Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

recomandare aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
@ dani.user - e diferenta enorma fata de poza mea. O sa invat atunci sa editez pozele dupa ce le fac. Nu am crezut ca surprinde asa culori camera mea. O sa invat sa folosesc .RAW atunci.

@ baloo2009 - arata mult mai bine dupa prelucrare. Norii mai expresivi, luciu pe cladire si poza pare mai vie.

Multumesc de sfaturi. Atunci fac pozele .RAW si le editez dupa.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Diverse editoare RAW:
  • Suita Adobe (Lightroom sau Photoshop + Camera RAW) [pe bani]
  • Capture One [pe bani] (n-am verficat daca stie formatul Samsung)
  • RawTherapee [gratis] (stie multe dar trebuie si putin noroc sa aibe profile adecvate)

Edited by dani.user, 25 February 2018 - 17:41.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa ai nevoie de multa rabdare si timp...

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbumpocbum, on 26 februarie 2018 - 16:54, said:

O sa ai nevoie de multa rabdare si timp...
Depinde, de ex. in Lightroom poti bibili putin una si dai apply to all si se rezolva in cateva sec.

Edited by crokodilu, 26 February 2018 - 17:15.


#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbumpocbum, on 26 februarie 2018 - 16:54, said:

O sa ai nevoie de multa rabdare si timp...

Care-i alternativa? Aruncarea pozelor la gunoi fiindca n-au iesit bine pe auto nu e nici asta o solutie.

#24
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
Am inceput sa invat sa fac edidate foto cu Photoshop.
Am incercat si eu cu poza RAW si a iesti perfect dupa corectare.

Cu pozele mai vechi .jpeg, cred ca nu se mai poate face minuni, nu ?

De exemplu, din asa ceva:
https://photos.googl...jBjTmJnd2dHUW1R

Am ajuns la asa ceva:
https://photos.googl...jBjTmJnd2dHUW1R

Am cautat o metoda sa luminez pamantul si sa nu distrug culoarea orange de pe cer.
Am setat Blacks + 100, Whites - 100, Highlights - 100 (pentru a pune in evidenta cerul), Expunerea + 1.7, Contrast + 30.

Am citit ceva despre modul de a face poze. Sunt multe informatii. Incerc sa las sa se mai "aseze" informatiile. Mai am de citit 100 de pagini din prima carte de foto. Uneori, nu prea inteleg toti termenii si incepe sa fie pentru persoane avansate.

Acasa, tot am facut poze cu ce am si efect "boken" Posted Image. In fine, "boken", cu ce se poate din ce am deocamdata, adica ... nu prea iese.

Ma gandesc, oare, un Sony DSC-RX100 sa ma multumeasca pe modul de noapte la peisaje ? Vara, o sa fac poze prin concediu. Cel mai mult imi place sa fac poze la peisaje si noaptea. Unde e mai greu. Ziua, nu cred ca sony rx100 depaseste samsungul meu, in nici un caz. Noaptea, focala de 1.8, fata de 3.5 cat am eu, ar trebui sa se cunoasca bine. Dar, din nou, o focala de 1.8 cu senzor mai mic fata de o focala de 3.5 cu un senzor mai mare si unde se poate merge cu un ISO mai ridicat ....
Ma gandesc si sa plec de la un obiectiv de genul:
https://www.emag.ro/...0/pd/E13XMBBBM/
si sa merg pe un dslr compatibil cu senor cat mai mare.
Dar, la fel, pentru o poza buna, sa cari un dslr cu 2-3 obiective, vezi un peisaj si stai sa schimbi obiectivul, parca e un pic cam complicat. Cand se schimba obiectivul, nu trebuie sa intre praf, apa, in interior, intre obiectiv si mecanica aparatului. Nici nu stiu cum se poate curata, daca se poate curata, de catre o persoana obisnuita.
La ce informatii am acum, imi e sa nu ma plictisesc de un Sony RX 100.

Sunt multe informatii deocamdata. Incerc sa le sedimentez si sa mai invat. Mai am ceva carti si sper sa le citesc.

Edited by lopi, 27 February 2018 - 13:19.


#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postlopi, on 27 februarie 2018 - 13:16, said:

Noaptea, focala de 1.8, fata de 3.5 cat am eu, ar trebui sa se cunoasca bine. Dar, din nou, o focala de 1.8 cu senzor mai mic fata de o focala de 3.5 cu un senzor mai mare si unde se poate merge cu un ISO mai ridicat

Catinel, catinel, ca nu s-a nascut nimeni invatat de-a gata. Numai sa vrei si sa nu te plictisesti la un moment dat.
Apropo, focala e altceva: https://www.clubulfo...istanta-focala/
Tu acolo vorbesti de deschiderea diafragmei, sau - mai pe scurt - diafragma. Unii, mai cosmopoliti, ii mai zic si apertura.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdani.user, on 26 februarie 2018 - 17:48, said:

Care-i alternativa? Aruncarea pozelor la gunoi fiindca n-au iesit bine pe auto nu e nici asta o solutie.

Nu vreau sa ma gandesc cat timp ar lua "bibileala" din RAW in jpg la 2-3 mii de poze pe care le fac in mod curent la o "ieseala" ...  De ce sa le arunci la gunoi ?  Am o poza facuta cu mobilul pe o ploaie torentiala, in Ceahlau, sub un cer brazdat de fulgere , eu si sotia, pe o carare de munte care se transformase intr-un torent. Cred ca a fost ca mai reusita fotografie... DSLR-ul si camera video erau bagate bine in rucsac sa nu se mureze. Ceva de genul...https://www.flickr.c...57660544270575/

Edited by bumpocbum, 27 February 2018 - 14:19.


#27
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca asta e cea mai buna poza a ta mi-e groaza sa ma gandesc cum arata cele 2000 pe care le faci intr-o zi.

#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postbumpocbum, on 27 februarie 2018 - 14:14, said:

Nu vreau sa ma gandesc cat timp ar lua "bibileala" din RAW in jpg la 2-3 mii de poze pe care le fac in mod curent la o "ieseala" ...  
Câteva secunde durează procesul. Apoi conversia în JPEG poarte dura 10-20 minute, dar se poate face automat în background, în timp ce lucrezi altceva sau bei o cafea.
"Bibileala" RAW-urilor nu se pune decât dacă vrei s-o faci neapărat, eventual pe poze mai reușite. Tot așa cum la JPEG din cameră nu faci "bibileală", nici la RAW nu trebuie s-o faci după cele câteva secunde în care aplici anumite setări la un calup de 2-3000 poze dintr-n foc. Asta ca să păstrăm comparația la "mere cu mere".

Dincolo de asta, tu chiar păstrezi 2-3000 de poze de la o ieșire?

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postlopi, on 27 februarie 2018 - 13:16, said:

Am inceput sa invat sa fac edidate foto cu Photoshop.
Am incercat si eu cu poza RAW si a iesti perfect dupa corectare.

Cu pozele mai vechi .jpeg, cred ca nu se mai poate face minuni, nu ?

De exemplu, din asa ceva:
https://photos.googl...jBjTmJnd2dHUW1R

Am ajuns la asa ceva:
https://photos.googl...jBjTmJnd2dHUW1R

Am cautat o metoda sa luminez pamantul si sa nu distrug culoarea orange de pe cer.
Am setat Blacks + 100, Whites - 100, Highlights - 100 (pentru a pune in evidenta cerul), Expunerea + 1.7, Contrast + 30.

Am citit ceva despre modul de a face poze. Sunt multe informatii. Incerc sa las sa se mai "aseze" informatiile. Mai am de citit 100 de pagini din prima carte de foto. Uneori, nu prea inteleg toti termenii si incepe sa fie pentru persoane avansate.

Acasa, tot am facut poze cu ce am si efect "boken" Posted Image. In fine, "boken", cu ce se poate din ce am deocamdata, adica ... nu prea iese.

Ma gandesc, oare, un Sony DSC-RX100 sa ma multumeasca pe modul de noapte la peisaje ? Vara, o sa fac poze prin concediu. Cel mai mult imi place sa fac poze la peisaje si noaptea. Unde e mai greu. Ziua, nu cred ca sony rx100 depaseste samsungul meu, in nici un caz. Noaptea, focala de 1.8, fata de 3.5 cat am eu, ar trebui sa se cunoasca bine. Dar, din nou, o focala de 1.8 cu senzor mai mic fata de o focala de 3.5 cu un senzor mai mare si unde se poate merge cu un ISO mai ridicat ....
Ma gandesc si sa plec de la un obiectiv de genul:
https://www.emag.ro/...0/pd/E13XMBBBM/
si sa merg pe un dslr compatibil cu senor cat mai mare.
Dar, la fel, pentru o poza buna, sa cari un dslr cu 2-3 obiective, vezi un peisaj si stai sa schimbi obiectivul, parca e un pic cam complicat. Cand se schimba obiectivul, nu trebuie sa intre praf, apa, in interior, intre obiectiv si mecanica aparatului. Nici nu stiu cum se poate curata, daca se poate curata, de catre o persoana obisnuita.
La ce informatii am acum, imi e sa nu ma plictisesc de un Sony RX 100.

Sunt multe informatii deocamdata. Incerc sa le sedimentez si sa mai invat. Mai am ceva carti si sper sa le citesc.
Ce ACR folosesti?
Are slide-uri de highlights, shadows, whites si blacks?
Cel mai bine umbli pe acolo si numai in cazuri extreme mergi la contrast si expunere.
Uite un curs de Lightroom care se aplica si la ACR (daca nu e prea vechi):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bECi0ZQAB34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt mai multe episoade pe care le poti cauta pe Internet.
Later Edit: Vezi ca termenul este bokeh nu boken si acesta se refera la calitatea defocalizarii. Cred ca la ce te referi tu este de fapt fundal defocalizat care este intr-adevar mai greu de realizat cu ce ai tu acum, dar nu imposibil.

Edited by baloo2009, 27 February 2018 - 15:14.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlopi, on 27 februarie 2018 - 13:16, said:

Cu pozele mai vechi .jpeg, cred ca nu se mai poate face minuni, nu ?

Se mai poate, pe ici pe colo, dar putin probabil cand vine vorba de zone intunecate.

De ce? Nu mai exista suficienta informatie in jpeg, din cauza a doar 8-bits/pixel + artefacte de compresie.

Attached File  histo.png   11.12K   8 downloads

Attached File  compresie.png   63.58K   9 downloads

Edited by dani.user, 27 February 2018 - 18:28.


#31
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Un jpeg tras direct din camera cu ce profil vreti voi este NET inferior ca si IQ unui RAW cu setari default convertit in Jpeg in Capture One Pro 10, de exemplu. Am tras din greseala Raw plus Jpeg uneori si de cate ori deschideam pozele in Capture One stateam si ma minunam cat de slabe sunt Jpeg-urile sau mai bine zis, cata informatie se afla intr-un RAW, chiar si cu 0 ajustari facute de utilizator.

#32
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ai verificat si la Fujifilm?

#33
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca imi da cineva un jpeg plus RAW de Fujifilm, care sa mearga pe Capture One-ul meu 10.2.1, incerc si postez.

Edited by nicolaie, 27 February 2018 - 19:21.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaloo2009, on 27 februarie 2018 - 14:43, said:

Daca asta e cea mai buna poza a ta mi-e groaza sa ma gandesc cum arata cele 2000 pe care le faci intr-o zi.

Vezi sa nu ramai socat. Poza era reusita din alte motive, nu calitativ. Dar am sublinit faptul ca nu intotdeauna trebuie sa fie o poza de calitate ca sa iti aduca aminte de anumite momente importante din viata.

Uite aici ceva poze din cele  zeci de mii de "horror"-uri....

https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Toate sunt asa cum au iesit din aparat, un amarat de D3100 cu un obiectiv Sigma 18-200.... sau un fix de 35.

View Postcalexe, on 27 februarie 2018 - 14:55, said:

Dincolo de asta, tu chiar păstrezi 2-3000 de poze de la o ieșire?

Le stochez pe blu-ray si imi aleg cateva pentru albume. Actual am peste 100 mii de poze, poate si mai multe.

Ca idee fac parte din amatori.... Oricum in ultima vreme prefer filmarile in HD...mult mai faine decat orice foto.



Daca doresti calitate RAW-ul este indiscutabil cea mai buna solutie. Sa nu uitam totusi si de FF, obiective de la 1k euro in sus....

Edited by bumpocbum, 28 February 2018 - 09:47.


#35
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Ai dreptate, aia făcută cu telefonul rămâne cea mai bună

View Postbumpocbum, on 28 februarie 2018 - 09:32, said:

Uite aici ceva poze din cele  zeci de mii de "horror"-uri....

https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Toate sunt asa cum au iesit din aparat, un amarat de D3100 cu un obiectiv Sigma 18-200.... sau un fix de 35.


#36
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@bumpocbum:
Mai bine îți pui un GoPro pe bască si filmezi tot, ca să nu-ți scape ceva. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate