Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Casa parter 95 mp construiti + terasa. Pregatirea.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#1
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Buna ziua!
M-am / ne-am hotarat, in sfarsit, sa construim si noi o casa la tara. Destul de mica si de simpla ca dispunere a camerelor, dar suficienta pentru cat vom sta (deocamdata) acolo. Cel putin asa estimam in acest moment.
Am achizitionat terenul si am inceput lupta cu birocratia. Din august 2017. Acum avem proiectul, autorizatia de constructie si... curent electric. Din cand in cand avem si 4-5 gaini plus o vaca. Lipseste gardul pe 2 laturi ale terenului (deschiderile la cele doua drumuri).
Estimam ca in primavara sa incepem lucrarile. Pentru inceput, cateva intrebari:
1.Dorim sa ridicam casa "la rosu" cu o firma de constructii. Sa ne asteptam sa ne "prajim" bine la bani? Am dori o garantie pentru aceste lucrari, iar "regia proprie / echipa de 2-3 muncitori" nu cred ca ne-ar putea oferi asta. Apropo, o sugestie de constructor pentru zona Suceava?
2. In ianuarie dorim sa achizitionam lemnul pentru acoperis. In functie de planul acoperisului ar putea face cineva un necesar de materiale? La proiectare am mers pe varianta DTAC asa ca nu am un necesar de la proiectant.
3. Daca se poate, o sugestie pentru incalzirea spatiului. Camerele nu sunt mari, inaltimea 2,60 la gata.

Deocamdata, atat. Revin cu amanunte, inclusiv privind cheltuielile de pana acum. S-au dus destui bani fara sa se vada nimic concret (exceptand stalpul de bransament energie electrica).

Fișiere atașate


Editat de livius_sv, 22 noiembrie 2017 - 15:23.


#2
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Bine ai venit!
Mi as dori si eu niste gaini. Sa inteleg ca n ai gard.
In ce zona construiesti?
Bafta!

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.135
  • Înscris: 16.10.2007
Nu e putin totusi 2 camere? Sunt ele mari dar sunt totusi 2 camere.

 livius_sv, on 22 noiembrie 2017 - 15:22, said:

3. Daca se poate, o sugestie pentru incalzirea spatiului. Camerele nu sunt mari, inaltimea 2,60 la gata.
Pai sugestia pt incalzire trebuia sa o ai dinainte sa faci proiectul.
Ai gaz la limita terenului?
Nu ai nici camera tehnica.

#4
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011

 wolfyman, on 22 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Bine ai venit!
Mi as dori si eu niste gaini. Sa inteleg ca n ai gard.
In ce zona construiesti?
Bafta!
Aproape de Suceava. Nu am gard, nu e nimic de luat, e teren fara nimic pe el. Gardul il voi face cand vom incepe constructia casei.

 TheWarrior, on 22 noiembrie 2017 - 15:50, said:

Nu e putin totusi 2 camere? Sunt ele mari dar sunt totusi 2 camere.

Pai sugestia pt incalzire trebuia sa o ai dinainte sa faci proiectul.
Ai gaz la limita terenului?
Nu ai nici camera tehnica.
Pentru doua persoane cred ca  suficiente doua camere.
Camera tehnica ar fi dressing-ul din spate. Denumire aiurea pe plansa...
Gaz nu este. Am oscila intre un termosemineu sau centrala pe lemne / peleti. Spatiul de incalzit este, totusi, destul de mic...

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
O sa vezi cat costa acoperisul la o casa si de ce este bine sau mai bine spus de ce  iesi mai bine pt un spatiu usor mai mare atunci cand faci si mansarda.

Aveai niste camere la mansarda, veneau cam la pachet cu acoperisul.Bine...puteai termina la sfarsit mansarda.

Cat despre preturi, preturile variaza in functie de zona.

Editat de ionutz_joe2009, 22 noiembrie 2017 - 16:13.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.155
  • Înscris: 29.01.2016
Cu chestia cu firma e cu dus-intors. Mi se pare ca primesti garantie doar cativa ani, vreo 2-3. Eu am facut casa cu firma, dar, daca ar fi sa o iau de la inceput, nu as mai face cu firma (as scuti minim 25-30% din costul la rosu). Mai repede as cauta o echipa de meseriasi pe bune, care numai cu asta se ocupa si sa ai pe cineva priceput, pe post de sef de santier. Si tot cu ei sa faci si finisajele interioare. Cu cat "pachetul" este mai mare, cu atat poti negocia mai mult si iesi mai bine ca pret final.
De curiozitate, cat este estimarea de cost pentru constructia la rosu / cheie ?

Inca ceva : planuiesti sa te muti definitiv acolo intr-un oarecare viitor, sau este un fel de casa de vacanta ?
Daca planuiesti ca la un moment dat sa te muti acolo, ia in calcul si o mansarda. E mai usor sa faci acum decat sa decopertezi pe viitor, sa ridici pereti, sa faci din nou acoperisul, etc.

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.007
  • Înscris: 11.03.2006
Eu as pune centrala pe lemne. Cosul din living e pentru semineu?

Editat de cumparator, 22 noiembrie 2017 - 16:15.


#8
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Cosul de fum atasat livingului a fost gandit pentru termosemineu. Daca as schimba pe centrala lemn as muta cosul atasat camerei tehnice (ldresing in plan).
Avand in vedere varsta noastra (cam 53 de ani) o casa cu un singyr nivel ne-ar fi de ajuns. Peste cativa ani cred ca apare o usoara "jena" la urcatul scarilor la mansarda... La inceput poate fi luata in seama si o locuire temporara, mai ales in sezonul primavara - toamna.
Privitor la acoperis m-ar interesa calculul pentru lemn. Eventual atasez planul acoperisului. Am facut eu un calcul dar nu stiu daca am luat totul in seama. Ma refer la popi, grinzi, foarfece... Nu imi dau seama care este numarul lor.

 Magicwisewolf, on 22 noiembrie 2017 - 16:14, said:

Cu chestia cu firma e cu dus-intors. Mi se pare ca primesti garantie doar cativa ani, vreo 2-3. Eu am facut casa cu firma, dar, daca ar fi sa o iau de la inceput, nu as mai face cu firma (as scuti minim 25-30% din costul la rosu). Mai repede as cauta o echipa de meseriasi pe bune, care numai cu asta se ocupa si sa ai pe cineva priceput, pe post de sef de santier. Si tot cu ei sa faci si finisajele interioare. Cu cat "pachetul" este mai mare, cu atat poti negocia mai mult si iesi mai bine ca pret final.
De curiozitate, cat este estimarea de cost pentru constructia la rosu / cheie ?

Inca ceva : planuiesti sa te muti definitiv acolo intr-un oarecare viitor, sau este un fel de casa de vacanta ?
Daca planuiesti ca la un moment dat sa te muti acolo, ia in calcul si o mansarda. E mai usor sa faci acum decat sa decopertezi pe viitor, sa ridici pereti, sa faci din nou acoperisul, etc.
Am o prima oferta: 75000 lei la rosu (fara aprovizionare caramida si lemn acoperis). Cu firma.

Editat de livius_sv, 22 noiembrie 2017 - 17:15.


#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.155
  • Înscris: 29.01.2016

 livius_sv, on 22 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Cosul de fum atasat livingului a fost gandit pentru termosemineu. Daca as schimba pe centrala lemn as muta cosul atasat camerei tehnice (ldresing in plan).
Avand in vedere varsta noastra (cam 53 de ani) o casa cu un singyr nivel ne-ar fi de ajuns. Peste cativa ani cred ca apare o usoara "jena" la urcatul scarilor la mansarda... La inceput poate fi luata in seama si o locuire temporara, mai ales in sezonul primavara - toamna.
Privitor la acoperis m-ar interesa calculul pentru lemn. Eventual atasez planul acoperisului. Am facut eu un calcul dar nu stiu daca am luat totul in seama. Ma refer la popi, grinzi, foarfece... Nu imi dau seama care este numarul lor.


Am o prima oferta: 75000 lei la rosu (fara aprovizionare caramida si lemn acoperis). Cu firma.
Si ce intra in cei 75000 lei ? Detaliaza un pic.

#10
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011

 Magicwisewolf, on 22 noiembrie 2017 - 17:21, said:

Si ce intra in cei 75000 lei ? Detaliaza un pic.
Podet acces pe proprietate, decopertare teren, fundatie (betoane, fier, etc + manopera), placa beton cota zero, placa beton peste parter (materiale+manopera), zidarie exterioara si interioara (doar manopera, fara caramida), acoperis )manopera, fara invelitoare si lemn). Si manopera cos de fum. Plus organizare santier, paza, transport materiale, utilaje...

Editat de livius_sv, 22 noiembrie 2017 - 17:32.


#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.155
  • Înscris: 29.01.2016
Aha. Nu stiu ce sa zic. Nu prea mai sunt la curent cu preturile. Dar, cred ca cel mai bine e sa intrebi si o a doua firma si sa incerci sa gasesti (prin recomandari de preferat) si persoane fizice care cu asta se ocupa. Sigur scutesti din start 25% , daca nu mai mult.

#12
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
75000 lei inseamna cca 16.100 EUR. Pt p casa cu suprafata construita de nici 80mp plus o terasa de 16mp, fara caramida si lemn....mie mi se pare cam mare pretul.
Pe caramida+mortar o sa dai cca 2000-3000 EUR, pe lemn inca pe atat. Nu ai zis nimic de cofraje, daca are constructorul sau si pt asta o sa cumperi tu lemn. Deci o sa ajungi cca 21.000-22.000 de EUR "la prima strigare".
Daca pui un pret de 180 Eur/mpc construit la rosu (material+manopera), un pret rezonabil pt casa care este mica si fara dificultati si sa zicem 100 EUR/mp terasa (material+manopera), ar rezulta un cost aproximativ de 16.000 EUR.

Este o aproximare...facuta "ad labam" insa probabil la fel a facut si constructorul daca nu ai un proiect complet plus liste de cantitati. Dar cam scumput...mai cauta.

Editat de the_lion, 22 noiembrie 2017 - 20:27.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.516
  • Înscris: 29.04.2008
Dacă dressing e de fapt cameră tehnică ți-aș sugera o rocadă între baie și cameră, eventual cu intrare din bucătărie în CT.

#14
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011

 the_lion, on 22 noiembrie 2017 - 20:02, said:

75000 lei inseamna cca 16.100 EUR. Pt p casa cu suprafata construita de nici 80mp plus o terasa de 16mp, fara caramida si lemn....mie mi se pare cam mare pretul.
Pe caramida+mortar o sa dai cca 2000-3000 EUR, pe lemn inca pe atat. Nu ai zis nimic de cofraje, daca are constructorul sau si pt asta o sa cumperi tu lemn. Deci o sa ajungi cca 21.000-22.000 de EUR "la prima strigare".
Daca pui un pret de 180 Eur/mpc construit la rosu (material+manopera), un pret rezonabil pt casa care este mica si fara dificultati si sa zicem 100 EUR/mp terasa (material+manopera), ar rezulta un cost aproximativ de 16.000 EUR.

Este o aproximare...facuta "ad labam" insa probabil la fel a facut si constructorul daca nu ai un proiect complet plus liste de cantitati. Dar cam scumput...mai cauta.
Cofrajele le asigura firma. Tot ei au sugerat o constructie pe cadre care ar duce la un pret mai mare pentru armatura si beton.
Stiu ca nu e ok dar pe perioada constructiei "la rosu" nu prea o sa am timp sa stau pe santier, de aceea as fi ales varianta cu firma (sa nu trebuiasca sa alerg eu dupa beton, fier, CIFA, pompa). O sa incerc sa gasesc si o alta oferta dar pe la noi firmele de constructii sunt "pe duca" de multa vreme...

#15
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Asta am primit aseara pe mail. Am cerut o oferta pe net de la un site care "vrea ceva". Nu stiu ce sa mai zic...

Fișiere atașate



#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.509
  • Înscris: 04.05.2007
Pai daca nu ai un proiect complet fiecare te incarca cum vrea el. Ai economisit cateva sute de EUR la proiect dar dai acum cateva mii fara macar sa stii.
Solutia constructiva trebuia sa vina in urma proiectului, la fel si cantitatile de materiale.
Dar sa fim seriosi...20.000 EUR materialele pt o casa cu amprenta de 75mp si o terasa de 16mp???

Editat de the_lion, 23 noiembrie 2017 - 09:14.


#17
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 16.03.2011

 the_lion, on 23 noiembrie 2017 - 09:12, said:

Pai daca nu ai un proiect complet fiecare te incarca cum vrea el. Ai economisit cateva sute de EUR la proiect dar dai acum cateva mii fara macar sa stii.
Solutia constructiva trebuia sa vina in urma proiectului, la fel si cantitatile de materiale.
Dar sa fim seriosi...20.000 EUR materialele pt o casa cu amprenta de 75mp si o terasa de 16mp???
Exact asta spuneam si eu. Am primit oferta si de la proiectant. 24500 euro fara TVA la rosu. Asadar, daca imi facea proiectul cu detalii de constructie si cu deviz de materiale tot acolo mi-l scotea. Mi-a aratat devizul in urma caruia a iesit suma mentionata mai sus, evident fara a ma lasa sa ma uit peste el. Daca doream asta, ma costa. Si devizul ramanea tot cel pe care il avea, adica 24500 eur fara TVA.

Editat de livius_sv, 23 noiembrie 2017 - 09:23.


#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.176
  • Înscris: 16.04.2007
In legatura cu incalzirea:
Iti recomand termosemineu.
Caldura degajata de semineu incalzeste o camera, in camera respectiva poti masca 'maruntaiele' cu ceva dulap din PAL.
Avand termosemineul intr-o camera locuita, living spre exemplu, este mai comod sa alimentezi si sa tii sub observatie instalatia.
Economisesti o camera, care ar fi camera centralei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate