Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

La Bucuresti O studentă cu văl islamic acuză că a fost dată afară de la curs. Profesor:Eu nu afișez pe catedră șiruri de icoane și cădelnita

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
832 replies to this topic

#55
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Cris007, on 05 noiembrie 2017 - 09:22, said:

Foarte rau, trebuie sa ajutam situatia femeilor de-acolo si sa dam exemplu Europa acestor tari. Nu sa devenim si noi la randul nostru ca ei.
asteapta sa avem populatie musulmana majoritatara si o sa devenim ca ei.....

#56
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 fansat, on 05 noiembrie 2017 - 09:22, said:


Eu nu propun nimic. Imi pare bine insa ca recunosti ca e discriminare in acele tari.
ba propui fix sa se discrimineze si in Romania
e drept ca propui prin invaluire
altfel te abtineai de a compara cum este in statele care discrimineaza si nu te plangeai ca nu exista egalitate in contrapartida la discriminare

 fansat, on 05 noiembrie 2017 - 09:06, said:

Mda...Profesorul respectiv e facut imbecil fiindca nu a acceptat niste femei imbrobodite la curs, in schimb sunt tari cu legi stricte in privinta imbracamintei feminine, nu numai pentru cetatenele acelor tari, ci si pentru turiste. Asadar, femeile care nu sunt musulmane si  care ajung in acele state, TREBUIE sa poarte o tinuta adecvata conforma cu religia islamica, in schimb, musulmanele care vin la noi pot sa se imbrace cum vor ele. Pai, e corect ? Deci, ale noastre TREBUIE sa umble imbrobodite cand fac greseala sa mearga in acele tari, in schimb, ale lor pot umbla imbrobodite peste tot pe unde femeile nu se poarta imbrobodite. Pai, unde e egalitatea ?


#57
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,736
  • Înscris: 06.08.2004

 alexpet, on 05 noiembrie 2017 - 09:25, said:

asteapta sa avem populatie musulmana majoritatara si o sa devenim ca ei.....
Nicio sansa reala pentru asta.

#58
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Statul roman e oficial si asumat multiculti si european (adica respecta valorile europene prevazute in tratatul de aderare la UE) pana la proba contrarie.  
Cand o fi altfel, in documente scrise, discutam...

Edited by rosix, 05 November 2017 - 09:30.


#59
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 edy_wheazel, on 05 noiembrie 2017 - 09:18, said:


Si la examene?
Ce examene..trebuie sa le treaca pentru ca vin dintr-o tara nasoala si sunt musulmance,au dreptul la nota de trecere chiar daca sunt proaste bata...cum sa discriminezi in halu asta o musulmanca

#60
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da-l naibii de hijab ca nu aia e partea importanta

Quote

Fata s-a enervat, susține profesorul, a început să țipe și, în puținele cuvinte în limba română pe care le cunoaște, i-a spus acestuia că ea are drepturi.

Si asta e studenta?

#61
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ThinkAbout, on 05 noiembrie 2017 - 09:22, said:

(5) Constituie hărțuire și se sancționează contravențional orice comportament pe criteriu de rasă, naționalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, gen, orientare sexuală, apartenență la o categorie defavorizată, vârstă, handicap, statut de refugiat ori azilant sau orice alt criteriu care duce la crearea unui cadru intimidant, ostil, degradant ori ofensiv.
Dacă nu mai ai voie ca profesor să-ți exprimi nici măcar o preferință de genul ăsta pentru că studentul se simte hărțuit ne-am dus dracu'. E corectitudine politică dusă la extrem și, ca orice manifestare extremistă, nu poate face decât rău.

Nu mă mai întorc în topic, dar nu a spus cineva că studenta n-a depus plângere ci s-a autosesizat un parlamentar și că se agită diverși? Atunci despre ce e vorba, totuși, în afară de scandalul aducător de trafic online,  bani și popularitate politică?

Edited by althea, 05 November 2017 - 09:31.


#62
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ThinkAbout, on 05 noiembrie 2017 - 09:22, said:

mai jos in lege se enumera ce inseamna de fapt art 2
(5) Constituie hărțuire și se sancționează contravențional orice comportament pe criteriu de rasă, naționalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, gen, orientare sexuală, apartenență la o categorie defavorizată, vârstă, handicap, statut de refugiat ori azilant sau orice alt criteriu care duce la crearea unui cadru intimidant, ostil, degradant ori ofensiv.
zici ca de fapt tantile alea cu textile trebuiau ele sa fie contraventionate?
finca ultima oara cand am verificat, religia este pe dinauntru.
ca textilele purtate pe dinafara cu ostentatie si scopul clar de a se diferentia de restul bobulatiei sunt dupe parerea mea un comportament intimidant, ostil,ofensiv.

#63
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,581
  • Înscris: 31.08.2006

 ThinkAbout, on 05 noiembrie 2017 - 09:25, said:

ba propui fix sa se discrimineze si in Romania
e drept ca propui prin invaluire
altfel te abtineai de a compara cum este in statele care discrimineaza si nu te plangeai ca nu exista egalitate in contrapartida la discriminare

Pai ai vazut vreo propunere concreta din partea mea ? Eu am dat doar un exemplu din multiplele exemple de discriminare de genul asta. Stiu ca e fara replica exemplul, dar asta e situatia in unele tari ale religiei pacii in care femeile sunt tratate intr-un mare fel. Nu te mai aprinde, te rog, cand vine vorba de acest subiect sensibil, te cred, pentru tine.

#64
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
In loc sa zică "allahdaproste" că după ce că sunt întreținute de statul român li se permite să-și facă și educație TOT PE BANII STATULUI ROMÂN, vin cu hau-hau-ri!
Săplece naibii înapoi în Siria dacănule convine, nu i-a chemat nimeni aici! :rolleyes:

#65
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ThinkAbout, on 05 noiembrie 2017 - 09:07, said:

studentele pot sa-si poarte ce vor pe cap inclusiv pene
nu conteaza cat de lung am parul ci conteaza ce gandesc povetea cantecului
epoca in care militia dicta cu ce sa se imbrace omu` si te lua la intrebari secu de unde ai blugii si rochiile din RFG a apus
pacat ca nu au apus si oamenii care mai gandesc in termenii astia
Haide dom'le cu atitudinea asta libertina sa faca fiecare ce doreste ca e democratie ajungem sa ne uram unii pe altii. In comunism aia au gandit bine sa impuna uniformele scolare. In orice institutie de invatamant se impune ca elevii si studentii sa aiba tinuta identica. Nu le convine atunci du-te frate in tara de unde ai venit sau renunti la scoala.

E foarte important ca in scoala toti sa aiba uniforme, tine de disciplina in primul rand findca tot mai mult se imbecilizeaza generatiile . Nu poti invata bine cu parul scurt daca esti barbat ?

#66
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 rosix, on 05 noiembrie 2017 - 08:46, said:

Cu adevarat imbecil acel profesor, cu opiniile lui de cacat, anti-batic, exprimate atat de clar si de brutal... Da ce-l fte pe el grija ce fel de vesmant poarta lumea la curs...

Numai cretini, frate...

Daca invatamantul romanesc mai contine astfel de specimene cretinoide e clar unde ne aflam...
Eu tin minte ca daca stateam cu caciula pe cap, in ora, ma obliga sa o dau jos, cu motivul ca nu ploua in clasa. Pe acelasi principiu, nu ai voie nici cu batic.

#67
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 AL_DRAGON, on 05 noiembrie 2017 - 08:53, said:

Limbajul contează ?

Pot să-ți exprim la un nivel hyper-cult, ultra-intelectual ce a zis colegul rosix, dar esența tot aia este și realitatea tot aia este.

Este departe de mine motivul pentru care tu vrei să aperi un comportament atât de înapoiat și limitat precum al profesorului, și sper că nu lucrezi în învățământ ( avem destule specimene și așa ).
Da! Limbajul conteaza. Pentru ca nu poti pretinde unui agramat sa faca  dovada  inteligentei,ar fi un non-sens.  Iar un "cult" nu se poate cobara la nivelul  unei vorbiri agramate, insasi conceptia lui despre cultura si respectul de sine il obliga si la un limbaj si la un comportament adecvat.

#68
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 leogoto, on 05 noiembrie 2017 - 09:30, said:

zici ca de fapt tantile alea cu textile trebuiau ele sa fie contraventionate?
finca ultima oara cand am verificat, religia este pe dinauntru.
ca textilele purtate pe dinafara cu ostentatie si scopul clar de a se diferentia de restul bobulatiei sunt dupe parerea mea un comportament intimidant, ostil,ofensiv.
in cazul asta dupa logica dumitale si a altora daca o maica vrea sa se duca la facultate nu poate
pentru ca textila
brrrr ce lume domne!

#69
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 AL_DRAGON, on 05 noiembrie 2017 - 08:40, said:

Nici eu nu sunt cu musulmanii, dar fiecare are dreptul să poarte ce haine vrea.

Intro unitate de invatamant si mai ales universitate, nu vii imbracat cum vrei tu ci trebuie sa respecti cerintele acelei unitati de invatamant.

#70
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tiestodj20, on 05 noiembrie 2017 - 09:31, said:

Eu tin minte ca daca stateam cu caciula pe cap, in ora, ma obliga sa o dau jos, cu motivul ca nu ploua in clasa. Pe acelasi principiu, nu ai voie nici cu batic.

Deci tu confunzi caciula lu Gheorghe cu baticul purtat, in public, de femeile musulmane din considerente religioase, nu?

 max_01, on 05 noiembrie 2017 - 09:32, said:

Intro unitate de invatamant si mai ales universitate, nu vii imbracat cum vrei tu ci trebuie sa respecti cerintele acelei unitati de invatamant.

Am inteles. Scrie undeva in politica institutiei de invatamant cu subiect si predicat ca studentele musulmane nu au voie sa vina cu sal pe cap la cursuri?

#71
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 05 noiembrie 2017 - 09:28, said:

Da-l naibii de hijab ca nu aia e partea importanta



Si asta e studenta?
soc si groaza ca in unele universitati din Romania, sistemul de predare poate sa fie si in alta limba decat cea romana
farmacia [nu stiu sigur] dar medicina are sectiunea de engleza
poti sa fii student fara sa stii o boaba de romana
o forma interesanta de a atrage studenti straini care platesc taxe, cheltuiesc in anul universitar in Romania si lumea are de castigat
vad ca pagina profesorului Diaconu este in romana, franceza si engleza
terroarreeee
http://www.fspub.uni.../diaconu-florin
uite si sectiunile in limba engleza si limba franceza la facultatea de stiinte politice  UB-ului
http://www.fspub.uni...ere/ba-programs

Edited by ThinkAbout, 05 November 2017 - 09:39.


#72
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,753
  • Înscris: 26.08.2008

 ThinkAbout, on 05 noiembrie 2017 - 09:11, said:

si ce te racaie grijea pe mneata cum vin fetele?

Dar ce tare te-au activat daca reactionezi extrem si la o glumita ca asta:

 LeopardSurd, on 05 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Cat despre colegele care vin in "țâțele goale" asta e alta problema.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate