Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cuvinte care există în uz, dar nu și în DEX

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Într-o altă discuție cineva spunea că cuvîntul a empatiza nu există. Ba există, chiar dacă nu apare în DEX.

Tot așa nu apar în DEX o serie de cuvinte vulgare, dar nu încape îndoială că există.

Mai lipsesc din DEX și o mulțime de cuvinte al căror sens se deduce fără probleme din părțile componente: nebătut, repoziționa, antivaccin etc.

Apoi mai lipsesc cuvinte care, după opinia autorilor DEX-ului, nu s-au încetățenit îndeajuns. De exemplu probabil ei încă mai cred că blog e doar un cuvînt trecător, așa că nu l-au pus în dicționar.

Mai știți și alte cuvinte care în mod surprinzător lipsesc din dicționare?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAdiJapan, on 10 noiembrie 2017 - 15:15, said:

Mai lipsesc din DEX și o mulțime de cuvinte al căror sens se deduce fără probleme din părțile componente: nebătut, repoziționa, antivaccin etc.
depinde de cand ai dex-ul
nebatut apare intr-un dex din '39.
blog sigur nu apare acolo.

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
vlog, hashtag,aron-cu sensul asta @, s.a

Edited by petit_christian, 10 November 2017 - 15:43.


#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Nu confundați Dicționarul explicativ al limbii române cu dexonline.ro!

#5
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Ghena (de gunoi).

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Poststrongsss, on 10 noiembrie 2017 - 15:32, said:

depinde de cand ai dex-ul
nebatut apare intr-un dex din '39.
blog sigur nu apare acolo.

View Post_bcristian_, on 10 noiembrie 2017 - 16:08, said:

Ghena (de gunoi).
gheénă, gheene s. f. Simbol eshatologic al locului de pedeapsă prin foc veșnic după judecata de apoi, denumire preluată de la numele unei văi de la sud de Ierusalim; iad, infern. – Din sl. geenna.

Edited by althea, 10 November 2017 - 17:38.
dacă mai scrii atât de explicit pe aria asta te sanctionez


#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Ghena de gunoi nu are nicio legatura cu Gheena evreilor. Provine din franceza, gaine.
http://www.romlit.ro/la_ghen

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpetit_christian, on 10 noiembrie 2017 - 15:39, said:

vlog, hashtag,aron-cu sensul asta @, s.a
1- nu sunt cuvinte in limba romana, chiar daca le-au "romanizat" unii.
2- nu e "aron" ci e "a rond" care  inseamna un tip de scriere, cea "ronda".

Edited by myshyk, 10 November 2017 - 17:49.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
"Dacomania" și "dacopația" cuvinte inventate de niste ...puncte,puncte,puncte ...nu exista nici in DEXONLINE nici in DOOM

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014

View Postmyshyk, on 10 noiembrie 2017 - 17:49, said:

1- nu sunt cuvinte in limba romana, chiar daca le-au "romanizat" unii.
2- nu e "aron" ci e "a rond" care  inseamna un tip de scriere, cea "ronda".
Vezi mai bine care e titlul topicului, "cuvinte in uz", nu" cuvinte romanesti".
despre arond https://ro.wikipedia.org/wiki/@

#11
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Nu apare o semnificatie a cuvantului "placa" - cea de aparat pentru intins parul.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpetit_christian, on 10 noiembrie 2017 - 18:32, said:

Vezi mai bine care e titlul topicului, "cuvinte in uz", nu" cuvinte romanesti".
despre arond https://ro.wikipedia.org/wiki/@
Ma rog, e si asta un inteles al cuvantului "arond" , dar tot nu e "aron", nu?
Si da, pentru ca exista intr-un "dictionar" (desi Wiki nu e tocmai un dictionar,) nu cred ca se incadreaza in subiectul topicului.

Edited by myshyk, 10 November 2017 - 19:50.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Eu cred ca e vb despre dictionarele oficiale.

#14
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmyshyk, on 10 noiembrie 2017 - 17:49, said:

1- nu sunt cuvinte in limba romana, chiar daca le-au "romanizat" unii.
Orice cuvînt folosit în română devine automat cuvînt românesc, indiferent din ce limbă vine el de fapt. Cînd spui că cutare ține un vlog pe YouTube sau că folosește prea des un anumit hashtag, astea sînt deja cuvinte românești. Că dicționarele le ignoră sau mai așteaptă, asta e altă treabă.

Dacă vlog nu e cuvînt românesc, atunci oare internet este? Dar afiș? Dar buzunar? Dar prieten? Toate astea au fost cîndva cuvinte străine. În ce moment au devenit românești?

View Postpetit_christian, on 11 noiembrie 2017 - 08:10, said:

Eu cred ca e vb despre dictionarele oficiale.
Nu există dicționare oficiale și neoficiale. Am pus DEX-ul în titlu pentru că e probabil dicționarul cel mai cunoscut, mai apreciat și mai respectat de către public.

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Plecind de la titlul topicului, arond e folosit, e pe Wiki, dar nu e in Dex. Pt mine indeplineste cerintele exprimate in titlu.

Da, ai dreptate, eu fac adesea apel la Wiki cind larousse da rateu (nu e vb de lb romana) in special la cuvintele argotice, care nu le intailnesc in mediul in care ma invirt.
Poate ca aceste cuv argotice vor iesi din uz, dar deocamandata ele exista si nu se regasesc in dictionarele asa zis "oficiale", gen Dex, Larousse, etc.
Pt mine oficial nu inseamna ca sunt sg ce trebuie luate in calcul, ci ca au acel "ceva" ce le deosebeste de restul.
Bineinteles ca lb vb nu tine cont de ele.
Dar asta e alta discutie.

@AdiJapan:Stiu ca esti pasionat de subiectul asta si daca vrei iti trimit pe privat o patanie de a mea sa o diseci. Cred ca poti trage niste concluzii.


#16
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAdiJapan, on 11 noiembrie 2017 - 09:56, said:

Orice cuvînt folosit în română devine automat cuvînt românesc, indiferent din ce limbă vine el de fapt. Cînd spui că cutare ține un vlog pe YouTube sau că folosește prea des un anumit hashtag, astea sînt deja cuvinte românești. Că dicționarele le ignoră sau mai așteaptă, asta e altă treabă.

Dacă vlog nu e cuvînt românesc, atunci oare internet este? Dar afiș? Dar buzunar? Dar prieten? Toate astea au fost cîndva cuvinte străine. În ce moment au devenit românești?


Nu există dicționare oficiale și neoficiale. Am pus DEX-ul în titlu pentru că e probabil dicționarul cel mai cunoscut, mai apreciat și mai respectat de către public.
Buzunar e format în românește din cuvînvtul buză. Din buză s-a format și  buzat însemnînd  cu buze mari.
Prieten e tot românesc. E format din a prii, adică a face bine. El există și în limbi slave, dar acolo e singur, adică nu e format acolo, deci cuvîntul prieten nu vine din vreo limbă slavă ci s-a dus în unele limbi slave.
da, Dexul e cunoscut și e apreciat de public pt că publicul e slab cunoscător în lingvistică. Nu sînt nici lingviștii mari cunoscători ci doar își închipuie că ar fi.
Vlog, blog, internet, maus, computer sînt neologisme intrate de curînd în limba română.
Am remarcat de multă vreme că tu nu îți dai seama cum sînt formate multe cuvinte romînești și repeți doar ceea ce citești prin cărți de lingvistică. Sînt lingviști așa de proști încît dau cuvîntul crăciun ca venind din maghiară, deși este absolut evident că invers este.

View Postpetit_christian, on 11 noiembrie 2017 - 11:42, said:

Da, ai dreptate, eu fac adesea apel la Wiki cind larousse da rateu (nu e vb de lb romana) in special la cuvintele argotice, care nu le intailnesc in mediul in care ma invirt.
Poate ca aceste cuv argotice vor iesi din uz, dar deocamandata ele exista si nu se regasesc in dictionarele asa zis "oficiale", gen Dex, Larousse, etc.
Pt mine oficial nu inseamna ca sunt sg ce trebuie luate in calcul, ci ca au acel "ceva" ce le deosebeste de restul.
Bineinteles ca lb vb nu tine cont de ele.
Dar asta e alta discutie.

1.Îmi dau seama după exprimarea ta că nu te-ai ocupat cu lingvistica.
2. Nu se scrie pe forum cu prescurtări.
3. Argou înseamnă vorbirea  infractorilor, a declasaților. Maus, compiuter...etc nu fac parte din argou ci din jargon. Există jargon IT, jargon ingineresc etc.Poți să cauți definițiile ca să îți dai seama de diferența dintre argou și jargon.

#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
DEX-ul e  cam cu 10 ani in urma uzului.

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@ionelmironescu:
1. nu ma ocup, oarecum ma pasioneaza/fascineaza
2. conform carei reguli/norme/etc
3. tu crezi ca eu caut in larousse cuvinte romanesti? era vb despre alta lb, dar am pus in evidenta ca folosesc si wiki, deci putem zice ca e dictionar.
infractori, declasati sau nu, exista, sunt numerosi asa ca trebuie tinut cont de ei.
cind vad un anunt care zice ca pretul  e de 10 roro, sau 30 de petales de rose, trebuie sa mai informez ce inseamna atita timp cit sunt interesat.
realitatea e mai presus de teorie. iote ca larousse-ul nu da nici roro,rebeu sau alte cuvinte.
viata bate filmul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate