Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

De ce doriti sa traiti etern intr-o lume perfecta ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 mario_bril, on 30 noiembrie 2017 - 22:45, said:

Din punctul creștin de vedere, nu ai decât două alternative: .... împărăția lui Dumnezeu, sau ... în iad. Varianta de mijloc nu există, tertium non datur.
In exemplul tau inseamna ca de fapt nu iti doresti imparatia lui Dumnezeu, ci pur si simplu nu vrei sa ajungi in iad.
De fapt nu alegi imparatia, refuzi iadul.

Eu ma refer la acei oameni care isi doresc sa ajunga in Paradis nu pt ca le este frica de iad, ci pur si simplu au alte motive. Care ar fi acelea ?

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 23:13, said:

In exemplul tau inseamna ca de fapt nu iti doresti imparatia lui Dumnezeu, ci pur si simplu nu vrei sa ajungi in iad.
De fapt nu alegi imparatia, refuzi iadul.
Cum de ai tras dumneata concluzia asta, rămâne un mister pentru mine.

#39
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 23:13, said:

De fapt nu alegi imparatia, refuzi iadul.
si asta ar trebui sa fie o problema?

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 23:13, said:

Eu ma refer la acei oameni care isi doresc sa ajunga in Paradis nu pt ca le este frica de iad, ci pur si simplu au alte motive. Care ar fi acelea ?
In Paradis nimeni nu e singur, deci nimeni nu traieste singur. Dumnezeu este in oameni si oamenii sunt una in El. Acolo primul este ultimul si ultimul este primul. Timpul nu este perceput, asa cum s-a spus deja, exista doar prezentul astfel ca nu exista grija zilei de maine si nici amintirea zilei de ieri.
Acolo nu exista decat Adevarul si deci toate lucrurile sunt facute cunoscute.

Edited by dapix, 30 November 2017 - 23:32.


#40
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 mario_bril, on 30 noiembrie 2017 - 23:15, said:

Cum de ai tras dumneata concluzia asta, rămâne un mister pentru mine.
Daca exista numai 2 posibilitati, inseamna ca pt a ajunge in Paradis ai doar 2 posibilitati: fie alegi Paradisul, fie refuzi iadul. Daca ai refuzat iadul, automat ajungi in Paradis. Ce alegere este asta ?
Cand am spus pur si simplu nu vrei sa ajungi in iad, nu m-am referit la tine personal, mario_bril. M-am referit in general, daca cineva nu doreste iadul, automat ajunge in Paradis. Asta nu mi se pare o alegere: daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.

Edited by PlatonX, 01 December 2017 - 00:09.


#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 PlatonX, on 01 decembrie 2017 - 00:04, said:

Daca exista numai 2 posibilitati, inseamna ca pt a ajunge in Paradis ai doar 2 posibilitati: fie alegi Paradisul, fie refuzi iadul. Daca ai refuzat iadul, automat ajungi in Paradis. Ce alegere este asta ?
Cand am spus pur si simplu nu vrei sa ajungi in iad, nu m-am referit la tine personal, mario_bril. M-am referit in general, daca cineva nu doreste iadul, automat ajunge in Paradis. Asta nu mi se pare o alegere: daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.
De fapt, dumneata faci diferență între o alegere pozitivă și negația celeilalte negative (dubla negație). Ei bine nu, conform logicii sunt absolut unul și același lucru. Iar chestiunea asta, a vieții veșnice, este o alegere, între a te situa de o parte sau de cealaltă a graniței.
E ca și cum dumneata spui că ar fi o alegere, între a fi liber și a nu sta în pușcărie. Nu, ele sunt absolut unul și același lucru, câtă vreme pușcăria reprezintă absența libertății. Nu este nicio alegere de făcut în acest caz. Alegerea este dintre a fi liber sau a sta după gratii, eventual. Asta este o alegere corectă din punct de vedere logic.

Edited by mario_bril, 01 December 2017 - 00:28.


#42
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Traim vesnic pentru a deveni perfecti. Nu corpul fizic reprezinta/este omul adevarat, acesta este doar instrumentul prin care se manifesta omul spirit. Omul spirit iese din trup/corp atunci cand acesta nu mai poate vietui (boala, accident, batranete, etc.).  Viata pe Pamant este doar o foarte mica parte din (scoala) ceea ce trebuie sa invatam/traim pentru a deveni perfecti. Vor veni si vremurile cand lumea materiala va conlucra cu lumea spirituala (sunt si acum oameni care pot comunica cu aceasta lume) in scopul evolutiei oamenilor. Evolutia intelectuala si spirituala a oamenilor nu poate fi oprita.

#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
pentru ca este visul oricarui om normal, pus acolo in inima de Dumnezeu. Posted Image

chiar si oamenii batuti in cap de ei insisi si putin de Dumnezeu, in fata mortii fac orice pentru a-si prelungi putregaiul de viata. Transplant, operatii, medicatie, orice doar sa o mai lungeasca.

Edited by Dude_2nd, 01 December 2017 - 11:15.


#44
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 codesmm, on 01 decembrie 2017 - 07:47, said:

Traim vesnic pentru a deveni perfecti.
Evolutia intelectuala si spirituala a oamenilor nu poate fi oprita.
Da, un raspuns concret: sa devii perfect (indiferent ce insmeamna asta).

 Dude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 11:14, said:

chiar si oamenii batuti in cap de ei insisi si putin de Dumnezeu, in fata mortii fac orice pentru a-si prelungi putregaiul de viata. Transplant, operatii, medicatie, orice doar sa o mai lungeasca.
Pe mine m-ar interesa care este cauza pt care omul face orice sa mai traiasca (cei fara Dumnezeu, cei cu Dumnezeu, am inteles).
Adica care este rationamentul, daca ar fi sa facem o analiza rationala si logica ce concluzii am avea ?

#45
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 PlatonX, on 01 decembrie 2017 - 12:16, said:

Pe mine m-ar interesa care este cauza pt care omul face orice sa mai traiasca (cei fara Dumnezeu, cei cu Dumnezeu, am inteles).
Adica care este rationamentul, daca ar fi sa facem o analiza rationala si logica ce concluzii am avea ?
E simplu. Majoritatea oamenilor (indiferent daca sunt credinciosi sau nu) fac orice sa mai traiasca atunci cand exista alti oameni de care le pasa si pe care ii pot ajuta fiind in viata.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis. Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta ? Inteleg ca ne nastem pe aceasta lume fara voia noastra si in aceasta viata ne dorim un confort cat mai mare. Dar mie personal mi se pare de neinteles sa iti doresti ca o viata, oricat de confortabila ar fi, sa contuine la infinit.

Sa presupunem ca maine ai fi bogat/frumos/celebru si deja tehnologia ar permite sa traiesti cat vrei. Si mai mult, furtul/crima/abuzurile ar fi istorie. Sa presupunem ca medicina ar fi atat de avansata incat ai fi tanar toata viata. Ai avea tot confortul imaginabil. Chiar ti-ai dori sa nu mori niciodata ? Oricat de frumoasa ar fi viata, moartea mi se pare o necesitate. Nu pot sa ii inteleg pe oamenii care stiu ca mai au cativa ani de trait si nu isi doresc sa moara, la fel cum nu pot sa ii inteleg pe oamenii care - in toata istoria noastra scrisa - au sperat ca vor ajunge dupa moarte intr-o lume perfecta.


Din DRAGOSTE!

#47
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 21:30, said:

DJPocaitul, dupa nickname se pare ca esti pocait. Aici pe forum ai protectia anonimatului. Si eu am fost la biserica neoprotestanta pana la 28 de ani. Si am auzit tot felul de predici si am avut ocazia sa discut cu oameni care isi doresc sa ajunga in Paradis. Dar, hai sa trecem putin peste simplu fapt oamenii ca isi doresc asta (sa traiasca etern). Care este ratiunea pt care isi doresc asta ?
Raspunsuri ca: e ceva natural/este numai normal/orice om sanatos doreste asta/etc. nu sunt o analiza logica a subiectului expus de mine. Doar gandeste-te: o viata care nu se termina niciodata. Nici macar peste un miliard de miliarde de triloane de catralione de ani. Chiar iti doresti asta ? Sau iti doresti ceva ce nici macar nu poti intelege ?
Am mai spus de cateva ori ca nu sunt pocait. E doar username-ul meu. Credinta o intelege numai cel(cea)care o traieste! Toate se fac prin voia lui Dumnezeu!!!

#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Dorel666, on 01 decembrie 2017 - 20:03, said:

Din DRAGOSTE!
Da intr-adevar un raspuns concret.
Am primit cateva raspunsuri la obiect pana acum.

Nu e de mirare ca promisiunile religioase au prins la public de cand avem istorie scrisa.

#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 PlatonX, on 01 decembrie 2017 - 23:22, said:

Da intr-adevar un raspuns concret.
Am primit cateva raspunsuri la obiect pana acum.

Nu e de mirare ca promisiunile religioase au prins la public de cand avem istorie scrisa.

Și dacă există nu doar una, ci mai multe... vieți veșnice? Pentru că, dacă nu există mai multe veșnicii, ce rost are expresia ”vecii vecilor”?

#50
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Dorel666, on 01 decembrie 2017 - 23:59, said:



Și dacă există nu doar una, ci mai multe... vieți veșnice? Pentru că, dacă nu există mai multe veșnicii, ce rost are expresia ”vecii vecilor”?
"veci vecilor"= echivalentul unei eternitati. Deci nu putem vorbi de mai multe vieti "de dupa"!

#51
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
de ex mie personal mi se pare mult mai misto sa traiesc infinit intr-o lume perfecta decit sa traiesc in mizeria asta, in care vad tot timpul nenorociri si moarte, iar apoi sa mor si io la rindul meu. adica prefer o existenta eterna si minunata decit o inexistenta eterna si minunata dupa o viata scurta si nasoala.

 r_murphy, on 30 noiembrie 2017 - 19:00, said:

hu uant tu liv forevar ????
asta se vrea misto? de fapt asta dovedeste ca fiecare om relativ normal psihic isi doreste sa traiasca etern.

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 19:02, said:

Si pt mine este de neinteles.
asta e o problema personala, altii nu gindesc ca tine, dar eu ma bucur pentru tine ca moartea ti se pare ok.

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 19:13, said:

Eu cred ca mi-as pierde logica sa stiu ca nu voi muri niciodata. Pur si simplu, nu as mai fi capabil sa rationez.
stiu, nu esti singurul....de ex foarte multi oameni n-ar stii ce sa faca daca n-ar mai trebui sa lucreze sau daca ar cistiga 10 milioane la loto.

 PlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 20:51, said:

Fara sa ofensez pe nimeni, eu nu mi-as dori sa fiu fericit pt totdeauna, cateva decenii imi ajung. Dupa care, fericirea suprema "The party is over!"
nu exista ca petrecerea s-a incheiat, o viata eterna e o petrecere continua.

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2017 - 20:59, said:

Intreaba pe DOREL666
ce naiba-i cu dorel ca nu mai scrie? sper sa nu fi patit ceva

 Dorel666, on 01 decembrie 2017 - 23:59, said:

Și dacă există nu doar una, ci mai multe... vieți veșnice? Pentru că, dacă nu există mai multe veșnicii, ce rost are expresia ”vecii vecilor”?
tudorele ma bucur ca esti bine

Edited by cirus6, 02 December 2017 - 22:08.


#52
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 cirus6, on 02 decembrie 2017 - 22:14, said:

asta se vrea misto? de fapt asta dovedeste ca fiecare om relativ normal psihic isi doreste sa traiasca etern.

Intreaba un bolanv de cancer in faza terminala, cind are dureri de moare de durere ce vrea.... sa-i treaca durerile, sau sa se duca la loc linistit, la loc cu verdeata .... vezi locatia de la avatarul meu ...???

#53
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 r_murphy, on 03 decembrie 2017 - 08:19, said:

Intreaba un bolanv de cancer in faza terminala, cind are dureri de moare de durere ce vrea.... sa-i treaca durerile, sau sa se duca la loc linistit, la loc cu verdeata .... vezi locatia de la avatarul meu ...???
morfina rezolva orice durere si sunt calmante si mai puternice.
sunt convins ca orice bolnav de cancer si-ar dori sa se vindece si sa traiasca mai departe. nimeni nu-si doreste sa moara inafara de unii care au probleme psihice mari.

#54
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 cirus6, on 03 decembrie 2017 - 10:48, said:

nimeni nu-si doreste sa moara inafara de unii care au probleme psihice mari.
Sau unii care nu inteleg nici un sens in nimic, nici macar in viata eterna intr-o lume perfecta ?

 cirus6, on 02 decembrie 2017 - 22:14, said:

de ex mie personal mi se pare mult mai misto sa traiesc infinit intr-o lume perfecta decit sa traiesc in mizeria asta, in care vad tot timpul nenorociri si moarte, iar apoi sa mor si eu la rindul meu. adica prefer o existenta eterna si minunata decit o inexistenta eterna si minunata dupa o viata scurta si nasoala.
Cuvintele cu care descrii tu aceasta lume si aceasta viata indica faptul ca esti nemultumit de ea. Eu cred ca tocmai asta te face sa iti doresti ceva mai bun: atunci cand ti-e foame si frig te gandesti ce bine este la caldura si mancare din belsug.
Problema este ca dupa ce primesti ce iti doresti apar alte dorinte, si dupa ce la satisfaci si pe acelea, apar altele si tot asa. In definitiv, ajungi la concluzia ca nu se termina niciodata lista de dorinte noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate