Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Tenta este data si de obiectiv. La Olympus-ul meu cu obiectivul de kit trebuia sa dau spre magenta, cu un Panasonic trebuie sa dau spre verde.
Balansul de alb trebuie sa-l faci tu nu sa lasi aparatul. Daca folosesti RAW atunci poti sa-l lasi pe auto dar trebuie sa-l modifici ulterior.
Expunerea o controlezi tot tu. Nu exista aparat care sa-ti citeasca gandurile privind poza finala.

#56
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ crokodilu - Samsung NX 2000 cu obictivul stock:
https://www.f64.ro/s...-f-3-5-5-6.html

- il am de ceva ani, dar acum incep sa-l invat. Am dat focus pe manual si focus la maxim. Autofocus, la cat e de intunecat obiectivul, nu focuseaza nimic. Da, vad acum ca nu a focalizat bine, nu stiu daca am ce sa-i fac mai mult ...

@ baloo2009 - am inteles. Senzorul de la Sony am vazut ca in general are o expunere mai mare si o tenta mai rece. Corectez manual din aparat atunci sau dupa din Photoshop.

#57
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Autofocus, la cat e de intunecat obiectivul, nu focuseaza nimic. Da, vad acum ca nu a focalizat bine, nu stiu daca am ce sa-i fac mai mult ...
Merge autofocus pe Luna sau posibil o stea mai luminoasa. Sau focus manual cu live view+lupa daca ai, daca nu atunci faci mai multe poze, la fiecare focusezi putin diferit pana se vede steaua punctiforma pe poza.

Daca ajungi in Buc poate iei aparatul sa il curete diverse firme care mais unt pe aici, sau poti lua o trusa dar oricum vei curata pe o parte si vei baga praf pe alta... :)

#58
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Stiti o firma buna in Bucuresti de curatat senzor si sa se uite un pic la obiectiv, aparat foto in general ?

Am sunat la reprezentanta Nikon si cica se uita doar la aparate Nikon.

#59
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
kamerawerk.ro?

#60
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Da, si eu recomand Kamerawerk! Oamenii sunt foarte amabili si corecti! Singurul minus, daca pot sa-i spun asa e ca sunt foarte incarcati si lucrarea e posibil sa dureze!

#61
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
La Canon, Nikon Bucuresti zic ca ei se baga doar la aparate foto pe care ei le vand.

Am luat legatura cu Samsung Bucuresti, si mi-a zis sa iau legatura cu Samsung local, din judet ca se rezolva. Am sunat si imi zice cica ce e aia aparat foto mirrorless ? Adica aparat foto, nu ? Senzorul sa se curete ? Hmm... nu, doar se inlocuieste. Dar, cum mi-am dat seama ? Cica, nu ... doar se inlocuieste senzorul si depaseste valoare aparatului .....

Ce sa zic. Sa-i arat pe youtube cum se face Posted Image) ? De la prima intrebare, normal ca imi e si frica sa mai zic ceva. Inteleg ca poate au avut 2-3 modele de aparate foto Samsung mirrorless si cred ca nu asa de putine point and shoot. Am mai avut Point and Shoot samsung de care am fost extrem de multumit din seria WB 150 sau 110 pe care mi l-a furat. Oarecum dupa asta m-am orientat si la mirrorless. Daca vine omul cu un aparat foto compact la reparat, ce ii zice ? Reparatia depaseste valoarea produsului .... Mai vreti reparat ?
M-a intrebat daca mai e in garantie. Daca era in garantie, cred ca il bulversam. Ce era atunci sa faca ? Sa il trimita in Bucuresti ? TV-uri stie sa reparare ? In fine, poate e bun la altele de reparat si nu la foto.

Am mai avut experiente de acest gen cu service-urile locale si daca tot am drum in Bucuresti, poate fac o treaba buna. Sun si la Kamerawerk. Am vorbit la Kamerawerk - se poate, ma ajuta. Se rezolva in 24-48 ore si il trimite prin curier. Super, sper sa rezolv problema.

Edited by lopi, 27 March 2018 - 10:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate