Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#217
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Ce hota ai ales ? Ce dimensiune are gaura de hota ?

#218
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
hota e Falmec Plane Nrs, gaura a fost data de 16cm parca iar diametrul acelui burlan e de 22,5cm.
atasez poza cu burlanul izolat fonic

Attached Files



#219
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
De ce s-a poziționat priza acolo ? Teava de evacuare nu încurcă ? Este nevoie de izolare fonica ? Nu prea se intelege ce e în ultima poza. Burlanul izolat va fi doar pana la cot sau și cotul ?
(Soția a ales tot Plane, iar vânzătorul nu știe prea multe. ).

Edited by cristobob, 08 September 2018 - 06:12.


#220
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Sunt 2 modele Plane, unul e normal, altul cu NRS. Modelul NRS are niste imbunatatiri sa reduca zgomotul si primul metru de burlan+cotul sunt izolate si mai groase decat standard.
Daca aveti modelul fara NRS eu stiu ca hota vine fara teava de evacuare si este recomandat un tub rigid, nu flexibil.
In poza mea se vede cotul, cum arata el pe interior iar diametrul acela este de 22,5cm.

Priza putea fi mai departe, mesterul insa a uitat ca acea masca ce acopera tubul are vreo 32cm latime si a plasat-o aproape de teava. Acum pare ca e spatiu dar la mustata.

#221
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014
Am greșit,  soția a ales Lumen, are teava de evacuare "slim" de 150 mm și hota de 260 mm. Poziționarea prizei va fi "distractie", din diverse motive.

S-o folosiți sănătoși.

#222
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
eu mi-am dat seama intre timp ca nu se va alinia deloc bine cu mobilierul, voi avea corpuri suspendate in stanga si dreapta ei care nu vor fi la aceeasi inaltime cu hota nici jos nici sus Posted Image

#223
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 10 septembrie 2018 - 20:17, said:


... "distractie", din diverse motive.
...
Alinierea (si nu a astrelor) intra la "diverse motive".

#224
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Unde ai gasit lavabila Benjamin Moore? Si la ce pret? Cautarile pe google imi dau doar vopseaua tip chalkboard.

#225
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
https://www.benjaminmoore.ro :)

#226
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Intre timp am sapat niste santuri in sapa pentru senzorii sapei. Tipul care le-a facut nu a inteles ca trebuie facute foarte mici, a sapat sanatos pana a ajuns la tevi si a julit vreo 3 foarte putin, dar suficient pentru ca tipul de la instalatii sa zica ca trebuie inlocuite acele bucati, sa nu fie probleme la garantie. Dixtractie!

Intre timp am terminat si a treia baie, a iesit f ok, inclusiv pantele de la dus, in numar de 4. Operatiunea pantelor a durat vreo 2 zile.
Gaurile de vizitare la cazi le-am facut cu magneti de la magsy, pana la urma am ales varianta cea mai ieftina, in loc sa iau kit cu 4 magneti am luat la bucata vreo 16 bucati si 16 placute de vizitare.
Pe o placa de 31.5cm * 90cm am pus 6 magneti.

S-au pus niste actuatoare si ne chinuim sa vedem unde plasam device-ul care le controleaza fiindca nu are loc in distribuitor si dupa parerea mea e huge...

Vrem sa ne ocupam urgent de canalizare ca sa nu se strice vremea si cautam camine de vizitare, inteleg ca trebuie sa aiba o dimensiune de minim 80cm, iar adancimea depaseste 120cm....plus ca la cel mai apropiat de poarta trebuie sa putem trece cu masina peste el, motiv pentru care plasticul nu prea ne ajuta.
Avem de pus un camin la iesirea din casa (sau 2?) , 2 la poarta (unul de canal si altul de apa) si unul intermediar fiindca distanta intre celelalte e de peste 20m.

Pluvialele nu avem voie sa le dam in canalizare, va trebui sa gasim o solutie pentru o panza freatica la adancime de 2,2m sau mai mica in perioada ploilor....

Attached Files



#227
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cu ce ai placat pardoseala dusului? Mozaic, sau ceva placi mai mari, dar care imita mozaicul ? A iesit f frumos.

Edited by wizake, 27 September 2018 - 14:24.


#228
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
este gresia din baie pe care am facut-o mozaic de 6cm la Girom.
Am facut asta fiindca ni s-a recomandat ca fiind mai antiderapanta si pentru ca la dusul de 80 cu 90 placile de 60cm taiate aratau uratel.
Poza de mai sus este inainte de chituire, dupa chituire arata si mai ok, nu mai sar in ochi patratele

#229
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Initial nu mi-am dat seama ca poza cu dusul e rotita 90 de grade si mi-am zis "uau, ce perete fain, daca de acolo or tasni jeturile de apa si mai fain". Dar si asa arata bine.

#230
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,726
  • Înscris: 11.03.2006
Arata senzational! Cat costa sa faci mozaic din placi? Poti sa faci numai 1 mp?
Am aflat, 20 EUR/mp pentru mozaicul de 3x3 cm.Posted Image

Edited by cumparator, 27 September 2018 - 16:08.


#231
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
nu costa mult, e vreo 13 euro mp de mozaic rezultat. Ti-l da pe plasa de 30*30.
Grija insa la pierderi, eu am dus initial 7 placi de 60*60 si mi-a iesit doar 1.7mp mozaic, au zis ca au fost pierderi mai mari decat de obicei.... si am platit pentru asta 100 ron, apoi am mai dus 2 placi fiindca nu imi ajungea.
Poti sa faci cat vrei.

Edited by deliacrin, 27 September 2018 - 19:26.


#232
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 deliacrin, on 27 septembrie 2018 - 13:18, said:

Vrem sa ne ocupam urgent de canalizare ca sa nu se strice vremea si cautam camine de vizitare, inteleg ca trebuie sa aiba o dimensiune de minim 80cm, iar adancimea depaseste 120cm....plus ca la cel mai apropiat de poarta trebuie sa putem trece cu masina peste el, motiv pentru care plasticul nu prea ne ajuta.
Avem de pus un camin la iesirea din casa (sau 2?) , 2 la poarta (unul de canal si altul de apa) si unul intermediar fiindca distanta intre celelalte e de peste 20m.
https://valrom.ro/in...se&category=108
https://valrom.ro/in...oduse&family=18

Vezi si PM cu contactul unui inginer care chiar ne-a ajutat cu niste super idei, mai sunt totusi si oameni priceputi si pasionati de ceea ce fac.

#233
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
am inceput sa dam lavabila. Pentru fanii cinematografului, atasez poze cu un bleumarin inchis din paletarul Savana.
Ecranul este un alb de la Dulux recomandat pentru ecrane de proiectie.
Pentru restul casei am ales o nuanta de NCS s1000n, dar nu se vede ok in poze, e un fel de gri-grej ffff deschis, daca bate soarele zici ca e alb, de fapt nu e.
Acum ne uitam ce lumini sa punem in cinema ca sa nu ne scoatem ochii Posted Image

Attached Files



#234
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
dupa 2-3 zile de dat lavabila la trafalet am observat pe pereti dare, zone mai aspre, zone unde se vede cum s-a insistat la olnite etc, asa ca i-am rugat sa infolieze si o luam si la pistol sa vedem cum iese...
Nu au vrut de la inceput la pistol fiindca tavanele sunt mai deschise decat peretii si ziceau ca pierd mult timp cu infoliatul

Edited by deliacrin, 04 October 2018 - 09:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate