Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Istoria se repeta! Toata lumea discuta isterizata despre imobiliare, iar Bula Imobiliara Romania 2017 atinge noi maxime istorice

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#73
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
In Romania, in 2040, populatia de peste 65 de ani va reprezenta circa 30% din total.

Edited by vacantamijlocie, 20 November 2017 - 15:18.


#74
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai bucurestiul nu se va goli. Pe termen lung va creste usor. Dezvoltarea bucurestiului va aduce beneficii altor orase mari. Bucurestiul va fi scump, aglomerat etc. Dar nu va fi gol.
Cand va fi gol, inseamna ca va fi ieftin, ceea ce va atrage, deci nu are cum sa ramana gol si ieftin.
Eu spre in dezvoltarea altor orase.

#75
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

View Postfigo1988, on 19 noiembrie 2017 - 23:40, said:

Oricum, când în testare, cu 0 cunoștințe anterioare de programare se câștigă 1500 euro net

Nu e chiar asa. Intamplator lucrez in IT si sa spunem ca prin prisma pozitiei, am acces la medianele din suficiente companii si nu iei nicaieri atat pe testare, fara vreo experienta relevanta (nici chiar pe aproape nu iei). Nu in Bucuresti. Stai linistit ca nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada. Nu vorbesc de cazuri speciale (nepotisme, des intalnite si in mediul privat) si nici de start-up-uri. Mediul te Telco-Cloud-IT (dezvoltare sau operatiuni) este unul restrans totusi. Salariile sunt mari per total, insa exista si se respecta in majoritatea companiilor piramida de experienta/salarii. Cat timp vin proiecte de la organizatiile regionale, salariile vor creste. Insa la un moment dat vor stagna sau se vor lovi de competitia asiatica (ceea ce se intampla in telecom). Din acel moment aceste salarii nu vor mai fi sustenabile si ne vom regasi in situatia Italiei, Spaniei si chiar a Belgiei si Olandei in ce priveste mediul IT (cu disponibilizari, oameni care refuza sa plece singuri chiar daca primesc 15-20 salarii compensatorii). Vom deveni prea scumpi, iar companiile ce nu au tinut sub control piramida de experienta vor externaliza serviciile in alte tari mai ieftine (in mediul IT), precum Croatia sau Polonia. Mai sunt insa vreo ~15 ani pana acolo, problema este ca noi nu ne pregatim pt asta, sindicatele sunt aproape inexistente la majoritatea companiilor, It-istul e comod. Dar cand va trebui trasa linie, in Romania se va trage usor si simplu in lipsa acestor "protectii".

Mai departe insa, iti explica cineva cum e cu salariile din BPO-uri si avea dreptate. Sa nu crezi cumva ca tot mediul privat se scalda in salariile IT-istilor. Nici chiar cei ce lucreaza pe alte arii (finante, marketing, contracte, contabilitate) in cadrul unor companii IT nu sar de 900-1000 euro (seniori si pozitie uzuala, nu de coordonare/ leadership). Pe acesti oameni din BPO-uri chiar ii respect, sunt munciti pana spre sclavuire pt 600-700 euro; la stat e plin de lepre care nu stiu sau nu fac nimic dar stau pe bani bunicei (ex: ne vin la interviu uneori sys admini de la companii de stat, cu experienta - pe hartie - de cativa ani, dar care cu greu se pot incadra la juniori in urma evaluarii).

Deci cand ne raportam la salarii trebuie vazuta imaginea in ansamblu, cu toate sectoarele, nu doar micul procent al IT-istilor. Eu ma uit intr-o zona centrala dupa un apartament de 3 camere si pot spune ca preturile au urcat insa au urcat de pe urma unor credite care poate la un moment dat vor deveni incompatibile cu jobul acelor persoane. Suntem dispusi sa cumparam si orice si multi dintre noi sunt foarte naivi: asculta tot ce le spun agentii si platesc sume ireale drept comision -> 3000 euro pt un "taxi" pana la proprietate (ca asta sunt majoritatea agentilor). Vom vedea cum evolueaza piata, dar in afara de poate un soc acum pt 2-3 luni de zile (din cauza cursului, incertitudinea cu plata diferentelor salariale), ma astept ca piata sa creasca: sunt cumparatori pt orice pestera pusa la vanzare (unele arata de parca trebuie sa intre Sanepidul intai si tot se vand imediat). Am patit sa stau si la coada sa vad un apartament iar agentul sa faca licitatie practic pt vanzarea lui (desi pretul era unul uzual). Eu nu m-am bagat dar cu siguranta au facut-o altii.

Edited by Genesis, 20 November 2017 - 18:23.


#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Genesis, tu cauți sa cumperi ceva?
De ce acum si nu in 2014¿

#77
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostGenesis, on 20 noiembrie 2017 - 18:14, said:

Nu e chiar asa. Intamplator lucrez in IT si sa spunem ca prin prisma pozitiei, am acces la medianele din suficiente companii si nu iei nicaieri atat pe testare, fara vreo experienta relevanta (nici chiar pe aproape nu iei). Nu in Bucuresti. Stai linistit ca nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada.

Acum sunt posturi deschise pe asa ceva. Domeniul e dezvoltare automotive, au lucrat si la sistemul de infotainment de pe masina mea. Cred ca sunt suficiente indicii. Iti pot da si firma pe privat. Cel care s-a dus acolo a facut-o din postura de inginer hardware cu cunostinte anterioare aproape nule de C#. Salariul de start ~5500 net. Se si munceste mult, e adevarat, dar peste tot e asa. Vorbeam cu baietii care se ocupau de vila unde am fost in weekend si nu aveau practic deloc concediu, munceau luni - duminica, de la 7 pana la 11 seara, cu pauze, ce-i drept, dar totusi...

#78
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Natalitatea e pe o panta descendenta, romancele ori nu mai fac copii, ori fac mai tarziu (30-35...chiar 40 de ani...am colege de 40 si 41 de ani care au facut anul asta primul copil), nu mai exista graba si presiunea sociala atat de puternica de a face copil. Daca nu vin valuri de vietnamezi si pakistanezi la noi, vom asista la un adevarat dezastru demografic.

#79
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
@ figo1988: cred ca stiu despre ce firma e vorba da. Fix la ea ma gandeam si eu cand scriam ca ar oferi cele mai mari salarii pe partea de testing. 55 net se poate da, sunt de acord. Initial ai zis 1500E (ceea ce inseamna aprox 7000 ron) si asta nu se prea intalneste (decat daca vorbim de un start-up si aici depinde de profilul companiei). Bine intotdeauna e bine sa imparti si la nr de ore lucrate, uneori un salariu mai mic poate avea o remuneratie mai buna/ora lucrata (asta pt cei care isi doresc si viata sociala).

@cristimate: acum pt ca o scurta vreme am fost in Elvetia. 2015 ar fi fost cel mai propice an pt cumparare din ce am vazut. Chiar si final de 2016 era mai bine decat acum (in zona in care cautam eu erau in plan niste blocuri noi si am asteptat sa vad despre ce e vorba; pana sa ma conving de constructor si dezvoltator si de hazardul achizitiei, am ratat vreo 2-3 oferte bune in blocuri 1990+ in zona; din vara de cand am trecut sa caut si in blocurile mai vechi, preturile au mai urcat, insa nu par sa se vanda: ce am vizionat acum 2 luni si era prea scump dpmdv, inca e pe piata, dar mai ieftin cu vreo 10% fata de acum 2 luni: sunt vreo cateva oferte si usor scad in pretul zonei). Nu ma astept sa scada decat poate pt lunile astea cat e nesiguranta fiscala, dar in rest cerere mare si oameni dispusi sa ofere 3% comision unui agent pt "privilegiul" de "taxi" pana la locatie (si vorbim de sume peste 100k). Cred ca pt a evita o bula imobiliara avem mai degraba nevoie de o educatie corespunzatoare de a nu mai arunca bani pe care multi nu ii au decat de la banci.

Edited by Genesis, 21 November 2017 - 16:40.


#80
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostGenesis, on 21 noiembrie 2017 - 16:32, said:

@ figo1988: cred ca stiu despre ce firma e vorba da. Fix la ea ma gandeam si eu cand scriam ca ar oferi cele mai mari salarii pe partea de testing. 55 net se poate da, sunt de acord. Initial ai zis 1500E (ceea ce inseamna aprox 7000 ron) si asta nu se prea intalneste (decat daca vorbim de un start-up si aici depinde de profilul companiei). Bine intotdeauna e bine sa imparti si la nr de ore lucrate, uneori un salariu mai mic poate avea o remuneratie mai buna/ora lucrata (asta pt cei care isi doresc si viata sociala).

@cristimate: acum pt ca o scurta vreme am fost in Elvetia. 2015 ar fi fost cel mai propice an pt cumparare din ce am vazut. Chiar si final de 2016 era mai bine decat acum (in zona in care cautam eu erau in plan niste blocuri noi si am asteptat sa vad despre ce e vorba; pana sa ma conving de constructor si dezvoltator si de hazardul achizitiei, am ratat vreo 2-3 oferte bune in blocuri 1990+ in zona; din vara de cand am trecut sa caut si in blocurile mai vechi, preturile au mai urcat, insa nu par sa se vanda: ce am vizionat acum 2 luni si era prea scump dpmdv, inca e pe piata, dar mai ieftin cu vreo 10% fata de acum 2 luni: sunt vreo cateva oferte si usor scad in pretul zonei). Nu ma astept sa scada decat poate pt lunile astea cat e nesiguranta fiscala, dar in rest cerere mare si oameni dispusi sa ofere 3% comision unui agent pt "privilegiul" de "taxi" pana la locatie (si vorbim de sume peste 100k). Cred ca pt a evita o bula imobiliara avem mai degraba nevoie de o educatie corespunzatoare de a nu mai arunca bani pe care multi nu ii au decat de la banci.

5500 a fost de start, acum e cam 6500, daca nu ma insel.

Eu am negociat cu agentul si i-am dat in final 1% noi, 1% vanzatorii. Atitudinea cand mi-a zis 3% a fost "nu, mai vorbim, sigur nu vreti sa se blocheze vanzarea din cauza asta, nu?" Sa dai 3% la o achizitie de >100k mi se pare aruncatul cu bani pe geam.

Edited by figo1988, 21 November 2017 - 16:56.


#81
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
de acord cu tine in ce priveste procentul. Am ramas insa surprins sa vad la birou persoane care au dat 2.5% la o suma de aprox 100k. Inconstienta, naivitate, disperare sau ignoranta, cine stie cu adevarat care din astea a fost.

Cert e ca asa cum exista o piata de cumparator pt orice grota (am vazut in zona Tineretului-Sincai-Pta Norilor niste apartamente infioratoare si la 1700-1800E/mp), exista o piata de amatori si pt astfel de comisioane. Cat timp aceste 2 categorii exista si se dezvolta, iar salariile sunt pe un trend ascendent (deci cererea este destul de sus), romanul se va imprumuta (ce-i drept un procent mai mic decat in ~2008), deci piata nu poate fi decat in crestere, pt ca nu s-a ajuns la un maxim la care sa nu mai existe cerere si interes.

Edited by Genesis, 23 November 2017 - 16:16.


#82
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

View Postalex1vasile, on 20 noiembrie 2017 - 13:12, said:

se moare (25k / an) si se pleaca cu acte din Buc (60-70k / an) in Germania, Austria, Finlanda, Norvegia, etc, etc.

Romania se goleste de populatie, bancile scot la executari silite zilnic sute de apartamente pe care nu le cumpara nici dracu, desi sunt la pretul corect
si mult sub pretul pietei,
insa agentii imobiliari isi spun povestile lor testate zilnic si prostesc oamenii exact ca si la bula imobiliara precedenta de acum 10 ani

#83
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View PostmIRaJj, on 25 noiembrie 2017 - 22:12, said:

Romania se goleste de populatie, bancile scot la executari silite zilnic sute de apartamente pe care nu le cumpara nici dracu, desi sunt la pretul corect
si mult sub pretul pietei,
insa agentii imobiliari isi spun povestile lor testate zilnic si prostesc oamenii exact ca si la bula imobiliara precedenta de acum 10 ani
te rog sa ne prezinti macar 5-6 tunuri imobiliare de 3-4 camere in Bucuresti din "sutele de executari silite zilnic" de care vorbesti si care sunt evident la pret corect.

#84
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
searchman discutia aici nu era despre "tunuri imobiliare" se pare ca ai gresit  topicul.

#85
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Daca nu intelegi mesajul meu , pe cel la care am replicat nicio sansa.
Voiam sa vad niste exemple dintre  citez "sutele de executari aparute zilnic la pret corect MULT sub pretul pietei". Astea se considera tunuri , nu ?

Edited by searchman, 27 November 2017 - 19:02.


#86
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
sute de executari silite, pe naiba...chiar am studiat piata foarte recent pe zona asta. Cred ca nu sunt sute de executari silite, in total la ora asta in Bucuresti. Dintre alea unele sunt executari ale dezvoltatorilor iar preturile nu sunt deloc modeste. Povesti....la fel cum si pe partea sunt destui care umfla piata artificial....

#87
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostFronT, on 28 noiembrie 2017 - 10:43, said:

sute de executari silite, pe naiba...chiar am studiat piata foarte recent pe zona asta. Cred ca nu sunt sute de executari silite, in total la ora asta in Bucuresti. Dintre alea unele sunt executari ale dezvoltatorilor iar preturile nu sunt deloc modeste. Povesti....la fel cum si pe partea sunt destui care umfla piata artificial....
Uite aici 319 din Bucuresti:
https://www.registru...ords]=Bucuresti

Din Ilfov mai sunt 327.
Pe alte website-uri sunt multe altele. Multe sunt tinute sub pres, oarecum.
Anii urmatori vor fi probabil si mai multe ( mai ales daca se va aplica Legea insolventei persoanelor fizice ).

Edited by vacantamijlocie, 28 November 2017 - 14:03.


#88
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Dintre care doar 106 sunt apartamente. Restul sunt spatii comerciale, terneuri, case, depozite si asa mai departe. De la 106 unitati la "sute de apartamente zilnic" este o distanta foarte mare...

#89
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View PostFronT, on 28 noiembrie 2017 - 15:39, said:

Dintre care doar 106 sunt apartamente. Restul sunt spatii comerciale, terneuri, case, depozite si asa mai departe. De la 106 unitati la "sute de apartamente zilnic" este o distanta foarte mare...
Acestea sunt postate astazi- active; dar sunt mult mai multe in curs de executare silita, in diferite faze. Anuntul se posteaza doar cand e stabilita ziua licitatiei respective.
Vezi ca am scris ca mai sunt si alte surse- website-uri/ ziare/ ANAF etc.

Edited by vacantamijlocie, 28 November 2017 - 15:51.


#90
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Chiar as vrea sa vad unde sunt acele sute de oferte aparute zilnic.
De 4 luni ma uit pe executarile astea si in zona in care caut eu a aparut un singur apartament, ce s-a dat "pe sub pres" la banca respectiva.
Ofertele cu adevarat bune nu cred ca ajung sa fie achizitionate fara o anumita "intrare".

Edited by Genesis, 28 November 2017 - 18:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate