Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce doriti sa traiti etern intr-o lume perfecta ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#19
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Totul sta in sensul vietii pe care numai D-zeu il stie si il vei afla pe lumea cealalta. Eternitatea pe lumea asta e diferita de eternitatea de pe lumea cealalta.

Pe lumea asta vom atinge un nivel maxim de care nu vom putea sa trecem. In acel moment vom avea doua variante: (in cazul in care vom avea spatiu si energie infinite) sa devenim un fel de roboti sau se ne terminam existenta. Ca si robotei vom fi tot care si oase si vom face lucruri foarte creative dar totusi din anumite puncte de vedere vor fi monotone, de aici robotismul. Nu vom mai fi oameni deoarece nu vom mai putea evolua intr-un mod semnificativ. Nu vom mai evolua  vertical ci doar in complexitate, in lateral.

Daca exista D-zeu eu cred ca asa a lasat lumea incat sa existe energie, materie si spatiu infinite. Si doar cei care vor renunta la infinitul lumesc vor avea infinitul ceresc. Dar tot asa a lasat ca nu ai de unde sa stii daca exista lumea de dincolo, ca sa merite riscul.

Daca exista lumea de dincolo si ajungi acolo si exista sensul vietii ala pe bune al lui D-zeu, atunci tu vei vrea sa traiesti forever.

Edited by republicall, 30 November 2017 - 19:38.


#20
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
paradisul e o laba trista.
opiumul maselor

#21
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Posttrabaho, on 30 noiembrie 2017 - 19:37, said:

paradisul e o laba trista.
opiumul maselor

Eu cred ca exista, doar ca e relativ si foarte greu de ajuns acolo.

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postrepublicall, on 30 noiembrie 2017 - 19:35, said:

Daca exista lumea de dincolo si ajungi acolo si exista sensul vietii ala pe bune al lui D-zeu, atunci tu vei vrea sa traiesti forever.
Deci sa inteleg ca nici voi nu stiti exact de ce va doriti viata eterna, dar credeti ca este ca un salt in necunoscut si la final totul va fi mult mai bine decat v-ati fi imaginat vreodata ? In definitiv raspunsul tau este: intotdeauna exista ceva mai bun decat orice.

View PostDaian95, on 30 noiembrie 2017 - 19:42, said:

Eu cred ca exista, doar ca e relativ si foarte greu de ajuns acolo.
Problema mea nu este daca exista, problema mea este de ce sa iti doresti sa traiesti etern acolo ? Mergi acolo, vizitezi, si dupa cateva decenii/secole sau cat vrei tu spui: vreau sa trec in nefiinta, vreau sa nu mai exist. Si gata.
De ce sa iti doresti sa te trezesti si maine, si maine, si acest maine sa nu se termine niciodata ?

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 20:05.


#23
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 19:27, said:

Eu personal, imi doresc sa fie o viata finita, nu infinita. Sa fie totul frumos, fara rautate/o lume perfecta, dar in care cine doreste poate sa moara. Cune nu, poate sa traiasca cat doreste.

Dacă va fi o viață veșnică, pe baza progresului tehnic sau ca dar de la Dumnezeu, evident că va fi ca alegere. Este un drept fundamental să accepți un dar sau să-l respingi.  Deci vor trăi cei ce vor vrea.

Quote

Eu pun la indoiala faptul ca fiecare isi doreste ca aceasta viata fericita sa continue la infinit.

Ne dorim o viață care să continue la infinit, pentru că nu am cunoscut decât o viață finită. Deci nu putem da un răspuns avizat la întrebarea din titlu...

#24
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 19:34, said:

De acord, si eu mi-as dori sa vizitez raiul. Hai sa zicem, cateva decenii. Dar apoi, voi cere permisiunea sa sa termine viata. Eu nu pun la indoiala faptul ca fiecare isi doreste ca viata sa fie confortabila si fericita. Eu pun la indoiala faptul ca fiecare isi doreste ca aceasta viata fericita sa continue la infinit.
Daca e perfect , dar totusi diferit in fiecare zi  .. poti trai vesnic

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostGoldMasters, on 30 noiembrie 2017 - 20:06, said:

Daca e perfect , dar totusi diferit in fiecare zi  .. poti trai vesnic
Eu vreau sa il vad pe omul acela care sa spuna: Eu vreau sa traiesc vesnic in Paradis. Si apoi sa il intreb: De ce iti doresti asta ?
Cineva a raspuns aici ca doreste sa exploreze si nu ii ajunge o viata de om. Acesta este intr-adevar un motiv concret.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 20:12.


#26
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 20:12, said:

Eu vreau sa il vad pe omul acela care sa spuna: Eu vreau sa traiesc vesnic in Paradis. Si apoi sa il intreb: De ce iti doresti asta ?
Ca sa fii fericit pentru totdeauna, ce intrebare e asta...

#27
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostUgho, on 30 noiembrie 2017 - 20:35, said:

Ca sa fii fericit pentru totdeauna, ce intrebare e asta...
Mi-ai luat cuvintele din gura , ori mai exact din taste Posted Image)
In fine , orice om isi doreste sa fie extra-mega fericit mereu .. dar e greu , poate in paradis e posibil

Edited by GoldMasters, 30 November 2017 - 20:51.


#28
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostUgho, on 30 noiembrie 2017 - 20:35, said:

Ca sa fii fericit pentru totdeauna, ce intrebare e asta...
Poate ma credeti troll, dar nu sunt. Incerc si eu sa inteleg cum a fost posibil sa prinda promisiunile astea religioase la oameni.
Fara sa ofensez pe nimeni, eu nu mi-as dori sa fiu fericit pt totdeauna, cateva decenii imi ajung. Dupa care, fericirea suprema "The party is over!"
Am primit cateva raspunsuri la obiect. Se pare ca oamenii chiar isi doresc sa fie fericiti pt totdeauna. Este dincolo de puterea mea de intelegere.

View PostGoldMasters, on 30 noiembrie 2017 - 20:50, said:

Mi-ai luat cuvintele din gura , ori mai exact din taste )
In fine , orice om isi doreste sa fie extra-mega fericit mereu .. dar e greu , poate in paradis e posibil
Daca ar veni Isus personal la mine si mi-ar spune: Vrei sa vii cum Mine in Paradis sa fii fericit pt totdeauna ? I-as spune: Nu. De ce ? Pt ca nu este ceea ce imi doresc. Daca oamenii isi doresc asta, eu personal nu ii inteleg. Suntem foarte diferiti.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 20:55.


#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intreaba pe DOREL666

#30
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 20:51, said:

Fara sa ofensez pe nimeni, eu nu mi-as dori sa fiu fericit pt totdeauna, cateva decenii imi ajung. Dupa care, fericirea suprema "The party is over!"
Inseamna ca nu ai fost vreodata fericit cu adevarat, ca atunci nu ai fi vrut sa se termine. Ca sa gusti putin din paradis, sa iti faci idee despre ce e vorba, ia niste ecstasy de pilda, si o sa simti o fericire atat de puternica si un extaz incredibil, incat ai vrea sa nu se opreasca niciodata. Chiar daca ai sta pe vesnicie si nu ai mai face nimic, sau doar te-ai uita la tavan de exemplu, euforia este atat de puternica si completa, incat efectiv nu mai ai nevoie de absolut nimic, ai vrea doar sa fii in starea aceea pentru totdeauna.

#31
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostTruculMagic, on 30 noiembrie 2017 - 20:59, said:

Intreaba pe DOREL666
Pai de ce nu raspunde aici, pe topic ?

View PostUgho, on 30 noiembrie 2017 - 21:01, said:

Inseamna ca nu ai fost vreodata fericit cu adevarat, ca atunci nu ai fi vrut sa se termine. Ca sa gusti putin din paradis, sa iti faci idee despre ce e vorba, ia niste ecstasy de pilda, si o sa simti o fericire atat de puternica si un extaz incredibil, incat ai vrea sa nu se opreasca niciodata. Chiar daca ai sta pe vesnicie si nu ai mai face nimic, sau doar te-ai uita la tavan de exemplu, euforia este atat de puternica si completa, incat efectiv nu mai ai nevoie de absolut nimic, ai vrea doar sa fii in starea aceea pentru totdeauna.
Ba da am avut asemenea momente, in adolescenta si putin dupa. Dar pe masura ce am crescut, mi-am dat seama ca nu exista nici o logica in asta. Este vorba numai de niste endorfine prin creier. Dar cand am incercat sa rationez lucrurile, mi-am dat seama ca nu imi doresc sa traiesc nimic etern, oricat de frumos ar fi. Daca incerci sa privesti lucrurile printr-o logica plina de ratiune (scuzati pleonasmul), iti dai seama ca a trai etern acele sentimente este ceva foarte infantil. E ca si un copil care se bucura de o jucarie. La nivelul sau este ceva normal, dar cand creste isi da seama ca a fost un nonsens. Nu stiu daca m-ai inteles.

Edited by PlatonX, 30 November 2017 - 21:11.


#32
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:55, said:

...Pai care este diferenta ca mor acum sau mor peste 30 de ani ? Eu vreau sa inteleg ce ii determina pe oameni sa fie interesati de viata asta vesnica.
se zice ca batranii "strang din dinti" si continua, doar daca au un motiv de a trai ! ...
unul din motive poate sa fie familia, de exemplu ! ... sau pensia pe care o dau nepotilor! ...Posted Image

Edited by realduc, 30 November 2017 - 21:13.


#33
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Forumul asta e plin de atei care pun intrebari idioate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#34
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostDJPocaitul, on 30 noiembrie 2017 - 21:14, said:

Forumul asta e plin de atei care pun intrebari idioate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adica si-a bagat necuratu' coada ! ... :)

#35
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostDJPocaitul, on 30 noiembrie 2017 - 21:14, said:

Forumul asta e plin de atei care pun intrebari idioate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DJPocaitul, dupa nickname se pare ca esti pocait. Aici pe forum ai protectia anonimatului. Si eu am fost la biserica neoprotestanta pana la 28 de ani. Si am auzit tot felul de predici si am avut ocazia sa discut cu oameni care isi doresc sa ajunga in Paradis. Dar, hai sa trecem putin peste simplu fapt oamenii ca isi doresc asta (sa traiasca etern). Care este ratiunea pt care isi doresc asta ?
Raspunsuri ca: e ceva natural/este numai normal/orice om sanatos doreste asta/etc. nu sunt o analiza logica a subiectului expus de mine. Doar gandeste-te: o viata care nu se termina niciodata. Nici macar peste un miliard de miliarde de triloane de catralione de ani. Chiar iti doresti asta ? Sau iti doresti ceva ce nici macar nu poti intelege ?

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPlatonX, on 30 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Pentru cei care astapta invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie am o intrebare: De ce va doriti o viata perfecta intr-o lume perfecta ?
Niciodata n-am inteles de ce oamenii sunt interesati sa ajunga in Paradis. Ce l-ar determina pe un om sa isi doreasca sa traiasca etern intr-o lume in care nu exista moarte/suferinta ? Inteleg ca ne nastem pe aceasta lume fara voia noastra si in aceasta viata ne dorim un confort cat mai mare. Dar mie personal mi se pare de neinteles sa iti doresti ca o viata, oricat de confortabila ar fi, sa contuine la infinit.

Sa presupunem ca maine ai fi bogat/frumos/celebru si deja tehnologia ar permite sa traiesti cat vrei. Si mai mult, furtul/crima/abuzurile ar fi istorie. Sa presupunem ca medicina ar fi atat de avansata incat ai fi tanar toata viata. Ai avea tot confortul imaginabil. Chiar ti-ai dori sa nu mori niciodata ? Oricat de frumoasa ar fi viata, moartea mi se pare o necesitate. Nu pot sa ii inteleg pe oamenii care stiu ca mai au cativa ani de trait si nu isi doresc sa moara, la fel cum nu pot sa ii inteleg pe oamenii care - in toata istoria noastra scrisa - au sperat ca vor ajunge dupa moarte intr-o lume perfecta.
Dumneata nu ai înțeles probabil că lumea aceasta, oricâtă tehnologie ar avea, tot nu este scutită de suferință. Din punctul creștin de vedere, nu ai decât două alternative: să părăsești lumea aceasta și să trăiești în dragoste și fără pic de suferință în împărăția lui Dumnezeu, sau să trăiești o viață veșnică în iad, respectiv în suferință. Varianta de mijloc nu există, tertium non datur.
Încă ceva, viața veșnică este în absența factorului care aduce suferință, numit timp. Adică, în absența acestuia experimentezi un prezent continuu.

Edited by mario_bril, 30 November 2017 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate