Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Despre natura realitatii

  • Please log in to reply
4879 replies to this topic

#4825
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTestosteron, on 20 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Pai, stai putin, in acceptiunea asta sunt chiar acum inca o gramada de Neo pe Pamant, pt ca ideile lui  le-am mai intalnit in n cazuri, intre astea 7.5 miliarde cati suntem pe Pamant si alte, si alte miliarde cati vor mai veni sigur vor fi unii aproape identici cu el, sau cu mine, sau cu tine. Ah ca unul va fi mai inalt, altul mai scund, ca unul va purta barba, altul ochelari, dar copii ale noastre gasesti peste tot. De fapt creierul uman in esenta lui nu-i decat o copie multiplicata in miliarde de exemplare, in care diferentele sunt minuscule  raport cu fundamentul care este identic. Tocmai de-aia nici nu poti zice ca exista un eu, pt ca eu sunt tu, si el, si ea s.a.m.d...Eu as putea sa nu mai fiu ceilalti doar in momentul in care incetez ca eu. Da, atunci ai putea spune ca exista un "ceva" diferit, dar acelui ceva nu-i mai poti spune eu... Abia acel ceva se va putea diferentia din balciul acesta al eurilor....

Exact! Sunt o groaza de experimente mentale pe tema asta. Uite unul: ma cloneaza cineva cand dorm, imi face o copie identica, absolut identica (fizic + psihic). Ma dau jos din pat si ma intalnesc nas in nas cu cealalta. Dar deja suntem doua persoane diferite pentru ca, din momentul clonarii incepem sa avem experiente diferite. Chiar daca nu avem nicio experienta diferita, insasi localizarea spatiala care este diferita creeaza o mica diferenta. De la geam vad lumea altfel decat de pe marginea patului. Si gata, 2 persoane diferite, desi asemanatoare. Daca dupa aia ne iei si ne pui in medii diferite, probabil vom dezvolta si filosofii de viata diferite.

Cam asa-i cu eu-l. Posted Image

Edited by christinne69, 20 January 2019 - 11:07.


#4826
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 11:05, said:


Exact! Sunt o groaza de experimente mentale pe tema asta. Uite unul: ma cloneaza cineva cand dorm, imi face o copie identica, absolut identica (fizic + psihic). Ma dau jos din pat si ma intalnesc nas in nas cu cealalta. Dar deja suntem doua persoane diferite pentru ca, din momentul clonarii incepem sa avem experiente diferite. Daca dupa aia ne iei si ne pui in medii diferite, probabil vom dezvolta si filosofii de viata diferite.

Cam asa-i cu eu-l. Posted Image
Da, dar experimentul nu-i chiar OK pt ca faptul de a avea gene identice nu inseamna un eu. Faptul de a avea gene identice inseamna ca avem un fizic identic, dar in ansamblul denumit eu se pare ca fizicul este insignifiant, importante sunt chiar acele experiente de viata care odata stocate in memorie constituie eul. Si tocmai de aceea nu exista un eu pt ca toate acele experiente de viata stocate in memorie pe care le denumim eu sunt moarte demult si pierdute in negura timpului, desi este adevarat ca eul tot incearca sa le reinvie si aici greseste pt ca incearca sa suprapuna peste task-urile din prezent concluzii care erau valabile la timpul trecut si evident ca iese o varza.

#4827
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Pai experimentul e ok, pt ca eu am scris "absolut identica (fizic + psihic)".

Sa zicem ca putem face switch de creiere. Eu devin Testosteron iar tu devii Cristina. Mintea va cauta sa se adapteze la noile corpuri, dar partea fizica este putin relevanta, vom pastra modul de gandire si preferintele, etc. Software-ul este important, d-aia vrea NEO sa isi conserve mintea. Posted Image

Eu = memorie, atat.

Edited by christinne69, 20 January 2019 - 11:14.


#4828
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 11:05, said:

De la geam vad lumea altfel decat de pe marginea patului. Si gata, 2 persoane diferite, desi asemanatoare. Daca dupa aia ne iei si ne pui in medii diferite, probabil vom dezvolta si filosofii de viata diferite.
Nu fi asa sigura de chestia asta. Ai auzit despre gemeni ce par a imparti cumva experiente la nivelul mintii. De unde stii ca un trup + un psihic absolut identic cu al tau nu ar insemna cumva o constiinta (aceeasi) impartita in doua trupuri ? Legatura dintre trup si constiinta deocamdata nu este inteleasa. Poate ca tot ce este necesar pentru a exista din nou, este numai sa-t fie reprodus "pattern-ul" mintii cu ajutorul unei masinarii. Caz in care te trezesti tot tu, doar ca nu mai esti biologic. Iar daca mai reproduci acelasi "pattern", poate ca si acela esti tot tu, o constiinta cu mai multe trupuri. Asa precum ai mana dreapta si mana stanga.

Edited by Real_NEO, 20 January 2019 - 12:50.


#4829
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 10:51, said:

E chiar mai rau decat aia. NEO se infoaie pe aici ca nu mai e om, ca are o relatie speciala cu universul, ca a descoperit gaura de la covrig, dar cand i se pun intrebari concrete..ioc. Vine cu platitudini. Eu in tot intreb de ceva vreme "Zi man, ce-ai descoperit si nu stim noi?". Nada pana acum.
Iar daca Neo asta incepe a spune, interpretezi ca se da zeu. Asta ai uitat sa mentionezi. Eu adaptez ceea ce spun la reactiile interlocutorilor mei, nimic mai mult. Cat despre ceea ce stii, ti-am mai spus. Ca om, folosind latura filozofica, stii, o duci binisor, insa doar atat. Problema este ca a intelege si explora relatia cu Universul nu se face numai folosind latura filozofica, desi parese ca ai dori sa fie asa. Dar nu e. Spre exemplu chestia asta, nu o cunosti, nici macar nu stii despre ce vorbesc.

Reciteste ce am spus in aceasta postare: #4918

Edited by Real_NEO, 20 January 2019 - 13:24.


#4830
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostReal_NEO, on 20 ianuarie 2019 - 12:57, said:

Eu adaptez ceea ce spun la reactiile interlocutorilor mei, nimic mai mult.

Dar noi nu mai avem chef de jocuri din astea. Daca ai ceva de spus, spune. Pana acum nu prea ai spus mare lucru, desi ai scris mult.

Iti place sau nu, suntem printre putinii care pot intelege cam orice. Deci..shoot!

Edited by christinne69, 20 January 2019 - 14:08.


#4831
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 14:06, said:

Dar noi nu mai avem chef de jocuri din astea. Daca ai ceva de spus, spune. Pana acum nu prea ai spus mare lucru, desi ai scris mult.
Asta este ca si cum un barbat ar zice unei femei, "da-ti jos chilotii si hai sa te f*t". O chestie complet lipsita de stil, finete si rafinament. Or Universul necesita preludiu, mult si indelungat. Doar atunci natura ti se va dezvalui. Asa, nu merge. Adica, mai intai observa natura relatiei cu Universul, caci are o anumita natura, nu este orice fel de relatie, iar abia dupa ce poti face asta, mai discutam.

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 14:06, said:

Iti place sau nu, suntem printre putinii care pot intelege cam orice. Deci..shoot!
Da, cum sa nu, mai ales Testosteron.

Edited by Real_NEO, 20 January 2019 - 14:19.


#4832
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
O chestie care ma framinta, vb serios, sint visele. Visele mele uneori (de f multe ori) sint prea reale, reale rau de parca traiesc in 2 realitati vis/ trezire.
Haide va rog eu ca nu scriu la mijto, voi cum vedeti chestia asta ???

Edited by lil debul, 20 January 2019 - 14:24.


#4833
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostReal_NEO, on 20 ianuarie 2019 - 14:15, said:

Or Universul necesita preludiu, mult si indelungat. Doar atunci natura ti se va dezvalui.

Pai noi ce tot am facut aici de 280 de pagini incoace? Vrei sa o luam de la capat?

View Postlil debul, on 20 ianuarie 2019 - 14:23, said:

O chestie care ma framinta, vb serios, sint visele. Visele mele uneori (de f multe ori) sint prea reale, reale rau de parca traiesc in 2 realitati vis/ trezire.
Haide va rog eu ca nu scriu la mijto, voi cum vedeti chestia asta ???

Defragmentarea si refragmentarea secventelor de memorie, pe scurt optimizare. Cam asta e rolul viselor. Baga niste carti de neurologie. Oricum, intrebarea nu prea face obiectul topicului..

#4834
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Pai noi ce tot am facut aici de 280 de pagini incoace? Vrei sa o luam de la capat?
Voi aici va flexati doar latura filozofica si rationala, nimic mai mult. Or mai intai vine trairea, experienta, iar apoi latura filozofica trebuie sa dezbata ce dracu' tocmai s-a petrecut. Altfel nu ai cum intelege nimic. Iar voi asta faceti aici, doriti latura filozofica fara cea responsabila de trairea propriu-zisa. Iar eu am spus ca Universul se cunoaste cu cealalta latura, iar apoi se dezbate cu cea de care va folositi voi aici.

Este precum diferenta dintre a scrie o poezie despre un apus si a privi apusul. Orice poezie ai scrie, niciodata nu va fi la fel de frumoasa precum apusul propriu-zis.

Edited by Real_NEO, 20 January 2019 - 14:36.


#4835
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postlil debul, on 20 ianuarie 2019 - 14:23, said:

O chestie care ma framinta, vb serios, sint visele. Visele mele uneori (de f multe ori) sint prea reale, reale rau de parca traiesc in 2 realitati vis/ trezire.
Haide va rog eu ca nu scriu la mijto, voi cum vedeti chestia asta ???
Visele sunt continuarea activitatii mentale de peste zi. Deci in masura in care viata ta cotidiana se linisteste, la fel si visele vor fi mai linistite.
Visele incearca intr-un fel sa-ti transmita anumite mesaje astfel incat sa puna o anumita ordine in viata ta.

Edited by Testosteron, 20 January 2019 - 14:56.


#4836
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostReal_NEO, on 20 ianuarie 2019 - 14:29, said:

Voi aici va flexati doar latura filozofica si rationala, nimic mai mult. Or mai intai vine trairea, experienta, iar apoi latura filozofica trebuie sa dezbata ce dracu' tocmai s-a petrecut. Altfel nu ai cum intelege nimic. Iar voi asta faceti aici, doriti latura filozofica fara cea responsabila de trairea propriu-zisa.
Ce intelegi tu prin trairea propriu-zisa? Trairea noastra propriu-zisa e aia pe care o prezentam aici deci nu e filosofica deloc. Incearca sa intelegi ca unii pot intelege si  pot trai viata total diferit de tine, inceteaza sa pui pe toata lumea in aceiasi oala si atunci n-o s-o mai dai pe asta cu trairea filosofica pt ca nu-i filosofica deloc. E cat se poate de practica, altfel nici n-am povesti despre ea.
Tu iti traiesti viata intr-un anume fel pt ca in creierul tau anumiti neuroni fac un firing specific dar care in creierele noastre nu are loc. A avut loc si in capul nostru acel firing doar ca acum a incetat. S-ar putea sa ti se intample si tie chestia asta si atunci vei rade de chestiile pe care le spuneai aici. Vrei sa-ti pun o postare a Cristinei de acum doi ani sa vezi ce zicea? Nu ti-o pun ca ma tem ca se supara si nu vreau sa o supar ca nu merita. Dar daca ai vedea acea postare ai intelege ca totul in creierul nostru este flexibil atunci cand permiti sa fie flexibil. Daca te blochezi rigid in niste dogme atunci toata viata acei neuroni vor face exact acel gen de firing si toata viata vei da exact acelasi raspuns, la fel cum fac adeptii lui Isus care nu stiu decat una si buna.

Edited by Testosteron, 20 January 2019 - 16:19.


#4837
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostTestosteron, on 20 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Daca te blochezi rigid in niste dogme atunci toata viata acei neuroni vor face exact acel gen de firing si toata viata vei da exact acelasi raspuns...
Cam precum chestia cu eul ce nu exista, nu ? Posted Image

#4838
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostReal_NEO, on 20 ianuarie 2019 - 17:38, said:


Cam precum chestia cu eul ce nu exista, nu ? Posted Image
Da. Este clar ca atunci când afirmi ca eul nu există și trăiești această realitate  efectiv este vorba de o altă configurație a creierului, poți sa-i zici și dogma daca vrei nu mă deranjează oricum ăsta rămâne de văzut.

#4839
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Deci  creierul reactioneaza specific la diferitele vibratii din mediu modificandu-si configuratia in raport cu aceste vibratii. In plus asociaza acestor vibratii o vibratie sonora tradusa printr-un cuvant. Odata ce asociaza unei vibratii un cuvant si-a conditionat o alta configuratie tradusa prin cuvintele "Am inteles". Pana cand o gama de vibratii nu activeaza configuratia "am inteles" creierul va continua sa incerce sa faca asta modificandu-si succesiv configuratiile in asa fel incat intr-un final starea de 'am inteles" sa fie atinsa. Deci in realitate nu exista rosul, galbenul, verdele, acrul, saratul, dulcele, asprul, netedul , muzica, vorbirea etc etc ci in realitate exista doar vibratii. Doar ca creierul si-a format in timp un mod de a reactiona specific la fiecare dintre aceste vibratii si  de  a le asocia un cuvant sau un grup de cuvinte. Pe exact acest fir urmarind lucrurile nu exista nici eul el fiind doar o alta configuratie din creier, configuratie care insa spre deosebire de celelalte care au un corespondent in lumea exterioara, eul n-are nici un corespondent in realitate fiind doar o configuratie interna a creierului fara echivalent in exterior. Este adevarat ca exista diferitele corpuri doar ca acestor corpuri nu le poate fi asociat un eu mai mult decat poti asocia unei pietre eul.
Prin urmare ceea ce exista sunt vibratiile din mediu si creierele care tot vibratii in mediu sunt  doar ca au proprietatea de a reflecta specific celelalte vibratii insa modificandu-le intr-un mod drastic, deformand practic realitatea intr-un mod brutal. Si exact asa cum in realitate nu exista rosul, dar creierul traduce, pentru a se putea adapta la mediu, acea vibratie prin rosu, nu exista nici eul, dar pentru a se putea adapta la realitate creierul l-a creat deformand si in acest caz realitatea. Si ceea ce a urmat este destul de evident intrucat odata creat acest eu a inceput sa aiba tot felul de pretentii culminand cu pretentia la a avea viata vesnica.
Odata ce un creier realizeaza felul in care deformeaza natura, in interiorul sau se produc o serie intreaga de schimbari care limiteaza foarte mult aceasta capacitate de a deforma, dar asta nu inseamna ca de maine nu vei mai vedea culorile sau nu-ti vei mai cunoaste numele din buletin sau adresa. Evident ca toate astea raman, dar dispar multe elemente inutile care au venit la pachet cu acesta minciuna astfel incat creierul devine mult mai eficient in a-si atinge obiectivele.

Edited by Testosteron, 21 January 2019 - 09:49.


#4840
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postchristinne69, on 19 ianuarie 2019 - 12:07, said:


Buddha spunea ca nu suntem pedepsiti pentru faptele noastre, ci insasi faptele noastre ne pedepsesc.
Pe de alta parte inclusiv acele fapte ale noastre care ne pedepsesc sunt conditionate din exterior astfel incat nici macar nu le putem numi ale noastre. Prin urmare ne trezim condamnati pt ceva ce nici macar nu ne apartine.

#4841
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTestosteron, on 23 ianuarie 2019 - 10:35, said:

Pe de alta parte inclusiv acele fapte ale noastre care ne pedepsesc sunt conditionate din exterior astfel incat nici macar nu le putem numi ale noastre. Prin urmare ne trezim condamnati pt ceva ce nici macar nu ne apartine.

Da, dar cum eu-l nu exista, nu ne apartine nimic, totul este o interactiune naturala. Nu exista vina in natura, nu e nimeni vinovat, natura nu tine seama de dilemele morale ale unui eu trecator.

#4842
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postchristinne69, on 23 ianuarie 2019 - 10:58, said:


Da, dar cum eu-l nu exista, nu ne apartine nimic, totul este o interactiune naturala. Nu exista vina in natura, nu e nimeni vinovat, natura nu tine seama de dilemele morale ale unui eu trecator.
Nu exista vina, dar totusi exista durere, exista suferinta. Nu-i asa ca-i interesant? Cum naiba poate exista durere si suferinta cata vreme nu exista vinovatie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate