Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

recomandare aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
@bumpocbum
M-am uitat la pozele de pe Flickr si unele sunt bune.
Poate acea poza reprezenta ceva pentru tine insa ea trebuie sa reprezinte ceva si pentru altcineva. Ai probleme in considerarea calitatii intrinseci a pozelor.
Problema cu aceea poza este ca nu se intelege nimic din ea. Daca o dadeai de exemplu de impresii despre ploaie torentiala in cheie impresionista mai mergea (cred ca-si rodea unghiile de invidie Monet). Din pozele de pe Flickr din majoritatea se intelege ceva.
Daca faci 2000-3000 de poze pe o iesire la munte este OK. Sunt memorii. Din acelea cateva zeci pot fi un fir narativ.

#38
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postbumpocbum, on 27 februarie 2018 - 14:14, said:

Nu vreau sa ma gandesc cat timp ar lua "bibileala" din RAW in jpg la 2-3 mii de poze pe care le fac in mod curent la o "ieseala" ...  De ce sa le arunci la gunoi ?

Cred ca totul depinde de scopul propus, in mod sigur nu as sta sa bibilesc fiecare RAW daca trag 2-3 mii de poze la o iesire. In acest caz, as zice ca scopul e mai degraba documentarea sau pastrarea de amintiri decat fotografia, si atunci nu m-as complica cu RAW-uri, as trage JPG direct din camera sau cel mult asa cum a zis Calexe, preseturi aplicate tuturor pozelor, fara procesare individuala pentru fiecare poza. Dar si asa s-ar putea sa dureze prea mult.

Daca vrei sa faci fotografie, imi e greu sa cred ca te vei intoarce dintr-o tura cu 2-3 mii de cadre toate bune. Fiecare cu metoda lui. Eu de exemplu pastrez aproape toate pozele dintr-o tura, nu neaparat pentru merite artistice dar ca sa-mi aduc aminte pe unde am fost. In schimb sunt foarte selectiv atunci cand declansez, nu trag in toate directiile ci fac eforturi pentru fiecare cadru, urmaresc sa am lumina buna etc. Au fost ture in zone relativ spectaculoase din care m-am intors fara nicio singura poza, pentru ca am fost prea mofturos, sau poate prea putin priceput ca sa gasesc un cadru bun. In aproape 5 ani de cand m-am apucat de fotografie am facut mai putin de 5000 de cadre... am citit undeva ca cica nu poti fi un bun fotograf decat dupa 10.000 de cadre, dar eu sunt multumit cu ce am facut pana acum.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcalexe, on 28 februarie 2018 - 11:04, said:

@bumpocbum:
Mai bine îți pui un GoPro pe bască si filmezi tot, ca să nu-ți scape ceva. Posted Image

Cred ca ai mare dreptate. Decat sa ma chinui cu atatea kg in plus pe munte un gopro in 4k face toti banii. Nu mai zic ca la o fotografie ma uit mult mai rar decat la un film.

View Postgepres, on 28 februarie 2018 - 10:45, said:

Ai dreptate, aia făcută cu telefonul rămâne cea mai bună

Corect, pentru majoritatea este ceva abstract din care nu se intelege nimic...dar pentru ca era de fapt un raspuns despre poze slabe care ar trebui aruncate si-a atins scopul.
(

View Postdani.user, on 26 februarie 2018 - 17:48, said:

Care-i alternativa? Aruncarea pozelor la gunoi fiindca n-au iesit bine pe auto nu e nici asta o solutie.
)

View PostHatti, on 28 februarie 2018 - 15:17, said:

Cred ca totul depinde de scopul propus,

Scopul meu e sa am amintiri la care ma uit cu placere. Eu unul nu o sa trag niciodata in RAW, de fapt o sa renunt la DSLR in curand. Este prea greu si nu merita sa il mai car peste tot dupa mine.
Pentru altii scopul este sa castige bani, sa participe la concursuri, etc...

View Postbaloo2009, on 28 februarie 2018 - 14:15, said:

@bumpocbum
M-am uitat la pozele de pe Flickr si unele sunt bune.

Multumesc.

Edited by bumpocbum, 28 February 2018 - 15:31.


#40
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
O posibila solutie ar fi ca dupa fiecare iesire sa iti propui sa printezi o carticica foto care sa aiba un fir narativ, sa spuna o poveste. In felul asta folosesti pozele si ai un produs final: carticica foto.
Pe video la fel. Dupa excursie sa creezi un singur film editat care sa spuna o poveste, pe cat posibil... Un produs final de 10-15 minute.


#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca spatiul nu e o problema (caz in care oricum n-am vorbi de mii de poze), as alege fara discutii sa arhivez poze in format RAW.

Usor exagerat, e ca alegerea dintre a face o poza sau a mazgali rapid o amintire pe hartie.

Edited by dani.user, 28 February 2018 - 18:57.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postidaho333, on 28 februarie 2018 - 16:06, said:

O posibila solutie ar fi ca dupa fiecare iesire sa iti propui sa printezi o carticica foto care sa aiba un fir narativ, sa spuna o poveste. In felul asta folosesti pozele si ai un produs final: carticica foto.
Pe video la fel. Dupa excursie sa creezi un singur film editat care sa spuna o poveste, pe cat posibil... Un produs final de 10-15 minute.

De fapt  "carticica foto" inseamna pentru mine un film in care sunt inserate foto, clipuri de pe camera video, camera de masina, explicatii cu diferite tipuri de text,diferite tranzitii, procesari si mixari coloane sonore, (am  3 coloane sonore pe  din care una mixata cu muzica ambientala/instrumentala)  etc.....Sunt multe ore de munca in AE, Audition, Premiere, etc... Dar filmul final este fain (parerea mea...si nu numai), chiar daca contine uneori si cate o fotografie in care nu se intelege (aproape) nimic.... dar textul spune tot.

@dani.user spatiul este o problema ...un film de 1h ajunge undeva la 15 Gb, si asta in 28 Mbps.  Nu sunt in stare nici macar sa trag in 50 Mbps, de 4k nici vorba.

Referitor la RAW...cred ca e mai mult pentru pasionatii de perfectiune, am cativa amici care se ocupa de nunti, au FF-uri, obiective scumpe dar nici unul nu foloseste RAW. Rezultatele sunt faine insa.

#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbumpocbum, on 28 februarie 2018 - 20:51, said:

se ocupa de nunti, [...] nu foloseste RAW.

Posted Image

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu toti fac nunti pe 2-3k euro serviciul foto !

Edited by bumpocbum, 28 February 2018 - 21:06.


#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Atunci de ce au mai dat banii pe FF si obiective scumpe?

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca in majoritatea cazurilor un JPG facut cu un FF, ceva obiective de calitate, blitzuri externe, etc este arhisuficient calitativ. Bineinteles ca am uitat sa zic, si un fotograf cu experienta !

Cum ar fi sa ma duc la nunta cu batranul meu D3100 si sa le dau ceva poze pe la iso 1200....Chiar si in RAW Posted Image .

Edited by bumpocbum, 28 February 2018 - 21:21.


#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdani.user, on 28 februarie 2018 - 21:10, said:

Atunci de ce au mai dat banii pe FF si obiective scumpe?
In ideea ca aparatul compenseaza nepriceperea omului.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca crezi ca priceperea unui fotograf compenseaza iso-ul la valori mari intre un d3100 si un FF ...... nu mai zicem de alte aspecte....

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ca tot ziceam de arhivare, ia sa mai reeditez niste RAW-uri din colectie...

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ca bine zici...mai am cateva zeci de ore de filmare si ceva mii de jpg-uri de facut selectii....

#51
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru a nu mai deschide alt topic, am mai multe intrebari generale.

1. Cand m-am uitat la pozele mai vechi am vazut petele "gri" de pe poze in partea din stanga sus. Din ce am gasit pe internet, nu ar fi de la obiectiv, asa cum credeam ci de la senzor. Ar fi praf pe senzor. Am demontat obiectivul de pe camera si am vazut ca am niste puncte vizibile si ochiul liber. Si pe montura sunt niste scame, care nu prea am cum sa le iau. Am avut un dispozitiv improvizat de suflat aer, am suflat si s-au miscat. Inseamna ca nu ar fi "lipite" de senzor. Am mai incercatiusot cu un material moale si nu am reusit. M-am oprit aici, ca se zice ca mai rau fac. Nu am mai curatat niciodata un senzor si as vrea sa-l duc undeva la curatat. Ajung in Bucuresti in scurt timp si daca este un service bun pentru asa ceva si eventual un pret ?
Se recomanda cu solutie Eclipse, care nu se gaseste de cumparat nicaieri si betitagase de senzor crop 1.6, care, nici ele nu se mia gasesc.

https://photos.googl...3J4M09jVXY4M0Nn - se vad punctele in stanga sus, acum sunt pe mijloc.

Am drum acum la Bucuresti, dar mai repede as ajunge la Iasi, daca ar fi o firma de curatat senzori foto.

2. Am mai avut pete gri pe imagine pe aparat foto compact si multi ziceau ca foarte posibil sa fie senzorul ars. Am facut poze la artificii sau laser de la concert. Compactele au si ele problema asta cu senzorul, trebuie curatat dupa o periaoada ?

3. Ma gandesc sa trec la un full frame. Vad ca pretul lor mai scade. Am vazut Sony A7 body la 3.600 ron. Mai adaug un obiectiv cu apertura cat mai mica 1.8 sau 1.4 daca se gaseste pentru peisaje noaptea. Sau ... sa merg pe un DSLR, dar este mai compact si mai portabil un mirrorless si m-am impacat bine cu Samsung NX.

4. Pozele salvate .jpg cu photoshop din raw au dimensiuni mai mici decat cele pe care le face camera din raw. Se pierde din calitate sau photoshop doar scoate din .jpg informatii care nu sunt neaparat utile ?

Edited by lopi, 25 March 2018 - 13:06.


#52
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Praful si scamele pe senzor sunt destul de intalnite si la aparatele compacte. poate e ca sa le cureti e mult mai greu.
Sony A7 este destul de ieftin. Problema lui sunt obiectivele.
Am vazut un 28 mm f/2 la un pret acceptabil. Mai ar fi si un zoom 24-105 mm f/4, Deci te-ar costa cu zoom exact 10.000 lei sau 5.800 cu 28 mm f/2.
Un Nikon D750 cu 24-120 mm f/4 te-ar costa si mai mult (12.100 lei).

#53
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Cam mult pentru poze de amator ....

1. Am facut test pentru a vedea mizeria de pe senzor:
https://photos.app.g...oDNVQqTfEYZsW63
- e cam jale. Punctul din stanga jos, era in stanga sus. S-a deplasat. Sper, cred sa nu fie lipite de senzor.
- se poate curata cu solutie Visible Dust Sensor Brush Clean + Visible Dust - spatula. La cata mizerie este, as incerca sa-l curat de 2 ori, poate se duce mai bine. Daca din prima ar fi bine, normal ca nu as mai incerca.

La obiectiv, cand fac zoom se aude un zgomot ciudat, parca "agata". Poate a intrat praf si in el. Am vazut ca la zoom maxim, se departeaza lentilele interne si este spatiu intre lentila interna si senzor. Banuiesc ca poate intra praf si de la obiectiv spre senzor. Mirrorless se curata mai usor decat DSLR, nu ? Neavand lentila ?
Sa las curatarea facuta acasa si sa merg la o verificare mai serioasa ? Nu l-am curatat niciodata si il am de ceva ani. L-am tinut in husa, dar a fost la mare, munte, nisip, apa, soare, zapada etc.

Cand ma uit mai atent la poze, vad ca pozele au o tenta de culoare rece. Nu cumva Samsung foloseste senzor Sony ? Si telefonul Note 8, parca tot senzor Sony. Ce am vazut specific la senzor Sony, cam albeste poza, expunere mai mare.

2. Am facut prima mea poza la stele, "astro" cat se poate cu focala de 3.5:
https://photos.app.g...OKNkDk98vH8eWm1 - fara editare
https://photos.app.g...cHq2nHsoxVTm3K3 - cu photoshop

f3.5, 30 sec, 3.200 ISO

- este mai albicioasa pe centru jos, cred ca din cauza luminilor din oras. Cred ca trebuia sa indrept aparatul mai spre cer. Dar, totusi de ce nu a iesit mai albicios si pe colturi jos ?

- mi se pare destul de ok. De abia astept sa ma chinui cu luna.

Edited by lopi, 26 March 2018 - 13:38.


#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ce aparat ai?

La poza astro nu ai focalizat bine pe stele.

Edited by crokodilu, 26 March 2018 - 13:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate