Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce doriti sa traiti etern intr-o lume perfecta ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis. Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta ? Inteleg ca ne nastem pe aceasta lume fara voia noastra si in aceasta viata ne dorim un confort cat mai mare. Dar mie personal mi se pare de neinteles sa iti doresti ca o viata, oricat de confortabila ar fi, sa contuine la infinit.

Sa presupunem ca maine ai fi bogat/frumos/celebru si deja tehnologia ar permite sa traiesti cat vrei. Si mai mult, furtul/crima/abuzurile ar fi istorie. Sa presupunem ca medicina ar fi atat de avansata incat ai fi tanar toata viata. Ai avea tot confortul imaginabil. Chiar ti-ai dori sa nu mori niciodata ? Oricat de frumoasa ar fi viata, moartea mi se pare o necesitate. Nu pot sa ii inteleg pe oamenii care stiu ca mai au cativa ani de trait si nu isi doresc sa moara, la fel cum nu pot sa ii inteleg pe oamenii care - in toata istoria noastra scrisa - au sperat ca vor ajunge dupa moarte intr-o lume perfecta.

#2
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

Quote

De ce doriti sa traiti etern intr-o lume perfecta ?
Ca sa fim nemuritori.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dute și te sinucide dragă, vad ca le-ai făcut pe toate pe lumea asta.
Hai pa.

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ugho, on 30 noiembrie 2017 - 18:52, said:

Ca sa fim nemuritori.
Chiar iti doresti asta ?

 ddaannii, on 30 noiembrie 2017 - 18:52, said:

Dute și te sinucide dragă, vad ca le-ai făcut pe toate pe lumea asta.
Pai care este diferenta ca mor acum sau mor peste 30 de ani ? Eu vreau sa inteleg ce ii determina pe oameni sa fie interesati de viata asta vesnica.

#5
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:55, said:

Chiar iti doresti asta ?
Pai logic, nu imi pot inchipui cum ar fi sa nu mai exist. Adica, ce o sa fac atunci toata ziua?

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
hu uant tu liv forevar ????

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Jtpf8N5IDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ugho, on 30 noiembrie 2017 - 18:56, said:

Pai logic, nu imi pot inchipui cum ar fi sa nu mai exist.
Exact cum a fost inainte sa existi. Dar care-i faza - chiar nu inteleg - sa iti doresti ca viata sa nu se termine niciodata ?
OK, traiesti 100 de ani, tehnologia evolueaza si avem confort si sanatate. Dar nu pot sa inteleg ce l-ar determina pe cineva sa isi doreasca o viata care nu se termina. Idea in sine - sa stii ca niciodata nu se va termina viata. E ca si cum as sta si as privi la o piesa de teatru si as incerca sa inteleg. Eu nu as fi implicat in ea, dar as incerca sa inteleg, de pe margine, ce se intampla. Si pt mine este de neinteles.

 r_murphy, on 30 noiembrie 2017 - 19:00, said:

hu uant tu liv forevar ????
Nu cine, eu vreau sa stiu de ce ? Sunt multi care se boteaza si merg la biserica in speranta ca vor ajunge in Paradis. Aici, sub protectia anonimatului, pot sa imi explice si mie de ce isi doresc asta. Si eu am frecventat o biserica crestina, dar mi s-a parut strainie ideea de a trai etern, asa ca nu mai frecventez. Si nici nu ii pot intelege pe cei de acolo.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 19:04.


#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:55, said:


Pai care este diferenta ca mor acum sau mor peste 30 de ani ?
Mă, tu nu ai urmași?
Nu ai un rost pe lumea asta.
Dacă mori acu, mori prost bâtă, peste 30 de ani poate ai ceva în plus la bibilica, poate.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta?
Boss, sa inteleg ca esti masochist? :D

#10
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 19:02, said:

Exact cum a fost inainte sa existi. Dar care-i faza - chiar nu inteleg - sa iti doresti ca viata sa nu se termine niciodata ?
OK, traiesti 100 de ani, tehnologia evolueaza si avem confort si sanatate. Dar nu pot sa inteleg ce l-ar determina pe cineva sa isi doreasca o viata care nu se termina.
Pai ce o sa faci atunci, daca nu mai traiesti? Normal ca orice om intreg la cap isi doreste sa traiasca etern, sunt atatea lucruri de facut, locuri de vizitat, experiente de trait, care nu ajung doar intr-o viata de om.

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 YourFan, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Boss, sa inteleg ca esti masochist? Posted Image
Nu, sunt realist. Oricum, tehnologia evolueaza si traim tot mai bine. Ideea de a te trezi in fiecare dimineata si a stii ca niciodata nu se va termina viata, mi se pare un nonsens. Viata poate fi frumoasa pt unii, dar ceea ce vreau eu sa inteleg aici este: oricat de frumosa ar fi viata, chiar vrei sa nu se termine ? Chiar iti doresti asta ? Eu cred ca mi-as pierde logica sa stiu ca nu voi muri niciodata. Pur si simplu, nu as mai fi capabil sa rationez.

 Ugho, on 30 noiembrie 2017 - 19:13, said:

sunt atatea lucruri de facut, locuri de vizitat, experiente de trait, care nu ajung doar intr-o viata de om.
Acesta est un raspuns concret. Deci cumva face parte din natura noastra sa exploram, sa cautam raspunsuri. Curiozitatea este o caracteristica innascuta si e natural sa dorim sa o satisfacem. Este vorba despre un dor nemarginit, cum spunea geniul:

De atunci şi până astăzi colonii de lumi pierdute
Vin din sure văi de chaos pe cărări necunoscute
Şi în roiuri luminoase izvorând din infinit,
Sunt atrase în viaţă de un dor nemărginit.


Incep sa va inteleg. Daca mai aveti raspunsuri din astea concrete, va rog.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 19:20.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 YourFan, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Boss, sa inteleg ca esti masochist? Posted Image
Sa inteleg ca are o mica inclinatie sub/constienta spre violenta si monotonia unei vieti perfecte nu-i de el daca nu se intampla putin sange?

Edited by daniMMM, 30 November 2017 - 19:22.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Problema e ca nimeni nu stie ce e dupa moarte, pe mine chiar ma preocupa asta.

#14
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis. Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta ? Inteleg ca ne nastem pe aceasta lume fara voia noastra si in aceasta viata ne dorim un confort cat mai mare. Dar mie personal mi se pare de neinteles sa iti doresti ca o viata, oricat de confortabila ar fi, sa contuine la infinit.
Pe planeta ta, voi ce doriti cand este vorba de asta? Povesteste-ne!

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 daniMMM, on 30 noiembrie 2017 - 19:21, said:

monotonia unei vieti perfecte
Viata perfecta care se termina este una, viata perfecta care nu se termina este alta.

 daniMMM, on 30 noiembrie 2017 - 19:21, said:

Sa inteleg ca are o mica inclinatie sub/constienta spre violenta ... nu-i de el daca nu se intampla putin sange?
Nu, aici te inseli, nu sunt deloc violent, sunt foarte inofensiv. Discutia este in primul rand despre eternitate, care pe mine nu ma intereseaza. Perfectiunea ma intereseaza, eternitatea nu.

 Daian95, on 30 noiembrie 2017 - 19:24, said:

Problema e ca nimeni nu stie ce e dupa moarte, pe mine chiar ma preocupa asta.
Sa presupunem ca tehnologia va evolua in viitor asa de mult, incat va fi posibil sa traiesti cat de mult doresti. Eu vreau sa ma opresc pe la 80 de ani. Tu ?

 menaloty, on 30 noiembrie 2017 - 19:26, said:

Pe planeta ta, voi ce doriti cand este vorba de asta? Povesteste-ne!
Eu personal, imi doresc sa fie o viata finita, nu infinita. Sa fie totul frumos, fara rautate/o lume perfecta, dar in care cine doreste poate sa moara. Cune nu, poate sa traiasca cat doreste.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 19:31.


#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Iti zic si de ce . Pentru ca nimeni nu are siguranta ca exista ceva dupa , iar daca nu exista .. e groaznic , sa te gandesti ca dupa nu mai este nimic .. Asa ca omul incearca sa pacaleasca moartea cat de mult poate , daca se poate pana la infinit . Si ideea cu paradisul e fireasca , crezi ca exista vreun nebun care sa zica "ba eu vreau in iad" , da exista dar sunt cazuri particulare :)),orice om sanatos isi doreste sa ajunga in rai nu?

#17
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Eu nu!

#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 GoldMasters, on 30 noiembrie 2017 - 19:28, said:

orice om sanatos isi doreste sa ajunga in rai nu?
De acord, si eu mi-as dori sa vizitez raiul. Hai sa zicem, cateva decenii. Dar apoi, voi cere permisiunea sa sa termine viata. Eu nu pun la indoiala faptul ca fiecare isi doreste ca viata sa fie confortabila si fericita. Eu pun la indoiala faptul ca fiecare isi doreste ca aceasta viata fericita sa continue la infinit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate