Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare auto nou 11k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
C-Elysee este sub Logan .

Dar mai scump

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si inca mai stai pe ganduri? Clar Astra.
E pacat sa dai banii aia pe un low cost (C Elysse, Tipo, Cactus). Ceed-ul nu e low cost dar nu are motorul lui Astra.

#21
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
@ Friskey, de-abia ce am inceput sa ma inscriu la test drives si sa ma duc prin showroom's , avand timp limitat.

Mentionez ca itnre timp am mai cerut oferte de Elantra si Focus, daca exista ceva in conditiile date.

LE : am uitat sa mentionez care-s garantiile pt fiecare in parte, pt ca mi se pare importanta si aceasta parte :
- Astra 2 ani
- Fiat 5 ani , ceea ce mi-a placut
- C Elysee 4 ani
- Ceed 7 ani

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 13:30.


#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 12:55, said:

C-Elysee este sub Logan .

Dar mai scump

De ce zici asta?

#23
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Eu personal nu am condus un Logan dar stim cu totii cam cum e. Am facut test drive cu C-Elysee si nu cred ca incape comparatie, Citroenul pare destul de bine facut,  chiar daca e mai degraba spartan ( cred ca din pct de vedere al dotarilor nu sunt prea diferite ) .

#24
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View PostTruculMagic, on 12 noiembrie 2017 - 11:58, said:

Fiatul e o masina slaba, vei pierde enorm in ea si nu ti-o mai cumpara nimeni.
Tipo e de prin clasa mica parca, pe platforma de punto, in timp ce astra e in clasa compacta.



Tipo este pe platforma de Bravo.,si a aparut sa inlocuiasca Bravo si Croma dar nah...."Nemtestile ie baza" :)

"Fiat Tipo a fost desemnat numele proaspătului concurent al lui Dacia Logan, Citroen C-Elysee și Peugeot 301. Modelul este o berlină proiectată la centrul turco-italian de la Bursa și fabricată la uzina Tofaș din Turcia. Variantele hatchback și break, care vor înlocui Bravo și Croma, vor fi prezentate în martie 2016 la Salonul Auto de la Geneva.
Inițial, cei de la Fiat au prezentat la Salonul Auto de la Istanbul noua lor berlină compactă sub numele Aegea. Denumirea Tipo a fost aleasă în defavoarea lui Aegea, Fiat motivând evocarea modelului care l-a precedat pe Bravo și care era fabricat în aceeași uzină.
Italienii vor oferi motorizări care vor asigura între 95 și 120 CP în gama Tipo, fiind disponibile două propulsoare alimentate cu benzină și două diesel-uri. În premieră pentru modelele accesibile ale acestui segment, va fi oferită opțional și o transmisie cu două ambreiaje. Noul Fiat Tipo va avea o lungime de 4.51 metri, 1.78 metri lățime și 1.48 metri înălțime. Vorbim despre o mașină cu 17 centimetri mai lungă decât Logan 2, cu cinci centimetri mai lată și cu 2 centimetri mai scundă. Ampatamentul diferă cu doar un centimetru în favoarea lui Tipo. Altfel spus, încadrarea modelului italian este la limita inferioară a segmentului compact, depășind pragul clasei mici. Portbagajul lui Tipo va fi de 510 de litri, la fel de mare ca al unui Dacia Logan, mai mare decât al lui Peugeot 301 și Citroen C-Elysee."

#25
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
Orice mai putin Peugeot/Citroen.Asa cum a mentionat cineva ,au fost create special sa fure din piata Loganului.Dusul rece vine cand posesorii vor si mentenanta la preturi de Logan.Vezi cat este o oglinda la un Logan si cat este una la un Peugeot si vei trage singur concluzia.

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Da, a fost gândit să înlocuiască echivalentul lui Golf și al lui Passat, de la Fiat. Și să fie la nivelul unui low cost, gen Logan. In rest un copy/paste corect, regulamentar.

#27
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View Postdancostea2002, on 12 noiembrie 2017 - 13:38, said:

Orice mai putin Peugeot/Citroen.Asa cum a mentionat cineva ,au fost create special sa fure din piata Loganului.Dusul rece vine cand posesorii vor si mentenanta la preturi de Logan.Vezi cat este o oglinda la un Logan si cat este una la un Peugeot si vei trage singur concluzia.
Dvs cum vederi marcile pe care le-am prezentat dpdv al costurilor de service si piese ? iarasi este un capitol unde nu am informatii. Stiu asa, din intelepciune populara, ca Opel e avantajos pt ca s-ar gasi usor piese de la dezmembrari dar cam atat :)

#28
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmirciu88, on 12 noiembrie 2017 - 14:05, said:

...ca Opel e avantajos pt ca s-ar gasi usor piese de la dezmembrari dar cam atat Posted Image
Iti iei masina noua ca s-o repari cu piese din dezmembrari? Pe bune?

#29
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View PostDannyMC, on 12 noiembrie 2017 - 14:16, said:

Iti iei masina noua ca s-o repari cu piese din dezmembrari? Pe bune?
Am zis ca atat stiu eu despre marcile respective la capitolul Service si costuri reparatie... Posted Image dat fiind ca nu am mai avut din nici una.

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 14:21.


#30
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Seat Toledo? E o skoda rapid mai ieftna cu 1000 de euro! Pana la urma cat este bugetul 11 sau 12+ mii? Nu poti jongla cu avans + suma maxima eligibila? De exemplu 3mii + suma eligibila? Iti iei totusi o masina care o vei tine minim 5 ani!

Edited by farausername, 12 November 2017 - 14:20.


#31
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Bad post

Edited by DannyMC, 12 November 2017 - 14:28.


#32
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
@ Farausername, Nu pot sa fac ce spui tu pt ca bugetul per ansamblu este construit pe niste proportii intre anumite categorii de cheltuieli, plus ca fiind la mijloc si o colaborare cu banca , am interesul sa termin cat mai eficient cu cumparaturile pt a se inchide creditul cat mai repede. 11 mii este o suma safe, 12 mii este maximul pe care il pot aloca.

Mi-am adus aminte ca mi s-a oferta un Seat Toledo la 12k euro 1.0 TSI 95cp cu dotari cam ca la Tipo si mult sub Astra. Cred ca de aceea am trecut repede peste el.

View PostDannyMC, on 12 noiembrie 2017 - 14:27, said:

Tot de acolo de unde ai auzit ca Loganul e carutza?
N-am zis eu ca Loganul e caruta, mai citeste odata postul respectiv te rog. Dar in mod cert nu este in atentia mea.

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 14:34.


#33
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Da, am editat! Scuze, greseala mea!

#34
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Din lista respectiva, clar Astra.

#35
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postmirciu88, on 12 noiembrie 2017 - 13:27, said:

@ Friskey, de-abia ce am inceput sa ma inscriu la test drives si sa ma duc prin showroom's , avand timp limitat.

Mentionez ca itnre timp am mai cerut oferte de Elantra si Focus, daca exista ceva in conditiile date.

LE : am uitat sa mentionez care-s garantiile pt fiecare in parte, pt ca mi se pare importanta si aceasta parte :
- Astra 2 ani
- Fiat 5 ani , ceea ce mi-a placut
- C Elysee 4 ani
- Ceed 7 ani

Elantra era 13.000E(TVA inclus) acum o luna cand a dat socrul meu comanda de I30. Motor 1.6 128CP, echipare Classic(de baza), culoare alba. Mi-a placut masina, spatioasa si destul de confortabila, dar cu niste minusuri la dotari peste care eu n-as trece.

I30 1.4 e tot pe la aceeasi bani.

#36
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postdancostea2002, on 12 noiembrie 2017 - 13:38, said:

Orice mai putin Peugeot/Citroen.Asa cum a mentionat cineva ,au fost create special sa fure din piata Loganului.Dusul rece vine cand posesorii vor si mentenanta la preturi de Logan.Vezi cat este o oglinda la un Logan si cat este una la un Peugeot si vei trage singur concluzia.
Toata lumea se da cunoscatoare dar de fapt este exact invers .
Oglinda stanga electrica Logan - 323 Lei - https://www.epiesa.r...prod-522993185/
Oglinda stanga electrica Peugeot 301 - 385 Lei - https://www.epiesa.r...prod-423575476/
Set curea distributie Logan TCe 90 - 237 Lei - https://www.epiesa.r...prod-330015562/
Set curea distributie Peugeot 301 - 224 Lei - https://www.epiesa.r...prod-330021645/

Cine spune ca Peugeot / Citroen sunt masini cu intretinere scumpa vorbeste prostii si demonstreaza ca vorbeste din auzite si nu a avut una din aceste marci in proprietate.

Edited by rogedan, 12 November 2017 - 17:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate