Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#181
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 20 aprilie 2018 - 12:16, said:

ups, nici eu nu am bureti intre incaperi, doar un mini sant in sapa.
Rostul de dilatare al gresiei intre incaperi ar putea fi omis daca lasi spatiu la margini, sub plinta?
Mini santul din sapa e rostul de dilatare. Ca are sa nu burete acolo, nu e semnificativ. Perimetral s-a pus burete ?
Rostul intre incaperi nu prea poate fi omis la o sapa pe baza de ciment. Cel putin eu nu l-as omite ... Depinde si de cat de mari sunt suprafetele, insa sa nu ai rost deloc pe un etaj cred ca e riscant.

Asta e un motiv pentru care eu am pus sapa aia de ipsos, pentru ca nu voiam rosturi intre incaperi la parchet.

#182
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am reusit sa il maschez cu un toc de usa. Ar trebui sa avem si alte pareri.

#183
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 20 aprilie 2018 - 12:20, said:

Perimetral s-a pus burete ?

da, perimetral am burete.
Dar daca gresia si sapa se dilata impreuna pare mai important cel pe margini.

Sa zicem ca am asa: hol de aprox 16mp care are o granita de 90cm cu diningul unde e parchet, deci intre ele se poate lasa un rost umplut cu ceva elastic si o granita de 1,6m cu livingul unde e alta zona de gresie de vreo 20mp...Pe granita asta mare nu as vrea rost

#184
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Ai un plan?

#185
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
partea mov gresie partea portocalie parchet. nu sunt usi.

Attached Files


Edited by deliacrin, 20 April 2018 - 12:38.


#186
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Asa as fi prevazut eu si in sapa si in finisaj, pe langa cele perimetrale.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 20 April 2018 - 12:58.


#187
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu asa citisem mai demult ca la lungimi mai mari de 8m sau suprafete mai mari de 30 mp trebuie rost ...

#188
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 20 aprilie 2018 - 12:59, said:

Eu asa citisem mai demult ca la lungimi mai mari de 8m sau suprafete mai mari de 30 mp trebuie rost ...

La fel știu si eu. Mai mult  am uitat pe un hol sa fac rostul si a făcut o fisura unde trebuia făcut. Din fericire e in sapa si o sa ii las rost la placare.

#189
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
mai am o intrebare: daca sapa este turnata de anul trecut si peste iarna a mers caldura...oare mai e nevoie de acel ciclu al sapei inainte de a pune parchetul sau o fi uscata si nu mai are sens?

#190
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
As zice ca depinde cu ce materiale s-a lucrat in ultima vreme si cata umezeala a fost in casa.
Dar asta trebuie sa verifice cel care o sa puna parchetul si sa iti spuna ce umiditate are sapa.
Totusi, eu iti recomand sa folosesti o rasina de impermeabilizare sub parchet, indiferent de ce spune aparatul ce masoara umiditatea sapei.

#191
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdeliacrin, on 20 aprilie 2018 - 12:16, said:

ups, nici eu nu am bureti intre incaperi, doar un mini sant in sapa.
Rostul de dilatare al gresiei intre incaperi ar putea fi omis daca lasi spatiu la margini, sub plinta?
Eu am lasat rosturi  perimetrale camerelor in sapa..si sub tocurile usilor unde erau suprafete mai mari..insa la gresie nu le-am mai lasat. Parca le-am cerut sa lase un pic mai mult chit la rostul gresiei de sub tocuri ...2mm (unde ar fi venit acel rost intre camere)...in rest am avut rost  de 1.5mm. Dupa o iarna cu -20 de grade si 38 pe tur..n-a aparut nici o fisura pe nicaieri in gresie/rosturi. Mai vedem  ce se intampla in anii ce urmeaza.

Edited by manghels, 23 April 2018 - 11:12.


#192
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdeliacrin, on 21 aprilie 2018 - 15:10, said:

mai am o intrebare: daca sapa este turnata de anul trecut si peste iarna a mers caldura...oare mai e nevoie de acel ciclu al sapei inainte de a pune parchetul sau o fi uscata si nu mai are sens?
Daca au trecut mai bine de 100 de zile de la turnare, monteaza fara probleme. Inainte de montaj, este bine ca parchetul sa stea in respectiva incapere mai mult de 48 de ore. Pentru aclimatizare! Inainte de montare eu am aspirat bine toata suprafata.

Edited by danmannx, 23 April 2018 - 11:18.


#193
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Salutare, nu am mai postat ceva timp si nici eu nu mai imi vedeam topicul....pare ca nu mai e nimeni pe aici...
Intre timp am daramat o rampa de scara, am construit-o la loc, am finisat cu gresie si faianta vreo 2 bai si sper ca in vreo luna sa pot da lavabila si parchetul. Daca ma gandesc putin mai strang o lista bunicica de "asa nu"...

Intre timp am dat de o problema: avem un nivel mare de radon.
Am dat un search pe forum, am vazut ca sunt cativa care il mentioneaza mai mult la misto...cineva care zice ca sunt necesare niste tevi in stratul de pietris din fundatie.

Noi nu am prevazut nimic insa am pus un aparat care masoara si zice ca sunt in jur de 200 bechereli. UE zice ca in aer liber sunt ~ 10-40 bechereli si recomanda ca nivelul din casa sa nu depaseasca 100.
Noi acum suntem avansati, avem ipat, sapa.....iar solutiile de pe net presupun ori membrane care se pun sub placa de beton ori gauri date pana sub placa si tevi de evacuare a radonului in exterior. Dar fundatia are niste pereti de beton, sunt formate ca niste camere dedesubt, sunt sanse mari ca daca faci o gaura sa absorbi radonul doar din zona aia, nu de sub toata casa.

#194
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Dar de unde vine tot radonul asta? Cine/ce il emana?

#195
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,588
  • Înscris: 11.03.2006
Cu ce aparat masurati radonul?
Inteleg ca poate intra in casa si odata cu apa.

Attached Files



#196
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
avem un aparat Airthings.
Radonul vine din pamant, este si in apa, la noi in zona panza freatica e foarte sus.
Avem si umiditate mare in casa, desi tencuiala a fost data anul trecut in vara, in rest au fost straturi micute de glet, umiditatea depaseste 70%.
Cred ca asta e o problema si pentru montajul parchetului.

#197
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Dar aerisirea nu rezolva aceasta acumulare de radon?

#198
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,588
  • Înscris: 11.03.2006
Si gletul are o gramada de apa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate