Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce doriti sa traiti etern intr-o lume perfecta ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 03 decembrie 2017 - 11:56, said:

Cuvintele cu care descrii tu aceasta lume si aceasta viata indica faptul ca esti nemultumit de ea. Eu cred ca tocmai asta te face sa iti doresti ceva mai bun: atunci cand ti-e foame si frig te gandesti ce bine este la caldura si mancare din belsug.
Problema este ca dupa ce primesti ce iti doresti apar alte dorinte, si dupa ce la satisfaci si pe acelea, apar altele si tot asa. In definitiv, ajungi la concluzia ca nu se termina niciodata lista de dorinte noi.
Când ajungi dincolo dispar toate aceste dorințe. Uite ce frumos este descrisă aceasta în ectenia morților:

Însuţi Doamne, odihneşte sufletele adormiţilor robilor Tăi (N), în loc luminat, în loc cu verdeaţă, în loc de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea şi suspinarea.

#56
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 PlatonX, on 03 decembrie 2017 - 11:56, said:

Sau unii care nu inteleg nici un sens in nimic, nici macar in viata eterna intr-o lume perfecta ?

Cuvintele cu care descrii tu aceasta lume si aceasta viata indica faptul ca esti nemultumit de ea. Eu cred ca tocmai asta te face sa iti doresti ceva mai bun: atunci cand ti-e foame si frig te gandesti ce bine este la caldura si mancare din belsug.
Problema este ca dupa ce primesti ce iti doresti apar alte dorinte, si dupa ce la satisfaci si pe acelea, apar altele si tot asa. In definitiv, ajungi la concluzia ca nu se termina niciodata lista de dorinte noi.
aia care nu inteleg nimic sunt prea prosti ca sa-si doreasca sa moara.

neata buna, evident ca-s nemultumit.
evident ca apar alte dorinte, asta e natura noastra.

 mario_bril, on 03 decembrie 2017 - 12:16, said:

Însuţi Doamne, odihneşte sufletele adormiţilor robilor Tăi (N), în loc luminat, în loc cu verdeaţă, în loc de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea şi suspinarea.
doamne fereste sa ajung intr-o asa lume. :)

#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dulgherul, on 02 decembrie 2017 - 14:59, said:

"veci vecilor"= echivalentul unei eternitati. Deci nu putem vorbi de mai multe vieti "de dupa"!

Despre cineva care trăiește ”în veci”, se spune că trăiește veșnic. Dar se pare că există și o veșnicie a veșniciilor.

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 03 decembrie 2017 - 12:26, said:

doamne fereste sa ajung intr-o asa lume. Posted Image
De ce, mă rog? Ce te-ar nemulțumi, acolo?

#59
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 03 decembrie 2017 - 14:08, said:

De ce, mă rog? Ce te-ar nemulțumi, acolo?
fara porsche si gagici viata e pustiu.

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 03 decembrie 2017 - 14:15, said:

fara porsche si gagici viata e pustiu.
Asta pentru că ai o nevoie sexuală, nesățioasă. Dacă nu ai mai avea nicio nevoie, ai fi pe deplin satisfăcut.

#61
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis.

Se poate face o analogie: Iadul = Puşcăria      Paradisul = Lumea liberă.

Să ne întrebăm acum, de ce majoritatea oamenilor vor să trăiască într-o lume liberă, mai mult decât în puşcărie ?

O vorbă spune că, "pentru a nu fi găsiţi de Dumnezeu, mulţi oameni se ascund în iad". :)

Orice om care are discernământ, vrea să evite suferinţa, bătrâneţea şi moartea.

#62
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 lupini, on 03 decembrie 2017 - 14:35, said:

Orice om care are discernământ, vrea să evite suferinţa, bătrâneţea şi moartea.
Evident, cu asta sunt de acord. Dar de ce etern ? Sa zicem ca traiesti fericit intr-o lume perfecta 100 de ani, 1000, 1 milion. Dar de ce etern ?

#63
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 PlatonX, on 03 decembrie 2017 - 15:46, said:

Evident, cu asta sunt de acord. Dar de ce etern ? Sa zicem ca traiesti fericit intr-o lume perfecta 100 de ani, 1000, 1 milion. Dar de ce etern ?
pentru ca nici un om normal la cap nu vrea sa paraseasca lumea/viata, in mijlocul ospatului si a veseliei. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 December 2017 - 15:48.


#64
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

 PlatonX, on 03 decembrie 2017 - 15:46, said:

Evident, cu asta sunt de acord. Dar de ce etern ? Sa zicem ca traiesti fericit intr-o lume perfecta 100 de ani, 1000, 1 milion. Dar de ce etern ?

Explica Einstein odată cuiva, teoria relativităţii pe înţelesul lui. Spunea Einstein: "Într-o discuţie plăcută cu o femeie frumoasă şi inteligentă, parcă timpul trece într-o secundă, însă într-o discuţie cu un om prost şi urât, parcă timpului îi ia o eternitate să treacă". Posted Image

Răul e respins, şi e de dorit să dureze cât mai puţin. Binele însă, e de dorit, şi dacă se poate, să dureze la nesfârşit.

Cine nu doreşte să aibă parte de bine vreme îndelungată, o poate face. Cel mai uşor lucru în lumea asta, e să avem parte de rău. El nu trebuie căutat, că vine singur. În schimb, binele e greu de găsit, şi mai ales de păstrat.

Binele are o valoare mult mult mult mai ridicată decât răul. Ce este valoarea în filosofie ? Este gradul de preţuire din partea cuiva. Cu cât o situaţie e preţuită de cât mai mulţi oameni, cu atâta înseamnă că are valoare mai mare. Binele e preţuit de marea majoritate.

Edited by lupini, 03 December 2017 - 16:04.


#65
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 21:30, said:


DJPocaitul, dupa nickname se pare ca esti pocait. Aici pe forum ai protectia anonimatului. Si eu am fost la biserica neoprotestanta pana la 28 de ani. Si am auzit tot felul de predici si am avut ocazia sa discut cu oameni care isi doresc sa ajunga in Paradis. Dar, hai sa trecem putin peste simplu fapt oamenii ca isi doresc asta (sa traiasca etern). Care este ratiunea pt care isi doresc asta ?

In 28 de ani nu te-au lamurit si vrei sa stii de pe softpedia?



#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 03 decembrie 2017 - 15:46, said:

Evident, cu asta sunt de acord. Dar de ce etern ? Sa zicem ca traiesti fericit intr-o lume perfecta 100 de ani, 1000, 1 milion. Dar de ce etern ?
Timpul însuși crează suferință. :whistling:

#67
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

 cirus6, on 02 decembrie 2017 - 22:14, said:

de ex mie personal mi se pare mult mai misto sa traiesc infinit intr-o lume perfecta decit sa traiesc in mizeria asta, in care vad tot timpul nenorociri si moarte, iar apoi sa mor si io la rindul meu. adica prefer o existenta eterna si minunata decit o inexistenta eterna si minunata dupa o viata scurta si nasoala.
Daca creierul nostru s-ar fi dezvoltat intr-o lume *perfecta*, am fi avut psihic de plante. Emotiile si toate pulsiunile ce alcatuiesc psihicul uman s-au dezvoltat
sub presiunea factorilor de mediu. Se pare ca Zeul creator nu a avut prea multa imaginatie - cum s-a gandit El sa creeze fericirea si suferinta? Fericirea si suferinta au la baza doua principii relativ simple; tensionare si detensionare - la tensionare apar suferinta, durerea sau dorinta, iar la detensionare apar placerea si fericirea.
Fara tensionare e logic ca nu are cum sa existe detensionare, adica placerea.

Hai sa dam vreo doua exemple concrete. Acum ca e iarna, te bagi la caldurica in casa, bei o tuica fiarta, mananci ceva si te simti confortabil. Pai ia stai nitel, asta vara de ce nu erai asa satisfacut de caldura? Ca doar era destula si pe gratis pentru toata lumea! Dimpotriva, asta vara cautai locuri racoroase si cand gaseai unul, considerai ca te relaxezi, iti spuneai in sinea ta, * ce minunata e viata!* Insa in realitate nu faceai decat sa indeplinesti dorinta celulelor tale, si anume, aceea de a supravietui cu scopul de a se multiplica. Pe scurt, pe timp de vara erai tensionat de caldura, iar pe timp de iarna erai tensionat de frig.

Placerea o gaseai in faptul ca reuseai sa iti protejezi celulele. Pe lumea asta exista si lucruri perfecte, dar pentru ca nu avem tensionare din partea lor, nu ne dam seama ca sunt perfecte, prin urmare nu ne vor face placere. De exemplu, nu este nimeni fericit pentru ca respira. Cum aerul este pretutindeni si suficient pentru toate vietatile, nu ne bucuram ca il respiram. Ca sa fim fericiti ca respiram ar fi trebuit ca aerul sa fie in multe locuri de pe planeta foarte viciat sau rarefiat. Si atunci ar fi fost bataie pe locurile cu aer bun, iar cine ar fi detinut aceste locuri, ar fi fost intr-adevar extrem de fericit. Asadar iata cum functioneaza in realitate fericirea, placerea, perfectiunea. Ca sa existe bine trebuie sa existe si opusul sau, ca sa existe perfect trebuie sa existe si imperfect. Unul fara altul nu se poate. Din cele spuse pana acum, se poate concluziona usor ca raiul sau un loc unde sa existe doar fericire este  o absurditate.

#68
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis. Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta ? Inteleg ca ne nastem pe aceasta lume fara voia noastra si in aceasta viata ne dorim un confort cat mai mare. Dar mie personal mi se pare de neinteles sa iti doresti ca o viata, oricat de confortabila ar fi, sa contuine la infinit.

Sa presupunem ca maine ai fi bogat/frumos/celebru si deja tehnologia ar permite sa traiesti cat vrei. Si mai mult, furtul/crima/abuzurile ar fi istorie. Sa presupunem ca medicina ar fi atat de avansata incat ai fi tanar toata viata. Ai avea tot confortul imaginabil. Chiar ti-ai dori sa nu mori niciodata ? Oricat de frumoasa ar fi viata, moartea mi se pare o necesitate. Nu pot sa ii inteleg pe oamenii care stiu ca mai au cativa ani de trait si nu isi doresc sa moara, la fel cum nu pot sa ii inteleg pe oamenii care - in toata istoria noastra scrisa - au sperat ca vor ajunge dupa moarte intr-o lume perfecta.

Dar tu de ce iti doresti inexistenta? Oare nu tocmai datorita imperfectiunii acestei lumi, care include boli, suferinte, moarte?


#69
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 subjective, on 24 decembrie 2017 - 22:11, said:

Dar tu de ce iti doresti inexistenta? Oare nu tocmai datorita imperfectiunii acestei lumi, care include boli, suferinte, moarte?
Eu nu imi doresc viata eterna, nu vad nici un sens in asta. Nu pot sa imi doresc inexistenta pt ca oricum exist pe o perioada limitata fara voia mea, si chiar as accepta o perioada limita de existenta dar limitata, nu nelimitata.

Referitor la imperfectinea lumii care include suferinta, de fiecare data dupa ce suferinta a fost depasita urmeaza un moment de bucurie care ulterior dispare. Cu alte cuvinte, dupa ce primesti ce doresti, iti dai seama ca bucuria se stinge, nu dureaza la nesfarsit. Te obisnuiesti cu orice si nu ti se mai pare la fel de dorit ca inainte. Nu ajungi la o fericire permanenta care nu se termina niciodata.

Edited by PlatonX, 25 December 2017 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate