai o poveste modelata matematic, vrea el de la tine o abstractizare ceva, nu?

#16
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru un interviu la un post de Junior cu 0 experienta in piata muncii ? Cunostinte, proiecte personale ?

La mai toate te intreaba chestii de algoritmica si OOP, apoi vin o serie de intrebari mai specializate (sisteme de operare, web, virusi) si in final te pun sa vorbesti de niste proiecte de ale tale si fac ei dive deep unde li se pare interesant. Unele firme e posibil sa-ti dea si teste de sintaxa dintr-un anumit limbaj. Asta pentru posturi de developer.

Apoi, mai sunt si posturi de SRE, DevOps. Virus Analyst, etc. Aici nu se pune asa mult accent pe coding, mai importante sunt cunostintele de sisteme de operare, cloud computing (AWS, Azure) si chestii de astea. Eventual un limbaj de scripting.

Edited by cd9, 03 December 2017 - 17:45.


#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 16:22, said:

In ce tara traiesti, de curiozitate ? In Romania se scrie dupa dictare din clasa I si pana in facultate ! La cursul ala de Operational Research profesorul nu foloseste powerpoint, transcrie de pe foile lui pe tabla toata ora si studentii scriu. Thats it. Uita-te si la facultati diferite. Ce solutii la probleme imi da de gandit si nu stiu eu ?
Eu am spus-o in contextul in care exista o diferenta intre cei care gandesc arhitectura (unei aplicatii sau solutii) si cei care o implementeaza. Cei care o implementeaza o fac dupa cum le "dicteaza" arhitectul/arhitectii.

Si nu, facultatea nu iti da solutii. Ea ar trebui sa te invete cum sa gasesti / gandesti solutii, indiferent de modul in care profesorul preda (si chiar daca preda prost, ai destule resurse la dispozitie ca sa suplinesti ceea ce ti se preda).

#18
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
de obicei se cauta experienta  si apoi se uita peste celelalte,
Fara experienta daca ai bafta, poti sa faci un fel de internship platit(de fapt semiplatit sau deloc) si in
cazul in care ai bafta ca cineva sa-i pese de cunostiintele tale poti sa devi junior de proba.

Edited by navistar_eagle, 04 December 2017 - 00:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate