Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Primul interviu in IT

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMarianG, on 06 decembrie 2017 - 14:24, said:

Nu facultatea te invata, tu inveti pe parcursul facultatii.
*tu, student dornic de cunoastere.
Tu poti fi si autodidact.

#38
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMarianG, on 06 decembrie 2017 - 14:24, said:

Va rog reveniti la subiect
Din pacate subiectul a plecat si nu da semne de intoarcere.Propun inchiderea topicului
pentru ca de acum incolo vor fi numai posturi off-topic din moment ce toata lumea ce avut de zis, a zis.

#39
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Vi s-a intamplat sa mergeti la mai multe interviuri si sa vi se faca mai multe oferte ? Cum ati refuzat politicos ofertele care nu v-au placut ?

#40
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Mulțumesc frumos de oferta, da am o oferta mai mare de la firma x

Cam asa

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
N-as mentiona firma x

#42
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdani.user, on 06 decembrie 2017 - 22:34, said:

N-as mentiona firma x
asta in cazul in care cu adevarat a fi pus in aceasta situatie.
In plus initiatorul subiectului confunda interviul cu cererea de oferta, care sunt chestii diferite.

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVladBtz, on 06 decembrie 2017 - 20:49, said:

Vi s-a intamplat sa mergeti la mai multe interviuri si sa vi se faca mai multe oferte ? Cum ati refuzat politicos ofertele care nu v-au placut ?
"multumesc, dar nu cred ca acest post este cel mai potrivit pentru mine acum"
daca insista si cere un motiv, spun adevarul.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View Postaaaa4567, on 05 decembrie 2017 - 22:03, said:

Nu numai atat, dar facultatea de la noi, spre deosebire de una din vest (US), te incarca cu lucruri inutile astfel incat nu iti mai ramane timp sa stabiliesti conexiunile, sa reflectezi, sa faci proiecte personale. Cand spun "te incarca", vobesc de 3-4 cursuri de teoria solidului de exemplu, 2-3 cursuri despre ec lui Maxwell etc.

Dar va uitati la programe din vest, de exemplu aici:
https://www.cs.wisc.edu/advising
https://www.cs.wisc....4-year plan.pdf

vedeti ca aveti cca 2 cursuri pe semestru. Matematicile sunt la nivel de liceu sau putin peste. La Computer Science toate cursurile de fizica si electronica sunt condensate si reduse la mai putin de un sfert fata de ce se face la noi (acolo e exagerat, dar multe facultati, chiar de inginerie, nu fac mai mult de 3-4 cursuri de fizica si electronica).

Nu stiu cum mai este acum in Romania, dar pe vremea mea incarcarea era efectiv de 5-6 ori mai mare fata de ce e acolo (a se vedea si densitatea cursurilor)

Il invit pe initiator sa navigheze pe acolo (si prin siteurile altor facultati , macar 5-6) si sa faca o comparatie cu programele noastre.

Eu stiu si cum e in SUA si cum e in Romania, inca asta mai demult cind se mai facea carte.
In Romania in mare 10 luni pe an eram mai mult sau mai putin liber si 2 luni aveam sesiuni.
La americani e cam pe dos.

View PostVladBtz, on 06 decembrie 2017 - 20:49, said:

Vi s-a intamplat sa mergeti la mai multe interviuri si sa vi se faca mai multe oferte ? Cum ati refuzat politicos ofertele care nu v-au placut ?

Asta e metoda normal de mers la interviuri

Spui ca ai primit o ofeta mai buna si gata.
Daca vrei sa negociezi in plus le spui ca iti place firma lor si daca iti dau o oferta echivalenta o sa o consideri. Dupa aia te duci la ailalti cu aceeasi poezie. Nu merge sa faci asta mai mult de o runda, dupa aia nu mai esti luat in serios.

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mi s-a intamplat o data sa refuz o oferta pentru ca nu-mi placea locatia firmei (era prea departe de mine). le-am spus chestia cu "am o oferta mai buna", doar ca ei chiar ma vroiau, asa ca au inceput cu "pai hai sa mai discutam, sa vedem, sa facem....poate reusim sa egalam oferta respectiva..." si nu stiam cum sa le spun ca n-au cum sa compenseze problema cu distanta.

de atunci nu mai spun nimic de alta oferta, dau un refuz neutru si daca insista le spun adevarul.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Atunci se pune intrebarea (corecta) de ce te-ai dus la un interviu la o firma care nu e o optiune pentru tine. Nimanui nu ii place sa ii fie irosit timpul.

#47
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 07 decembrie 2017 - 00:31, said:

Atunci se pune intrebarea (corecta) de ce te-ai dus la un interviu la o firma care nu e o optiune pentru tine. Nimanui nu ii place sa ii fie irosit timpul.

Nu e chiar asa, raspunsul "postul nu e potrivit pentru mine" lasa de inteles pentru angajator ca e loc de mai bine.

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 07 decembrie 2017 - 00:31, said:

Atunci se pune intrebarea (corecta) de ce te-ai dus la un interviu la o firma care nu e o optiune pentru tine. Nimanui nu ii place sa ii fie irosit timpul.
nu toti stiu exact cum e traficul peste tot, astfel incat sa poata estima corect cat dureaza mersul pana la sediul unei firme.

#49
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Post_Smiley_, on 07 decembrie 2017 - 01:28, said:

nu toti stiu exact cum e traficul peste tot, astfel incat sa poata estima corect cat dureaza mersul pana la sediul unei firme.

In Bucuresti stii cum e traficul peste tot ? Groaznic. Metrou sau nimic. Eu stau in Sudului si merg la interviuri in Victoriei si Pipera. Si Grozavesti.

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Serios, intii te duci la un interviu in loc sa te uiti pe google maps? :D
N-as spune nimanui asta. Daca as fi eu angajator te-as pune pe lista neagra.

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostVladBtz, on 07 decembrie 2017 - 02:11, said:

In Bucuresti stii cum e traficul peste tot ? Groaznic. Metrou sau nimic. Eu stau in Sudului si merg la interviuri in Victoriei si Pipera. Si Grozavesti.
Ah, in Bucuresti? Atunci accepta de la 3000 de euro in sus. :)

Edited by aaaa4567, 07 December 2017 - 05:31.


#52
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postaaaa4567, on 07 decembrie 2017 - 05:31, said:

Ah, in Bucuresti? Atunci accepta de la 3000 de euro in sus. Posted Image
Haha, sunt tinar student in anul I , nu stiu mai nimic, n-am experienta, da-mi 3000 de euro ,  haha tare de tot asta . =))

#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 07 decembrie 2017 - 02:17, said:

Serios, intii te duci la un interviu in loc sa te uiti pe google maps? Posted Image
N-as spune nimanui asta. Daca as fi eu angajator te-as pune pe lista neagra.

iar eu as fi intrebat "ce-i aia google maps?"

e amuzant cum unii cred ca lumea nu exista inainte sa faca ei ochi :)

#54
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostVladBtz, on 07 decembrie 2017 - 02:11, said:



In Bucuresti stii cum e traficul peste tot ? Groaznic. Metrou sau nimic. Eu stau in Sudului si merg la interviuri in Victoriei si Pipera. Si Grozavesti.
Ce treaba are traficul cu timpul pe care ti-l acorda angajatorul pentru interviu?
Daca nu este pentru tine nu te duci, asta este o chestie pe care poti s-o spui prin telefon.

Edited by MarianG, 07 December 2017 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate