Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Despre cartile lui Pavel Corut

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
carti tembele pentru oameni (?!?) dusi cu pluta

#20
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Stimate domn, comentăm pe această secțiune a forumului romanele celor mai bine vânduți scriitori din România. Mă îndoiesc ca imensa majoritate a cetățenilor români să aprecieze o literatură scrisă de oameni "duși cu pluta". Ambii scriitori sunt foști ofițeri de informații. Primul colaborator al d-rei Ileana Stan este tatăl dânsei, General de divizie și prim consilier al fostului Ministru al Economiei și Comerțului, Dan Ioan Popescu. Așa cum spunea Oscar Wilde, soarta adevărului este să iasă la iveală. Mai devreme sau mai târziu...

#21
validoican

validoican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDIE1, on Aug 25 2008, 18:10, said:

Stimate domn, comentăm pe această secțiune a forumului romanele celor mai bine vânduți scriitori din România. Mă îndoiesc ca imensa majoritate a cetățenilor români să aprecieze o literatură scrisă de oameni "duși cu pluta". Ambii scriitori sunt foști ofițeri de informații. Primul colaborator al d-rei Ileana Stan este tatăl dânsei, General de divizie și prim consilier al fostului Ministru al Economiei și Comerțului, Dan Ioan Popescu. Așa cum spunea Oscar Wilde, soarta adevărului este să iasă la iveală. Mai devreme sau mai târziu...
Pentru cine nu e informat userul DIE este de fapt "scriitoarea" ILEANA STAN. Uitati-va si la alte posturi ale d-soarei.....:)))

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDIE1, on Aug 25 2008, 17:10, said:

Stimate domn, comentăm pe această secțiune a forumului romanele celor mai bine vânduți scriitori din România. Mă îndoiesc ca imensa majoritate a cetățenilor români să aprecieze o literatură scrisă de oameni "duși cu pluta".

majoritatea imensa a cetatenilor romani sint dusi cu pluta. asta trecind peste faptul ca cei citeva mii de ciudati care au cumparat cartile respectivilor autori (nu neaparat tacaniti, ci mai degraba dastepti) nu reprezinta o majoritate imensa, care de fapt nici nu exista ca si termen :w00t:

#23
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
În timpul evenimentelor din decembrie 1989, unii confundau securiștii cu teroriștii. Acum unii forumiștii confundă scriitorii cu users ai Sofpedia. Aș fi onorată să mă numesc Ileana Stan, dar nu...
Referitor la cititorii "duși cu pluta" ai celor doi foști ofițeri de informații, vă informez că printre aceștia se numără ofițeri SRI, SIE, distinși intelectual, politicienii pe care îi puteți întâlni la Bookfest. Un ofițer de informații nu prea are cum să fie dus cu pluta, nu credeți? Nu îi permite dosarul psihologic.

#24
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostDIE1, on Sep 3 2008, 18:38, said:

În timpul evenimentelor din decembrie 1989, unii confundau securiștii cu teroriștii. Acum unii forumiștii confundă scriitorii cu users ai Sofpedia. Aș fi onorată să mă numesc Ileana Stan, dar nu...
Referitor la cititorii "duși cu pluta" ai celor doi foști ofițeri de informații, vă informez că printre aceștia se numără ofițeri SRI, SIE, distinși intelectual, politicienii pe care îi puteți întâlni la Bookfest. Un ofițer de informații nu prea are cum să fie dus cu pluta, nu credeți? Nu îi permite dosarul psihologic.

Poate nu ai inteles ce vrea sa spuna mosoti prin dus cu pluta. Adica ofiteri SRI, SIE, scriitori dusi cu pluta inseamna niste paranoici, betivi, spagari care se folosesc de functii in interes personal si scriu carti pt prostime si pt a incerca sa-i prosteasca pe cei care nu s-au nascut asa. Corut e un parsiv batrin, in nici un caz nu poate fi numit intelectual, care scrie carti folosind in general propozitii simple, carti usor de citit de catre bizonii consumatori de Vadimi samd.
Cartile lui Corut nu au nici o valenta literara, nu sunt nici macar foiletoane, ci doar un simplu element de propaganda al propriei minti bolnave a unui frustrat care si-a pierdut importanta odata cu caderea comunismului.
Un om normal, cu ceva cultura, care a citit si altceva in afara citorva ziare si etichete de sticle de bere nu poate sa citeasca elucubratiile conspirationiste ale unui deraiat.

Edited by blackcat, 03 September 2008 - 17:54.


#25
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Trăim într-o țară liberă, prin urmare trebuie să existe libertate de opinie. Nu îi poți mulțumi pe toți. Totuși, se cuvine să fac o precizare...necesară: Coruț scrie simplu pentru a fi înțeles de oamenii obișnuiți, de cei care constituie majoritatea. Regretatul Octavian paler, de exemplu, este citit și înțeles de foarte puțini. Consider că este meritul domnului Coruț de a se fi coborât la nivelul mediei și sub mediei. Desigur că i-a fost greu. Este dublu licențiat. Ileana Stan nu scrie pentru a trăi, așa că își permite să nu se coboare sub nivelul ofițerului de contraspionaj tipic, care se voiajează intercontinental cu frecvență multianuală și este obligat să se mixeze în rândul high life-ului pentru a culege informații.

#26
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostDIE1, on Sep 3 2008, 19:47, said:

Coruț scrie simplu pentru a fi înțeles de oamenii obișnuiți, de cei care constituie majoritatea.

De aceea avem manele si manelisti prezenti pe toate televiziunile, pt ca asta se cere. Oamenii simpli, ascultatori de manele, nu pot sa-si foloseasca creierul prea mult, deoarece ii doare si, de aceea, nu pot sa citeasca decit propozitii simple. Vorbesc in cunostinta de cauza, o fosta colega m-a convins sa citesc un roman scris de Corut si am fost ingrozit si scirbit in acel timp. Nu am inteles atunci (prin 1993) cum e posibil sa apara asa ceva, dar apoi m-am lamurit. Pe linga scriitura deosebit de proasta a lui Corut se remarca si povestile timpite si cretine, copilaresti, cu bubuli si octogoane. Literatura mult sub orice foileton, aberatii la kilogram.
Nu pot sa inchei fara sa remarc faptul ca omul a vindut o gramada de carti si a facut o gramada de bani. A descoperit o reteta a succesului si pt asta e de admirat. NU a furat, nu si-a folosit relatiile de ofiter pt a-si face firme si a pune mina pe economia tarii asa cum au facut foarte multi ofiteri de informatii (care au distrus tara asta) ci a scris. Prost si mult, dar a scris si a cistigat bani din cartile vindute. Pina la urma, bravo lui. Dar eu zic ca mai multa atentie nu merita. Doar atentia gospodinelor, manelistilor si naivilor.

#27
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Pavel Coruț merită omagiat pentru faptul de a fi dezvăluit primul implicarea străină în evenimentele din decembrie 1989. El a precizat că răsturnarea lui Ceaușescu a fost decisă la Malta, de Bush și Gorbaciov. Ulterior a apărut alt scriitor (Ileana Stan), care a avansat teoria cu stațiunea de lux la Toja din insulele Canare și Grupul Bilderberg. Ambii scriitori au postat pe prima pagină o Atenționare a la Victor Ostrovsky. Perfect justificată atunci când nu posezi alte dovezi cu excepția celor oferite de celebrul dicton din Dreptul latin "Qui prodest". Într-adevăr, Cui a folosit răsturnarea lui Ceaușescu? Celor care au transformat România într-o semicolonie. Iar aceștia nu au fost în nici un caz ofițeri români de informații.

#28
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Presa franceza a scris cu mult inaintea lui Corut despre implicarea straina in rasturnarea lui Ceausescu. Corut a preluat doar ideile altora. Doar un copil mai poate crede ca a fost o revolutie. Dar nu sunt atit de naiv sa cred ca numai strainii sau organizatii de tip Bilderberg sunt responsabile de evenimentele din 1989, au si Iliescu si o serie de securisti rolul lor. Tara asta a fost tot timpul bine penetrata de KGB.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In nov 89 am implinit 26 de ani. Si munceam deja de cand am terminat liceul.
Am trait si participat ca "stupid people" la evenimentele din dec'89. Inca de atunci m-am mirat de ce sunt posibile. Si am simtit manipularea de la "oprim emisia la TVR" ca ni s-au incalzit aparatele, ji, hi".
Daca eu, un ma repet "stupid people" m-am mirat, altii, mai "curve batrane", adica mai putin creduli decat mine, s-au trezit mai rapid.
De prin 15 ianuarie 1990 incepusera sa apara zvonurile in presa straina, la radiouri...
Asa ca nu mai aburiti tinerii care habar n-au cum a fost.
Si daca cineva poate sa creada ca din Securiatate poti pleca asa de simplu,  mai ales cand ai avut un grad mai mare, deci acces la niste "chestii socoteli" secrete cel putin, sa imi zica Herr Kaleu. Pt ca va putea sa creada ca sunt intruchiparea nickului meu
Da, stiu ca sunt multi oameni prosti ca intelect. Dar educatia se face de la cei mai destepti in jos, ca nu fimiu ma poate invata.
Sincer, Corut m-a plictisit si i-am rezista cu greu pt ca eram mai tanar si mai ma aburea prezumtia de nevinovatie. Dar cand tineretea si naivitatea trec incepi sa intelegi ca daca a vandut o multime de carti nu inseamna ca e si bun. Un "peste" care "manageriaza" "prestatoarele de servicii sexuale", adica la o explrimare simpla =tarfele de pe centura, castiga mai multi bani decat un profesor universitara care si-a dat doctoratul.
Stimata DIE1 sunt curios pe cine alegi sa inviti in casa dumitale, sa pui la masa, cand sti ca  e ceea ce e,sau ma rog, a fost. Asa ca democratic iti scriu"canta la alta masa" pt jocul de cuvinte, hi, hi, nu ca atac la persoana, Dne fereste, nu..

Chiar, ca mai batran ce sunt, sunt curios daca_Corut nu urmareste discutiile astea. Pare cam plin de el. Si de ce nu ar raspunde direct sau printr-un/o interpus(a), adept(a) sincer(a) sau contra $$$.
PS DIE vine de la Dana Elena Irina nu de la Directia de Informatii Externe. Nu ii cred atata de prosti pe baietii cu ochi albastrii..

#30
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Mi-am ales pseudonimul DIE1 din respect pentru Securitatea Statului român. După 1970, securiștii nu s-au făcut vinovați de abuzuri contra drepturilor omului, ca alte servicii secrete. Vreau să-i răspund lui Blackcat: Mhâm-da, presa franceză a spus câte ceva despre existența unor mercenari străini în decembrie 1989 la București. Unii au aparținut chiar serviciului francez de informații. Dar Securitatea română poseda informații sigure referitoare la îtrunirea "supersecretă" din Malta și/sau insulele Canare (mult deasupra Maltei). În ultimul său roman, d-ra Stan afirmă că Bilderberg și KGB au acționat de conivență întru aservirea României. la un moment dat au intrat într-un "dezolant" conflict de interese.
P.S. Atunci când vorbiți de semidoctismul unor ofițeri de informații, semănați teribil cu Harry Kissinger, care a desconsiderat atacul perfect justificat al lui Ariel Sharon ( Generalul îl acuzase că era cel mai periculos om din Orientul Mijlociu, din cauza implicării sale vădite în declanșarea războiului de Yom Kippur).

#31
kostake9

kostake9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2008

View PostDIE1, on Sep 3 2008, 19:47, said:

care se voiajează intercontinental cu frecvență multianuală și este obligat să se mixeze în rândul high life-ului pentru a culege informații.
:eek:

#32
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Am inteles ca pregateste un nou roman: "Aventurile Magdei Ciumac in spatiu", unde doamna in cauza este rapita si violata de extraterestri, care pe urma nu mai reusesc sa scape de ea.

#33
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Pavel Coruț și Ileana Stan își vor continua romanele din seria Octogon și Bilderberg până la finele existenței lor pe acest Pământ. Următorul roman al lui Coruț din seria Origini se intitulează "Războaiele zeilor". Ileana Stan are în pregătire, așa cum a declarat la finele ultimului roman, "Misiunea de a deveni VIP" - povestea unui Colonel DIE care a penetrat Grupul Bilderberg, culegând informații de interes vital pentru națiunea sa.

#34
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Iar mesajul domnului Coruț este zdrobitor.

Dom'le, recunosc. E cea mai crunta telenovelizare a istoriei mitico-onanico-onirico-fantastice pe care au produs-o creierele de oaie capiata de pe plaiul mioritic. Deci ia mai baga, pove. Dacii descoperisera si becu' electric ? Da ce zici, ma-sa imparatului Shi Huang Di era daca sau era parca ?

#35
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Sunteți adorabil în naivitatea Dvs. reală sau voită! M-ați dezarmat, recunosc cu toată umilința! Felicitări!

#36
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostDIE1, on Sep 4 2008, 14:27, said:

( Generalul îl acuzase că era cel mai periculos om din Orientul Mijlociu, din cauza implicării sale vădite în declanșarea războiului de Yom Kippur).

De ce o fi spus asta Ariel Sharon, ca doar israelienii au avut numai de cistigat de pe urma celor 4 razboaie cu arabii? Poate ca s-a ramolit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate