Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Primul interviu in IT

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Facultatea e cam 80% lucruri inutile si depasite, pentru ca esti in Romania, nu la MIT sau dracu stie pe unde. Si daca ai fi pasionat de matematica, mai mult ca sigur cacursul ala ti-ar fi inutil, pentru ca persoana care il tine nu e vreo somitate in domeniu, doar iti transmite mai departe niste chestii pe care probabil nici el nu le intelege prea bine. Nu e ca si cum n-am intilnit "profesori" care sa nu fie in stare sa raspunda la o intrebare care ii scotea 3 milimetri din tzarcul lor in care stateau de 20 de ani bine mersi...

Incearca sa gasesti un internship sau profita de practica din vacanta, pe unde am lucrat pastrau in fiecare an 2-4 mai rasariti, care putea dup-aia sa lucreze program flexibil si sa-si vada si de facultate / masterat (alta inutilitate :lol: ).

#20
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMosotti, on 04 decembrie 2017 - 16:45, said:

masterat (alta inutilitate Posted Image ).
Eu cand le-am spus prietenilor mei dca masterul il fac pentru salariile profilor si ca singurii castigati din afacerea astea sunt profii (prin acele sporuri) au crezut ca fac misto.

#21
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postdexterash, on 03 decembrie 2017 - 21:15, said:


Si nu, facultatea nu iti da solutii. Ea ar trebui sa te invete cum sa gasesti / gandesti solutii, indiferent de modul in care profesorul preda

Eu aici vorbesc de realitatea actuala, nu de principii idealiste sau utopice.  Facultatea nu te invata lucrurile pe care le spui tu.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce sa zic? Daca nu te invata facultatea si daca tu nu poti sa gasesti solutii (inclusiv la faptul ca nu te invata facultatea totul/cum sa gasesti solutii), poate ti-ar fi mai ok un curs rapid de scris cod dupa dictare(=cerinte) - nimic idealist, nimic utopic.

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Voi ce care sustineti ca facultatea te invata, de ce Bill Gates/Steve Jobs/Mark Zuckerberg au stiut sa faca ceea ce au facut fara facultate ?

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPlatonX, on 05 decembrie 2017 - 08:42, said:

Voi ce care sustineti ca facultatea te invata, de ce Bill Gates/Steve Jobs/Mark Zuckerberg au stiut sa faca ceea ce au facut fara facultate ?
Nici unu dintre aia nu s-a remarcat ca programator fenomenal, in special Steve Jobs, care n-a fost deloc programator :lol:

Steve Wozniak, in schimb, care nici nu se compara cu aia de mai sus, a facut facultate bine mersi :w00t:

#25
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostVladBtz, on 03 decembrie 2017 - 02:14, said:

Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru un interviu la un post de Junior cu 0 experienta in piata muncii ? Cunostinte, proiecte personale ?
dar junior nu inseamna experienta zero .
Experienta zero inseamna  intern(stagiar)
juniorul are cel putin 1-2 ani experienta in firma.

#26
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postdexterash, on 05 decembrie 2017 - 05:35, said:

Ce sa zic? Daca nu te invata facultatea si daca tu nu poti sa gasesti solutii (inclusiv la faptul ca nu te invata facultatea totul/cum sa gasesti solutii), poate ti-ar fi mai ok un curs rapid de scris cod dupa dictare(=cerinte)

Am zis eu ca nu pot sa gasesc solutii ? Am zis doar ca supraestimezi facultatea romaneasca.

#27
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostVladBtz, on 05 decembrie 2017 - 21:12, said:

supraestimezi facultatea romaneasca.
si daca tu subestimezi facultatea romaneasca ? Gandes-te asa:
daca nu ai rabdare si nici capacitatea sa absolvi  o astfel de facultate "supraestimata in zilele noastre " ia-ti gandul de
la senoriat in dezvoltarea de software

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMosotti, on 04 decembrie 2017 - 16:45, said:

Facultatea e cam 80% lucruri inutile si depasite, pentru ca esti in Romania, nu la MIT sau dracu stie pe unde. Si daca ai fi pasionat de matematica, mai mult ca sigur cacursul ala ti-ar fi inutil, pentru ca persoana care il tine nu e vreo somitate in domeniu, doar iti transmite mai departe niste chestii pe care probabil nici el nu le intelege prea bine. Nu e ca si cum n-am intilnit "profesori" care sa nu fie in stare sa raspunda la o intrebare care ii scotea 3 milimetri din tzarcul lor in care stateau de 20 de ani bine mersi...

Incearca sa gasesti un internship sau profita de practica din vacanta, pe unde am lucrat pastrau in fiecare an 2-4 mai rasariti, care putea dup-aia sa lucreze program flexibil si sa-si vada si de facultate / masterat (alta inutilitate Posted Image ).
Nu numai atat, dar facultatea de la noi, spre deosebire de una din vest (US), te incarca cu lucruri inutile astfel incat nu iti mai ramane timp sa stabiliesti conexiunile, sa reflectezi, sa faci proiecte personale. Cand spun "te incarca", vobesc de 3-4 cursuri de teoria solidului de exemplu, 2-3 cursuri despre ec lui Maxwell etc.

Dar va uitati la programe din vest, de exemplu aici:
https://www.cs.wisc.edu/advising
https://www.cs.wisc....4-year plan.pdf

vedeti ca aveti cca 2 cursuri pe semestru. Matematicile sunt la nivel de liceu sau putin peste. La Computer Science toate cursurile de fizica si electronica sunt condensate si reduse la mai putin de un sfert fata de ce se face la noi (acolo e exagerat, dar multe facultati, chiar de inginerie, nu fac mai mult de 3-4 cursuri de fizica si electronica).

Nu stiu cum mai este acum in Romania, dar pe vremea mea incarcarea era efectiv de 5-6 ori mai mare fata de ce e acolo (a se vedea si densitatea cursurilor)

Il invit pe initiator sa navigheze pe acolo (si prin siteurile altor facultati , macar 5-6) si sa faca o comparatie cu programele noastre.

#29
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu as fi curios sa stau de vorba cu mai multi absolventi de nota 10 (sau aproape) de la Polotehnica si sa ii intreb daca ei au inteles ceea ce au invatat sau doar au memorat mecanic informatia.
Am avut si eu o experienta cu cineva care a absolvit Politehnica la o medie aproape de 10 si i-am dat o problema de clasa a 6-a de geometrie si o problema de clasa a 10-a de fizica si nu a stiut sa le rezolve (nu erau de olimpiada, erau din manual). Am avut colegi de facultate care erau de 10 si memorau schemele de la circuite analogice si digitale fara sa inteleaga principiul de funtionare al unui tranzistor. Profesorul era multumit, pt ca elevii reproduceau ca pe o poezie cursul, nu il interesa daca au inteles logic.
I-am intrebat pe colegii de la Inginerie-Automatica ce este integrala unei functii, ce este derivata, sa explice in cuvintele lor aceste concepte. Pur si simplu reproduceau ca pe o poezie definitia din manual, fara sa inteleaga conceptul.

Edited by PlatonX, 06 December 2017 - 09:20.


#30
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMosotti, on 05 decembrie 2017 - 09:31, said:

Nici unu dintre aia nu s-a remarcat ca programator fenomenal, in special Steve Jobs, care n-a fost deloc programator Posted Image
Steve Jobs a fost developer la Atari in perioada anilor 70, unde a dezvoltat jocuri intr-un limbaj  asemanator ASM-ului
La Apple nu  a dezvoltat insa  software.

Bill Gates & Paul Allen au dezolvat un interpretor de basic pentru o platforma hardware pe care n-au testat-o niciodata(Altair) si despre a carui
existenta aflasera cu 24 de ore inainte.
Primul test l-a facut Paul Allen la sediul Altair unde intregul interpretor a fost compilat si rulat pentru prima oara pentru un hardware
pe care nu-l stiau.
Si a mers din prima si bine fara buguri.

Ca sa creezi un limbaj de programare pt un hardware pe care nu l-ai vazut niciodata si sa-ti mearga totul din  prima trebuie sa fii un geniu in programare.Oamenii au scris din prima un limbaj de programare corect din toate punctele de vedere fara sa-l compilat vreodata si pentru
un hardware despre care nu stiau nimic.
Beleaua este ca amandoi sunt genii in programare.

Edited by navistar_eagle, 06 December 2017 - 12:31.


#31
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postnavistar_eagle, on 06 decembrie 2017 - 12:29, said:

amandoi sunt genii in programare.
Fara facultate ?

#32
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostPlatonX, on 06 decembrie 2017 - 13:20, said:

Fara facultate ?
Amandoi au facultate.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postnavistar_eagle, on 06 decembrie 2017 - 12:29, said:

Steve Jobs a fost developer la Atari in perioada anilor 70, unde a dezvoltat jocuri intr-un limbaj  asemanator ASM-ului
La Apple nu  a dezvoltat insa  software.

Bill Gates & Paul Allen au dezolvat un interpretor de basic pentru o platforma hardware pe care n-au testat-o niciodata(Altair) si despre a carui
existenta aflasera cu 24 de ore inainte.
Primul test l-a facut Paul Allen la sediul Altair unde intregul interpretor a fost compilat si rulat pentru prima oara pentru un hardware
pe care nu-l stiau.
Si a mers din prima si bine fara buguri.

Ca sa creezi un limbaj de programare pt un hardware pe care nu l-ai vazut niciodata si sa-ti mearga totul din  prima trebuie sa fii un geniu in programare.Oamenii au scris din prima un limbaj de programare corect din toate punctele de vedere fara sa-l compilat vreodata si pentru
un hardware despre care nu stiau nimic.
Beleaua este ca amandoi sunt genii in programare.
Yeah, right, din prima si fara buguri. Si tu crezi. Ok. Scuza-ma, da tu ai fost nascut ieri de crezi povesti din-astea de adormit copiii? :lol:

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlatonX, on 06 decembrie 2017 - 09:17, said:

Eu as fi curios sa stau de vorba cu mai multi absolventi de nota 10 (sau aproape) de la Polotehnica si sa ii intreb daca ei au inteles ceea ce au invatat sau doar au memorat mecanic informatia.
Ii chemi la un interviu, de altfel nu stiu cati o sa minta ca au fost "de nota 10".

Edited by MarianG, 06 December 2017 - 13:38.


#35
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostMosotti, on 06 decembrie 2017 - 13:31, said:

Yeah, right, din prima si fara buguri. Si tu crezi. Ok. Scuza-ma, da tu ai fost nascut ieri de crezi povesti din-astea de adormit copiii? Posted Image
Dar nu-s povesti , chair asa  s-a intamplat. Iar acest lucru este  certificat de toti cei implicati, inclusiv de proiectantul Altair.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlatonX, on 05 decembrie 2017 - 08:42, said:

Voi ce care sustineti ca facultatea te invata, de ce Bill Gates/Steve Jobs/Mark Zuckerberg au stiut sa faca ceea ce au facut fara facultate ?
Nu facultatea te invata, tu inveti pe parcursul facultatii.
*tu, student dornic de cunoastere.

Va rog reveniti la subiect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate