Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

#145
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 solarstorm, on 23 decembrie 2017 - 02:58, said:

Cu toate ca Isus a fost un sarlatan si a mintit,
cei care au avut contact direct cu El, sunt de aceeasi parere contrara cu tine:
"El n-a facut pacat, si in gura Lui nu s-a gasit viclesug." (1Pet.2:22)...

tu poti latra astazi la luna cat vrei si cate vrei...nu schimbi cu nimic situatia. Esti irelevant.

#146
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Ochiul este lumina trupului tau. Daca ochiul tau este sanatos, tot trupul tau este plin de lumina; dar daca ochiul tau este rau, trupul tau este plin de intuneric. (Luc.11:34)

Cum poate fi ochiul meu, rău?
Omul este rău, ca persoană. Dar cum zice Isus? Dacă ochiul tău este rău, atunci corpul tău este plin de întuneric. Cum așa?Posted Image
Aici Isus face apel la o noțiune de magie, ”evil eye”.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFytrB9Eu7emwqE45wnkqR3IZvjHppY0Wvpg&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 25 iunie 2022 - 16:58, said:

Ochiul este lumina trupului tau. Daca ochiul tau este sanatos, tot trupul tau este plin de lumina; dar daca ochiul tau este rau, trupul tau este plin de intuneric. (Luc.11:34)

Cum poate fi ochiul meu, rău?
Omul este rău, ca persoană. Dar cum zice Isus? Dacă ochiul tău este rău, atunci corpul tău este plin de întuneric. Cum așa?Posted Image
Aici Isus face apel la o noțiune de magie, ”evil eye”.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFytrB9Eu7emwqE45wnkqR3IZvjHppY0Wvpg&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incredibil, te-ai gandit sa postezi pe un topic ce nu s-a mai postat din 2017 . Si ultima postare a fost a lui Dude al 2-lea.

Acum despre problema ta, ei bine raul in constinta transfera in trup consecintele.
Ochiul rau e constinta demonica, rautatea, egoismul . . . ochiul sanatos . . . aici cred ca scribii au scris pe dos, findca ochiul luminos adica bunatatea, binele, altruismul  . . . . acestea fac ca si trupul sa fie sanatos.
Eu am observat un lucru foarte interesant, imi dau seama de starea de sanatate psihica a omului dupa chipul si trupul acestuia. Un trup  sanatos inseamna si minte sanatoasa, sau cum zic in latina, "mensana in corpore sano" , cam asa cred ca se scrie Posted Image ,

#148
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Deci dacă tu ai ochiul rău, nu dacă tu ești rău, ci dacă ochiul tău este rău, adică ai acel ”evil eye” despre care se poate citi mult în literatura ocultă (îl cunoșteau și egiptenii în antichitate, iar la noi, la români, avem echivalentul ”deochiului”), atunci tot trupul tău este plin de întuneric (ești damnat complet, cu alte cuvinte!)

#149
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 25 iunie 2022 - 17:23, said:

Deci dacă tu ai ochiul rău, nu dacă tu ești rău, ci dacă ochiul tău este rău, adică ai acel ”evil eye” despre care se poate citi mult în literatura ocultă (îl cunoșteau și egiptenii în antichitate, iar la noi, la români, avem echivalentul ”deochiului”), atunci tot trupul tău este plin de întuneric (ești damnat complet, cu alte cuvinte!)
Ochi rau inseamna sa ai viziune negativista, sau sa vezi totul in "negru".

Ce e aia "deochi" ?

#150
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
evil eye

ochiul rău

https://ro.wikipedia.org/wiki/Deochi

Edited by dark, 25 June 2022 - 18:22.


#151
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Luca 11:34
Ochiul este lumina trupului tău. Dacă ochiul tău este sănătos (haplous, simplu), tot trupul tău este plin de lumină; dar dacă ochiul tău este rău, trupul tău este plin de întuneric.

HAPLO- elem. "simpu", "jumătate". (< fr. haplo-, gr. haplloos, haplous)

Prin analogie ”rău” înseamnă aici dublat de ceva care obturează vederea (leucom, cataractă). ”Rău” în sensul de afectat de boală (stricat, BTF).

#152
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Eu cred că Isus avea ceva spiritual în vedere, nu o boală fizică a ochiului! :facepalm:

#153
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Bineînțeles, este vorbire metaforică, bazată pe analogii, ca și în Ioan 6.   Posted Image

#154
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Da, normal, Legea lui Moise era clară, explicită, pe când vorbirea lui Isus, plină de noțiuni ce frizează magicul, ocultul. Posted Image
Omul este rău, eventual putea spune: sufletul omului este rău, om rău la suflet. Dar nu ”ochiul rău”, fiindcă acesta este un concept magic/superstițios întâlnit la vechii egipteni și multe alte popoare, până în ziua de astăzi. Gândiți-vă și voi puțin: cum poate influența ochiul rău al unui om întregul trup care devine „plin de întuneric”? Sufletul lui, deciziile rele pe care le ia, acestea îl fac să devină ”rău” și nu ochiul. Dar ochiul rău este acea credință populară conform căreia unele persoane, deși nu doresc neapărat asta, dacă se uită cu ochi rău la alți oameni ori obiecte, pot aduce blesteme în felul acesta! Ochiul rău - deochiul - evil eye.

#155
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Paralelismul între „simplu, nedublat” și „rău, stricat” indică un ochi bolnav, nu unul ocult. Apoi, nu este despre lumina asupra altor persoane, ci de cea a propriului corp, datorită ochiului clar, transparent. Care nu obturează lumina, imaginea lumii exterioare ajungând fidel în interior (în creier/minte). Eu aș vedea aici descrierea unui om fără prejudecăți, fixații, obsesii, așa cum avem expresia „fără ochelari” sau „cu ochelari de cal”.

a avea ochelari de cal expr. a refuza perceperea realității în întreaga ei complexitate: a fi retrograd. (sursa Argou 2007)

Avem multe expresii cu ochii în română și la fel trebuie să fi fost și pe timpul lui Isus:

A vedea pe cineva cu ochi buni/răi  
A nu vedea bine pe cineva
A lua la ochi pe cineva
A pune ochii pe cineva  
A da ochii sau ochi cu cineva
A da cu ochii de cineva
A-și vedea visul cu ochii
E cu ochi și cu sprâncene
A-și da ochii peste cap
A privi cu ochii mari

#156
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă ochiul este rău ----------> consecința, tot trupul este plin de întuneric
  • limbaj ocult, ezoteric

Dacă sufletul omului este rău --------> tot trupul ...??? ...fără legătură...Posted Image
  • limbaj normal


#157
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Ar fi de discutat dacă am avea un context care să permită sensul ocult, dar nu avem. La fel, dacă am avea dovezi, din Evanghelii sau alte scrieri că ”ochiul rău” era prezent ca și concept ocult în timpul, limba și teologia lui Isus.

#158
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Există astfel de exemple, la egipteni. Iudeii au împrumutat multe de la egipteni, doar au locuit un timp acolo, în ținutul Gosen, și la fel și Isus, a copilărit în Egipt, conform cu Matei.

[ https://i.ibb.co/D1WRBsh/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#159
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Limbajul firesc este acesta: om bun, om rău. Omul bun are suflet bun și face fapte bune, omul rău face numai rele. Ce ar fi așa de complicat? :huh:
Dar ideea ezoterică separă pe om de ”ochiul său”, care este unul ”rău” și, consecința, acest ”ochi rău” afectează tot trupul care este, prin urmare, ”plin de întuneric”. Deci ”ochiul rău” nu pare a fi ceva intrinsec al omului rău ci un fel de vrajă asupra acelui om, care-l afectează la nivel întregului trup!Posted Image

#160
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 logic1, on 26 iunie 2022 - 07:41, said:

Bineînțeles, este vorbire metaforică, bazată pe analogii, ca și în Ioan 6.   Posted Image
Ok, dar nimeni nu este bun decat Dumnezeu, parca asa spune isus.
Deci ceva nu se potriveste. Eu cred ca altfel era expresia lui isus: " daca ochiul tau e luminos, tot trupul va fi sanatos" .
Ochi luminos=constinta curata.

#161
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
" daca ochiul tau e luminos, tot trupul va fi sanatos" .

nope

dacă ochiul este curat (adică dacă nu se pot folosi spiritele necurate de el), atunci tot trupul este luminos (adică rezidă Duhul sfânt)

citiți Luca 11:34, în traducerea Bartolomeu Anania!

apoi, avem așa:

furtisagurile, lacomiile, viclesugurile, inselaciunile, faptele de rusine, ochiul rau, hula, trufia, nebunia. (Marc.7:22)

vedeți? ochiul rău, alături de nebunie, hulă, se înscrie în registrul faptelor rele, de la diavol.

Nu, nu, nu, nu este vorba de ochi sănătos versus ochi bolnav! :facepalm:
Se referă la deochiul românesc, când cu privirea ta blestemată, spiritele rele fac daune obiectului privit de tine, care ești rău, trupul tău este întuneric, fiind populat de acele spirite necurate care acționează prin privirea ta, exemplu: vezi o casă frumoasă, o invidiezi pe proprietară, te uiți urât, și ce crezi, tu nu ai vrea să provoci niciun rău, dar spiritele rele se folosesc de această ocazie și privire a ta, invidioasă, și provoacă un incendiu încât casa, a doua zi, devine scrum!

Dar dacă tu ești bun, atunci ochiul tău luminos, curat, sănătos, ferit de influențe demonice, îți conferă prezența Duhului sfânt în trupul tău, care devine „luminos”...)

#162
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 iunie 2022 - 09:06, said:

apoi, avem așa:

furtisagurile, lacomiile, viclesugurile, inselaciunile, faptele de rusine, ochiul rau, hula, trufia, nebunia. (Marc.7:22)

vedeți? ochiul rău, alături de nebunie, hulă, se înscrie în registrul faptelor rele, de la diavol.
Nimic din ce-i amintit acolo NU e de la diavol ci din firea pământească veche și neregenerată a omului!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate