Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diferenta intre motorine/benzine, in ce rafinarii sunt produse, cu ce se aditiveaza

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#127
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Puteți să nu fiți de acord cu mine dar eu sunt tot mai mulțumit de Lukoil. Aia standard. Nu știu ce promoție au avut dar m-am trezit cu puncte pentru vreo zece litri.

#128
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011

 TLGTLC, on 04 aprilie 2018 - 21:54, said:

Nu ne mai pui niște buletine cu analize să vedem ce s-a schimbat de când bagă iar biodiesel?
Terminalul abia ieri a bagat biodiesel,am uitat sa fac poza,avea 51 cifra cetanica si biodiesel 6.5 din 7 admis,o sa pun de miercuri.
Nici Rompetrol si nici Lukoil nu au respectat termenul de 15/03 din cauza frigului prelungit.
Poti sa alimentezi si din ART,au exclusiv produse Lukoil.
Repet,cu toate ca am sa fiu contrazis la greu de cei care au alimentat de pe afara o masina bine incinsa la drum,carburantul din RO nu este deloc mai prost decat cel din vest !
Sarbatori cu bine !

#129
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Un buletin de vineri 13.

Attached Files



#130
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Mulțumim mult! Au lăsat-o mai moale cu cetanele.

Edited by TLGTLC, 13 April 2018 - 20:23.


#131
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Pai e normal,biodieselul,mananca din cetane,cand densitatea este mare si biodiesel este mai mult si invers.
Iarna ai putere si galagie in injectoare,vara ai ungere/liniste si tragi de motor,vorba vine,ca doar nu mergem pe circuit :)

#132
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
Cand iti pica in mana sa pui si pentru benzina un buletin

#133
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 luci_flash, on 25 iulie 2018 - 14:06, said:

La o benzinarie privata, locala, de exemplu, se cumpara de unde e mai ieftin.
Nu sunt chiar atat de multi furnizori (producatori). Intermediari sunt destui.
Cei mari probabil au contracte si cumpara de la un singur furnizor.
Producători în România au rămas:

Petrom - Brazi
Rompetrol - Năvodari
Lukoil - Teleajen

E interesant de unde se aprovizionează Gazprom și MOL.

Edited by PMmd63, 25 July 2018 - 14:11.


#134
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
In mod normal in orice benzinarie trebuie sa fie afisat de unde provine carburantul. Este o cerinta legala ca aceasta informatie sa fie afisata,
In principiu:
- Petrom, OMV, Gazprom au marfa de la rafinaria Petro Brazi din Ploiesti si livrat din depozitele Petrom.
- Lukoil are marfa de la rafinaria Petrotel Ploiesti si livrat din depozitele Lukoil
- Rompetrol si partenerii au marfa de la rafinaria Petromidia si livrat din depozitele Rompetrol
- MOL are marfa livrata din depozitele Petrom si depozitele proprii din tara(Tileagd, Giurgiu...nu sunt sigur). Din ce am inteles din cand in cand mai vine la depozitul Tileagd cate un transport de carburant clasa superioara din Ungaria, dar nu pot confirma 100%.
Benzinarii particulari cumpara marfa de la aceste depozite, in principiu aleg depozitele care se afla cel mai aproape de ei.

Edited by feribalint, 25 July 2018 - 14:13.


#135
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
E foarte simplu: OMV si Petrom sunt una si aceeasi firma, marfa provine din rafinaria proprie Petrobrazi.
Idem pentru Rompetrol, rafinaria Navodari/Petromidia.
Lukoil are si el rafinarie in Ploiesti, fosta Teleajen.
Mol in Bucuresti si in general in sud ia de la altii, de obicei de la OMV Petrom, in zonele mai apropiate de Ungaria aduce de la rafinaria lor.
AGIP nu mai exista in Romania, reteaua lor a fost cumparata de MOL.
RAFO nu mai functioneaza de ani buni.
Gazprom eu nu-l consider un furnizor mare pe produse petroliere, probabil ia tot de la alti rusi aka Lukoil.
Pe pompe trebuie sa scrie, ce-i drept scrie destul de mic, cine este furnizorul produselor respective.
Benzina ca si zaharul, uleiul alimentar, faina, orezul, e un produs generic care e reglementat de o norma EN deci unica in toata Europa. Eu iau aproape exclusiv de la Petrom, au in 90% din cazuri pretul cel mai mic pe litru intr-o zona data, am 2 statii in cartier care sunt in Top 5 cele mai ieftine din Bucuresti.

#136
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Acum ceva ani vorbeam cu un tip ceva sef de statie, si imi povestea ca benzina/motorina e cam la fel la orice poarta de rafinarie deoarece iese cu un anumit standard. Ceea ce difera de la un distribuitor (MOL, Agip, Petrom/OMV, Romperol sau Lukoil) sunt aditivii ce sunt bagati in rezervoare. Pentru ca tipul lucra la MOL, imi spunea ca la inceputuri, dupa ce au cumparat Shell-ul au adus o perioada din Ungaria combustibili dar numai cei de tip EVO. Acum ca sa aduci combustibil din alta tara nu renteaza dpdv economic - creste prea mult pretul per litru la pompa.

#137
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna forumisti.Stiti daca s-a scos biodiselul de la pompa inca de acum?Cine ne poate oferi o i informație corecta.Mulțumesc.

#138
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 Techmasters35, on 27 octombrie 2018 - 13:37, said:

Buna forumisti.Stiti daca s-a scos biodiselul de la pompa inca de acum?Cine ne poate oferi o i informație corecta.Mulțumesc.
Oficial 15 noiembrie. Neoficial este posibil să se fi făcut deja în județele cu zone montane.

#139
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Sunt din Bihor,zona Beius.Eu iarna ii dau aditiv pana in aprilie.Cand se termina plinul asta o sa pun aditiv chiar daca are bioetanol in ea.Drumuri bune si sănătate!!!!

#140
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Salut,
Am o intrebare în legătură cu aditivii metalici din benzina. În cartea tehnică a mașinii mele, scrie sa nu bag benzina cu aditivi metalici, chiar are și o atenționare care spune că o să strice motorul dacă bag benzina cu aditivi metalici.
Pentru ca nu scrie nicăieri la pompa de tipul aditivilor folositi, va intreb pe voi, eu de unde sa bag benzina ? Exista undeva unde sigur nu au aditivi metalici ?
Eu luam benzina de la carrefour care cică e luată de la rompetrol, și are un miros de benzina neaditivata, o dată mi s a parut ca miroase și a diluat dar nu sunt expert.

#141
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
La fiecare pompa scrie ce tip de aditivi sunt folosiți sau normele ce le respecta. Faci poza la acel text și după cauți :)

#142
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
La Socar ambele sortimente de benzina au aditivi metalici și minim 4.5% biocarburanț :)

#143
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.04.2010
La Luk benzina nu are aditivi metalici. Citit azi pe pompa

#144
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Pai....aditivii sunt aditivii metalici. Daca nu are inseamna ca benzina nu este aditivata deloc. Si la Rompetrol si OMV este mentionat la pompa ca benzina contine aditivi metalici. Nu exista aditivi nemetalici. Cel putin nu la noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate