Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

HDD portabil limitat la 5400 RPM sau HDD bagat in rack la 7200?

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut! Am un buget de 300-350 de lei si am nevoie de un HDD de 1 TB pentru productie muzicala/backup.

Practic ar urma sa trag voci, chitara, bass, etc. Proiectele sunt ample, 30-50 de track-uri la fiecare proiect. Hard-ul din laptop este 5400 RPM si are o vechime de 7 ani. N-am avut nicioadat bad-uri la el si a mers foarte frumos. Din pacate spatiul liber in momentul de fata mai este de 5 gb din cauza sample-urilor si a proiectelor. Am si Dropbox, si Google Cloud si OneDrive. Toate-s pline cu proiecte muzicale. Laptop-ul meu nu are slot suplimentar pentru alt hard. Laptop-ul are un i5 vechi, 8 gb de ram si un hard de 1 tb.

Lucrez cu Ableton si Pro Tools si am nevoie de un alt hard pentru sample-uri ca sa nu-mi mai faca probleme.

Laptop-ul are DOAR USB 2.0!!!


As vrea sa ma ajutati, pentru ca nu ma prea pricep la hardware. Daca aleg sa cumpar un HDD intern de 7200 RPM si sa-l introduc intr-un rack ca sa-l folosesc extern prin USB viteza de 7200 RPM ramane aceeasi nu? Adica ma gandesc ca nu are cum sa se modifice nu? Cele externe sunt limitate la 5400 RPM si nu prea ma ajuta.

Orice alte probleme ar mai putea apare la care eu nu m-am gandit, va rog, spuneti-mi. De asemenea, daca cineva dintre voi lucreaza pe productie muzicala si poate sa-mi recomande anumite marci/produse, as fi recunoscator! Eventual si pro/contra in vederea alegerii unui HDD extern in schimbul unui HDD intern cu rack.

Sper ca n-am uitat sa mentionez nimic. Multumesc mult!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt si HDD externe de 7200 rpm de 3.5", din alea de desktop, montate in rack, cu alimentare separata.
Nu viteza de rotatie e problema ci acel USB 2.0 care face transferul sa fie cu doar 30MB/s! Asa ca pentru conectare externa e nevoie de USB 3.x. Sau ethernet de 1Gb/s.

Editat de neagu_laurentiu, 11 noiembrie 2017 - 21:59.


#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 07.02.2011
Daca nu vrei portabilitate poti folosi
bay drive optic to hdd: https://www.google.r...1.0.q9L5FiwXRlg
sau HDD Caddy laptop: https://www.google.r...iw=1280&bih=687
Cand il cumperi trebuie sa verifici mai intai dimensiunile si interfata  dvdrw-ului existent..

Editat de costeld69, 11 noiembrie 2017 - 22:27.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.858
  • Înscris: 10.12.2006
La transfer pe usb 2.0 n-o sa vezi nicio diferenta intre 5400 si 7200.

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 07.02.2011
Dar poate spui ce laptop ai.
Daca ai un model cu slot pentru ExpressCard sa stii ca sunt adaptoare pentru USB 3.0, daca ai nevoie de viteza de transfer pe mediu extern.

Editat de costeld69, 11 noiembrie 2017 - 22:10.


#6
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 192
  • Înscris: 03.02.2013

Vizualizare mesajMizu, pe 11 noiembrie 2017 - 22:02, a scris:

La transfer pe usb 2.0 n-o sa vezi nicio diferenta intre 5400 si 7200.


Ok, deci in cazul meu 7200 nu face diferenta din cauza USB 2.0. Totusi, daca in viitorul apropiat ar fi sa fac un upgrade pe alt laptop/desktop cu un USB 3.0 faptul ca HDD-ul ar fi 7200 m-ar ajuta atunci. Avand in vedere ca diferenta de pret este aproape nesemnificativa intre un HDD enclosed cu rack si un HDD extern presupun ca e mai avantajos sa merg pe un HDD intern cu rack.

Banuiesc ca nu sunt si alte dezavantaje. HDD-ul va sta intr-un loc, nu am de gand sa-l mut tot timpul.

Vizualizare mesajcosteld69, pe 11 noiembrie 2017 - 22:01, a scris:

Daca nu vrei portabilitate poti folosi
bay drive optic to hdd: https://www.google.r...1.0.q9L5FiwXRlg
sau HDD Caddy laptop: https://www.google.r...iw=1280&bih=687
Cand il cumperi trebuie sa verifici mai intai dimensiunile si interfata  dvdrw-ului existent..

Interesanta chestia asta. N-am stiut ca e posibil. Nu stiu totusi daca ar merge si din moment ce nu prea ma pricep probabil voi face mai mult rau decat bine prin metoda aceasta. Multumesc oricum de raspuns si de idee.

Vizualizare mesajneagu_laurentiu, pe 11 noiembrie 2017 - 21:56, a scris:

Sunt si HDD externe de 7200 rpm de 3.5", din alea de desktop, montate in rack, cu alimentare separata.
Nu viteza de rotatie e problema ci acel USB 2.0 care face transferul sa fie cu doar 30MB/s! Asa ca pentru conectare externa e nevoie de USB 3.x. Sau ethernet de 1Gb/s.


Ok, asta cu ethernet-ul ma intereseaza. Evident am un slot de ethernet la laptop. Daca ma dau peste cap si cumpar spre exemplu asta, sa inteleg ca as avea o viteza mult mai ok printr-un cablue de ethernet?

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate