Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

#127
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

 truematters, on 26 noiembrie 2017 - 02:06, said:

Ba da, a sustinut!
Tu ca un crestin devotat, ai cititi Biblia?
Eu da!
Si am vazut de multe ori in biblie ca scria negru pe alb ca Isus se declara "Fiul lui Dumnezeu"!  
Sfânta Evanghelie după Ioan :: Capitolul 16

Isus a folosit expresia Fiul lui Dumnezeu, dar cu sensul ebraic de ”rege uns de Dumnezeu”, Mesia. La evrei ”Fiul lui Dumnezeu” era un titlu mesianic bazat pe Psalmul 2:7, 12.
Ceea ce se vede din folosirea în paralel cu titlul ”Cristos” în multe contexte:

Întrebarea marelui preot: ”Ești tu Hristosul, Fiul lui Dumnezeu?”

Mărturisirea lui Petru: ”Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu!”

Dracii exorcizați care ”Știau că El este Hristosul.: ”Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu!” (Luca 4:41)

Marta, sora lui Lazăr: Cred că Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia să vină în lume”.

Ioan: ”Lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu”.


Este adevărat însă că după un număr de decenii, când păgânii convertiți au devenit preponderenți numeric și teologic în biserică, titlul mesianic ”fiul lui Dumnezeu” a început să fie înțeles literal, așa cum era obișnuit în lumea păgână ca marii împărați să fie considerați fii de zei născuți cu muritoare (Faraon, Alexandru cel Mare, Cezar).

#128
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Cum sa fie escroc, cand chiar El a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.". Tu crezi ca un sarlatan ar putea sa fie Adevarul?

#129
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 mario_bril, on 26 noiembrie 2017 - 13:47, said:

Ei nu, s-a stabilit cu o acuratețe remarcabilã fiind folosite metode științifice ca de exemplu interpolarea, cã evangheliile respective conțin extraordinar de puține erori de naturã ideologicã și foarte multe de naturã literalã.

Erm, pai in alea nu prea apare invierea. :D

 Ugho, on 27 noiembrie 2017 - 13:17, said:

Cum sa fie escroc, cand chiar El a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.". Tu crezi ca un sarlatan ar putea sa fie Adevarul?

Tu cunosti vreun sarlatan care sa zica "sunt tepar!"?

#130
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Erm, pai in alea nu prea apare invierea. Posted Image
Ba da, apare. Cred că le confunzi cu unele dintre evangheliile agnostice.

#131
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 mario_bril, on 27 noiembrie 2017 - 13:48, said:

Ba da, apare. Cred că le confunzi cu unele dintre evangheliile agnostice.

Nope. Una din cele existente. Bart D. Ehran dixit. Adica evanghelia dixit, el ii cu traducerea.

#132
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 26 noiembrie 2017 - 13:47, said:

Istoricii ăia sunt din ce în ce mai puțini și nu le sunt recunoscute părerile de către marea masă a istoricilor. La ora actuală, în cadrul istoriei se admite clar existența reală a lui Iisus.
nu stiu daca s-a analizat, dar am vazut pe national geografic ca se va analiza adnul de pe giulgiul din torino. sunt foarte curios de rezultat, deoarece giulgiul din torino poate fi veritabil.

#133
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Chiar nu stiu ce sanse au sa preleveze mostre ADN de pe giulgiu.

#134
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 truematters, on 26 noiembrie 2017 - 02:06, said:

Apollonius din Tyana care pretindea ca face minuni iti spune ceva?  
Apollonius of Tyana - Wikipedia
apolloius din tyana a fost un filozof pitagoreic contemporan cu Isus, e ciudat ca nu s-a intilnit nici cu Isus si nici cu pavel. da, e adevarat ca a reusit citeva minuni printre care si o "inviere". spre deosebire de invierile lui Isus, apollonius spune ca a simtit ca in respectiva fata mai exista urme de viata, noi ii spunem moarte clinica.

#135
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 27 noiembrie 2017 - 14:14, said:

nu stiu daca s-a analizat, dar am vazut pe national geografic ca se va analiza adnul de pe giulgiul din torino. sunt foarte curios de rezultat, deoarece giulgiul din torino poate fi veritabil.
Nu cred că este autentic, dintr-un simplu motiv ce ține de geometrie. Desfășurata unei fețe umane nu poate fi o față umană normală, ci ar trebui să fie una deformată.

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 14:13, said:

Nope. Una din cele existente. Bart D. Ehran dixit. Adica evanghelia dixit, el ii cu traducerea.
Nu știu despre ce este vorba, poate-mi arăți la ce se referă Ehrman, când afirmă așa ceva.

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 14:16, said:

Chiar nu stiu ce sanse au sa preleveze mostre ADN de pe giulgiu.
Au, sigur că au, dar la ora actuală nici măcar Vaticanul nu mai susține o astfel de teorie.

Edited by mario_bril, 27 November 2017 - 14:23.


#136
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 mario_bril, on 27 noiembrie 2017 - 14:22, said:

Nu știu despre ce este vorba, poate-mi arăți la ce se referă Ehrman, când afirmă așa ceva.

Stiu ca-i lung video-u', din pacate nu stiu exact unde ii momentu'. Spune ca evanghelia respectiva chiar se termina cu cuvintele "sfarsit", iar la o varianta ulterioara ... puf! Inviere!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pfheSAcCsrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#137
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 14:13, said:

Nope. Una din cele existente. Bart D. Ehran dixit. Adica evanghelia dixit, el ii cu traducerea.
doar in evanghelia dupa marcu originala, care e prima in ordine cronologica scrisa, nu apare invierea ci a fost o adaugire ulterioara.

 mario_bril, on 27 noiembrie 2017 - 14:22, said:

Nu cred că este autentic, dintr-un simplu motiv ce ține de geometrie. Desfășurata unei fețe umane nu poate fi o față umană normală, ci ar trebui să fie una deformată.
nici io n-am crezut mult timp pina am vazut un documentar. nici acolo nu spuneau ca-i autentic 100%, dar nu se exclude aceasta posibilitate.

 mario_bril, on 27 noiembrie 2017 - 14:22, said:

Nu știu despre ce este vorba, poate-mi arăți la ce se referă Ehrman, când afirmă așa ceva.
in conferinta care a postat-o edy, spune ca evanghelia dupa marcu se termina la cap16 vers8, restul e adaugire ulterioara, asa tin minte. acum n-am rabdare sa ma mai uit inca odata.

#138
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 14:27, said:

Stiu ca-i lung video-u', din pacate nu stiu exact unde ii momentu'. Spune ca evanghelia respectiva chiar se termina cu cuvintele "sfarsit", iar la o varianta ulterioara ... puf! Inviere!
Care dintre ele, știi măcar asta? Probabil este vorba despre Marcu.

Edited by mario_bril, 27 November 2017 - 14:39.


#139
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Uite părerea lui Ehrman despre Înviere, prezentată în Evanghelia după Marcu:

First, a lot hinges on what is meant by “the absence of the resurrected Jesus” in Mark.   People often get Mark’s account wrong by saying that there is no resurrection in Mark.  That’s absolutely not true. In Mark, Jesus is definitely raised from the dead and is announced as raised from the dead and the women are told that he is going up to Galilee where he is to meet the disciples.  The Gospel ends there, without the women telling the disciples (woops!).  But Jesus is resurrected, in the body; his tomb is empty; and he is alive again and mobile.

Edited by mario_bril, 27 November 2017 - 15:12.


#140
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 edy_wheazel, on 27 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Tu cunosti vreun sarlatan care sa zica "sunt tepar!"?
Sarlatanii mint. Isus nu.

#141
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 truematters, on 25 noiembrie 2017 - 19:41, said:

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?


Gandesti ca un farsor ca unul care se ocupa cu gainarii si crede ca toti fac la fel," ca ascundea painile nu stiu unde,ca ii platea pe saraci sa se dea bolnavi" pai toate astea sunt contrar invataturilor Lui,numai un idiot ar transmite un mesaj si ar face exact opusul fara nici un scop anume
Nu are logica,sens,scop,"bai gata cu magia dupa ce ma omoara astia pe mine si o sa fiu schingiuit,batut,crucificat,mergeti in lume si spuneti oamenilor sa se iubeasca intre ei " conform standardelor vremii orice om sanatos la cap ar fi fugit de El Posted Image deci ce scrie in evanghelii ori e adevarat ori e adevarat alta varianta nu exista

Edited by maxxmedia1999, 29 November 2017 - 00:33.


#142
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 truematters, on 26 noiembrie 2017 - 03:00, said:

Pentru ULTIMA oara:  pe topicul asta nu vorbim despre Dumnezeu, ci despre Isus ca personalitate umana.

Sa intelegem deci ca discutia implica religiile Abrahamice insa contesta doar personalitatea lui Iisus? Deci in mod specific adresat religiilor crestine... celelalte personaje anterioare nu sunt contestate? Adam, Eva, Moise, Noe, etc?

Din Biblie intelege fiecare ce vrea.... poate lua textul literal sau simbolic.... sa nu uitam ca a fost scris cu milenii in urma, tradus, modificat, a suferit influenta bisericii ca institutie, etc...

Intrebarea este daca in general invataturile atribuite lui Iisus aduc o contribuite pozitiva sau negativa asupra gandirii umane, a comportamentului social si aprecierii in general a realitatii si a destinului fiecaruia.
Analiza faptelor descrise in Biblie ad literam este in opinia mea o abordare puerila. Nici nu are de fapt importanta daca Iisus este un personaj real sau imaginar.
Influenta lui Iisus asupra Bibliei este insa incontestabil esentiala, o schimbare de paradigma si care altereaza de fapt insasi natura si perceptia divinitatii.

Edited by zoom0mooz, 29 November 2017 - 23:03.


#143
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 truematters, on 25 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Ei n-au zile de sarbatoare (abia mai recent, dar nu au festivitati grandioase cum e Craciunul sau Pastele de astfel, iar statul, primariile,  companiile de vanzari  si corporatiile nu toaca atatia bani pe savanti cat toaca pe sarbatoriile lui Jezus).


Hai zi-mi că sărbătorile de iarnă, în special Crăciunul nu-l ții, mergi la lucru pe 24/25?
Vezi că noi am mai trecut printr-o perioadă cu Moș Gerilă și cu lucrat pe 25, ți se pare c-o schimbat ceva? Crăciunul este vechi de când lumea și Pământul, sărbătorile de iarnă la fel, oamenii din toate timpurile, iarna simțeau nevoia să sărbătorească sădanseze să-și încălzească "interiorul" nu încerca să le iei bucuria asta, că au încercat alții mai puternici și au murit pe la Târgoviște și nu doar.

#144
solarstorm

solarstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.12.2017

 Velaxa, on 13 decembrie 2017 - 12:38, said:

Hai zi-mi că sărbătorile de iarnă, în special Crăciunul nu-l ții, mergi la lucru pe 24/25?
Vezi că noi am mai trecut printr-o perioadă cu Moș Gerilă și cu lucrat pe 25, ți se pare c-o schimbat ceva? Crăciunul este vechi de când lumea și Pământul, sărbătorile de iarnă la fel, oamenii din toate timpurile, iarna simțeau nevoia să sărbătorească sădanseze să-și încălzească "interiorul" nu încerca să le iei bucuria asta, că au încercat alții mai puternici și au murit pe la Târgoviște și nu doar.


Traditiile si religia  trebuiesc pastrate pentru a ne asigura identitatea europeana in lupta cu islamul.  

Crezi ca regii , imparatii si papii din EVUL MEDIU erau chiar atat de credinciosi?

Erau mai ATEI decat suntem noi, dar stiau ca au nevoie de religie , de o identitate, de o cultura specifica care sa-i tina pe supusi obedienti si uniti impotriva altor dusmani comuni de alta cultura si religie.  


Cruciadele, Inchizitia, razboaiele religioase si genocidurile coloniale  n-au avut religia decat ca PRETEXT, nu drept cauza, in spatele lor fiind alte cauze , precum castiguri de  natura materiala, financiara, profitabila,  teritoriala  etc.


Da, avem nevoie de CRACIUN, ca si asa perioada asta de iarna e plictisitoare. Pana si grecii si  romanii antici stiau asta!  



Dar totusi, asta nu ne impiedica sa stim ADEVARUL ISTORIC altfel de ce scrie in biblie sau in coran.

 Ugho, on 27 noiembrie 2017 - 13:17, said:

Cum sa fie escroc, cand chiar El a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.". Tu crezi ca un sarlatan ar putea sa fie Adevarul?
Si eu pot sa ma duc in fata unor tribali primitivi si sa le zic ca sunt "ZEU, calea, adevarul si viata" si sa le arat ceva chestii misto precum un telefon mobil , o masina sau un pistol......evident ca ma vor venera.  


Cu toate ca Isus a fost un sarlatan si a mintit, macar a facut-o cu un folos, a creat o religie, a devenit cel mai venerat om din istoria planetei asteia, a eradicat cultele politeiste.

Cu toate astea, societatea e cam aceeasi ca si in antichitate.  

Tot suntem aceiasi primitivi care ne omoram unii pe altii, doar ca mai soft si mai tehnologizat.

Isus n-a schimbat nimic in caracterul speciei asteia, n-a facut omul mai bun, nu a mantuit mai nimic!

Edited by solarstorm, 23 December 2017 - 03:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate