Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare auto nou 11k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Salut, sunt vizate variantele disponibile pe stoc sau cu livrare in maxim 30 zile, eu mentionand aceasta conditie tuturor dealer-ilor pe care i-am contactat.

Caracteristici urmarite :
- masina preponderent de Bucuresti dar pretabila si la drumuri mai lungi ( la final de saptamana un drum extra-urban tip Bucuresti - Ploiesti sau spre munte/mare ) - anticipez intre 15-20k km/an.
- Benzina, manuala
- adecvata pt 4 ocupanti , cu portbagaj spatios  - ori un hatchback spatios ori un sedan mai compact.

Am primit pana acum urmatoarele propuneri pe care le consider relevante ( nu le mai mentionez pe toate )
- Citroen C Elysee 82cp cu dotari mai bogate / 115cp cu dotari mai subtiri ( dar suficiente dpmdv ), la  10k si ceva versiunea 2016 / 11k si ceva facelift  2017
- Fiat Tipo sedan 95cp cu un pachet ok de dotari  - 11k ( hatchbak nu exista nimic disponibil pe stoc ) .
- Opel Astra Sedan 1.4 140cp turbo ( cel de anii trecuti care a fost vandut la sub 11k cu rabla ) - 12k si putin , mai bine dotat ca cele de mai sus ( pe persoana juridica fara tichet rabla, pt  clarificari ) .
- Citroen Cactus aproape 12k cu motor de 82cp, nu am testat dar dealer ul se jura ca e fasnet pt ca e foarte usoara masina ( nu sunt convins )
-  KIA CEED  1.4 GSL BEST 5 DR MT , 100cp aproape 12 k dar cu portabaj evident mai mic , nu imi trezeste prea mult interes.

Am testat C Elysee de 115cp si mi-a placut . Urmeaza sa testez si Tipo. C Elysee pare mai solid si mai calitativ decat Tipo dar Tipo este putin mai bine dotat si mai frumos desenat . Altfel, Citroen este facut in Spania si Fiat in Turcia ( nu stiu daca este un criteriu valid ) .

Nu neg ca Opel Astra Sedan , desi ma obliga la un surplus de >1000euro, imi pare mai bun din toate punctele de vedere ( motor, calitate interior, design ) .

Sfaturi legate de modelele descrise ? Alte posibile optiuni ?

Multumesc.

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 11:40.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru TIPO poti alege varianta de 120 de cp.

Eu asta as alege din lista ta.

#3
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Salut,
Nu am primit nici o oferta de Tipo 120cp. Sunt limitat de optiunile disponibile pe stoc sau cu livrare in maxim 30 zile si nu exista nimic cu 120cp, si oricum din ce am inteles nu s-ar incadra nicicum un bugetul meu.

Mersi .

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 11:46.


#4
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postmirciu88, on 12 noiembrie 2017 - 11:44, said:

Salut,
Nu am primit nici o oferta de Tipo 120cp. Sunt limitat de optiunile disponibile pe stoc sau cu livrare in maxim 30 zile si nu exista nimic cu 120cp, si oricum din ce am inteles nu s-ar incadra nicicum un bugetul meu.

Mersi .
De ce neaparat 30 de zile? nu de alta dar e o achizitie consistenta (ca si bani) ce nu o schimbi in fiecare zi.

Eu cand mi-am cumparat masina am preferat sa astep doua luni, dar configurata pe configurator cu toate optiunile pe care le-am vrut, si nu gata cu optiunile standard cheala.

#5
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Plan de afaceri cu fonduri nerambursabile de la stat si plan de achizitii cu prima transa asumata pt acest sfarsit de an, necesitatea de a suprapune cu alte achizitii demarate deja + alte detalii .

Edited by mirciu88, 12 November 2017 - 11:53.


#6
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
De ce nu ai testat si Astra Sedan sa vezi cum se comporta ? Chit ca este probabil mai grea decat celalte, la capitolul dotari si motor sta cel mai bine, iar diferenta de bani ar fi justificata, asta ca sa nu vorbim si de alte lucruri.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Citroen /Peugeot 301.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fiatul e o masina slaba, vei pierde enorm in ea si nu ti-o mai cumpara nimeni.
Mergi pe Astra, e o masina mai calitativa, mai spatioasa si o vei vinde mult mai repede pe viitor, iar motorul e mai puternic decat un aspirat de pe C Elysee.
Tipo e de prin clasa mica parca, pe platforma de punto, in timp ce astra e in clasa compacta.

Citroenul si Peugeotul 301 sunt niste low-costuri care au fost facute sa fure din clientii loganului.

Edited by TruculMagic, 12 November 2017 - 12:01.


#9
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View PostMihaitza07, on 12 noiembrie 2017 - 11:54, said:

De ce nu ai testat si Astra Sedan sa vezi cum se comporta ? Chit ca este probabil mai grea decat celalte, la capitolul dotari si motor sta cel mai bine, iar diferenta de bani ar fi justificata, asta ca sa nu vorbim si de alte lucruri.

Urmeaza, in momentul in care am trecut pe la dealer nu era masina disponibila.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nici nu cred ca mai au pe la drive test modelul astra j sedan. In cel mai rau caz mergi in zona la tine si cauti un samsar cu Opel astra, ii dai 100lei sa faceti un test de 10-15km Posted Image

#11
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postmirciu88, on 12 noiembrie 2017 - 11:52, said:

Plan de afaceri cu fonduri nerambursabile de la stat si plan de achizitii cu prima transa asumata pt acest sfarsit de an, necesitatea de a suprapune cu alte achizitii demarate deja + alte detalii .
Si ai planul aprobat?

#12
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Da.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da Logan nu e bun ? 0.9 TCE

#14
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Si eu tot pe Astra as merge, dar cel pe 2017, pt modelul 2016 ai pierde in caz de revanzare.
Apropo ce diferenta e intre cele doua la dotari?

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Opel Astra cred că ar fi alegea cea mai ok. Apoi Hyundai. Deși nu are portbagaj precum C-Elysee, eu zic că e mai practic. Și bănuiesc că te referi la ultima generație. Și chiar ai nevoie de cei 500 de litri mereu? In plus, C-Elysee consuma cam mult cu motorul de 1.6. Vezi că cei de la Turații.ro l-au testat fix cu motorul asta. Caută pe YouTube.
Tipo mi se pare o alegere buna prin prisma motorului destul de puternic pentru acest nivel, prețului și dotărilor bune. In rest, in privința fiabilității, e subiectivă treaba. Cunosc oameni cu Fiat care își înjura mașina sau o lauda.
Mă mir că până acum nu a zis nimeni nimic de Logan.
LE: uite că a zis in timp ce scriam. :D

Edited by LauCalin, 12 November 2017 - 12:35.


#16
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostBaxon, on 12 noiembrie 2017 - 12:26, said:

Da Logan nu e bun ? 0.9 TCE
Decat Logan mai bine lipsa; zici ca mergi cu caruta.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai asa ceva de iti permiti asemenea afirmatii ?

#18
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Am condus si asa ceva....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate