Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre cartile lui Pavel Corut

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
apostol

apostol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2006
Tuturor fanilor cartilor lui PAVEL CORUT le adresez o invitatie in a veni si discuta in paginile noului forum dedicat acestor carti :


Aici avem ocazia sa discutam despre subiectele atinse in aceste carti, subiecte destul de controversate :

- masinatiunile din spatele jocurilor politice mondiale
- capacitatile paranormale pe care le utilizeaza anumite organizatii secrete
- istoria adevarata a Geto-daciei sau care ne sunt adevaratele radacini
- despre controversele din cadrul Revolutiei Romane dec `89
- etc.

Va astept pe toti cu mare placere.

Cu stima, APOSTOL

Edited by beaucafea, 02 August 2008 - 22:31.


#2
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
pazeeeaaaaaa, ne invadeaza bubulanii. hahahahahaaaa, acu 15 as fi venit pe forum?!
p.s.1. m am vindecat fara pastile.
p.s.2.va recomand zoloft,ceva. poate, poate....

#3
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
cum mai merge lupta impotriva bubulilor, dom'le?  :cursing:

#4
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
Am recitit de curand cate ceva din Arta succesului. Nu prea s-au adeverit "maiestuasele profetii".

Oricum domnul Corut s-a indepartat mult de ideea originala. A intors de atatea ori destinele personajelor incat, in curand, va concura cu Tanar si Nelinistit.

#5
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Autorul seriei Octogonul nu cred să mai aibă nevoie de prezentare. Ori de aprecieri, majoritatea fiind pozitive. Primul luptător declarat împotriva globalizării regresive, domnul Coruț merită o acoladă aparte pentru curajul de a fi dezvăluit primul amănunte din categoria hot, top confidential referitoare la evenimentele din decembrie 1989.
Recomand călduros cărțile sale! Merită cicite și reflectat serios asupra mesajului. Cei care consideră stilul dânsului ușuratic și un pic lejer - și sunt destui - sunt rugați să analizeze profund mentalitatea imensei majorități a populației României, principalul target al romanelor scrise și editate de dânsul. Mesajul contează! Iar mesajul domnului Coruț este zdrobitor. Doritorii de formă ori de estetism pot apela la Oscar Wilde.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, e libertate de opinie..E nomal ca sa le placa si Corut, Sandra,Br... Elodia, etc..
De la un anumit coeficient de inteligenta si mai ales dupa ce mai treci prin viata si incepi sa afli cine fu' Pavel, ce si pe cine lucra, cu cine s-a inhaitat dupa, si mai ales cand incepi sa nu mai crezi ca doar barza aduce copiiiiiiiiiiiii,
Ca sa nu o dau anonima ma semnez
Bubul'anu. traiti. tov gradu'...

#7
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008

 Prien, on Aug 4 2008, 20:23, said:

Mda, e libertate de opinie..E nomal ca sa le placa si Corut, Sandra,Br... Elodia, etc..
De la un anumit coeficient de inteligenta si mai ales dupa ce mai treci prin viata si incepi sa afli cine fu' Pavel, ce si pe cine lucra, cu cine s-a inhaitat dupa, si mai ales cand incepi sa nu mai crezi ca doar barza aduce copiiiiiiiiiiiii,
Ca sa nu o dau anonima ma semnez
Bubul'anu. traiti. tov gradu'...

Bubulii ori globaliștii regresivi din romanele domnului Coruț își găsesc un corespondent izbitor în membrii Grupului Bilderberg prezentați în romanele Ilenei Stan. poate e mai mult decât o coincidență. Adeseori coincidențele sunt planificate.

#8
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Codul lui Zamolxe nu prea pare a si science fiction. Excelent scris, abordează un topic controversat: descendența terranilor din extratereștri colonizatori decăzuți ca urmare a unui devastator conflict nuclear cu o altă civilizație extraterestră.

Este cel mai revelator roman pe care l-am citit vreodată. Prezintă ipoteza optimistă a originii oamenilor. Distruge mitul religios al Creației din lut, aruncă în derizoriu teoria Darwinistă și ne umple de speranțe că lucrurile se vor așeza cum nu se poate mai bine pe planeta a treia din sistemul Sol. Recomand îndeosebi lecturarea cu atenție maximă a părții reale, de la final. Aștept comentariile voastre! Denigratorii sunt rugați să își facă un minuțios examen de conștiință.

Interesant ar fi să facem o paralelă a la Plutarh între romanele lui Pavel Coruț și cele ale Ilenei Stan. Ambii sunt adepții teoriei cu descendența din extratereștri. Există, însă, o deosebire: Pavel Coruț pretinde că drama actuală a terranilor a fost cauzată de un război nuclear cu o civilizație extraterestră ostilă, iar Ileana Stan are convingerea că a existat un război de secesiune între coloniști, finalizat prin utilizarea armelor nucleare. O Hiroșimă preistorică.

Edited by beaucafea, 24 August 2008 - 18:55.


#9
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007

 DIE1, on Aug 23 2008, 09:36, said:

Acest roman nu prea pare a si science fiction. Excelent scris, abordează un topic controversat: descendența terranilor din extratereștri colonizatori decăzuți ca urmare a unui devastator conflict nuclear cu o altă civilizație extraterestră.

Este cel mai revelator roman pe care l-am citit vreodată. Prezintă ipoteza optimistă a originii oamenilor. Distruge mitul religios al Creației din lut, aruncă în derizoriu teoria Darwinistă și ne umple de speranțe că lucrurile se vor așeza cum nu se poate mai bine pe planeta a treia din sistemul Sol. Recomand îndeosebi lecturarea cu atenție maximă a părții reale, de la final. Aștept comentariile voastre! Denigratorii sunt rugați să își facă un minuțios examen de conștiință.

Interesant ar fi să facem o paralelă a la Plutarh între romanele lui Pavel Coruț și cele ale Ilenei Stan. Ambii sunt adepții teoriei cu descendența din extratereștri. Există, însă, o deosebire: Pavel Coruț pretinde că drama actuală a terranilor a fost cauzată de un război nuclear cu o civilizație extraterestră ostilă, iar Ileana Stan are convingerea că a existat un război de secesiune între coloniști, finalizat prin utilizarea armelor nucleare. O Hiroșimă preistorică.


corut e un mincinos

#10
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Stimate domn, Pavel Coruț oferă în partea a doua a romanului său o probă zdrobitoare în sprijinul teoriilor sale referitoare la descendența terranilor din extratereștri: trilobitul strivit de un bocanc humanoid descoperit de W.Meister în anul 1968 în Antelope Springs. Prin urmare, nu poate fi mincinos. Autenticitatea trilobitului a fost validată de experții americani.

#11
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Corut e un scriitor. este fictiune ce zice el acolo, desi... nu poti sti niciodata daca nu cumva chiar suntem urmasii unei specii extraterestre. cica si Einstein ar fi zis ca OZN-urile sunt nave ale unor oameni plecati de pe Pamant acum 10.000 de ani in urma.
asta nu inseamna ca Pavel Corut nu ar fi un scriitor, numai ca el nu are talent literar ci scrie asa cum vorbeste, si asta da o extraordinara amprenta de realitate.

#12
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007

 DIE1, on Aug 24 2008, 17:58, said:

Stimate domn, Pavel Coruț oferă în partea a doua a romanului său o probă zdrobitoare în sprijinul teoriilor sale referitoare la descendența terranilor din extratereștri: trilobitul strivit de un bocanc humanoid descoperit de W.Meister în anul 1968 în Antelope Springs. Prin urmare, nu poate fi mincinos. Autenticitatea trilobitului a fost validată de experții americani.


si eu i-am citit cartile pana cand mi-am dat seama de ce fel de om e

#13
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Cred că ar trebui să-l cunoașteț personal. Domnul dinaintea Dvs. pretindea că dânsul scrie așa cum vorbește. Perfect plauzibil, deoarece a fost învățat să se exprime pe înțelesul oamenilor simpli. Ileana Stan, în schimb, se exprimă...așa cum gândesc Mogulii din Mayfair, London City.

#14
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007

 DIE1, on Aug 24 2008, 18:25, said:

Cred că ar trebui să-l cunoașteț personal. Domnul dinaintea Dvs. pretindea că dânsul scrie așa cum vorbește. Perfect plauzibil, deoarece a fost învățat să se exprime pe înțelesul oamenilor simpli. Ileana Stan, în schimb, se exprimă...așa cum gândesc Mogulii din Mayfair, London City.
aveam ocazia sa-l cunosc la o lansare ce carte dar cand mi-a trimis o invitatie scrisa de mana de un copil de clasa 1 mi s-a facut scarba shi nu m-am mai dus

Edited by mufa, 04 September 2008 - 14:57.


#15
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Repet sugestia  cu întâlnirea tete a tete! Caligrafia nu e punctul forte al oamenilor care folosesc calculatorul mai multe ore pe zi. Eu, de pildă, am un scris aproape neinteligibil, deoarece m-am obișnuit cu tastatura. Și așa este majoritatea cunoscuților mei. Medicii sunt și mai slabi la acest capitol. Mai niciodată nu am reușit să descifrez rețetele scrise de aceștia. Asta nu aduce însă atingere valorii lor profesionale.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cartile sunt ok, ca om e ok, numai la televizor e penibil. Se face de ras, nu stiu de ce accepta invitatiile.

#17
Baccara

Baccara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.05.2008

 DIE1, on Aug 24 2008, 17:58, said:

Stimate domn, Pavel Coruț oferă în partea a doua a romanului său o probă zdrobitoare în sprijinul teoriilor sale referitoare la descendența terranilor din extratereștri: trilobitul strivit de un bocanc humanoid descoperit de W.Meister în anul 1968 în Antelope Springs. Prin urmare, nu poate fi mincinos. Autenticitatea trilobitului a fost validată de experții americani.

si totusi sunt multe voci care afirma ca "proba" aia e o facatura. trilobitul este autentic, ca si urma de pantof, insa intre trilobit si omul cu pantoful e o distanta imensa in timp...

ok, asta nu exclude originea noastra extraterestra, si eu cred in ea, dar nu pe baza celor spuse de Corut. ci mai ales pe baza Bibliei, de exemplu, pe care o consider in mare parte un trata de istorie a lumii, bazat pe istoria poprului evreu. In Geneza scrie mai mult decat clar ca fii cerului au venit la fetele oamenilor si le-au facut fii si fiice...

Edited by Baccara, 25 August 2008 - 09:06.


#18
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Acele deloc adorabile Voci care neagă autenticitatea trilobitului aparțin unei anumite categorii socio-profesionale la care făcea aluzie Benjamin Disraeli. Cei care conduc de facto, la moment, planeta.
Cât privește Biblia, ea reprezintă o colecție de mituri primitive, rejectate chiar de evrei. Mă rog, cel puțin de sioniști, care cred în dreptul istoric, nu religios, de posesie indivizibilă a Ierusalimului, Cisiordaniei și Transiordaniei.
Andre Malraux pretindea undeva că secolul XX va fi religios ori nu va fi deloc. Greșea amarnic, ori era dezinformat. Părerea mea e că dacă secolul nostru nu va fi exclusiv științific și rațional, atunci ne vom prăbuși în hăul abisal al unui ev mediu mai tenebros decât precedentul. Fraza ultimă am descoperit-o în prefața ultimului roman scris de Ileana Stan, "Poarta de jad către Stele". Și îmi pare foarte valabilă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate