Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Cuvinte care există în uz, dar nu și în DEX

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 petit_christian, on 11 noiembrie 2017 - 11:42, said:

Plecind de la titlul topicului, arond e folosit, e pe Wiki, dar nu e in Dex. Pt mine indeplineste cerintele exprimate in titlu.
Dacă scriem în două cuvinte, a rond, atunci e și în DEX, care include cuvintele a și rond.

 petit_christian, on 11 noiembrie 2017 - 11:42, said:

@AdiJapan:Stiu ca esti pasionat de subiectul asta si daca vrei iti trimit pe privat o patanie de a mea sa o diseci. Cred ca poti trage niste concluzii.
Cu mare plăcere.

 ionelmironescu, on 11 noiembrie 2017 - 12:49, said:

Buzunar e format în românește din cuvînvtul buză. Din buză s-a format și  buzat însemnînd  cu buze mari.
Prieten e tot românesc. E format din a prii, adică a face bine. El există și în limbi slave, dar acolo e singur, adică nu e format acolo, deci cuvîntul prieten nu vine din vreo limbă slavă ci s-a dus în unele limbi slave.
Deocamdată cea mai verosimilă teorie e că buzunar vine din greacă și prieten din slavă. Sînt gata să accept și alte teorii, dar de la dumneavoastră știu deja că nu voi primi în veci o argumentație cu cap și coadă, care de exemplu să explice prin ce etape s-a trecut de la buză la buzunar.

În orice caz, acelea erau doar exemple de cuvinte împrumutate din alte limbi. Dacă se întîmplă ca exemplele mele să nu fie bune, se pot aduce altele. Fără îndoială că există cuvinte pe care româna le-a împrumutat din alte limbi acum cîteva secole iar azi le considerăm evident românești. Iar întrebarea era care este momentul în care un cuvînt împrumutat devine românesc. În fine, întrebarea era pentru altcineva.

 Purpura, on 11 noiembrie 2017 - 18:09, said:

DEX-ul e  cam cu 10 ani in urma uzului.
Tot ar fi ceva, deși se poate mai bine. La un cuvînt ca blog nu mai e nevoie de nici o precauție. Dar există cuvinte românești vechi de sute, dacă nu cumva mii de ani, care lipsesc din DEX, din exces de pudoare.

#20
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 petit_christian, on 11 noiembrie 2017 - 22:40, said:

@ionelmironescu:
1. nu ma ocup, oarecum ma pasioneaza/fascineaza
2. conform carei reguli/norme/etc
3. tu crezi ca eu caut in larousse cuvinte romanesti? era vb despre alta lb, dar am pus in evidenta ca folosesc si wiki, deci putem zice ca e dictionar.
2. Confiorm multora printre care și regulamentul forumului.
3. Nu cred că ai prea căutat  cuvinte prin dicțșionare, că dacă ai fi căutat nu ai fi confundat argou cu jargon. Eu de ex nu le confund de la 15 ani, cîncd citeam cărți scrise de Al Graur și îi citeam articolele scrise în Scînteia și Romania Liberă. Avea rubrică săptămînală. pe atunci îl conscideram un corifeu. Cînd m-am maturizat m-am dumirit că idolul meu a scris multe prostii și îmi venea să plîng de ciudă. Acum îmi vine să rîd.

#21
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 AdiJapan, on 12 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Dacă scriem în două cuvinte, a rond, atunci e și în DEX, care include cuvintele a și rond.
Deocamdată cea mai verosimilă teorie e că buzunar vine din greacă și prieten din slavă. Sînt gata să accept și alte teorii, dar de la dumneavoastră știu deja că nu voi primi în veci o argumentație cu cap și coadă, care de exemplu să explice prin ce etape s-a trecut de la buză la buzunar.
Ooooo... văd că primești și laicuri de la admiratoare.
E vorba de arond, nu de rond sau de a. @...se numește arond și se scrie într-un cuvînt, cum l-a scris myshyk în postarea Nr 12, deci în Dex nu este AROND.
Înțeleg că tu ești un bun judecător astfel încît poți judeca mai bine ca alții teoriile lingvistice, etimologia și în general tot ce ține de lingvistică. Mie nu mi s-a părut că ai fi.
Pe ce chestie să vină buzunar din greacă? Cum s-a format acolo? Eu am arătat formarea lui în românește.. Tu nu ai arătat-o în greacă. Afirmi doar că de acolo este.
Prieten: în românește mai avem a prii. În rusește prieten se zice DRUG cu pluralul DRUZIA. Din care slavă vine?
Eeeee. Nu am dat și etapele, domne!! Tu ai dat etape? Savanții au dat etape?Eu am dat ce am dat acolo. Voi ce ați dat? Nimic. Afirmații goale după metoda  „ lingvistului” din sec 19 Cihac: dacă e în greacă...e din greacă, dacă e în maghiară e din maghiară, dacă e în turcă e din turcă etc.
Cînd o să dați voi, marii savanți etape, atunci să cereți! Eu nici nu înțeleg ce vrei. Să spun eu cum s-a gîndit primul om care a făcut cuvîntul buzunar? Cum a tăiat pantalonul și a pus o punguță de pînză pe partea cealaltă, cosînd-o de cele două margini și cum le-a numit buze?

#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014
Dar oare primul  om care a facut un buzunar era el vorbitor de limba romana? Altfel, rationamentul tau e subred, chiar f subred.
Verbul a prii vine si el tot din slava, conform dictionarelor.
Daca prieten s a format din a prii, prin ce mecanism?
De unde si pina unde terminatie -ten? E specifica limbii romane?
A vopsi-vopsitor
A citi-cititor
A scrie-scriitor

#23
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu e șubred absolut deloc al meu. Al tău e șubred. Tu socoți că dacă s-a făcut un obiect undeva pt prima oară denumirea aceea trebuie să o ia toți străinii.Vedem însă ușor cpă nu ește așa. Oală de ex e un obiect foarte vechi. El are denumiri diferite în limbile germanice, romanice, slave.
Prin urmare dacă buzunarul s-a făcut pentru prima oară în altă parte putea fi denumit în teritoriile vorbitoare de vlahă cu o denumire în acea limbă.
Din ce cuvint au făcut grecii cuvintul buzunar? Nici nu te interesează! Tu ai citit că...așa spun savanții și asta îți e de ajuns.
Văd că savanții și nici tu nu vă gîndiți să spuneți prin ce mecanism au făcut grecii pe buzunar, dar cereți să vă spună cei ce vă contrazic. Deși eu am arătat mecanismul, tu îl ceri de parcă nu l-aș fi arătat: BUZĂ....BUZUNAR, PLURAL BUZUNARE, dar buzunări în grai moldovenesc.
Buza nu e numai la gură. E și buza paharului, a găleții, a butoiului. Mai sînt și alte buze.
Prieten e cel care îți face bine, adică îți priește; te simți bine cu el.
Îl imiți pe Japan? Cînd nu are ceva palpabil contra inventează o aiureală de acest gen.  Deci dacă nu știu exact mecanismul prin care a prii formează prieten, nici nu poate fi așa? Ai spus prin ce mecanism s-a format prieten în vreo limbă slavă?

 petit_christian, on 12 noiembrie 2017 - 17:59, said:

De unde si pina unde terminatie -ten? E specifica limbii romane?
A vopsi-vopsitor
A citi-cititor
A scrie-scriitor
Bineînțeles că sufixul ten precum și en sint specifice limbii române. Dacă nici atît nu poți singur observa de ce îți pierzi timpul să mă contrazici?
Sprinten, noaten, pinten, minten
Ești prea puțin pregătit pt o discuție pe teme de lingvistică.

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014
.Nu imit pe nimeni, eram curios.
Sprinten, noaten, pinten, minten-din ce radacini s-au format? Peren, teren, tren, smen,  intra in aceeasi categorie a formarii cu ajutorul sufixului en?

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Vroiam sa zic ciocoflender, dar surpriza ... este in DEX.

Edited by Bursul, 13 November 2017 - 08:34.


#26
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 ionelmironescu, on 12 noiembrie 2017 - 17:41, said:

E vorba de arond, nu de rond sau de a. @...se numește arond și se scrie într-un cuvînt, cum l-a scris myshyk în postarea Nr 12, deci în Dex nu este AROND.
Unii scriu arond, alții scriu a rond. Nu puteți da sentința că „se scrie” așa sau altfel. Nici alte denumiri de simboluri nu sînt scrise după un model fix: scriem sudat igrec, dar separat dublu ve.

În ce privește cunoștințele dumneavoastră de etimologie și evoluția limbilor eu sînt lămurit și n-am nevoie să mă mai lămuresc o dată. Oricum, discuția nu-i despre etimologie.

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Tracționist.
Nu-i în DEX, nu-i nici surprinzător însă.

Sensul s-a schimbat oarecum, de la mecanic de locomotivă la deținător de cap/capete tractor pentru transportul rutier.

#28
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 ionelmironescu, on 12 noiembrie 2017 - 17:41, said:

Prieten: în românește mai avem a prii. În rusește prieten se zice DRUG cu pluralul DRUZIA. Din care slavă vine?

Nu doar rusa este limba slava. In croata/sarba "prieten" se zice "prijatelj." De aici vine. O spune si DEX-ul.

 ionelmironescu, on 12 noiembrie 2017 - 17:41, said:

Cînd o să dați voi, marii savanți etape, atunci să cereți! Eu nici nu înțeleg ce vrei. Să spun eu cum s-a gîndit primul om care a făcut cuvîntul buzunar? Cum a tăiat pantalonul și a pus o punguță de pînză pe partea cealaltă, cosînd-o de cele două margini și cum le-a numit buze?
Ma indoiesc ca un om vreodata "face" un cuvant.

Edited by JoAnneVanHeff, 13 November 2017 - 16:46.


#29
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 petit_christian, on 12 noiembrie 2017 - 22:12, said:

.Nu imit pe nimeni, eram curios.
Sprinten, noaten, pinten, minten-din ce radacini s-au format? Peren, teren, tren, smen,  intra in aceeasi categorie a formarii cu ajutorul sufixului en?
Ai vrut in terminație TEN și ți-am dat. Acum ce faci, mă iei la întrebări ca să ai cu ce să mă contrazici?

 AdiJapan, on 13 noiembrie 2017 - 14:16, said:

Unii scriu arond, alții scriu a rond. Nu puteți da sentința că „se scrie” așa sau altfel. Nici alte denumiri de simboluri nu sînt scrise după un model fix: scriem sudat igrec, dar separat dublu ve.

În ce privește cunoștințele dumneavoastră de etimologie și evoluția limbilor eu sînt lămurit și n-am nevoie să mă mai lămuresc o dată. Oricum, discuția nu-i despre etimologie.
Ba da, pot să dau. Tu care dai atîtea sentințe spui că...altul nu poate. Academicienii au dat sentințe, profesorii dau sentințe, cei care au făcut regulamentul forumului au dat sentințe, de ce eu nu am voie?
dacă arond e substantiv trebuie obligatoriu scris întreg, că așa se scriu de regulă substantivele.
Și eu sînt lămurit în privința ta și a numeroșilor lingviști în ce privește etimologia cuvintelor din limba română: habar nu aveți nici pt cele cu etimologie ușoară. Pământ din pavimentum, apă din aqva și mormânt din monumentum, adică niște tîmpenii.
Dacă nu e despre etimologie de ce  discuți despre etimologie și despre mine?? Tu ești îndrituit să dai sentințe de acest fel?Scrie pe subiect și mai lasă flamele.

#30
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 JoAnneVanHeff, on 13 noiembrie 2017 - 16:45, said:

Nu doar rusa este limba slava. In croata/sarba "prieten" se zice "prijatelj." De aici vine. O spune si DEX-ul.


Ma indoiesc ca un om vreodata "face" un cuvant.
Mă rog; o spune Dexul. Și? Toată etimologia din Dex e greșită. dacă am mai multe cuvinte cu aceeași rădăcină într-o limbă și în altă limbă un cuvint, e normal că limba sursă e limba în care sînt mai multe cuvinte cu aceeași rădăcină. În acest caz eu în română am găsit două cuvinte (prieten și a prii. Acum pe moment am mai găsit unul: Prier, numele popular al lunii Aprilie). În sîrbo-croată Dexul îmi dă prijatelj și îmi spune că de acolo vine. Pe ce chestie să vină un cuvint într-o limbă în care mai există cuvinte cu aceeași rădăcină?
De ce nu din bulgară, PRIIATEL? Bulgarii,  sârbii și croații cum l-au făcut; din ce? Care e rădăcina cuvintului și ce cuvinte mai au ei cu această rădăcină? Nu văd ce au dat savanții pt afirmația lor. Eu am dat ceva. Ei nu au dat nimic. Pe ce chestie îi crezi pe ei? Că sînt savanți sau ce?
cam așa se face etimologie, adică nu se iau dicționare străine și unde vedem un cuvint care există și în română spunem că de acolo vine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate